Motocross des Nations

Last updated

Ricky Carmichael individual and overall winner in 2005.
Monster Energy FIM Motocross of Nations
Local nameMonster Energy Motocross of Nations
Homepage Homepage
Locationvarious
Frequencyannual
DateSeptember/October
TypeMXGP/MX2/Open
History
First edition1947
Number of editions70
First winner Great Britain
Latest winnerFrance (2018)
Most winsUnited States (22 wins)
2018 Motocross des Nations

The Motocross des Nations is an annual team motocross race, where riders representing their country meet at what is billed as the "Olympics of Motocross". The event has been staged since 1947, where the team of Bill Nicholson, Fred Rist and Bob Ray, representing Great Britain, took home the Chamberlain Trophy for the first time. [1] [2]

Contents

The event as it stands today is an amalgamation of three separate events, the original Motocross des Nations, raced with 500cc motorcycles, the Trophée des Nations, raced with 250cc motorcycles, and the Coupe des Nations, for 125cc motorcycles. Before 1984, the three events were held in different locations on different weekends, whereafter they were combined into a single event with one rider per class.

The scoring for the event works on the position system, i.e. first place is awarded one point, second place two, etc. Each class (currently MXGP, MX2 and Open) races twice, each time against one of other two classes, for a total of three races. The worst score of three races is dropped, and the lowest combined score wins.

The event's name has been officially anglicised (as Motocross of Nations "MXON") since 2004, when Youthstream was awarded promotional rights for the World Motocross Grand Prix, although the general moniker Des Nations or MXDN is still very much in use.

Historically Great Britain dominated the early years, before the competition became more fierce. With the rise of motocross in North America from the 1970s, the USA embarked on a famous winning streak, lasting 13 years from 1981 to 1993.

Motocross des Nations winners

YearLocationWinning teamWinning riders
2020 France Ernée [3]
2019 Netherlands Assen
2018 United States Red Bud France France Gautier Paulin / Dylan Ferrandis / Jordi Tixier
2017 United Kingdom Matterley Basin France France Gautier Paulin / Christophe Charlier / Romain Febvre
2016 Italy Maggiora France France Gautier Paulin / Benoît Paturel / Romain Febvre
2015 France Ernée France France Gautier Paulin / Marvin Musquin / Romain Febvre
2014 Latvia Ķegums France France Gautier Paulin / Dylan Ferrandis / Steven Frossard
2013 Germany Teutschenthal Belgium Belgium Ken De Dycker / Jeremy Van Horebeek / Clément Desalle
2012 Belgium Lommel Germany Germany Maximilian Nagl / Ken Roczen / Marcus Schiffer
2011 France Saint-Jean-d'Angély United States USA Ryan Dungey / Blake Baggett / Ryan Villopoto
2010 United States Lakewood United States USA Ryan Dungey / Trey Canard / Andrew Short
2009 Italy Franciacorta United States USA Ryan Dungey / Jake Weimer / Ivan Tedesco
2008 United Kingdom Donington Park United States USA James Stewart, Jr. / Ryan Villopoto / Tim Ferry
2007 United States Budds Creek United States USA Ricky Carmichael / Ryan Villopoto / Tim Ferry
2006 United Kingdom Matterley Basin United States USA James Stewart, Jr. / Ryan Villopoto / Ivan Tedesco
2005 France Ernée United States USA Ricky Carmichael / Kevin Windham / Ivan Tedesco
2004 Netherlands Lierop Belgium Belgium Stefan Everts / Steve Ramon / Kevin Strijbos
2003 Belgium Zolder Belgium Belgium Stefan Everts / Steve Ramon / Joël Smets
2002 Spain Bellpuig Italy Italy Andrea Bartolini / Alessio Chiodi / Alessandro Puzar
2001 Belgium Namur France France Yves Demaria / Luigi Seguy / David Vuillemin
2000 France Saint-Jean-d'Angély United States USA Ricky Carmichael / Ryan Hughes / Travis Pastrana
1999 Brazil Indaiatuba Italy Italy Andrea Bartolini / Alessio Chiodi/ Claudio Federici
1998 United Kingdom Foxhills Belgium Belgium Marnicq Bervoets / Patrick Caps / Stefan Everts
1997 Belgium Nismes Belgium Belgium Marnicq Bervoets / Stefan Everts / Joël Smets
1996 Spain Jerez de la Frontera United States USA Jeff Emig / Steve Lamson / Jeremy McGrath
1995 Slovakia Sverepec Belgium Belgium Marnicq Bervoets / Stefan Everts / Joël Smets
1994 Switzerland Roggenburg United Kingdom Great Britain Rob Herring / Paul Malin / Kurt Nicoll
1993 Austria Schwanenstadt United States USA Jeff Emig / Mike Kiedrowski / Jeremy McGrath
1992 Australia Manjimup United States USA Jeff Emig / Mike LaRocco / Billy Liles
1991 Netherlands Valkenswaard United States USA Damon Bradshaw / Mike Kiedrowski / Jeff Stanton
1990 Sweden Vimmerby United States USA Damon Bradshaw / Jeff Stanton / Jeff Ward
1989 West Germany Gaildorf United States USA Mike Kiedrowski / Jeff Stanton / Jeff Ward
1988 France Villars-sous-Ecot [4] United States USA Rick Johnson / Ron Lechien / Jeff Ward
1987 United States Unadilla United States USA Bob Hannah / Rick Johnson / Jeff Ward
1986 Italy Maggiora United States USA David Bailey / Rick Johnson / Johnny O'Mara
1985 West Germany Gaildorf United States USA David Bailey / Ron Lechien / Jeff Ward
1984 Finland Vantaa United States USA David Bailey / Rick Johnson / Johnny O'Mara / Jeff Ward
1983 Belgium Angreau United States USA David Bailey / Mark Barnett / Broc Glover / Jeff Ward
1982 Switzerland Wohlen United States USA David Bailey / Danny Chandler / Jim Gibson / Johnny O'Mara
1981 West Germany Bielstein United States USADonnie Hansen / Danny LaPorte / Johnny O'Mara / Chuck Sun
1980 United Kingdom Farleigh Castle Belgium Belgium Georges Jobé / André Malherbe / Ivan Van Den Broek / André Vromans
1979 Sweden Stockholm Belgium Belgium Roger De Coster / Harry Everts / André Malherbe / Ivan Van Den Broek
1978 West Germany Gaildorf Soviet Union USSRKavinov / Khudiakov / Korneev / Guennady Moisseev
1977 France Cognac Belgium Belgium Roger De Coster / André Malherbe / Jean-Paul Mingles / Jaak van Velthoven
1976 Netherlands St. Anthonis Belgium Belgium Roger De Coster / Harry Everts / Gaston Rahier / Jaak van Velthoven
1975 Czechoslovakia Sedlčany Czechoslovakia CzechoslovakiaBavorovský / Churavý / Naváček / Velký
1974 Sweden Stockholm Sweden Sweden Bengt Aberg / Hakan Andersson / Ake Jonsson / Arne Kring
1973 Switzerland Wohlen Belgium Belgium Roger De Coster / Sylvain Geboers / René Heeren / Jaak van Velthoven
1972 Netherlands Norg Belgium Belgium Roger De Coster / Rene Van de Vorst / Jaak van Velthoven
1971 France Vannes Sweden Sweden Bengt Aberg / Christer Hammargren / Ake Jonsson / Olle Petersson
1970 Italy Maggiora Sweden SwedenBengt Aberg / Christer Hammargren / Ake Jonsson / Arne Kring
1969 United Kingdom Farleigh Castle Belgium BelgiumRoger De Coster / Sylvain Geboers / Joël Robert / Jef Teeuwissen
1968 Soviet Union Chișinău Soviet Union USSRArnis Angers/ Evgeni Petushkov / Vladimir Pogbrniak / Leonid Shinkarenko
1967 Netherlands Markelo United Kingdom Great Britain Dave Bickers / Vic Eastwood/ Jeff Smith
1966 France Rémalard United Kingdom Great Britain Dave Bickers / Vic Eastwood / D.J. Rickman
1965 Belgium Namur United Kingdom Great Britain Arthur Lampkin / Vic Eastwood / Jeff Smith
1964 United Kingdom Hawkstone Park United Kingdom Great BritainD.E. Rickman / D.J. Rickman / Jeff Smith
1963 Sweden Knutstorp United Kingdom Great BritainBurton / D.E. Rickman / D.J. Rickman
1962 Switzerland Wohlen Sweden SwedenJan Johansson / Ove Lundell / Rolf Tibblin
1961 Netherlands Schijndel Sweden Sweden Ove Lundell / Bill Nilsson / Rolf Tibblin
1960 France Cassel United Kingdom Great BritainCurtis / Rickman / Jeff Smith
1959 Belgium Namur United Kingdom Great Britain John Draper / Rickman / Jeff Smith
1958 Sweden Knutstorp Sweden SwedenLars Gustavsson / Ove Lundell / Bill Nilsson
1957 United Kingdom Brands Hatch United Kingdom Great BritainCurtis / Martin / Jeff Smith
1956 Belgium Namur United Kingdom Great Britain John Draper / Jeff Smith/ Geoff Ward
1955 Denmark Randers Sweden SwedenLars Gustavsson / Sten Lundin / Bill Nilsson
1954 Netherlands Norg United Kingdom Great BritainCurtis / Brian Stonebridge / Geoff Ward
1953 Sweden Värnamo-Skillingaryd United Kingdom Great Britain Les Archer / John Draper / Geoff Ward
1952 United Kingdom Brands Hatch United Kingdom Great Britain Les Archer / Brian Stonebridge / Geoff Ward
1951 Belgium Namur Belgium BelgiumJansen / Leloup / Meunier
1950 Sweden Värnamo-Skillingaryd United Kingdom Great BritainJohn Draper / Basil Hall / Harold Lines
1949 United Kingdom Brands Hatch United Kingdom Great BritainHarold Lines / Bob Manns / Ian Soovell
1948 Belgium Spa Belgium BelgiumCox / Jansen / Milhoux
1947 Netherlands Wassenaar United Kingdom Great BritainBill Nicholson / Bob Ray / Fred Rist

Participating nations 2000–2018

Team France
2000
Belgium
2001
Spain
2002
Belgium
2003
Netherlands
2004
France
2005
United Kingdom
2006
United States
2007
United Kingdom
2008
Italy
2009
United States
2010
France
2011
Belgium
2012
Germany
2013
Latvia
2014
France
2015
Italy
2016
United Kingdom
2017
United States
2018
Argentina Argentina 30th23rd
Australia Australia 7th6th14th13th16th11th20th6th7th6th3rd10th4th14th7th8th6th4th
Austria Austria 13th22nd23rd21st23rd12th20th24th12th10th15th13th
Belarus Belarus 27th
Belgium Belgium 3rd2nd2nd1st1st3rd2nd3rd3rd3rd2nd5th2nd1st2nd3rd4th4th7th
Brazil Brazil 23rd23rd16th14th14th18th27th32nd31st27th27th24th23rd17th
Canada Canada 28th26th8th17th18th10th13th27th16th23rd17th10th13th11th
Chile Chile 18th
China China 30th35th
Costa Rica Costa Rica 26th24th
Croatia Croatia 17th24th28th25th29th29th30th34th32nd30th31st27th
Cyprus Cyprus 29th36th
Czech Republic Czech Republic 9th12th8th10th16th18th16th17th25th21st14th21st15th25th22nd16th22nd16th
Denmark Denmark 15th19th12th12th21st20th23rd20th15th18th18th14th15th15th14th11th
Dominican Republic Dominican Republic 30th
Ecuador Ecuador 22nd21st
Estonia Estonia 24th11th7th8th4th6th9th11th12th8th15th10th7th10th9th4th9th8th9th
Finland Finland 8th10th3rd3rd6th11th10th11th18th14th17th20th18th16th28th29th31st
France France 18th1st6th9th3rd2nd5th2nd2nd2nd7th2nd6th5th1st1st1st1st1st
Germany Germany 10th5th16th19th11th14th13th9th10th4th3rd7th1st7th5th9th22nd20th10th
United Kingdom Great Britain 4th4th6th9th5th6th5th4th5th4th4th8th6th4th18th7th3rd5th
Greece Greece 30th28th27th25th32nd33rd31st36th31st32nd35th34th
Guatemala Guatemala 27th25th23rd26th28th
Hungary Hungary 27th29th27th26th31st28th28th26th27th33rd
Iceland Iceland 29th30th30th30th32nd30th37th36th29th25th
Republic of Ireland Ireland 11th14th9th7th14th22nd31st13th21st16th20th19th13th22nd19th17th20th15th14th
Israel Israel 40th34th36th38th38th30th
Italy Italy 2nd17th1st17th15th13th4th4th5th6th5th16th5th3rd6th14th5th7th2nd
Japan Japan 6th5th17th12th12th7th17th19th13th26th24th22nd20th18th22nd
Kuwait Kuwait 36th
Latvia Latvia 16th18th13th18th23rd26th24th15th16th17th17th22nd14th16th12th19th32nd25th
Lithuania Lithuania 30th31st26th28th35th28th31st22nd26th24th25th19th35th
Luxembourg Luxembourg 26th38th33rd34th37th37th
Mexico Mexico 27th27th26th
Mongolia Mongolia 32nd33rd
Morocco Morocco 17th35th
Netherlands Netherlands 32nd15th20th2nd7th22nd18th19th9th4th11th10th6th2nd2nd3rd
New Zealand New Zealand 19th3rd4th7th4th3rd8th11th8th29th15th20th23rd8th17th21st18th
Norway Norway 25th22nd15th20th20th27th25th26th17th19th23rd24th
Philippines Philippines 29th29th
Poland Poland 25th28th24th30th32nd
Portugal Portugal 14th8th14th23rd10th8th14th19th24th13th9th11th9th17th13th16th21st16th21st
Puerto Rico Puerto Rico 28th19th26th10th24th23rd21st18th33rd26th17th19th
Romania Romania 32nd
Russia Russia 29th21st21st18th24th25th22nd22nd15th11th8th8th12th11th14th
San Marino San Marino 34th
Slovakia Slovakia 25th25th15th29th24th35th29th26th28th19th
Slovenia Slovenia 21st13th11th16th24th21st28th26th28th23rd16th27th20th21st23rd12th
South Africa South Africa 5th9th11th5th9th7th12th15th9th6th27th25th26th24th
Spain Spain 12th16th4th24th12th10th8th6th7th12th13th8th25th13th21st11th12th18th8th
Sweden Sweden 20th7th5th13th19th19th19th14th23rd20th22nd21st12th30th11th13th13th10th12th
Switzerland Switzerland 22nd20th10th22nd15th18th8th9th10th11th12th19th9th7th5th6th5th20th
Thailand Thailand 34th34th33rd39th36th
United States United States 1st2nd1st1st1st1st1st1st1st3rd2nd3rd2nd3rd9th6th
Ukraine Ukraine 31st28th21st25th28th29th30th31st33rd28th27th
Venezuela Venezuela 26th27th15th24th31st23rd25th29th33rd29th15th
Total32311728272931303236303633403436383830

Participating nations pre-2000

Team Germany
1985
Italy
1986
United States
1987
France
1988
Germany
1989
Sweden
1990
Netherlands
1991
Australia
1992
Austria
1993
Switzerland
1994
Slovakia
1995
Spain
1996
Belgium
1997
United Kingdom
1998
Brazil
1999
Andorra Andorra 23rd
Argentina Argentina 16th
Australia Australia 20th7th16th4th7th7th10th6th13th17th14th19th11th16th8th
Austria Austria 11th23rd12th12th13th13th9th8th9th12th17th18th29th
Belarus Belarus 29th31st
Belgium Belgium 8th22nd3rd10th9th2nd2nd2nd2nd4th1st3rd1st1st3rd
Brazil Brazil 27th31st14th
Canada Canada 10th16th12th13th17th
Chile Chile 18th
Croatia Croatia 21st22nd24th23rd22nd28th12th
Czechoslovakia Czechoslovakia 6th10th14th11th16th14th
Czech Republic Czech Republic 11th15th10th10th13th8th
Denmark Denmark 12th12th8th16th16th9th9th8th9th11th13th16th9th13th
East Germany East Germany 21st
Estonia Estonia 16th21st18th13th25th10th17th
Finland Finland 7th4th9th3rd22nd10th6th15th14th9th9th19th2nd11th
France France 9th8th5th2nd6th12th23rd4th25th3rd3rd2nd5th12th2nd
Germany Germany 3rd9th4th8th5th8th7th15th6th5th8th4th6th6th9th
United Kingdom Great Britain 5th2nd10th9th3rd6th5th3rd4th1st4th14th3rd7th5th
Greece Greece 17th18th20th21st28th30th
Hong Kong Hong Kong 21st
Hungary Hungary 24th19th23rd26th25th28th23rd
Republic of Ireland Ireland 15th15th18th17th17th17th12th26th13th21st11th14th24th
Italy Italy 4th3rd6th7th2nd4th8th23rd20th19th8th2nd11th1st
Japan Japan 15th14th20th17th10th
Latvia Latvia 11th17th25th30th21st21st22nd
Lithuania Lithuania 29th30th28th22nd30th
Luxembourg Luxembourg 24th19th4th11th22nd22nd31st29th31st27th
Netherlands Netherlands 2nd5th2nd5th10th5th3rd7th24th6th5th5th10th4th6th
New Zealand New Zealand 17th17th20th10th5th16th7th6th7th3rd
Norway Norway 21st18th14th11th10th12th22nd26th25th
Poland Poland 18th19th22nd21st22nd
Portugal Portugal 19th20th21st26th17th24th24th21st13th
Russia Russia 18th27th25th32nd26th
San Marino San Marino 11th11th13th
Slovakia Slovakia 24th15th23rd18th15th
Slovenia Slovenia 27th18th23rd12th12th9th20th
South Africa / South Africa South Africa 12th16th7th8th16th16th19th
Soviet Union Soviet Union 18th19th
Spain Spain 14th14th11th14th19th15th14th10th11th15th15th15th7th
Sweden Sweden 14th6th7th6th8th3rd4th5th3rd7th6th7th4th20th
Switzerland Switzerland 13th13th13th15th15th16th18th13th12th19th20th18th20th14th
Ukraine Ukraine 20th28th27th29th
United States United States 1st1st1st1st1st1st1st1st1st2nd2nd1st8th5th4th
Uruguay Uruguay 19th
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 16th15th20th19th20th
Total212417232222241629313125323120

Participating nations: 500cc-only era

Team Sweden
1963
United Kingdom
1964
Belgium
1965
France
1966
Netherlands
1967
Soviet Union
1968
United Kingdom
1969
Italy
1970
France
1971
Netherlands
1972
Switzerland
1973
Sweden
1974
Czech Republic
1975
Netherlands
1976
France
1977
Germany
1978
Finland
1979
United Kingdom
1980
Germany
1981
Switzerland
1982
Belgium
1983
Finland
1984
Austria Austria 8th10th5th
Belgium Belgium 3rd2nd2nd2nd3rd1st2nd2nd1st1st10th2nd1st1st3rd1st1st3rd2nd2nd2nd
Canada / Canada Canada 7th11th
Czech Republic Czechoslovakia 4th3rd3rd4th1st12th7th
Denmark Denmark 6th6th5th7th7th7th10th11th6th10th7th11th8th9th11th7th12th12th11th9th10th
East Germany East Germany 9th5th2nd
Finland Finland 8th5th5th12th7th12th4th7th10th14th8th9th9th14th5th
France France 4th5th4th5th9th3rd5th9th8th8th8th6th14th9th6th8th11th7th8th7th6th11th
Germany Germany 11th12th3rd7th2nd3rd3rd4th9th5th7th
United Kingdom Great Britain 1st1st1st1st1st3rd4th4th5th5th4th3rd6th3rd5th2nd4th2nd3rd3rd4th
Republic of Ireland Ireland 8th12th11th11th12th12th
Italy Italy 10th6th9th11th12th7th13th5th10th6th14th4th7th8th
Luxembourg Luxembourg 10th15th10th4th6th
Netherlands Netherlands 3rd6th6th4th6th5th6th3rd6th5th6th2nd8th9th5th2nd7th6th8th9th
New Zealand New Zealand 13th
Norway Norway 9th11th9th8th11th12th9th13th
  Romania 4th
Sweden Sweden 2nd8th7th3rd2nd2nd1st1st2nd2nd1st13th14th4th6th6th5th5th8th3rd
Switzerland Switzerland 7th4th3rd8th10th6th9th8th7th10th9th8th10th10th11th13th10th14th13th13th10th12th
United States United States 10th7th4th2nd9th5th2nd4th1st1st1st1st
Soviet Union USSR 5th4th6th1st7th12th3rd3rd5th4th1st4th6th
Total787101069101212121214141214111415141213

Trophée des Nations winners [5] [6]

YearLocationTeamRiders
1961 Avigliana, Italy United Kingdom United Kingdom Jeff Smith / Dave Bickers / Arthur Lampkin
1962 Ipswich, Great Britain United Kingdom United KingdomJeff Smith / Dave Bickers / Arthur Lampkin
1963 Loppem, Belgium Sweden Sweden Torsten Hallman / Lars Forsberg / Cenneth Lööf
1964 Markelo, Netherlands Sweden SwedenTorsten Hallman / Åke Jonsson / Olle Petersson
1965Cancelled due to bad riding conditions [7]
1966 Brands Hatch, Great Britain Sweden SwedenTorsten Hallman / Åke Tornblom / Olle Petersson
1967 Holice, Czechoslovakia Sweden SwedenTorsten Hallman / Åke Jonsson / Olle Petersson
1968 Payerne, Switzerland Sweden Sweden Bengt Åberg / Christer Hammargren / Bengt-Arne Bonn
1969 Kester, Belgium Belgium Belgium Roger De Coster / Joël Robert / Sylvain Geboers
1970 Knutstorp, Sweden Belgium BelgiumRoger De Coster / Joël Robert / Sylvain Geboers
1971Holice, Czechoslovakia Belgium BelgiumRoger De Coster / Sylvain Geboers / Jaak van Velthoven
1972 Genk, Belgium Belgium BelgiumRoger De Coster / Joël Robert / Jaak van Velthoven / Marcel Wiertz
1973 Donington Park, Great Britain Belgium BelgiumRoger De Coster / Sylvain Geboers / Jaak van Velthoven / Jean-Claude Laquaye
1974 Vesoul, France Belgium BelgiumRoger De Coster / Gaston Rahier / Jaak van Velthoven / Harry Everts
1975 Maggiora, Italy Belgium BelgiumRoger De Coster / Gaston Rahier / Jaak van Velthoven / Harry Everts
1976 Wohlen, Switzerland Belgium BelgiumRoger De Coster / Gaston Rahier / Jaak van Velthoven / Harry Everts
1977Markelo, Netherlands Belgium BelgiumRoger De Coster / André Malherbe / Jaak van Velthoven / Harry Everts
1978Kester, Belgium Belgium BelgiumRoger De Coster / Gaston Rahier / Jaak van Velthoven / Harry Everts
1979 Stockholm, Sweden Soviet Union Soviet Union Guennady Moisseev / Vladimir Kavinov / Vladimir Korneev / Yuri Khudiakov
1980Maggiora, Italy Belgium BelgiumAndré Malherbe / Harry Everts / Georges Jobé / André Vromans
1981 Lommel, Belgium United States United States Chuck Sun / Danny LaPorte / Johnny O’Mara / Donnie Hansen
1982Gaildorf, Germany United States United States David Bailey / Johnny O’Mara / Danny Chandler / Jim Gibson
1983 Považská Bystrica, Czechoslovakia United States United StatesDavid Bailey / Mark Barnett / Broc Glover / Jeff Ward
1984 Varberg, Sweden United States United StatesBroc Glover / Johnny O’Mara / Ricky Johnson / Jeff Ward

References

  1. "History of Individual Motocross World Championships". fim-live.com. Archived from the original on 23 September 2011. Retrieved 11 October 2011.
  2. "Motocross goes International 1947 through 1965". motorcyclemuseum.org. Archived from the original on 4 April 2012. Retrieved 11 October 2011.
  3. "Ernée to Host 2020 Monster Energy FIM Motocross of Nations". mxgp.com. Retrieved 2018-10-08.
  4. http://mxofnations.blogspot.fr/2011/09/1988.html
  5. "Trophée des Nations winners" (PDF). marcin-rutkowski.com. Retrieved 10 August 2012.
  6. "Trophée des Nations results". memotocross.fr. Retrieved 6 February 2016.
  7. "Vintage History – 1960s". mxbikes.com. Archived from the original on 29 September 2012. Retrieved 10 August 2012.