2021 European Athletics Team Championships

Last updated
2021 European Athletics Team Championships
Logo Silesia 2021 EATC.png
Host city Chorzów, Poland
(Super League)
Cluj-Napoca, Romania
(First League)
Stara Zagora, Bulgaria
(Second League)
Limassol, Cyprus
(Third League)
Events40
Dates29–30 May 2021
(Super League)
19–20 June 2021
(other leagues)

The 2021 European Athletics Team Championships was held in four cities, on 29–30 May (Super League) and on 19–20 June 2021. For the very first time, the ETC was not held on the same weekend for all leagues. [1] [2] At the European Athletics Team Championships medals are not awarded in individual events.

Contents

Grouping and host cities

LeagueDateStadiumCityNation
Super League29–30 May 2021 Silesian Stadium Chorzów Flag of Poland.svg Poland
First League19–20 June 2021 Cluj Arena Cluj-Napoca Flag of Romania.svg Romania
Second League19–20 June 2021 Stadion Beroe Stara Zagora Flag of Bulgaria.svg Bulgaria
Third League19–20 June 2021 Tsirio Stadium Limassol Flag of Cyprus.svg Cyprus

It had been decided in 2018 that, starting in 2021, a new system would be introduced for grouping teams in the ETC. This would aim to have 8 teams in the Super League (plus the host country if it had not already qualified), 12 teams in the First and Second Leagues, and all the remaining teams in the Third League. The city of Minsk, Belarus, initially designated as the Super League venue, was replaced by Chorzów on November 2020 due to the political situation in Belarus. [3]

Super League

Panorama stadionu.jpg

The 2021 Super League will consist of only 8 teams, instead of the previously 12 in all previous editions.

As Ukraine withdrew on 24 May because of the COVID-19 pandemic, the EAA ruled that they will be relegated in 2023. [4]

The event will be attended by 7,600 spectators. The entry is free.

Participating countries

2 relegations in 2023: Portugal and Ukraine.

Final entries

406 athletes (206 men, 200 women) from 7 (8 scheduled) countries. 54 athletes from Ukraine (all team) did not enter the Championships. Many potential winners entered, like Marcell Jacobs, Gianmarco Tamberi, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek or Jessie Knight, also late withdrew.

Timetable

Men's events

EventFirstSecondThird
100 m
(wind: -0.5 m/s)
Mouhamadou Fall
Flag of France.svg  France
10.28 Lorenzo Patta
Flag of Italy.svg  Italy
10.29 Lucas Ansah-Peprah
Flag of Germany.svg  Germany
10.35
200 m
(wind: -1.0 m/s)
Fausto Desalu
Flag of Italy.svg  Italy
20.48 Jesús Gómez
Flag of Spain.svg  Spain
20.87
=PB
Owen Ansah  [ de ]
Flag of Germany.svg  Germany
20.96
400 m Thomas Jordier
Flag of France.svg  France
45.65
SB
Cameron Chalmers
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
45.89
SB
Davide Re
Flag of Italy.svg  Italy
45.90
800 m
Jake Wightman
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
1:45.71 Mariano García
Flag of Spain.svg  Spain
1:46.45 Mateusz Borkowski
Flag of Poland.svg  Poland
1:46.66
1500 m Robert Farken
Flag of Germany.svg  Germany
3:56.64 Jesús Gómez
Flag of Spain.svg  Spain
3:56.79 Michał Rozmys
Flag of Poland.svg  Poland
3:57.13
3000 m Isaac Nader
Flag of Portugal.svg  Portugal
8:31.26 Yann Schrub  [ fr ]
Flag of France.svg  France
8:31.82 Adel Mechaal
Flag of Spain.svg  Spain
8:32.08
5000 m Yemaneberhan Crippa
Flag of Italy.svg  Italy
13:17.23
CR
Hugo Hay
Flag of France.svg  France
13:17.95
PB
Carlos Mayo
Flag of Spain.svg  Spain
13:18.15
PB
110 m hurdles
(wind: -0.3 m/s)
Asier Martínez
Flag of Spain.svg  Spain
13.43 David King
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
13.63 Damian Czykier
Flag of Poland.svg  Poland
13.65
400 m hurdles Alessandro Sibilio
Flag of Italy.svg  Italy
49.70 Alastair Chalmers
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
49.95
SB
Ludvy Vaillant
Flag of France.svg  France
50.76
3000 m steeplechase Fernando Carro
Flag of Spain.svg  Spain
8:39.67 Mehdi Belhadj
Flag of France.svg  France
8:40.03 Osama Zoghlami
Flag of Italy.svg  Italy
8:40.41
4×100 m relayFlag of Germany.svg  Germany
Lucas Ansah-Peprah
Owen Ansah  [ de ]
Niels Torben Giese
Marvin Schulte  [ no ]
38.73Flag of Spain.svg  Spain
Arnau Monné
Pol Retamal  [ es ]
Jesús Gómez
Sergio López  [ de ]
39.07
SB
Flag of France.svg  France
Marvin René
Ryan Zeze
Méba-Mickaël Zeze
Amaury Golitin
39.12
4×400 m relayFlag of Italy.svg  Italy
Davide Re
Alessandro Sibilio
Edoardo Scotti
Vladimir Aceti
3:02.64
EL
Flag of Spain.svg  Spain
Samuel García
Lucas Búa
Manuel Guijarro
Bernat Erta
3:03.10
SB
Flag of Poland.svg  Poland
Wiktor Suwara
Kajetan Duszyński
Patryk Grzegorzewicz  [ pl ]
Karol Zalewski
3:03.43
SB
High jump Norbert Kobielski  [ pl ]
Flag of Poland.svg  Poland
2.24
=SB
William Grimsey
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
2.24 Falk Wendrich
Flag of Germany.svg  Germany
2.20
=SB
Pole vault Robert Sobera
Flag of Poland.svg  Poland
5.65
SB
Harry Coppell
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
5.55
SB
Oleg Zernikel
Flag of Germany.svg  Germany
5.55
Long jump Filippo Randazzo
Flag of Italy.svg  Italy
7.88 m (-0.5) Fabian Heinle
Flag of Germany.svg  Germany
7.82 m
-0.8 SB
Augustin Bey
Flag of France.svg  France
7.75 m -0.3
Eusebio Cáceres
Flag of Spain.svg  Spain
7.75 m -0.7
Triple jump Max Heß
Flag of Germany.svg  Germany
17.13
EL
Pedro Pichardo
Flag of Portugal.svg  Portugal
17.01 (EL) Pablo Torrijos
Flag of Spain.svg  Spain
16.93
SB
Shot put Michał Haratyk
Flag of Poland.svg  Poland
21.34 Leonardo Fabbri
Flag of Italy.svg  Italy
20.77
SB
Scott Lincoln
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
20.00
Discus throw Lawrence Okoye
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
64.22 Robert Urbanek
Flag of Poland.svg  Poland
62.57 David Wrobel
Flag of Germany.svg  Germany
61.52
Hammer throw Paweł Fajdek
Flag of Poland.svg  Poland
82.98
CR
Javier Cienfuegos
Flag of Spain.svg  Spain
77.11
SB
Quentin Bigot
Flag of France.svg  France
76.75
Javelin throw Johannes Vetter
Flag of Germany.svg  Germany
96.29
CR
Marcin Krukowski
Flag of Poland.svg  Poland
85.12
SB
Odei Jainaga
Flag of Spain.svg  Spain
84.80
NR

Women's events

EventFirstSecondThird
100 m Pia Skrzyszowska
Flag of Poland.svg  Poland
11.25
EU23L
Lisa Mayer
Flag of Germany.svg  Germany
11.27 Imani-Lara Lansiquot
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
11.27
200 m Beth Dobbin
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
22.78
SB
Dalia Kaddari
Flag of Italy.svg  Italy
22.89
EU23L
Rebekka Haase
Flag of Germany.svg  Germany
23.00
400 m Natalia Kaczmarek
Flag of Poland.svg  Poland
51.36 Aauri Bokesa
Flag of Spain.svg  Spain
52.22 Corinna Schwab
Flag of Germany.svg  Germany
52.72
800 m
Ellie Baker
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
2:00.95 Elena Bellò
Flag of Italy.svg  Italy
2:02.06
SB
Angelika Sarna
Flag of Poland.svg  Poland
2:02.54
SB
1500 m Gaia Sabbatini
Flag of Italy.svg  Italy
4:14.87 Salomé Afonso
Flag of Portugal.svg  Portugal
4:15.08
SB
Marta Pérez
Flag of Spain.svg  Spain
4:15.24
3000 m Revee Walcott-Nolan
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
9:13.36
PB
Lucía Rodríguez
Flag of Spain.svg  Spain
9:14.45
PB
Vera Coutellier
Flag of Germany.svg  Germany
9:15.27
5000 m Nadia Battocletti
Flag of Italy.svg  Italy
15:46.95 Blanca Fernández
Flag of Spain.svg  Spain
15:51.44 Denise Krebs
Flag of Germany.svg  Germany
15:53.09
SB
100 m hurdles Pia Skrzyszowska
Flag of Poland.svg  Poland
12.99 Luminosa Bogliolo
Flag of Italy.svg  Italy
13.05 Teresa Errandonea
Flag of Spain.svg  Spain
13.24
400 m hurdles Lina Nielsen
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
55.59 Carolina Krafzik
Flag of Germany.svg  Germany
55.71
SB
Linda Olivieri
Flag of Italy.svg  Italy
56.17
SB
3000 m steeplechase Alicja Konieczek
Flag of Poland.svg  Poland
9:35.63 Elena Burkard
Flag of Germany.svg  Germany
9:36.04 Irene Sánchez-Escribano
Flag of Spain.svg  Spain
9:41.44
4×100 m relayFlag of the United Kingdom.svg  United Kingdom
Beth Dobbin
Imani-Lara Lansiquot
Bianca Williams
Desirèe Henry
43.36Flag of Poland.svg  Poland
Marika Popowicz-Drapała
Klaudia Adamek
Katarzyna Sokólska
Marlena Gola
43.83Flag of France.svg  France
Wided Atatou
Orlann Ombissa-Dzangue
Maroussia Paré
Eva Berger
43.91
4×400 m relayFlag of Poland.svg  Poland
Małgorzata Hołub-Kowalik
Kornelia Lesiewicz
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
3:26.37
EL
Flag of the United Kingdom.svg  United Kingdom
Ama Pipi
Hannah Williams
Yasmin Liverpool
Lina Nielsen
3:27.16Flag of Italy.svg  Italy
Alice Mangione
Eleonora Marchiando
Petra Nardelli
Raphaela Lukudo
3:29.05
High jump Kamila Lićwinko
Flag of Poland.svg  Poland
1.94
=SB
Alessia Trost
Flag of Italy.svg  Italy
1.91
SB
Emily Borthwick
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
1.88
Pole vault Roberta Bruni
Flag of Italy.svg  Italy
4.45 Malen Ruiz de Azua
Flag of Spain.svg  Spain
4.35 Molly Caudery
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
4.35
SB
Long jump Maryse Luzolo
Flag of Germany.svg  Germany
6.61
=PB
Magdalena Żebrowska
Flag of Poland.svg  Poland
6.55
PB
María Vicente
Flag of Spain.svg  Spain
6.42
Triple jump Rouguy Diallo
Flag of France.svg  France
14.12 Naomi Ogbeta
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
14.01 Adrianna Szóstak  [ pl ]
Flag of Poland.svg  Poland
13.96
PB
Shot put Sara Gambetta
Flag of Germany.svg  Germany
18.75 Auriol Dongmo
Flag of Portugal.svg  Portugal
18.74 Klaudia Kardasz
Flag of Poland.svg  Poland
18.17
SB
Discus throw Liliana Cá
Flag of Portugal.svg  Portugal
61.36 Marike Steinacker
Flag of Germany.svg  Germany
59.29 Kirsty Law
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
58.13
Hammer throw Alexandra Tavernier
Flag of France.svg  France
75.06 Malwina Kopron
Flag of Poland.svg  Poland
73.18 Sara Fantini
Flag of Italy.svg  Italy
70.31
SB
Javelin throw Christin Hussong
Flag of Germany.svg  Germany
69.19
CR
Jona Aigouy
Flag of France.svg  France
56.59 Freya Jones
Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain
54.68

Final standings

PosCountryPtsNote
Gold medal icon.svgFlag of Poland.svg  Poland 181.5
Silver medal icon.svgFlag of Italy.svg  Italy 179Did not start in men's high jump (received 0 points) [5]
Bronze medal icon.svgFlag of the United Kingdom.svg  Great Britain 174
4Flag of Germany.svg  Germany 171
5Flag of Spain.svg  Spain 167
6Flag of France.svg  France 140
7Flag of Portugal.svg  Portugal 97.5Relegation to the 2023 First League
Flag of Ukraine.svg  Ukraine withdrew

Before the last event on Sunday, the Men’s 4x400 m relay, three teams could still win the Championship: Poland with 176.5 points, Great Britain with 174 points and Italy with 172 points.

The Italian team took an easy lead of the race after the first two legs, with Alessandro Sibilio passing the baton to Edoardo Scotti at third leg, with Great Britain just beside him. But the third leg British runner was then unable to give his baton to his teammate Rabah Yousif, and the Polish team finished strongly in the last leg to go from 5th to 3rd. As a result, Poland obtained enough points to win over Italy, which set the EL time, winning the last race, as during 2019 European Team Championships with the same EL result. [6] [7]

Score table

EventFlag of France.svg  FRA Flag of Germany.svg  GER Flag of the United Kingdom.svg  GBR Flag of Italy.svg  ITA Flag of Poland.svg  POL Flag of Portugal.svg  POR Flag of Spain.svg  ESP
100 metresM7536421
W4652713
200 metresM3547216
W3576421
400 metresM7365124
W1532746
800 metresM2.52.574516
W4076523
1500 metresM1742536
W3147265
3000 metresM6034275
W2573416
5000 metresM6347125
W4537126
3000 metre steeplechaseM6325417
W3614725
110 metre hurdles
100 metre hurdles
M3164527
W3426715
400 metre hurdlesM5467213
W1675324
4 × 100 metres relayM5723416
W5073640
4 × 400 metres relayM4307526
W0465723
High jumpM456072.52.5
W3456712
Pole vaultM1564723
W41.5571.536
Long jumpM4.5637214.5
W0724635
Triple jumpM3724165
W7461523
Shot putM1456723
W1742563
Discus throwM0574623
W3652471
Hammer throwM5243716
W7325614
Javelin throwM2714635
W6753412
CountryFlag of France.svg  FRA Flag of Germany.svg  GER Flag of the United Kingdom.svg  GBR Flag of Italy.svg  ITA Flag of Poland.svg  POL Flag of Portugal.svg  POR Flag of Spain.svg  ESP
Total140171174179181.597.5167

Broken records

Medal table

At the European Athletics Team Championships medals are only awarded to teams, but with gold, silver and bronze conventionally refers to the top three finishes. [8]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1Flag of Poland.svg  Poland  (POL)105722
2Flag of Italy.svg  Italy  (ITA)86519
3Flag of the United Kingdom.svg  Great Britain  (GBR)77620
4Flag of Germany.svg  Germany  (GER)75921
5Flag of France.svg  France  (FRA)44513
6Flag of Spain.svg  Spain  (ESP)210921
7Flag of Portugal.svg  Portugal  (POR)2305
Totals (7 nations)404041121

First League

Participating countries

The two first teams of the First League 2021 shall be promoted to the Super League 2023. The lowest three teams of the First League 2021 (including Ireland as a penalty for its withdrawal) shall be relegated to the Second League 2023. [9]

Men's events

EventFirstSecondThird
100 m
+0.6 m/s
Jak Ali Harvey
Flag of Turkey.svg  Turkey
10.31 Silvan Wicki
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
10.36 Joris van Gool
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
10.42
200 m
-0.1 m/s
Jan Jirka
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
20.82 Churandy Martina
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
21.03 Oskari Lehtonen  [ fi ]
Flag of Finland.svg  Finland
21.28
400 m Jochem Dobber
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
45.40 Alexander Doom
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
46.08 Pavel Maslák
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
46.54
800 m
Mehmet Çelik  [ de ]
Flag of Turkey.svg  Turkey
1:47.48
PB
Markus Einan  [ de ]
Flag of Norway.svg  Norway
1:47.54 Aurèle Vandeputte  [ nl ]
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
1:47.74
1500 m Ferdinand Kvan Edman
Flag of Norway.svg  Norway
3:38.63
PB
Adam Dvořáček
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
3:39.97 Jochem Vermeulen
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
3:40.02
3000 m Mike Foppen
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
7:57.43 Emil Danielsson
Flag of Sweden.svg  Sweden
7:58.72 Eemil Helander  [ fi ]
Flag of Finland.svg  Finland
8:02.22
PB
5000 m Magnus Tuv Myhre
Flag of Norway.svg  Norway
13:46.98 Michael Somers
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
13:48.16 Siarhei Krauchenia
Flag of Belarus.svg  Belarus
13:56.47
PB
110 m hurdles Vitali Parakhonka
Flag of Belarus.svg  Belarus
13.50
SB
Mikdat Sevler  [ fr ]
Flag of Turkey.svg  Turkey
13.69 Petr Svoboda
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
13.73
400 m hurdles Rasmus Mägi
Flag of Estonia.svg  Estonia
48.82 Nick Smidt
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
49.90 Vít Müller
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
50.09
3000 m steeplechase Topi Raitanen
Flag of Finland.svg  Finland
8:38.30 Damián Vích
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
8:39.21
PB
Viachaslau Skudny
Flag of Belarus.svg  Belarus
8:39.94
PB
4×100 m relayFlag of the Netherlands.svg  Netherlands
Solomon Bockarie
Joris van Gool
Chris Garia
Churandy Martina
38.81Flag of Turkey.svg  Turkey
Ertan Özkan
Jak Ali Harvey
Kayhan Özer
Ramil Guliyev
38.94Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
Zdeněk Stromšík
Jiří Kubeš
Jan Jirka
Štěpán Hampl
39.07
4×400 m relayFlag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
Jan Tesař
Vít Müller
Michal Desenský
Patrik Šorm
3:02.42
EL, NR
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
Nout Wardenburg
Liemarvin Bonevacia
Ramsey Angela
Terrence Agard
3:02.49Flag of Turkey.svg  Turkey
Batuhan Altıntaş
Sinan Ören  [ de ]
Yasmani Copello
İlyas Çanakçı  [ de ]
3:04.96
High jump Andrei Churyla
Flag of Belarus.svg  Belarus
2.25 Loïc Gasch
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
2.25 Konstadinos Baniotis
Flag of Greece.svg  Greece
2.23
Pole vault Ersu Şaşma
Flag of Turkey.svg  Turkey
5.65 Dominik Alberto
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
5.55 Jan Kudlička
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
5.55
SB
Long jump Miltiadis Tentoglou
Flag of Greece.svg  Greece
8.38 (+0.1)
CR
Radek Juška
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
7.95 (+0.4) Thobias Montler
Flag of Sweden.svg  Sweden
7.94 (+0.3)
Triple jump Maksim Niastsiarenka
Flag of Belarus.svg  Belarus
16.65 (-1.0) Necati Er
Flag of Turkey.svg  Turkey
16.38 (-1.3) Andreas Pantazis
Flag of Greece.svg  Greece
16.18 (-0.7)
Shot put Tomáš Staněk
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
20.79 Andrei Toader
Flag of Romania.svg  Romania
20.20 Marcus Thomsen
Flag of Norway.svg  Norway
19.90
Discus throw Alin Firfirică
Flag of Romania.svg  Romania
62.38 Ola Stunes Isene
Flag of Norway.svg  Norway
61.26 Philip Milanov
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
61.26
Hammer throw Eşref Apak
Flag of Turkey.svg  Turkey
77.10
SB
Christos Frantzeskakis
Flag of Greece.svg  Greece
73.46 Mikalai Bashan
Flag of Belarus.svg  Belarus
73.37
Javelin throw Lassi Etelätalo
Flag of Finland.svg  Finland
79.20 Vítězslav Veselý
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
78.50 Emin Öncel
Flag of Turkey.svg  Turkey
76.35

Women's events

EventFirstSecondThird
100 m Salomé Kora
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
11.34 Rani Rosius
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
11.44 Rafaéla Spanoudaki-Hatziriga
Flag of Greece.svg  Greece
11.45
200 m Imke Vervaet
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
23.30
SB
Lieke Klaver
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
23.32 Rafaéla Spanoudaki-Hatziriga
Flag of Greece.svg  Greece
23.45
400 m Femke Bol
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
50.37
CR
Lada Vondrová
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
52.11 Moa Hjelmer
Flag of Sweden.svg  Sweden
52.94
SB
800 m Lore Hoffmann
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
2:03.89 Britt Ummels
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
2:04.55 Sara Kuivisto
Flag of Finland.svg  Finland
2:04.57
1500 m Sara Kuivisto
Flag of Finland.svg  Finland
4:15.58 Daryia Barysevich
Flag of Belarus.svg  Belarus
4:15.84 Diana Mezuliáníková
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
4:16.71
3000 m Daryia Barysevich
Flag of Belarus.svg  Belarus
9:01.80
PB
Linn Söderholm
Flag of Sweden.svg  Sweden
9:06.04
PB
Diane van Es
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
9:07.41
PB
5000 m Fabienne Schlumpf
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
15:42.45 Kristiina Mäki
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
15:52.94 Samrawit Mengsteab
Flag of Sweden.svg  Sweden
15:57.34
100 m hurdles Elvira Herman
Flag of Belarus.svg  Belarus
12.62
CR
Anne Zagré
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
12.87
SB
Zoë Sedney
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
12.94
PB
400 m hurdles Viivi Lehikoinen
Flag of Finland.svg  Finland
55.94 Yasmin Giger
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
56.74 Dimitra Gnafaki
Flag of Greece.svg  Greece
57.06
PB
3000 m steeplechase Irene van der Reijken
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
9:39.00 Elena Adelina Panaet
Flag of Romania.svg  Romania
9:41.68 Chiara Scherrer
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
9:45.58
SB
4×100 m relayFlag of the Netherlands.svg  Netherlands
Leonie van Vliet
Lieke Klaver
Marije van Hunenstijn
Naomi Sedney
43.38Flag of Switzerland.svg   Switzerland
Géraldine Frey
Salomé Kora
Cornelia Halbheer
Riccarda Dietsche
43.73Flag of Sweden.svg  Sweden
Claudia Payton
Wilma Rosenquist
Julia Henriksson
Nikki Anderberg
43.92
4×400 m relayFlag of Belarus.svg  Belarus
Yuliya Bliznets
Aliaksandra Khilmanovich
Asteria Uzo Limai
Alina Luchshava
3:28.14Flag of Switzerland.svg   Switzerland
Silke Lemmens
Léa Sprunger
Rachel Pellaud
Yasmin Giger
3:28.77Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
Barbora Malíková
Tereza Petržilková
Zdenka Seidlová
Lada Vondrová
3:30.51
High jump Salome Lang
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
1.96
=EL, NR
Daniela Stanciu
Flag of Romania.svg  Romania
1.92
SB
Maja Nilsson
Flag of Sweden.svg  Sweden
1.90
Pole vault Angelica Moser
Flag of Switzerland.svg  Switzerland
4.65
SB
Eleni-Klaoudia Polak
Flag of Greece.svg  Greece
4.60
=SB
Elina Lampela
Flag of Finland.svg  Finland
4.45
Long jump Florentina Iusco
Flag of Romania.svg  Romania
6.55 Pauline Hondema
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands
6.40
PB
Tilde Johansson
Flag of Sweden.svg  Sweden
6.36
Triple jump Senni Salminen
Flag of Finland.svg  Finland
14.63 (+1.0)
EL, NR
Viyaleta Skvartsova
Flag of Belarus.svg  Belarus
14.13
=SB
Spyridoula Karydi
Flag of Greece.svg  Greece
14.13
Shot put Emel Dereli
Flag of Turkey.svg  Turkey
18.50
SB
Markéta Červenková
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
17.23 Yuliya Leantsiuk
Flag of Belarus.svg  Belarus
17.09
Discus throw Özlem Becerek
Flag of Turkey.svg  Turkey
58.50 Salla Sipponen
Flag of Finland.svg  Finland
56.61 Caisa-Marie Lindfors
Flag of Sweden.svg  Sweden
55.10
Hammer throw Bianca Ghelber
Flag of Romania.svg  Romania
71.19 Vanessa Sterckendries
Flag of Belgium (civil).svg  Belgium
69.48
SB
Stamatia Scarvelis
Flag of Greece.svg  Greece
68.76
Javelin throw Nikola Ogrodníková
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
61.86 Viktoryia Bahutskaya
Flag of Belarus.svg  Belarus
58.68
SB
Marie-Therese Obst
Flag of Norway.svg  Norway
57.07

Final standings

PosCountryPtsNote
Gold medal icon.svgFlag of the Czech Republic.svg  Czech Republic 320.5Promoted to the Super League 2023
Silver medal icon.svgFlag of Belarus.svg  Belarus 315
Bronze medal icon.svgFlag of the Netherlands.svg  Netherlands 300
4Flag of Switzerland.svg   Switzerland 278
5Flag of Turkey.svg  Turkey 267
6Flag of Sweden.svg  Sweden 263.5
7Flag of Finland.svg  Finland 263
8Flag of Greece.svg  Greece 255
9Flag of Norway.svg  Norway 243
10Flag of Belgium (civil).svg  Belgium 242
11Flag of Romania.svg  Romania 207Shall be relegated to the Second League 2023
12Flag of Estonia.svg  Estonia 157
Flag of Ireland.svg  Ireland withdrew

NOTES:

Broken records

Second League

Participating countries

The three first classified teams of the Second League 2021 shall be promoted to the First League 2023. The lowest three teams of the Second League 2021, Russia, Austria and Israel, did not participate and were automatically relegated to Third League 2023.

Austria and Israel withdrew due to the COVID-19 pandemic, while Russia were disqualified as the team was still banned from competing internationally at the time entries closed.

NOTES:

Men's events

EventFirstSecondThird
100 m Kojo Musah
Flag of Denmark.svg  Denmark
10.21
NR
Roberts Jānis Zālītis
Flag of Latvia.svg  Latvia
10.46 (.456)
PB
Tamás Máté  [ de ]
Flag of Hungary.svg  Hungary
10.46 (.460)
=PB
200 m Simon Hansen
Flag of Denmark.svg  Denmark
20.92 (.912)
PB
Gediminas Truskauskas
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
20.92 (.916) Tamás Máté
Flag of Hungary.svg  Hungary
20.99
400 m Šimon Bujna  [ de ]
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
46.32
PB
Luka Janežič
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
46.37
SB
Gustav Lundholm Nielsen  [ de ]
Flag of Denmark.svg  Denmark
46.98
800 m
Balázs Vindics  [ de ]
Flag of Hungary.svg  Hungary
1:47.83 Jan Vukovič  [ de ]
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
1:48.28 Benjamin Lobo Vedel
Flag of Denmark.svg  Denmark
1:49.72
PB
1500 m Simas Bertašius
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
3:46.24 István Szögi
Flag of Hungary.svg  Hungary
3:47.28 Baldvin Magnússon  [ de ]
Flag of Iceland.svg  Iceland
3:47.54
3000 m Baldvin Magnússon  [ de ]
Flag of Iceland.svg  Iceland
8:01.56
PB
Joel Ibler Lillesø  [ de ]
Flag of Norway.svg  Norway
8:01.88
PB
Márk Vörös
Flag of Hungary.svg  Hungary
8:03.26
5000 m Hlynur Andrésson
Flag of Iceland.svg  Iceland
14:13.73 Levente Szemerei
Flag of Hungary.svg  Hungary
14:20.15 Mikkel Dahl-Jessen
Flag of Denmark.svg  Denmark
14:23.48
110 m hurdles Stanislav Stankov  [ de ]
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
13.86
PB
Filip Jakob Demšar  [ sl ]
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
13.95 Bálint Szeles
Flag of Hungary.svg  Hungary
14.22
400 m hurdles Máté Koroknai
Flag of Hungary.svg  Hungary
50.00 Martin Kučera
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
50.66 Maksims Sinčukovs  [ de ]
Flag of Latvia.svg  Latvia
50.87
SB
3000 m steeplechase Mitko Tsenov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
8:33.80 Jakob Dybdal Abrahamsen
Flag of Denmark.svg  Denmark
8:37.20 István Palkovits  [ de ]
Flag of Hungary.svg  Hungary
8:47.89
4×100 m relayFlag of Denmark.svg  Denmark
Simon Hansen
Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah
Emil Mader Kjær  [ de ]
39.40
Flag of Latvia.svg  Latvia
Valērijs Valiņščikovs
Roberts Jānis Zālītis
Oskars Grava
Aleksandrs Kucs
40.22Flag of Slovakia.svg  Slovakia
Matej Baluch
Samuel Beladič
Oliver Murcko
Šimon Bujna  [ de ]
40.26
4×400 m relayFlag of Slovenia.svg  Slovenia
Jure Grkman
Lovro Mesec Košir  [ de ]
Rok Ferlan  [ de ]
Luka Janežič
3:05.33Flag of Croatia.svg  Croatia
Dominik Škorjanc
Jakov Vuković
Marko Orešković
Mateo Ružić
3:09.47Flag of Latvia.svg  Latvia
Valērijs Valinščikovs
Austris Karpinskis
Maksims Sinčukovs
Ilja Petrušenko  [ de ]
3:09.56
High jump Tihomir Ivanov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
2.26 Adrijus Glebauskas
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
2.17 Lukáš Beer
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
2.17
=SB
Pole vault Mareks Ārents
Flag of Latvia.svg  Latvia
5.51
=SB
Ján Zmoray
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
5.10
=SB
Evgeni Enev
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
5.10
PB
Long jump Boris Linkov  [ de ]
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
7.72 (+0.4 m/s) Sebastian Ree Pedersen
Flag of Denmark.svg  Denmark
7.70 (-0.3 m/s) Edvīns Hadakovs
Flag of Latvia.svg  Latvia
7.43 (+0.4 m/s)
SB
Triple jump Georgi Tsonov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
16.35 (+0.6 m/s)
SB
Jan Luxa  [ de ]
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
16.08 (-0.3 m/s) Tòrur Mortensen
Flag of Denmark.svg  Denmark
15.45 (+0.1 m/s)
PB
Shot put Kristoffer Thomsen
Flag of Denmark.svg  Denmark
19.21 Georgi Ivanov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
18.10
SB
Balázs Tóth
Flag of Hungary.svg  Hungary
17.93
Discus throw Kristjan Čeh
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
66.55 Andrius Gudžius
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
63.90 Martin Marković
Flag of Croatia.svg  Croatia
62.75
Hammer throw Marcel Lomnický
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
76.18 Dániel Rába
Flag of Hungary.svg  Hungary
71.92 Nikola Mikhov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
65.80
Javelin throw Edis Matusevičius
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
83.00
SB
Patriks Gailums  [ it ]
Flag of Latvia.svg  Latvia
78.13 Mark Slavov
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
77.92
SB

Women's events

EventFirstSecondThird
100 m Jusztina Csóti
Flag of Hungary.svg  Hungary
11.65
PB
Monika Weigertová
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
11.70 Mathilde Kramer
Flag of Denmark.svg  Denmark
11.73
Maja Mihalinec Zidar
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
11.73
200 m Akvilė Andriukaitytė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
23.66 Inna Eftimova
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
23.67 Jusztina Csóti
Flag of Hungary.svg  Hungary
23.71
PB
400 m Evelin Nádházy  [ de ]
Flag of Hungary.svg  Hungary
52.85
SB
Anita Horvat
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
52.94
Agnė Šerkšnienė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
52.85
800 m Bianka Bartha-Kéri
Flag of Hungary.svg  Hungary
2:02.72 Jerneja Smonkar
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
2:03.37
PB
Līga Velvere
Flag of Latvia.svg  Latvia
2:03.49
1500 m Maja Pačarić
Flag of Croatia.svg  Croatia
4:23.68
SB
Gréta Varga
Flag of Hungary.svg  Hungary
4:24.33
SB
Lucia Hrivnák Klocová
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
4:25.82
3000 m Klara Lukan
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
8:48.80
EU23L
Bojana Bjeljac
Flag of Croatia.svg  Croatia
9:10.65
PB
Helene Svane
Flag of Denmark.svg  Denmark
9:29.34
PB
5000 m Maruša Mišmaš-Zrimsek
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
15:30.61
PB
Laura Valgreen Petersen
Flag of Denmark.svg  Denmark
16:03.87 Bojana Bjeljac
Flag of Croatia.svg  Croatia
16:05.10
SB
100 m hurdles Stanislava Škvarková
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
13.33 Mette Graversgaard
Flag of Denmark.svg  Denmark
13.36 Ivana Lončarek
Flag of Croatia.svg  Croatia
13.43
400 m hurdles Modesta Justė Morauskaitė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
56.28
PB
Daniela Ledecká
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
56.36
PB
Janka Molnár
Flag of Hungary.svg  Hungary
56.81
3000 m steeplechase Anna Emilie Møller
Flag of Denmark.svg  Denmark
9:49.93 Greta Karinauskaitė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
10:04.92
PB
Zita Kácser
Flag of Hungary.svg  Hungary
10:28.36
SB
4×100 m relayFlag of Hungary.svg  Hungary
Bettina Kéri
Jusztina Csóti
Boglárka Takács
Klaudia Sorok
44.38Flag of Denmark.svg  Denmark
Mathilde Kramer
Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard
Emma Beiter Bomme
44.58Flag of Slovenia.svg  Slovenia
Joni Tomičić Prezelj
Agata Zupin
Maja Pogorevc
Maja Mihalinec Zidar
45.28
4×400 m relayFlag of Hungary.svg  Hungary
Evelin Nádházy
Bianka Bartha-Kéri
Sára Mátó
Janka Molnár
3:30.82Flag of Slovenia.svg  Slovenia
Agata Zupin
Jerneja Smonkar
Maja Pogorevc
Anita Horvat
3:30.90
NR
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
Emma Zapletalová
Iveta Putalová
Simona Malatincová
Daniela Ledecká
3:34.29
High jump Airinė Palšytė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
1.93
SB
Mirela Demireva
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
1.91
SB
Lia Apostolovski
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
1.88
SB
Pole vault Tina Šutej
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
4.25 Hanga Klekner
Flag of Hungary.svg  Hungary
4.15
SB
Caroline Bonde Holm
Flag of Denmark.svg  Denmark
4.15
Long jump Petra Farkas
Flag of Hungary.svg  Hungary
6.43 Jogailė Petrokaitė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
6.43
SB
Neja Filipič
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
6.27
Triple jump Gabriela Petrova
Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria
14.42
SB
Neja Filipič
Flag of Slovenia.svg  Slovenia
14.21 Dovilė Kilty
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
13.95
SB
Shot put Erna Sóley Gunnarsdóttir
Flag of Iceland.svg  Iceland
15.94 Marija Tolj
Flag of Croatia.svg  Croatia
15.60
SB
Violetta Veiland
Flag of Hungary.svg  Hungary
15.48
Discus throw Marija Tolj
Flag of Croatia.svg  Croatia
58.78 Kathrine Bebe
Flag of Denmark.svg  Denmark
56.89 Dóra Kerekes
Flag of Hungary.svg  Hungary
56.63
PB
Hammer throw Katrine Koch Jacobsen  [ da ]
Flag of Denmark.svg  Denmark
68.38
NR
Laura Igaune
Flag of Latvia.svg  Latvia
67.95 Martina Hrašnová
Flag of Slovakia.svg  Slovakia
67.11
Javelin throw Liveta Jasiūnaitė
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
61.18
SB
Madara Palameika
Flag of Latvia.svg  Latvia
55.77 Angéla Moravcsik
Flag of Hungary.svg  Hungary
52.48

Score table

Final standings

PosCountryPtsNote
Gold medal icon.svgFlag of Hungary.svg  Hungary 255Shall be promoted to the First League 2023
Silver medal icon.svgFlag of Denmark.svg  Denmark 245.5
Bronze medal icon.svgFlag of Slovenia.svg  Slovenia 233
4Flag of Lithuania.svg  Lithuania 203
5Flag of Bulgaria.svg  Bulgaria 197
6Flag of Slovakia.svg  Slovakia 187.5
7Flag of Latvia.svg  Latvia 177.5
8Flag of Croatia.svg  Croatia 174
9Flag of Iceland.svg  Iceland 116.5
Flag of Israel.svg  Israel DNSShall be relegated to the Third League 2023
Flag of Austria.svg  Austria DNS
Flag of Russia.svg  Russia DNS

Third League

3 promotion spots for 2023. [12]

Participating countries

Men's events

EventFirstSecondThird
100 m Stavros Avgoustinou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
10.53
PB
Alexander Donigian  [ de ]
Flag of Armenia.svg  Armenia
10.65 Aleksa Kijanović  [ de ]
Flag of Serbia.svg  Serbia
10.70
200 m Mindia Endeladze  [ de ]
Flag of Georgia.svg  Georgia
21.30
=PB
Boško Kijanović  [ de ]
Flag of Serbia.svg  Serbia
21.31
SB
Jovan Stojoski
Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia
21.41
400 m Franko Burraj
Flag of Albania.svg  Albania
46.80
SB
Jovan Stojoski
Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia
46.94 Boško Kijanović
Flag of Serbia.svg  Serbia
47.05
SB
800 m
Stavros Spyrou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
1:49.61 Aleksa Tomić
Flag of Serbia.svg  Serbia
1:50.62
PB
Pol Moya
Flag of Andorra.svg  Andorra
1:51.04
1500 m Elzan Bibić
Flag of Serbia.svg  Serbia
3:48.96 Jordan Gusman
Flag of Malta.svg  Malta
3:50.38 Yervand Mkrtchyan  [ no ]
Flag of Armenia.svg  Armenia
3:50.84
3000 m Jordan Gusman
Flag of Malta.svg  Malta
7:53.70
NR
Elzan Bibić
Flag of Serbia.svg  Serbia
7:55.51 Dario Ivanovski
Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia
8:06.66
NR
5000 m Amine Khadiri
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
14:22.58 Miloš Malešević
Flag of Serbia.svg  Serbia
14:23.22
PB
Nahuel Carabaña
Flag of Andorra.svg  Andorra
14:25.93
110 m hurdles Milan Trajkovic
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
13.82
SB
Luka Trgovčević  [ de ]
Flag of Serbia.svg  Serbia
14.04 François Grailet
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
14.12
400 m hurdles Rusmir Malkočević
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina
51.21
PB
Andrea Ercolani Volta
Flag of San Marino.svg  San Marino
53.42 Cristin Eșanu
Flag of Moldova.svg  Moldova
53.73
PB
3000 m steeplechase Yervand Mkrtchyan  [ no ]
Flag of Armenia.svg  Armenia
8:59.80 Nikolas Fragkou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
9:03.02
SB
Miloš Malešević
Flag of Serbia.svg  Serbia
9:03.92
4×100 m relayFlag of Serbia.svg  Serbia
Stefan Mihajlov
Boško Kijanović
Mihajlo Mandić
Aleksa Kijanović
40.79Flag of Cyprus.svg  Cyprus
Emmanouil Christodoulou
Alex Beechey
Dimitris Hadjisergis
Stavros Avgoustinou
40.85Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina
Edhem Vikalo
Hajrudin Vejzović
Rusmir Malkočević
Egon Savić
41.19
NR
4×400 m relayFlag of Moldova.svg  Moldova
Ivan Galușco
Adrian Iordan
Ian-Gheorghe Vieru
Cristin Eșanu
3:16.00Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
Olivier Juncker
Aymen Djazouli
Max Juncker
Philippe Hilger
3:17.55Flag of Cyprus.svg  Cyprus
Michalis Chrysostomou
Anastasios Vasileiou
Andreas Demetriades
Georgios Choratta
3:18.21
High jump Vasilios Konstantinou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
2.12 Eugenio Rossi
Flag of San Marino.svg  San Marino
2.08 Slavko Stević
Flag of Serbia.svg  Serbia
2.08
Pole vault Nikandros Stylianou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
5.15
SB
Miloš Savić
Flag of Serbia.svg  Serbia
4.85 Miquel Vílchez
Flag of Andorra.svg  Andorra
4.85
SB
Long jump Lazar Anić
Flag of Serbia.svg  Serbia
7.83 Izmir Smajlaj
Flag of Albania.svg  Albania
7.70 Bachana Khorava
Flag of Georgia.svg  Georgia
7.64
Triple jump} Levon Aghasyan
Flag of Armenia.svg  Armenia
16.77 (+0.5)
SB
Lasha Gulelauri
Flag of Georgia.svg  Georgia
16.05 (+0.1) Rüstəm Məmmədov
Flag of Azerbaijan.svg  Azerbaijan
15.43 (-0.1)
Shot put Bob Bertemes
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
21.02 Asmir Kolašinac
Flag of Serbia.svg  Serbia
20.45 Tomaš Đurović  [ de ]
Flag of Montenegro.svg  Montenegro
20.20
Discus throw Apostolos Parellis
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
59.27 Danijel Furtula
Flag of Montenegro.svg  Montenegro
57.97 Bob Bertemes
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
57.04
Hammer throw Serghei Marghiev
Flag of Moldova.svg  Moldova
74.49 Alexandros Poursanidis
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
71.09 Vojislav Gvero
Flag of Serbia.svg  Serbia
62.60
Javelin throw Andrian Mardare
Flag of Moldova.svg  Moldova
82.57 Vedran Samac
Flag of Serbia.svg  Serbia
81.35
PB
Dejan Mileusnić
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina
73.78

Women's events

EventFirstSecondThird
100 m Olivia Fotopoulou  [ de ]
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
11.42 Patrizia van der Weken
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
11.55
SB
Milana Tirnanić
Flag of Serbia.svg  Serbia
11.63
200 m Olivia Fotopoulou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
23.31
PB
Ivana Ilić
Flag of Serbia.svg  Serbia
23.85 Anaïs Bauer
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
24.62
SB
400 m Eleni Artymata
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
51.79
SB
Dragana Macanović
Flag of Serbia.svg  Serbia
55.26
PB
Drita Islami
Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia
55.32
PB
800 m Marija Stambolić
Flag of Serbia.svg  Serbia
2:07.12 Kalliopi Kountouri
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
2:09.86
PB
Ellada Alaverdyan
Flag of Armenia.svg  Armenia
2:12.49
PB
1500 m Vera Hoffmann
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
4:26.64 Dunja Sikima
Flag of Serbia.svg  Serbia
4:27.87
PB
Natalia Evangelidou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
4:27.95
3000 m Meropi Panagiotou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
9:38.18 Teodora Simović
Flag of Serbia.svg  Serbia
9:40.99
SB
Lilia Fisikovici
Flag of Moldova.svg  Moldova
9:42.28
SB
5000 m Lilia Fisikovici
Flag of Moldova.svg  Moldova
16:43.15 Martine Mellina
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
16:44.53 Olivera Jevtić
Flag of Serbia.svg  Serbia
17:08.29
SB
100 m hurdles Natalia Christofi
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
13.55 Anja Lukić
Flag of Serbia.svg  Serbia
13.84 Iuliana Dovganici
Flag of Moldova.svg  Moldova
14.70
SB
400 m hurdles Drita Islami
Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia
57.53
NR
Maja Gajić
Flag of Serbia.svg  Serbia
59.91 Miranta Kyriakou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
1:01.64
PB
3000 m steeplechase Luiza Gega
Flag of Albania.svg  Albania
9:39.56 Andreea Stăvilă
Flag of Moldova.svg  Moldova
11:08.87
PB
Gresa Bakraqi
Flag of Kosovo.svg  Kosovo
11:11.59
4×100 m relayFlag of Cyprus.svg  Cyprus
Olivia Fotopoulou
Marianna Pisiara
Ramona Papaioannou
Eleni Artymata
44.61Flag of Serbia.svg  Serbia
Anja Lukić
Ivana Ilić
Milana Tirnanić
Tamara Vuletić
45.25Flag of Malta.svg  Malta
Claire Azzopardi
Carla Scicluna
Sarah Busuttil
Charlotte Wingfield
46.27
4×400 m relayFlag of Cyprus.svg  Cyprus
Thekla Alexandrou
Kalliopi Kountouri
Kalypso Stavrou
Eleni Artymata
3:41.52
NR
Flag of Serbia.svg  Serbia
Andrea Sremac
Tijana Japundžić
Aleksandra Pešić
Dragana Macanović
3:44.17Flag of Moldova.svg  Moldova
Xenia Berghii
Iana Garaeva
Tatiana Contrebut
Madalina Culea
3:46.11
High jump Marija Vuković
Flag of Montenegro.svg  Montenegro
1.90 Angelina Topić
Flag of Serbia.svg  Serbia
1.85 Styliana Ioannidou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
1.79
Pole vault Lara Buekens
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
3.85
PB
Peppijna Dalli
Flag of Malta.svg  Malta
3.80
NR
Maria Aristotelous
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
3.55
Long jump Milica Gardašević
Flag of Serbia.svg  Serbia
6.54 Filippa Fotopoulou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
6.34 Claire Azzopardi
Flag of Malta.svg  Malta
5.84
Triple jump Anastasia Senchiv
Flag of Moldova.svg  Moldova
13.33
PB
Jovana Gnjatović
Flag of Serbia.svg  Serbia
12.73 Yana Sargsyan
Flag of Armenia.svg  Armenia
12.68
Shot put Alexandra Emilianov
Flag of Moldova.svg  Moldova
16.50 Stéphanie Krumlovsky
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
14.26 Mediha Salkić
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina
13.58
Discus throw Alexandra Emilianov
Flag of Moldova.svg  Moldova
56.41 Dragana Tomašević
Flag of Serbia.svg  Serbia
56.30 Androniki Lada
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
52.98
Hammer throw Zalina Petrivskaya
Flag of Moldova.svg  Moldova
70.33 Chrystalla Kyriakou
Flag of Cyprus.svg  Cyprus
62.18 Nino Tsikvadze
Flag of Georgia.svg  Georgia
59.61
Javelin throw Marija Vučenović
Flag of Serbia.svg  Serbia
57.13 Vanja Spajić
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina
52.31 Noémie Pleimling
Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg
49.70

Score table

Final standings

PosCountryPtsNote
Gold medal icon.svgFlag of Serbia.svg  Serbia 570Shall be promoted to the Second League 2023
Silver medal icon.svgFlag of Cyprus.svg  Cyprus 539
Bronze medal icon.svgFlag of Moldova.svg  Moldova 481
4Flag of Luxembourg.svg  Luxembourg 465
5Flag of Bosnia and Herzegovina.svg  Bosnia and Herzegovina 441.5
6Flag of Malta.svg  Malta 354.5
7Flag of Montenegro.svg  Montenegro 318
8Flag of Georgia.svg  Georgia 303
9Flag of Armenia.svg  Armenia 300
10Flag of North Macedonia.svg  North Macedonia 274
11Flag of Andorra.svg  Andorra 272
12Flag of San Marino.svg  San Marino 269.5
13Flag of Albania.svg  Albania 158
14 AASSE flag provisional.svg AASSE 136.5
15Flag of Azerbaijan.svg  Azerbaijan 83
16Flag of Kosovo.svg  Kosovo 78

Related Research Articles

References

  1. http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-team-championships-first-league/index.html
  2. "European Athletics Team Championships Silesia 2021 - Statisctics Handbook". european-athletics.com. Retrieved 29 May 2021.
  3. "Europei di salto in alto, Tamberi dà forfait" (in Italian). corrieredellosport.it. 28 May 2021. Retrieved 30 May 2021.
  4. "Silesia 2021 full results". european-athletics.com. Retrieved 31 May 2021.
  5. Initially relegated, but hosts of the 2021 First League.