2010–11 FA Trophy

Last updated
201011 FA Trophy
FA Challenge Trophy
CountryFlag of England.svg  England
Flag of Wales (1959-present).svg  Wales
Teams266
Champions Darlington
Runners-up Mansfield Town
Matches played320
Goals scored1053 (3.29 per match)
201112

The 2010–11 FA Trophy is the 41st season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system. A total of 266 clubs have entered the competition. [1] This was reduced to 265 when Ilkeston Town withdrew after the club was wound up. [2]

Contents

Calendar

RoundDateMatchesClubsNew entries this roundPrize money
Preliminary Round2 October 201054265→211108£2,000
First Round Qualifying16 October 201072211→13990£2,200
Second Round Qualifying30 October 201036139→103none£3,000
Third Round Qualifying20 November 201039103→6443£4,000
First Round11 December 20103264→3224£5,000
Second Round15 January 20111632→16none£6,000
Third Round5 February 2011816→8none£7,000
Fourth Round26 February 201148→4none£8,000
Semi-finals12 March and 19 March 201124→2none£16,000
Final7 May 201112→1none£50,000 (winners), £25,000 (runners up)

Preliminary round

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Newcastle Town 2–2 Goole 100
2 Loughborough Dynamo 2–4 Romulus 113
3 Shepshed Dynamo 2–1 Warrington Town 123
4 Woodley Sports 1–1 Lancaster City 87
5 Atherstone Town 2–4 Stamford 187
6 Witton Albion 1–0 Sutton Coldfield Town 210
7 Brigg Town 1–3 Bedworth United 113
8 Leigh Genesis 0–5 Garforth Town 60
9 AFC Fylde 1–2 Market Drayton Town 163
10 Lincoln United 3–2 Barwell 110
11 Ossett Albion 4–1 Salford City 109
12 Skelmersdale United 5–1 Wakefield 136
13 Clitheroe 5–0 Leek Town 242
14 Glapwell 3–0 Spalding United 68
15 Belper Town 0–1 Harrogate Railway Athletic 149
16 Rainworth Miners Welfare 1–1 Sheffield 109
17 Grantham Town 0–2 Carlton Town 164
18 Mossley 1–1 Kidsgrove Athletic 136
19 Rushall Olympic 1–0 Trafford 85
20 Brentwood Town 4–3 East Thurrock United 98
21 Barton Rovers 3–1 Maldon & Tiptree 62
22 Waltham Abbey 0–2 Soham Town Rangers 54
23 Eastbourne Town 1–2 Walton Casuals 80
24 Needham Market 4–2 Hitchin Town 216
25 Ilford 2–0 Whitstable Town 62
26 Ware 1–2 Whitehawk 85
27 Fleet Town 3–1 Tilbury 65
28 Wingate & Finchley 4–1 Horsham YMCA 155
29 Thamesmead Town 0–0 Heybridge Swifts 62
30 Chipstead 1–2 Godalming Town 71
31 Walton & Hersham 1–2 Faversham Town 82
32 Ashford Town (Kent) w/o Ramsgate N/A
Walkover for Ramsgate – Ashford Town (Kent) removed
33 Merstham 4–6 AFC Sudbury 101
34 Corinthian-Casuals 0–3 Potters Bar Town 44
35 Leatherhead 1–3 Enfield Town 186
36 Arlesey Town 2–0 Sittingbourne 107
37 Metropolitan Police 1–1 Biggleswade Town 82
38 Bognor Regis Town 0–0 Whyteleafe 252
39 Cheshunt 0–2 Great Wakering Rovers 109
40 Redbridge 2–1 Chatham Town 57
41 Burnham 1–1 Northwood 77
42 Andover 2–3 Bideford 100
43 Slough Town 2–2 Marlow 221
44 Leighton Town 0–1 Rugby Town 137
45 Bromsgrove Rovers w/o Frome Town N/A
Walkover for Frome Town – Bromsgrove Rovers removed
46 Wimborne Town 2–1 Gosport Borough 279
47 AFC Totton 3–0 Yate Town 192
48 Cinderford Town 1–1 Mangotsfield United 85
49 Bedfont Town 0–2 Uxbridge 71
50 Clevedon Town 0–1 Bishop's Cleeve 135
51 North Greenford United 2–1 Thatcham Town 63
52 Stourport Swifts 0–1 Bridgwater Town 87
53 North Leigh 3–2 Sholing 58
54 Taunton Town 2–2 Hungerford Town 131

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Goole 1–2 Newcastle Town 117
4 Lancaster City 7–1 Woodley Sports 122
16 Sheffield 3–1 † Rainworth Miners Welfare 135
18 Kidsgrove Athletic 1–4 Mossley 116
29 Heybridge Swifts 1–2 Thamesmead Town 76
37 Biggleswade Town 2–0 Metropolitan Police 85
38 Whyteleafe 1–6 Bognor Regis Town 143
41 Northwood 1–2 Burnham 72
43 Marlow 0–3 Slough Town 223
48 Mangotsfield United 1–2 Cinderford Town 183
54 Hungerford Town 1–0 Taunton Town 101

† – After extra time

First round qualifying

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Marine 2–2 Ashton United 216
2 Matlock Town 10–0 Bedworth United 266
3 Nantwich Town 6–2 Prescot Cables 274
4 Hednesford Town 1–2 Whitby Town 313
5 Cammell Laird 1–2 Witton Albion 140
6 Lancaster City 4–2 Ossett Town 178
7 North Ferriby United 0–2 Bamber Bridge 179
8 Sheffield 1–1 Chasetown 240
9 Harrogate Railway Athletic 2–1 Ossett Albion 119
10 Carlton Town 1–1 Rushall Olympic 87
11 Colwyn Bay 2–0 Bradford Park Avenue 337
12 Chorley 1–0 Quorn 734
13 Retford United 2–2 Romulus 131
14 Curzon Ashton 3–1 Skelmersdale United 169
15 F.C. United of Manchester 5–0 Newcastle Town 1,035
16 Burscough 0–2 Clitheroe 201
17 Buxton 1–2 Stocksbridge Park Steels 321
18 Shepshed Dynamo 1–4 Mossley 137
19 Radcliffe Borough 1–1 Garforth Town 104
20 Mickleover Sports 2–1 Hucknall Town 186
21 Glapwell 2–0 Stamford 144
22 Kendal Town 3–0 Frickley Athletic 182
23 Northwich Victoria 0–0 Lincoln United 367
24 Durham City 0–2 FC Halifax Town 282
25 Market Drayton Town 1–1 Worksop Town 147
26 Wealdstone 2–2 Potters Bar Town 201
27 Bury Town 2–0 Barton Rovers 353
28 Bognor Regis Town 1–0 Croydon Athletic 283
29 Harrow Borough 0–1 Hendon 174
30 Canvey Island 1–2 AFC Sudbury 293
31 Arlesey Town 0–0 Ramsgate 96
32 Enfield Town 2–1 Walton Casuals 220
33 Great Wakering Rovers 1–2 Thamesmead Town 76
34 Dulwich Hamlet 2–2 Hastings United 216
35 Sutton United 3–1 Tooting & Mitcham United 448
36 Cray Wanderers 2–1 Wingate & Finchley 98
37 Maidstone United 2–0 Burgess Hill Town 232
38 Soham Town Rangers 1–2 Grays Athletic 164
39 Needham Market 2–2 Lowestoft Town 381
40 Waltham Forest 0–2 Romford 72
41 Tonbridge Angels 3–2 Concord Rangers 384
42 Cambridge City 1–0 Aveley 243
43 Faversham Town 1–2 Kingstonian 230
44 Fleet Town 0–2 Godalming Town 122
45 AFC Hornchurch 2–1 Brentwood Town 214
46 Harlow Town 3–2 Bedford Town 248
47 Carshalton Athletic 2–0 Ilford 216
48 Margate 5–1 Whitehawk 227
49 Biggleswade Town 0–1 Billericay Town 166
50 Folkestone Invicta 4–2 Worthing 236
51 Horsham 3–0 Redbridge 188
52 Swindon Supermarine 4–2 Beaconsfield SYCOB 111
53 Uxbridge 4–1 Abingdon United 56
54 Truro City 1–0 Bishop's Cleeve 330
55 Woodford United 1–3 Leamington 298
56 Windsor & Eton 1–1 Aylesbury 156
57 Almondsbury Town 1–0 Didcot Town 85
58 Weymouth 2–1 Bashley 363
59 Cinderford Town 2–2 Hungerford Town 72
60 Bridgwater Town 1–3 Stourbridge 201
61 Ashford Town (Middx) 6–2 North Greenford United 78
62 Burnham 0–0 Brackley Town 102
63 Banbury United 1–1 Wimborne Town 239
64 Slough Town 1–1 Chippenham Town 251
65 Cirencester Town 3–0 Halesowen Town 112
66 Evesham United 1–0 Frome Town 107
67 Paulton Rovers 3–3 North Leigh 182
68 Bideford 4–2 Tiverton Town 268
69 Chesham United 1–1 Salisbury City 297
70 Hemel Hempstead Town 2–3 Rugby Town 167
71 AFC Totton 5–0 AFC Hayes 219
72 Oxford City 1–4 Daventry Town 152

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Ashton United 1–3 Marine 130
8 Chasetown 3–1 Sheffield 316
10 Rushall Olympic 4–1 Carlton Town 78
13 Romulus 2–1 Retford United 73
19 Garforth Town 1–2 Radcliffe Borough 78
23 Lincoln United 2–3 Northwich Victoria 101
25 Worksop Town 1–0 Market Drayton Town 159
26 Potters Bar Town 1–3 Wealdstone 137
31 Ramsgate 2–3 † Arlesey Town 105
34 Hastings United 1–2 Dulwich Hamlet 243
39 Lowestoft Town 6–2 Needham Market 546
56 Aylesbury 1–2 Windsor & Eton 107
59 Hungerford Town 1–2 Cinderford Town 75
62 Brackley Town 4–0 Burnham 106
63 Wimborne Town 1–3 † Banbury United 235
64 Chippenham Town 4–1 Slough Town 244
67 North Leigh 1–2 Paulton Rovers 71
69 Salisbury City 2–1 Chesham United 463

† – After extra time

Second round qualifying

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Curzon Ashton 2–1 FC Halifax Town 392
2 Leamington 3–0 Bamber Bridge 510
3 Romulus 1–2 Harrogate Railway Athletic 107
4 Kendal Town 1–1 Matlock Town 242
5 Worksop Town 2–1 Lancaster City 262
6 Rushall Olympic 0–1 Stourbridge 241
7 Mossley 2–3 Nantwich Town 194
8 Mickleover Sports 2–5 Chasetown 250
9 F.C. United of Manchester 2–1 Colwyn Bay 1,259
10 Radcliffe Borough 1–1 Witton Albion 193
11 Chorley 3–1 Marine 834
12 Whitby Town 3–1 Clitheroe 265
13 Northwich Victoria 4–0 Glapwell 323
14 Stocksbridge Park Steels 3–2 Rugby Town 152
15 Kingstonian 3–5 Wealdstone 428
16 Salisbury City 2–1 Almondsbury Town 577
17 Cirencester Town 2–1 Weymouth 95
18 Margate 1–2 AFC Hornchurch 325
19 Tonbridge Angels 2–0 Enfield Town 517
20 Billericay Town 2–1 Banbury United 285
21 AFC Sudbury 5–1 Hendon 289
22 Brackley Town 4–0 Windsor & Eton 187
23 Arlesey Town 2–2 Uxbridge 102
24 Daventry Town 1–2 Cambridge City 311
25 Paulton Rovers 4–5 Swindon Supermarine 159
26 Grays Athletic 2–1 Cinderford Town 198
27 Truro City 2–0 Horsham 361
28 Folkestone Invicta 0–0 Thamesmead Town 233
29 Bognor Regis Town 1–1 Godalming Town 298
30 Evesham United 0–1 Sutton United 188
31 Harlow Town 2–0 Carshalton Athletic 296
32 Ashford Town (Middx) 2–1 Bury Town 100
33 Cray Wanderers 1–2 Maidstone United 224
34 Bideford 1–0 Dulwich Hamlet 246
35 Chippenham Town 1–1 Lowestoft Town 383
36 AFC Totton 1–3 Romford 284

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
4 Matlock Town 1–2 Kendal Town 212
10 Witton Albion 3–1 Radcliffe Borough 188
23 Uxbridge 4–2 Arlesey Town 74
28 Thamesmead Town 1–3 Folkestone Invicta 87
29 Godalming Town 2–5 Bognor Regis Town 161
35 Lowestoft Town 3–1 † Chippenham Town 577

† – After extra time

Third round qualifying

This round is the first in which Conference North and South teams join the competition. After Ilkeston Town folded, Redditch United received a bye to the first round. [3]

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Alfreton Town 4–0 Kendal Town 399
2 Vauxhall Motors 1–3 Stalybridge Celtic 280
3 Blyth Spartans 1–0 Stafford Rangers 391
4 Whitby Town 2–2 Northwich Victoria 247
5 AFC Telford United 2–1 Corby Town 1,028
6 Curzon Ashton 2–1 Solihull Moors 162
7 Leamington 1–2 Hyde 522
8 F.C. United of Manchester 1–2 Hinckley United 1,249
9 Worksop Town 4–1 Stocksbridge Park Steels 290
10 Boston United 2–1 Gainsborough Trinity 1,136
11 Droylsden 3–2 Stourbridge 246
12 Eastwood Town 2–0 Cambridge City 246
13 Chorley 0–1 Guiseley 890
14 Harrogate Town 1–1 Witton Albion 243
15 Harrogate Railway Athletic 3–4 Nantwich Town 142
16 Workington 0–0 Chasetown 305
17 Nuneaton Town 1–2 Worcester City 592
18 Dover Athletic 1–2 Woking 818
19 Braintree Town 2–0 Farnborough 255
20 Lewes 1–3 Salisbury City 598
21 Maidenhead United 2–4 Uxbridge 211
22 Weston-super-Mare 1–3 Dorchester Town 184
23 Basingstoke Town 2–2 Havant & Waterlooville 301
24 Eastleigh 2–1 Folkestone Invicta 253
25 Cirencester Town 2–2 Grays Athletic 157
26 Sutton United 4–2 Billericay Town 329
27 Ebbsfleet United 4–0 Bromley 611
28 Thurrock 0–2 Dartford 405
29 Boreham Wood 3–0 Romford 103
30 Welling United 1–0 Tonbridge Angels 431
31 St Albans City 3–1 Staines Town 249
32 Truro City 1–2 AFC Sudbury 349
33 Bishop's Stortford 1–2 Ashford Town (Middx) 302
34 Brackley Town 0–1 Wealdstone 302
35 Lowestoft Town 2–1 Swindon Supermarine 622
36 Bideford 0–3 AFC Hornchurch 265
37 Harlow Town 3–0 Maidstone United 294
38 Bognor Regis Town 2–2 Hampton & Richmond Borough 376
39 Gloucester City 1–0 Chelmsford City 316

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
4 Northwich Victoria 1–0 Whitby Town 260
14 Witton Albion 1–2 Harrogate Town 175
16 Chasetown 4–0 Workington 334
23 Havant & Waterlooville 1–2 Basingstoke Town 353
25 Grays Athletic 0–1 Cirencester Town 153
38 Hampton & Richmond Borough 2–0 Bognor Regis Town 200

First round

This round is the first in which Conference Premier teams join those from lower reaches of the National League System.

The Curzon Ashton vs. Altrincham match on 11 December 2010 was abandoned at half time due to a power failure with the score 2–1 in favour of Curzon Ashton. [4] The re-scheduled game on 14 December 2010 finished 2–0 to Altrincham. [5]

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Wrexham 2–0 Kidderminster Harriers 1,122
2 Rushden & Diamonds 1–1 Eastwood Town 657
3 Worksop Town 0–5 Mansfield Town 682
4 Droylsden 4–3 Hinckley United 175
5 Curzon Ashton 0–2 Altrincham 268
6 Darlington 3–2 Tamworth 477
7 Harrogate Town 0–3 AFC Telford United 247
8 Chasetown 3–3 Kettering Town AE444
9 Stalybridge Celtic 2–1 Nantwich Town 321
10 York City 0–1 Boston United 1,318
11 Blyth Spartans 2–0 Fleetwood Town 354
12 Alfreton Town 3–0 Hyde 254
13 Worcester City 1–0 Northwich Victoria 577
14 Grimsby Town 3–0 Redditch United 1,116
15 Barrow 2–3 Guiseley 923
16 Gateshead 2–2 Southport 233
17 Dorchester Town 3–0 St Albans City 302
18 Histon 2–3 Bath City 263
19 Luton Town 0–0 Welling United 1,639
20 Eastleigh 1–1 Sutton United 388
21 Harlow Town 0–2 Woking 324
22 Ashford Town (Middx) 1–0 AFC Hornchurch 161
23 Cirencester Town 1–1 Gloucester City 406
24 Eastbourne Borough 3–1 Boreham Wood 422
25 Ebbsfleet United 3–1 Hayes & Yeading United 614
26 Cambridge United 2–1 Forest Green Rovers 1,045
27 Crawley Town 3–3 Dartford 1,031
28 AFC Sudbury 1–4 Hampton & Richmond Borough 279
29 Lowestoft Town 2–3 Uxbridge 609
30 Newport County 0–0 Wealdstone 1,070
31 AFC Wimbledon 3–0 Braintree Town 1,201
32 Basingstoke Town 0–2 Salisbury City 475

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
2 Eastwood Town 4–3 † Rushden & Diamonds 314
8 Kettering Town 1–2 † Chasetown 581
16 Southport 0–1 Gateshead 302
19 Welling United 1–2 Luton Town 404
20 Sutton United 0–4 Eastleigh 237
23 Gloucester City 3–0 Cirencester Town 226
27 Dartford 1–0 Crawley Town 605
30 Wealdstone 0–1 Newport County 324

† – After extra time

Second round

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Gateshead 6–0 Hampton & Richmond Borough 336
2 Boston United 0–1 Gloucester City 1,110
3 AFC Wimbledon 2–3 Woking 2,259
4 Droylsden 1–0 Ebbsfleet United 336
5 Chasetown 2–1 Grimsby Town 1,012
6 Alfreton Town 3–3 Cambridge United 929
7 Ashford Town (Middx) 0–1 Dartford 474
8 Luton Town 4–0 Uxbridge 1,958
9 AFC Telford United 1–0 Eastwood Town 1,159
10 Darlington 4–1 Bath City 926
11 Mansfield Town 4–2 Newport County 1,137
12 Blyth Spartans 2–1 Altrincham 620
13 Dorchester Town 3–3 Eastbourne Borough 402
14 Guiseley 2–1 Stalybridge Celtic 417
15 Eastleigh 3–3 Worcester City 407
16 Salisbury City 1–0 Wrexham 1,032

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
6 Cambridge United 3–6 † Alfreton Town 1,098
13 Eastbourne Borough 1–0 Dorchester Town 487
15 Worcester City 1–4 Eastleigh 564

† – After extra time

Third round

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Eastbourne Borough 1–1 Guiseley 471
2 Mansfield Town 1–1 Alfreton Town 3,408
3 Blyth Spartans 2–2 Droylsden 708
4 Luton Town 1–0 Gloucester City 2,212
5 AFC Telford United 0–3 Darlington 1,505
6 Woking 0–2 Salisbury City 1,551
7 Eastleigh 1–3 Chasetown 562
8 Gateshead 3–0 Dartford 501

Replays

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Guiseley 2–1 Eastbourne Borough 446
2 Alfreton Town 1–2 Mansfield Town 2,131
3 Droylsden 0–4 Blyth Spartans 229

† – After extra time

Quarter finals

Ties

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
1 Blyth Spartans 0–2 Gateshead 2,719
2 Guiseley 0–1 Luton Town 1,152
3 Darlington 2–1 Salisbury City 1,869
4 Chasetown 2–2 Mansfield Town 2,000

Replay

TieHome TeamScoreAway TeamAttendance
4 Mansfield Town 3–1 Chasetown 2,295

† – After extra time

Semi-finals

First leg

Mansfield Town 1–0 Luton Town
Mitchley Soccerball shade.svg 62' (Report)
Field Mill, Mansfield
Attendance: 3,208
Referee: Karl Evans

Darlington 3–2 Gateshead
Bridge-Wilkinson Soccerball shade.svg 56'
Hatch Soccerball shade.svg 75', 81'
(Report) Fisher Soccerball shade.svg 21'
Rundle Soccerball shade.svg 43'
The Darlington Arena, Darlington
Attendance: 4,243
Referee: Carl Boyeson

Second leg

Luton Town 1–1
(a.e.t.)
Mansfield Town
Owusu Soccerball shade.svg 46' (Report) Briscoe Soccerball shade.svg 118'
Kenilworth Road, Luton
Attendance: 6,133

Mansfield Town win 2–1 on aggregate


Gateshead 0–0 Darlington
(Report)
Gateshead International Stadium, Gateshead
Attendance: 5,156
Referee: Mark Haywood

Darlington win 3–2 on aggregate

Final

Mansfield Town 0–1
(a.e.t.)
Darlington
Senior Soccerball shade.svg 120'
Wembley Stadium, London
Attendance: 24,668
Referee: Stuart Attwell

Related Research Articles

The National League North, formerly Conference North, is a division of the National League in England, taking its place immediately below the top division National League. Along with the National League South, it is at Step 2 of the National League System and the sixth overall tier of the English football league system. It consists of teams located in Northern England, Norfolk and the English Midlands. Since the start of the 2015–16 season, the league has been known as the National League North. As part of a sponsorship deal with Vanarama, the National League North was renamed the Vanarama National League North.

Adam Rundle is an English footballer who made nearly 300 appearances in the Football League.

Paul Heckingbottom is an English football coach and former player. Heckingbottom played as a defender for several English clubs, including Sunderland, Scarborough, Hartlepool United, Darlington, Norwich City, Bradford City, Sheffield Wednesday, Barnsley and Mansfield Town.

Tim Deasy English footballer

Timothy Deasy is an English former footballer who played as a goalkeeper.

2007–08 FA Cup football tournament season

The 2007–08 FA Cup was the 127th season of the world's oldest football knockout competition, the FA Cup. A record 731 clubs' entries were accepted for the competition.

The 1999–2000 FA Cup was the 119th staging of the FA Cup. Both the semi-finals and final of the competition were played at Wembley Stadium for the last time before reconstruction work began. The competition culminated with the final between Chelsea and Aston Villa. The game was won by a goal from Chelsea's Roberto Di Matteo, giving them a 1–0 victory.

2008–09 FA Cup football tournament season

The 2008–09 FA Cup was the 128th season of the world's oldest football knockout competition; the FA Cup. A record 762 clubs were accepted for the competition; one club, South Normanton Athletic, folded before the fixtures were released, leaving 761 clubs to appear in the draw. Two more clubs, Brierley Hill & Withymoor and Stapenhill, folded after the draws for the early rounds were made, giving their opponents a walk-over.

Scott Garner English footballer

Scott John Garner is an English footballer who plays as a defender for National League North side Boston United.

The FA Trophy 2009–10 is the 40th season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system. The number of team entries for this season was initially 265, but this was reduced to 264 when Newcastle Blue Star withdrew.

Jamie Chandler English footballer

Jamie Chandler is an English professional footballer who plays as a midfielder for Spennymoor Town.

The Football League Cup 1973–74 was the 14th season of the Football League Cup, a knockout competition for England's top 92 football clubs.

The 2010–11 Football Conference season was the seventh season with the Conference consisting of three divisions and the thirty-second season overall. The Conference covers the top two levels of Non-League football in England. The Conference Premier is the fifth highest level of the overall pyramid, whilst the Conference North and Conference South exist at the sixth level. The top team and the winner of the play-off of the National division were promoted to Football League Two, while the bottom four were relegated to the North or South divisions. The champions of the North and South divisions were promoted to the National division, alongside the play-off winners from each division. The bottom three in each of the North and South divisions were relegated to the premier divisions of the Northern Premier League, Isthmian League or Southern League.

The 2010–11 season was the 98th full season in the history of Cambridge United. They competed in the Conference National, finishing 17th of 24, along with various cup competitions.

The 2011 FA Trophy Final was the 42nd final of the Football Association's cup competition for levels 5–8 of the English football league system. The match was contested by Mansfield Town and Darlington. Neither team had ever reached the FA trophy final before, and had only recently become eligible for the FA trophy after Mansfield Town were relegated from League Two in 2008 and Darlington were relegated from League Two in 2010.

The 2011–12 season was the 44th season of the Northern Premier League Premier Division, and the fifth season of the Northern Premier League Division One North and South.

2011–12 FA Trophy football tournament season

The 2011–12 FA Trophy is the 42nd season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system. A total of 266 clubs entered the competition.

Mitch Rose English footballer

Mitchell Nigel "Mitch" Rose is an English footballer who plays as a Midfielder for National League North club Boston United.

The 2004–05 FA Trophy was the thirty-fifth season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system.

The 2015–16 FA Trophy was the 46th season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system. A total of 276 clubs entered the competition, which was won by FC Halifax Town after beating Grimsby Town 1-0 in front of 46,781 spectators at Wembley in the final on 22 May 2016.

The 2017–18 FA Trophy is the 49th season of the FA Trophy, an annual football competition for teams at levels 5-8 of the English National League System.

References

General

  1. "Trophy games set for October". The FA. 2010-07-08. Retrieved 2010-07-10.
  2. "Ilkeston Town Football Club wound up over unpaid tax". BBC News. 2010-09-08. Retrieved 2010-11-02.
  3. "Reds Through Without Kicking A Ball". Redditch United FC. 2010-11-01. Retrieved 2010-11-08.
  4. "Altrincham FC Match Reports - CURZON ASHTON 2 ALTRINCHAM 1". Altrincham FC. 2010-12-11. Retrieved 2010-12-15.
  5. "Altrincham FC Match Reports - CURZON ASHTON (0) 0 ALTRINCHAM (0) 2". Altrincham FC. 2010-12-14. Retrieved 2010-12-15.

Specific