Ukrainian Amateur Football Championship

Last updated
Ukrainian Amateur Football Championship
Founded1964 / 1997
CountryUkraine (AAFU)
Confederation UEFA
Divisions1
Number of teamsvaries
Level on pyramid4
Promotion to Ukrainian Second League (selective)
Relegation tonone
Domestic cup(s) Ukrainian Amateur Cup
International cup(s)none (in 1999-2015 UEFA Regions' Cup)
Current champions LNZ Cherkasy
Most championships9 clubs (2 titles)
Website Official site
Current: 2020–21 Ukrainian Football Amateur League

Ukrainian Amateur Football Championship (Ukrainian : Чемпіонат України з футболу серед аматорів) is an annual association football competition in Ukraine among amateur teams. The competition is administered by the Ukrainian Association of Amateur Football (AAFU).

Contents

The championship replaced the Soviet competitions among collectives of physical culture (KFK).

Competition organization

Current format

Ukraine adm location map.svg
Red pog.svg
MFA
Red pog.svg
Yunist
Red pog.svg
Karpaty
Red pog.svg
Ahron
Red pog.svg
Nyva
Red pog.svg
Varatyk
Red pog.svg
Dovbush
Red pog.svg
Votrans
Green pog.svg
Liubomyr
Green pog.svg
Kyiv
TransparentPlaceholder.png
Kyiv teams :
Atlet
Yednist
AFSC
Livyi Bereh
Green pog.svg
Bila Tserkva
Green pog.svg
LNZ
Green pog.svg
Kudrivka
Green pog.svg
Pervomaisk
Blue pog.svg
Zaporizhzhia
TransparentPlaceholder.png
Zaporizhzhia teams :
Motor
Metalurh-2
TransparentPlaceholder.png
Dnipro teams :
Lehioner
Dnipro-1-Borysfen
Blue pog.svg
Dnipro
Blue pog.svg
Vovchansk
Blue pog.svg
Skoruk
Blue pog.svg
Poltava
Blue pog.svg
Sumy
Blue pog.svg
Trostianets
Location of prospective teams [1] in the 2020–21 Ukrainian Amateur League

Majority participating teams that compete in the Ukrainian Amateur football competition also compete in their regional (oblast) football championships. There are no requirements or restrictions on amount of representation from each region and is on voluntary (and/or invitational) basis. There is no relegation. The pool of teams, competition organization, and season regulations are reviewed on annual basis.

Since 2014, there is an intention to integrate the amateur competitions in the national football league system, so there would be systematic and well understood promotion and relegation process. The number of groups was reduced and their size was increased, yet to the point for the participating teams still be able to compete in their respective regional competitions. Since the recent reorganization, the competition format still preserved its two phases: the first being several multi-team groups divided by geographic principle, the second is a play-off among the groups leaders to identify the season champion.

There is also an idea to reform the competition as a semi-pro regional league competitions, possibly combining with the existing professional Druha Liha (Ukrainian Second League). As the effort to reintegrate the competition into the national league system, the competitions changed back again to fall-spring calendar in 2016 synchronizing the competition's calendar with professional-level championship.

All participating teams may apply to be admitted to Druha Liha (Ukrainian Second League) irrelevant to their placement in a given season of the amateur championship.

During the 2017–18 Ukrainian Football Amateur League, 26 teams were split into three groups with top teams advancing to the league's playoffs starting at quarterfinals.

Previously in 2016–17 Ukrainian Football Amateur League, 24 teams were split into two groups with winners advancing to the final game on a neutral field.

Competitions in Soviet Ukraine (competitions among KFK teams)

Since in 1964, there were established two different championships one among teams of masters (Soviet analog for professional teams) and another among collectives of physical culture (Soviet acronym KFK as representatives of "mass sports", fizkulturniks). The very first championship among KFK originally consisted of 5 to 6 groups based on geographic principle. Each group consisted of about 8-10 teams and later grew to around 16. All teams within own groups played each other home and away games as per round robin principle. Each group winners were advancing to finals which were conducted at predesignated location with a single game round robin tournament.

The original (first) members were:

Since 1973 the winner of that final tournament was granted an opportunity to advance to the Soviet Second League.

Competitions in independent Ukraine

The Soviet format stayed until 1997, when there was created the Association of Amateur Football of Ukraine (AAFU).

Following the dissolution of the Soviet Union, amateur competitions were shifted to the fall/spring calendar. The group winners, however instead of continuing to the final pool as before, were actually promoted to intermediate level, so called "Transitional League" which existed for just several years as a semi-professional tournament.

In 1996 and 1997 there took place a reorganization of all competitions under auspices of the Football Federation of Ukraine. Clubs that were competing at professional level, in 1996 organized the Professional Football League of Ukraine. The national amateur competitions were reorganized as AAFU. In 1997 the competition format also changed and there was reintroduced the final pool to identified the national winner of the amateur competition. The new format basically consisted of two stages with a final tournament chosen in the preselected city as previously in the Soviet competition. The size of groups was reduced as the number of teams decreased. In 1999, the competition calendar changed back to spring-fall competition so called all-summer event from the "european" fall/spring calendar.

In 2000 the league competitions changed again introducing extra stage (third) to avoid sudden withdrawals and eliminate financially suffering teams. In 2005 it was decided to eliminate the final game while still continue with the final tournament. In 2008 another change followed, which reduced the format back to two stages, however that did not solve the problem to increase the number of teams in the competition.

In 2010 there was an idea to incorporate the Amateur Association into the PFL as the Third League, eliminating the national amateur competition. The 2010 season also saw a record low number of participants in the competition, a pattern that might eliminate the association naturally in any case, due to poor management.

In 2016 it was decided to change back to fall-spring calendar with intention to reincorporate the amateur tier back to the Ukrainian football league structure. The competition in 2016 was shortened and later that year there started new season 2016-17. Number of groups has been reduced and number of teams in each group was increased, thus turning competitions into a true league competitions. Also the PFL announced that all clubs will be required to participate in the amateur tier before being admitted to professional level. Yet the declaration was left to be as empty and some teams were allowed to skip the amateur tier on various dubious excuses. Another declaration of the PFL stating that the league will expunge the last placed teams has been consistent, yet more than often teams relegated from professional level were simply liquidated by owners.

Notable clubs

There are former amateur and KFK teams that eventually made it to the Ukrainian Premier League.

FC Mariupol (former Lokomotyv Zhdanov), Stal Kamianske (former Metalurh Dniprodzerzhynsk), Nyva Ternopil (former Nyva Berezhany), Torpedo Zaporizhzhia, Naftovyk Okhtyrka, Vorskla Poltava, Kremin Kremenchuk, Stal Alchevsk (former Stal Komunarsk), Kolos Kovalivka, FC Mynai, Inhulets–Pyatykhatska Petrove, Rukh Lviv–Vynnyky

Winners

Association of Amateur Football of Ukraine (AAFU)

SeasonChampionRunner-upThird (semifinalists)Teams
2020–21 LNZ Cherkasy Viktoriya Mykolaivka Vovchansk
Motor Zaporizhzhia
32
2019–20 Viktoriya Mykolaivka Epitsentr Dunaivtsi LNZ-Lebedyn
ODEK Orzhiv
33
2018–19 VPK-Ahro Shevchenkivka Viktoriya Mykolaivka LNZ-Lebedyn
FC Malynsk
35
2017–18 Viktoriya Mykolaivka Tavriya-Skif Rozdol Rochyn Sosnivka
ODEK Orzhiv
26
2016–17 Ahrobiznes Volochysk Metalist 1925 Kharkiv Chaika Petropavlivska Borshchahivka
Tavriya-Skif Rozdol
24
2016 Balkany Zoria Ahrobiznes Volochysk ODEK Orzhiv
FC Vradiyivka
24
2015 Balkany Zoria Rukh Vynnyky ODEK Orzhiv
Kolos Zachepylivka
16
2014 Rukh Vynnyky AF Pyatykhatska Zoria Bilozirya
Kolos Kovalivka
21
2013 ODEK Orzhiv Rukh Vynnyky Zoria Bilozirya
Lokomotyv Kupyansk
23
2012 Karpaty Kolomyia Lokomotyv Kupyansk Hvardiyets Hvardiyske
Sovinyon Tayirove
18
2011 Nove Zhyttya Putrivka FC Sambir
Torpedo Mykolaiv
24
2010 Myr Novotroitsk Raion Zvyahel-750 Novohrad-Volynskyi ODEK Orzhiv
Yednist-2 Plysky
14
2009 Yednist-2 Torpedo Mykolaiv Slovkhlib Slovyansk
Irpin Horenychi
18
2008 FC Luzhany Torpedo Mykolaiv Lokomotyv Kupyansk
Yednist-2 Plysky
25
2007 Bastion Illichivsk Yednist-2 Plysky FC Luzhany 24
2006 Shakhtar Sverdlovsk Hran Buzova Khodak Cherkasy 20
2005 Ivan Odesa Feniks-Illychivets Kalynine ODEK Orzhiv 16
2004 KZEZO Kakhovka Slovkhlib Slovyansk Yednist Plysky 25
2003 Molniya Sieverodonetsk KZEZO Kakhovka Hirnyk Kryvyi Rih 31
2002 KZEZO Kakhovka Fakel-HPZ Varva Vodnyk Mykolaiv 28
2001 Shakhtar Luhansk Monolit Kostiantynivka Vuhlyk Dymytrov 35
2000 HPZ Varva Nizhyn Kovel-Volyn Kovel 34
1999 Dnister Ovidiopol Tekhno-Centre Rohatyn Krystal Parkhomivka 24
1998–99 Dynamo Lviv Krystal Parkhomivka HPZ Varva 35
1997–98 Enerhetyk Burshtyn Dalis Kamyshevakha Krystal Parkhomivka 30

FFU Amateur Football League

Decrease in number of participants trifold in 1995 and introduction of final tournament instead of simple single final group in 1996.

SeasonZoneChampionRunner-upThird placeTeams
1996–97 Elektron Romny Cementnyk-Khorda Mykolaiv Naftovyk Dolyna 33
1995–96 1 Pokuttia Kolomyia Mebilnyk Chernivtsi Karpaty Rakhiv 426
2 Zoria Khorostkiv ENKO Lutsk Sokil Radyvyliv 5
3 Paperovyk Malyn Lokomotyv Smila Budivelnyk Brovary 4
4 Fakel Varva Elektron Romny Avanhard Merefa 4
5 Avanhard Kramatorsk Shakhtar Rovenky Budivelnyk Kryvyi Rih 4
6 Portovyk Kerch Kolos Osokorivka Blaho Blahoyeve 5
1994–95 1 Khimik Kalush Yalynka Velykyi Bychkiv Pokuttia Kolomyia 1391
2 Haray Zhovkva Zoria Khorostkiv Probiy Horodenka 13
3 Obolon-Zmina Kyiv Dynamo-3 Kyiv Ahroservis Bakhmach 16
4 Sportinvest Kryvyi Rih Avanhard Merefa Silur Khartsyzk 16
5 Dynamo Slovyansk Shakhtar Sverdlovsk Metalurh Kupyansk 16
6 Portovyk Illichivsk Olimpia FC AES Yuzhnoukrainsk Mercury Pervomaysk 17
1993–94 1 LAZ Lviv Lada Chernivtsi Pokuttia Kolomyia 1487
2 Advis Khmelnytskyi Keramik Baranivka Obolon-Zmina Kyiv 12
3 Transimpeks Vyshneve Sula Lubny Ahroservis Bakhmach 15
4 Avanhard Rovenky Vahbud Kremenchuk Krystal Torez 15
5 Metalurh Novomoskovsk Shakhtar Horlivka Shakhtar Sverdlovsk 14
6 Tavriya Novotroitsk Dnistrovets Bilhorod-Dnistrovsky Blaho Blahoyeve 17

KFK competitions of Ukraine

Competitions shifted to fall–spring system instead of spring-fall (summer) system and missed half of the season. There was no final group of six group winners as in previous season and all group winners were announced as champions.

SeasonZoneChampionRunner-upThird placeTeams
1992–93 1 Beskyd Nadvirna Khimik Kalush Lada Chernivtsi 1382
2 Khutrovyk Tysmenytsia Advis Khmelnytskyi Lokomotyv Rivne13
3 Hart Borodianka Keramik Baranivka Dynamo-3 Kyiv 14
4 Sirius Zhovti Vody Avanhard Rovenky Vahonobudivnyk Kremenchuk 14
5 Oskil Kupyansk Shakhtar Sverdlovsk Shakhtar Snizhne14
6 Surozh Sudak Tavria Novotroitsk Blaho Blahoyeve14

KFK competition of Ukrainian SSR

In bold identified teams that were admitted to professional level (became teams of masters) the following season.
‡ – winners of the Ukrainian football cup among KFK

SeasonChampionRunner-upThird placeTeamsGroups
1991 Novator Mariupol Krystal Chortkiv Polihraftekhnika Oleksandria 946
1990 Avtomobilist Sumy Mayak Ochakiv Stal Komunarsk 946
1989 SKA Kyiv Mayak Ochakiv Krystal Chortkiv 776
1988 Kremin Kremenchuk Stakhanovets Stakhanov Dynamo Odessa 666
1987 Dnipro Heronymivka Kremin Kremenchuk Metalurh Kupyansk 546
1986 Vorskla Poltava Metalurh Kupyansk Spartak Sambir526
1985 Naftovyk Okhtyrka Spartak Sambir Vorskla Poltava 476
1984 Torpedo Zaporizhzhia Enerhiya Nova Kakhovka Skhid Kyiv496
1983 Dynamo Irpin Torpedo Zaporizhzhia Avtomobilist Lviv496
1982 Nyva Berezhany Suvorovets IzmailSkhid Kyiv486
1981 Mayak Kharkiv Nyva Pidhaitsi Refryzherator Fastiv716
1980 Kolos Pavlohrad Nyva Pidhaitsi Enerhiya Nova Kakhovka 726
1979 Shakhtar Stakhanov Enerhiya Nova KakhovkaKhimik Drohobych666
1978 Metalurh Dniprodzerzhynsk Bilshovyk Kyiv Okean Kerch 596
1977 Pryladyst Mukacheve Tytan ArmyanskBurevisnyk Ternopil605
1976 Khimik Chernihiv [lower-alpha 1] Tytan Armyansk Elektron Ivano-Frankivsk525
1975 Kolos Nikopol Metalurh Kupyansk Khimik Chernihiv 466
1974 Lokomotyv Zhdanov Kolos Nikopol Sokil Lviv446
1973 Hranyt Cherkasy Sokil LvivHirnyk Dniprorudne446
1972 Enerhiya Nova Kakhovka Avanhard Stryi Sokil Lviv 486
1971 Shakhtar Makiivka Karpaty Mukacheve Mayak Kharkiv 488
1970 Sokil Lviv Avanhard Ordzhonikidze Khimik Chernihiv 415
1969 Shakhtar Kirovsk Mayak Kharkiv Meteor Zaporizhzhia276
1968 Druzhba Buchach GUS (Horlvuhlebud) HorlivkaTemp Kyiv215
1967 Avanhard Rovenky Avanhard VilnohirskTemp Kyiv184
1966 Metalist Sevastopol Kolhospnyk Buchach Avanhard Kryukiv 276
1965 Metalist Sevastopol Avtoshklo KostiantynivkaBudivelnyk Khust286
1964 Enerhiya Nova Kakhovka Shakhtar Krasnyi Luch LVVPU Lviv266

Top scorers

Statistics

Winners by club

ClubWinnersRunners-upThird place
(semifinalists)
Region
Enerhiya Nova Kakhovka 221 Kherson Oblast
HPZ Varva 211 Chernihiv Oblast
Avanhard Rovenky 210 Luhansk Oblast
KZEZO Kakhovka 210 Kherson Oblast
Viktoriya Mykolaivka 210 Sumy Oblast
Metalist Sevastopol200 Sevastopol
Dnipro Heronymivka 200 Cherkasy Oblast
Novator Mariupol 200 Donetsk Oblast
Balkany Zoria 200 Odesa Oblast
Shakhtar Sverdlovsk 121 Luhansk Oblast
Nyva Berezhany 120 Ternopil Oblast
Rukh Vynnyky 120 Lviv Oblast
Yednist-2 112 Chernihiv Oblast
Sokil Lviv112 Lviv Oblast
Mayak Kharkiv 111 Kharkiv Oblast
Druzhba Buchach110 Ternopil Oblast
Kolos Nikopol 110 Dnipropetrovsk Oblast
Karpaty Mukacheve 110 Zakarpattia Oblast
Shakhtar Stakhanov 110 Luhansk Oblast
Torpedo Zaporizhzhia 110 Zaporizhzhia Oblast
Kremin Kremenchuk 110 Poltava Oblast
Khimik Kalush 110 Ivano-Frankivsk Oblast
Tavriya Novotroitsk 110 Kherson Oblast
Elektron Romny 110 Sumy Oblast
Advis Khmelnytskyi 110 Khmelnytskyi Oblast
Zoria Khorostkiv 110 Ternopil Oblast
ODEK Orzhiv 105 Rivne Oblast
Pokuttia Kolomyia 102 Ivano-Frankivsk Oblast
Khimik Chernihiv 102 Chernihiv Oblast
LNZ Cherkasy 102 Cherkasy Oblast
Vorskla Poltava 101 Poltava Oblast
Luzhany 101 Chernivtsi Oblast
Obolon-Zmina Kyiv 101 Kyiv
Ocean Kerch 101 AR Crimea
Myr Hornostayivka 100 Kherson Oblast
Nove Zhyttia Andriyivka 100 Poltava Oblast
Karpaty Kolomyia 100 Ivano-Frankivsk Oblast
Bastion Illichivsk 100 Odesa Oblast
Ivan Odesa 100 Odesa Oblast
Molniya Sieverodonetsk 100 Luhansk Oblast
Shakhtar Luhansk 100 Luhansk Oblast
Dniester Ovidiopol 100 Odesa Oblast
Dynamo Lviv 100 Lviv Oblast
Enerhetyk Burshtyn 100 Ivano-Frankivsk Oblast
Paperovyk Malyn 100 Zhytomyr Oblast
Avanhard Kramatorsk 100 Donetsk Oblast
Haray Zhovkva 100 Lviv Oblast
Sportinvest Kryvyi Rih100 Dnipropetrovsk Oblast
Dynamo Sloviansk 100 Donetsk Oblast
Portovyk Illichivsk 100 Odesa Oblast
LAZ Lviv 100 Lviv Oblast
Transimpeks Vyshneve 100 Kyiv Oblast
Metalurh Novomoskovsk 100 Dnipropetrovsk Oblast
Beskyd Nadvirna 100 Ivano-Frankivsk Oblast
Khutrovyk Tysmenytsia 100 Ivano-Frankivsk Oblast
Hart Borodianka 100 Kyiv Oblast
Sirius Zhovti Vody 100 Dnipropetrovsk Oblast
Oskil Kupyansk 100 Kharkiv Oblast
Surozh Sudak 100 AR Crimea
Avtomobilist Sumy 100 Sumy Oblast
SKA Kyiv 100 Kyiv
Naftovyk Okhtyrka 100 Sumy Oblast
Dynamo Irpin 100 Kyiv Oblast
Kolos Pavlohrad 100 Dnipropetrovsk Oblast
Metalurh Dniprodzerzhynsk 100 Dnipropetrovsk Oblast
Shakhtar Makiivka 100 Donetsk Oblast
Shakhtar Kirovsk100 Luhansk Oblast
Ahrobiznes Volochysk 100 Khmelnytskyi Oblast
VPK-Ahro Shevchenkivka 100 Dnipropetrovsk Oblast
Note

Winners by region

RegionCoAWinnersRunners-upThird placeWinning clubs
Luhansk Oblast Coat of Arms Luhansk Oblast.svg 751 Avanhard Rovenky (twice), Shakhtar Sverdlovsk, Shakhtar Stakhanov, Molniya Sieverodonetsk, Shakhtar Luhansk, Shakhtar Kirovsk
Dnipropetrovsk Oblast Large Coat of Arms of Dnipropetrovsk Oblast.svg 710 Kolos Nikopol, Sportinvest Kryvyi Rih, Metalurh Novomoskovsk, Sirius Zhovti Vody, Kolos Pavlohrad, Metalurh Dniprodzerzhynsk, VPK-Ahro Shevchenkivka
Kherson Oblast Coat of Arms of Kherson Oblast.svg 641 Enerhiya Nova Kakhovka (twice), KZEZO Kakhovka (twice), Tavriya Novotroitsk, Myr Hornostayivka
Ivano-Frankivsk Oblast Ivano-Frankivsk Oblast-COA.svg 612 Khimik Kalush, Pokuttia Kolomyia, Karpaty Kolomyia, Enerhetyk Burshtyn, Beskyd Nadvirna, Khutrovyk Tysmenytsia
Odesa Oblast Coat of Arms of Odesa Oblast.svg 600 Balkany Zoria (twice), Bastion Illichivsk, Ivan Odesa, Dniester Ovidiopol, Portovyk Illichivsk
Lviv Oblast Gerb L'vovskoi oblasti.png 533 Rukh Vynnyky, Sokil Lviv, Dynamo Lviv, Haray Zhovkva, LAZ Lviv
Sumy Oblast Coat of Arms of Sumy Oblast.svg 530 Viktoriya Mykolaivka (twice), Elektron Romny, Avtomobilist Sumy, Naftovyk Okhtyrka
Donetsk Oblast Coat of Arms of Donetsk Oblast 1999.svg 500 Novator Mariupol (twice), Avanhard Kramatorsk, Dynamo Sloviansk, Shakhtar Makiivka
Chernihiv Oblast Coat of Arms of Chernihiv Oblast.svg 425 HPZ Varva (twice), Yednist-2 Plysky, Khimik Chernihiv
Ternopil Oblast Coat of Arms of Ternopil Oblast.svg 340 Nyva Berezhany, Druzhba Buchach, Zoria Khorostkiv
Poltava Oblast Coat of Arms of Poltava Oblast.svg 311 Kremin Kremenchuk, Vorskla Poltava, Nove Zhyttia Andriyivka
Kyiv Oblast Herb Kyivskoi oblasti 1.svg 301 Transimpeks Vyshneve, Hart Borodianka, Dynamo Irpin
Cherkasy Oblast Coat of Arms of Cherkasy Oblast.svg 301 Dnipro Heronymivka (twice), LNZ Cherkasy
Kharkiv Oblast COA of Kharkiv Oblast.svg 222 Mayak Kharkiv, Oskil Kupyansk
Khmelnytskyi Oblast Coat of Arms of Khmelnytskyi Oblast.svg 210 Advis Khmelnytskyi, Ahrobiznes Volochysk
AR Crimea Emblem of Crimea.svg 201 Okean Kerch, Surozh Sudak
Kyiv COA of Kyiv Kurovskyi.svg 201 Obolon-Zmina Kyiv, SKA Kyiv
Sevastopol COA of Sevastopol.svg 200Metalist Sevastopol (twice)
Zaporizhzhia Oblast Coat of arms of Zaporizhia Oblast.svg 112 Torpedo Zaporizhzhia
Zakarpattia Oblast Karpatska Ukraina-2 COA.svg 110 Karpaty Mukacheve
Rivne Oblast Coat of Arms of Rivne Oblast.svg 106 ODEK Orzhiv
Chernivtsi Oblast Coat of Arms of Chernivtsi Oblast.svg 101 Luzhany
Zhytomyr Oblast Coat of Arms of Zhytomyr Oblast.svg 100 Paperovyk Malyn

Championship winners that never turned professional

Teams that skipped the tier

Regions and teams

1992–2020

Season92/9393/9494/9595/9696/9797/9898/9919992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201616/1717/1818/1919/20
Teams8287912633303524343528312516202425181424182321162424263533
AR Crimea1221112 11 112  1   42N/AN/AN/A1*N/AN/AN/A
Cherkasy2121 3  1112 12121 1122    12
Chernihiv32211122233342 12111 22212323
Chernivtsi11 1  1  212   111   1  1    
Dnipropetrovsk47913   13111 1 1 1   111 153
Donetsk812151453144513111 1 2 11   111
Ivano-Frankivsk557111211  11 1111  1   11222
Kharkiv4451223411 2112111112111 3 11
Kherson3431    1 1221 11122 1122 342
Khmelnytskyi3321 11111  1 121211 11 21111
Kyiv476233544112 11223 2121111243
Kirovohrad3121213 2211   21122113111112
Lviv3461311 11 11 1111 1 1121211 
Luhansk543111112222  1    2         
Mykolaiv433111121122 1  1111122 22111
Odesa5671  1112 2213311 231122    
Poltava3421  112 2 1 11   111      1
Rivne11111222222232122111112122232
Sumy444131211121  1    1 1   1222
Ternopil321112 1111 11 11 2 1   13232
Vinnytsia3121  1111 11 1211   1112 111
Volyn3231112 12 1    1       12  3
Zakarpattia233111                    11 
Zaporizhzhia221121  111112  1      121211
Zhytomyr32 12111121 1 212 24111111   
Season92/9393/9494/9595/9696/9797/9898/9919992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201616/1717/1818/1919/20
Teams8287912633303524343528312516202425181424182321162424263533

2020–present

Season20/2121/22
Teams3227
AR CrimeaN/AN/A
Cherkasy1 
Chernihiv11
Chernivtsi11
Dnipropetrovsk42
Donetsk  
Ivano-Frankivsk12
Kharkiv1 
Kherson12
Khmelnytskyi  
Kyiv65
Kirovohrad11
Lviv22
Luhansk  
Mykolaiv11
Odesa  
Poltava21
Rivne12
Sumy31
Ternopil22
Vinnytsia  
Volyn1 
Zakarpattia1 
Zaporizhzhia23
Zhytomyr 1
Season20/2121/22
Teams3227

Participated teams by regions

In bold are teams that also played in the Ukrainian Amateur Cup. In brackets is a number of seasons.

RegionTeams
CrimeaKolhospnyk Ukrayina Yarkoe Pole (1964 {1}), Metalist Sevastopol (1965, 1966, 1970, 1971, 1978 {5}), Avanhard Kerch (1966 {1}), Molot Yevpatoria (1968 {1}), Avanhard Simferopol (1969 – 1973, 1975 {6}), Koktebel Shchebetivka (1970 {1}), Chornomorets Sevastopol (1972, 1973, 1996/97 {3}), Atlantyka Sevastopol (1974 {1}), Tytan Armyansk (1974 – 1982, 1985 – 1991 {16}), Budivelnyk Yalta (1976, 1979, 1980, 1982 {4}), Avanhard Dzhankoy (1977, 1978, 1981, 1984, 1988 {5}), Okean Kerch (1977, 1978 {2}), Meteor Simferopol (1979 – 1981 {3}), Chornomorets Yalta (1981 {1}), Vynohradar Alushta (1983 {1}), SKCF Sevastopol (1988 – 1990 {3}), More Feodosia (1989 – 1991, 1993/94 {4}), Dynamo Saky (1990, 1991, 1997/98 {3}), Surozh Sudak (1991, 1992/93, 1994/95 {3}), Syvash Ishun (1991 {1}), Chaika Okhotnykove (1993/94, 1994/95 {2}), Portovyk Kerch (1995/96 {1}), SVKh-Danika Simferopol (1998/99, 2000, 2001 {3}), Hirnyk Balaklava (1998/99 {1}), Krymteplytsia Molodizhne (2003 {1}), Khimik Krasnoperekopsk (2004 {1}), Feniks-Illichovets Kalinine (2005 {1}), Yalos Yalta (2005 {1}), Chornomornaftohaz Simferopol (2008 {1}), Hvardiets Hvardiiske (2012, 2013 {2}), ITV Simferopol (2012, 2013 {2}), Zhemchuzhyna Yalta (2012 {1}), Foros Yalta (2012 {1}), Tavria Simferopol (2016/17 {1})
Cherkasy OblastShakhtar Vatutine (1964, 1969 {2}), Lokomotyv Smila (1965 – 1968, 1971, 1972, 1975 – 1980, 1995/96 {13}), Avanhard Uman (1970 {1}), Fotoprylad Cherkasy (1972, 1975, 1977 {3}), Hranyt Cherkasy (1973 {1}), Zorya Uman (1976, 1997/98 {2}), Dnipro Cherkasy (1976, 1985, 1986, 2003, 2019/20 {5}), Temp Cherkasy (1980, 1987, 1988 {3}), Tsukrovyk Horodyshche (1981 {1}), Mashynobudivnyk Smila (1981 {1}), Prapor Chyhyryn (1982 {1}), Khimik Cherkasy (1983 {1}), Tiasmyn Smila (1984, 1985, 1989, 1990 {4}), Kolos/Dnipro Heronymivka (1986, 1987* {2}), Avanhard Smila (1988 {1}), Kolos Chornobai (1988, 2000, 2002 {3}), Rotor Cherkasy (1989 – 1992/93 {4}), Yatran Uman (1990, 1993/94, 1994/95 {3}), Nyva-Naftovyk Korsun-Shevchenkivskyi (1990, 1994/95 {2}), Spartak Zolotonosha (1991, 1992/93 {2}), Zirka Smila (1997/98 {1}), Rybka Cherkasy (1997/98 {1}), FC Drabiv (2001 {1}), DPA-TETs Cherkasy (2003 {1}), Illichivets Uman (2005, 2006 {2}), Khodak Cherkasy (2006 – 2009 {4}), Kholodnyi Yar Kamianka (2008 {1}), Slavutych Cherkasy (2011 {1}), Retro Vatutine (2012 – 2014 {3}), Zoria Biloziria (2013, 2014 {2}), LNZ Lebedyn (2018/19 – 2020/21 {3})
Chernihiv OblastBudivelnyk Chernihiv (1965 {1}), Mashzavod Nizhyn (1966 {1}), Khimik Chernihiv (1968, 1970 – 1976 {8}), Promin Chernihiv (1976 – 1980 {5}), Prohres Nizhyn (1981, 1982 {2}), Tekstylnyk Chernihiv (1984, 1992/93 – 1994/95 {4}), Hidrotekhnik Chernihiv (1989 {1}), Politekhnik Chernihiv (1990 {1}), Avers Bakhmach (1992/93 – 1994/95, 1996/97 {4}), Fakel Varva (1992/93, 1995/96, 1998/99 – 2003 {8}), Domobudivnyk Chernihiv (1997/98, 1998/99 {2}), FC Nizhyn (1999 – 2005 {7}), Yevropa Pryliuky (2001 – 2005 {5}), Yednist Plysky (2004, 2014 – 2017/18 {6}), Interahrosystema Mena (2004 {1}), Yednist-2 Plysky (2007 – 2011 {5}), Desna-2 Chernihiv (2008 {1}), Avanhard Koriukivka (2013 – 2015, 2016/17 – 2019/20 {7}), FC Chernihiv (2013, 2017/18, 2019/20 {3}), Ahrodim Bakhmach (2018/19, 2019/20 {2}), FC Kudrivka (2020/21, 2021/22 {2})
Chernivtsi OblastKolhospnyk Kitsman (1964 {1}), Vostok Chernivtsi (1965, 1969, 1970, 1974, 1975 {5}), Mashzavod Chernivtsi (1966 {1}), Lehmash Chernivtsi (1971, 1982, 1985, 1986 {4}), DOK Chernivtsi (1972, 1980 {2}), Avtomobilist Kitsman (1973 {1}), FC Luzhany (1976, 1977, 2001 – 2003, 2007 – 2009 {8}), Bukovyna Chernivtsi (1977 {1}), Budivelnyk Storozhynets (1977 – 1980 {4}), Meteor Chernivtsi (1981 {1}), HVZ Chernivtsi (1983 {1}), Karpaty Storozhynets (1984, 1987 {2}), Emalposud Chernivtsi (1988 {1}), Karpaty Chernivtsi (1989 {1}), Lada Chernivtsi (1992/93, 1993/94 {2}), Meblevyk Chernivtsi (1995/96 {1}), Dnister Novodnistrovsk (1998/99 {1}), Bukovyna-2 Chernivtsi (2001, 2013 {2}), ChTEI Chernivtsi (2003 {1}), FC Voloka (2016 {1}), Dovbush Chernivtsi (2020/21, 2021/22 {2})
Dnipropetrovsk OblastAvanhard Ordzhonikidze (1964, 1970 – 1972, 1986, 1987, 1990 {7}), Avanhard Terny (1965, 1966 {2}), Avanhard Vilnohirsk (1967 – 1969, 1971, 1972, 1974, 1978 – 1980 {9}), ZKL Dnipropetrovsk (1970, 1977 – 1981 {6}), Avanhard Kryvyi Rih (1971 – 1973, 1979 – 1981 {6}), Vikhr Dnipropetrovsk (1971, 1975, 1976 {3}), Kolos Nikopol (1972, 1974, 1975 {3}), Metalurh Dniprodzerzhynsk (1977, 1978, 1989, 1992/93, 2001 {5}), Pres Dnipropetrovsk (1977 – 1980 {4}), Kolos Pavlohrad (1977 – 1980 {4}), Avtomobilist Ordzhonikidze (1982 {1}), Lokomotyv Synelnykove (1982 {1}), Hirnyk Pavlohrad (1983 – 1985, 1988 – 1994/95 {10}), Kolos Vasylkivka (1985 {1}), Prometei Dniprodzerzhynsk (1986, 1990, 1991, 1993/94, 1994/95 {5}), Inhulets Kryvyi Rih (1987, 1988 {2}), Olimpia Pokrovske (1989, 1990 {2}), Avanhard Zhovti Vody (1990 – 1992/93 {3}), Shakhtar Ordzhonikidze (1991 {1}), Metalurh Kryvyi Rih (1991 {1}), Budivelnyk Kryvyi Rih (1992/93 – 1995/96 {4}), Metalurh Novomoskovsk (1993/94 {1}), Shakhtar Marhanets (1993/94, 1994/95 {2}), Kolos Chkalove (1993/94 {1}), Kryvbas-2 Kryvyi Rih (1993/94, 1994/95, 2020/21H {3}), SportInvest Kryvyi Rih (1994/95 {1}), Era Nikopol (1994/95 {1}), Kryvbas-Ruda Kryvyi Rih (1994/95, 1996/97 {2}), Druzhba Mahdalynivka (1994/95 {1}), Lokomotyv Dnipropetrovsk (1996/97 {1}), Obriy Nikopol (1996/97 {1}), Hirnyk Kryvyi Rih (2000 – 2004, 2017/18 {6}), Orion Dnipropetrovsk (2001 {1}), Elektrometalurh Nikopol (2006, 2010 {2}), Dnipro-75 Dnipropetrovsk (2008 {1}), VPK-Ahro Shevchenkivka (2014, 2015, 2018/19 {3}), Kryvbas Kryvyi Rih (2016 {1}), Peremoha Dnipro (2018/19, 2019/20 {2}), FC Dnipro (2018/19 {1}), FC Kryvyi Rih (2018/19 {1}), Skoruk Tomakivka (2018/19, 2020/21 {2}), Borysfen Dnipro (2019/20, 2020/21 {2}), Lehioner Dnipro (2019/20 – 2021/22 {3}), Olimp Kamianske (2021/22 {1}))
Donetsk OblastMashynobudivnyk Druzhkivka (1964, 1975, 1988, 1990 {4}), Avtosklo Kostiantynivka (1965, 1971 – 1973 {4}), Khimik Sloviansk (1966, 1976, 1978 {3}), Shakhtar Donetsk (1967, 1984 – 1986 {4}), GUS Horlivka (1968 {1}), Shakhtar Makiivka (1969 – 1971, 1984, 1986, 1987, 1989, 1991, 1994/95 {9}), Pivdenstal Yenakieve (1970, 1985, 1987 – 1990, 1992/93 – 1994/95, 1996/97, 1998/99, 2002 {12}), Dzerzhynets Dzerzhynsk (1970 {1}), Tsvetmet Artemivsk (1970 – 1974, 1986, 1988, 1991 {8}), Sitall Kostiantynivka (1970 {1}), Vuhlyk Kramatorsk (1970 {1}), Vuhlyk Donetsk (1971, 1992/93, 1993/94 {3}), Khimik Horlivka (1971 – 1973 {3}), Shakhtar Snizhne (1971, 1989 – 1994/95 {7}), Shakhtar Torez (1972, 1996/97, 1997/98 {3}), Prometei Shakhtarsk (1972, 1989 – 1991 {4}), Vuhlyk Krasnoarmiysk (1973, 1991 {2}), Kirovets Makiivka (1973, 1976, 1977, 1979 – 1985, 1988, 1990, 1993/94 {13}), Bliuminh Kramatorsk (1974 – 1976, 1979, 1984, 1985 {6}), Vohnetryvnyk Chasiv Yar (1974, 1975 {2}), Shakhtar Horlivka (1974, 1989 – 1991, 1993/94, 1997/98 {6}), Lokomotyv Zhdanov (1974 {1}), Monolit Donetsk (1974, 1975, 1977 – 1979 {5}), Metalurh Artemivsk (1976, 1977 {2}), Shakhtobudivnyk Donetsk (1977 – 1982, 1989 {7}), Enerhia Kurakhove (1980, 1981 {2}), Azovstal Zhdanov (1980, 1982, 1987 {3}), Shakhtar Dzerzhynsk (1980 – 1990 {11}), Shakhtar Ukrainsk (1981 {1}), Tekstylnyk Donetsk (1981, 1983, 1987 {3}), Mashynobudivnyk Artemivsk (1983 {1}), Udarnyk Snizhne (1986 {1}), Sotsdonbasovets Donetsk (1988 – 1991 {4}), Antratsyt Kirovske (1990, 1991 {2}), Novator Mariupol (1990, 1991 {2}), Krystal Torez (1991 – 1994/95 {4}), FC Khartsyzk (1991, 1994/95, 1996/97, 1997/98 {4}), Avanhard Kramatorsk (1992/93 – 1995/96, 2011 {5}), Vuhlyk Dymytriv (1992/93 – 1994/95, 2001 {4}), Azovmash Mariupol (1992/93, 1993/94 {2}), Harant Donetsk (1992/93, 1993/94 {2}), Lidiyevka Donetsk (1993/94, 1994/95 {2}), Kholodna Balka Makiivka (1993/94 {1}), Shakhtar Selydove (1994/95 {1}), Hirnyk Makiivka (1994/95 {1}), Dynamo Sloviansk (1994/95 {1}), AFK-UOR Mariupol (1994/95 {1}), Aton Donetsk (1994/95 {1}), Metalurh Komsomolske (1994/95, 1996/97, 1998/99 – 2001, 2004 – 2006 {9}), Butovska Makiivka (1994/95 {1}), Hirnyk Torez (1997/98 {1}), Shakhta Ukraina Ukrainsk (1997/98, 1998/99, 2000 {3}), Fortuna Shakhtarsk (2000 {1}), Monolit Kostiantynivka (2000 – 2002 {3}), VAVK Volodymyrivka (2001, 2002 {2}), Slovkhlib Sloviansk (2002, 2004, 2009 {3}), Shakhtar Rodynske (2002 {1}), FC Torez (2003 {1}), Olimpik Donetsk (2004 {1}), Donbas-Krym Donetsk (2007 {1}), Makiivvuhillia Makiivka (2011 {1}), USC-Rubin Donetsk (2013, 2014 {2}), Yarud Mariupol (2017/18 – 2019/20 {3})
Ivano-Frankivsk OblastKhimik Kalush (1964, 1965, 1967, 1968, 1970, 1976, 1977, 1979 – 1983, 1991 – 1994/95, 2017/18), Naftovyk Nadvirna (1965), Naftovyk Dolyna (1966, 1978 – 1981, 1983 – 1991, 1994/95, 1996/97), Karpaty Kolomyia (1969, 2012), Budivelnyk Kalush (1971, 1972), Prylad Ivano-Frankivsk (1972, 1973), Elektron Ivano-Frankivsk (1974 – 1978, 1980, 1981, 1985, 1986), Silmash Kolomyia (1976, 1978, 1984, 1986), imeni Rudnieva Ivano-Frankivsk (1977), Karpaty Kuty (1979 – 1981), Lokomotyv Ivano-Frankivsk (1982, 1983), Mayak Bohorodchany (1987), Kolos Kalush (1987, 1988), Bystrytsia Nadvirna (1988, 1989), Kolos Holyn (1989), Halychyna Kalush (1990), Pokuttia Kolomyia (1990, 1992/93 – 1995/96, 2017/18 – 2019/20), Enerhetyk Burshtyn (1990, 1991), Halychyna Broshniv (1991 – 1993/94), Khutrovyk Tysmenytsia (1992/93), Beskyd Nadvirna (1992/93, 1994/95, 1998/99), Domobudivnyk Burshtyn (1993/94, 1994/95), Limnytsia Perehinske (1993/94, 1994/95), Probiy Horodenka (1994/95), Enerhetyk Burshtyn (1997/98), Tekhno-Tsentr Rohatyn (1998/99 – 2000), Teplovyk Ivano-Frankivsk (2003, 2016), Karpaty Yaremche (2004, 2008), Tsementnyk Yamnytsia (2006, 2007), Kniahynyn Pidhaichyky (2009), Oskar Pidhiria (2016/17), Karpaty Halych (2018/19, 2019/20), Varatyk Kolomyia (2020/21), Prykarpattia-Teplovyk Ivano-Frankivsk (2021/22), Urahan Cherniiv (2021/22)
Kharkiv OblastStart Chuhuiv (1964, 1966), Lokomotyv Kupiansk (1965, 1967, 2004 – 2013), Yupiter Kharkiv (1968 – 1971, 1979 – 1981, 1993/94, 1994/95), Donets Izyum (1970), Lokomotyv Paniutyne (1972), Metalurh Kupiansk (1973 – 1994/95), Mashynobudivnyk Zmiiv (1973), Lokomotyv Lyubotyn (1974), Hazovyk Shebelynka (1975), Spartak Kharkiv (1975), Avanhard Lozova (1976 – 1981, 1984 – 1994/95), Kolos Zolochiv (1978, 1979), Avanhard Derhachi (1979 – 1982, 1984), Start Kharkiv (1980, 1987), ShVSM Kharkiv (1983), Trudovi Rezervy Kharkiv (1985), Tsementnyk Balakleia (1986, 1988 – 1990, 1992/93), Kolos Krasnohrad (1989), Kolos Kirova Kolomak (1990, 1991), Fakel Krasnohrad (1990, 1991), Oskil Kupiansk (1992/93), Avanhard Merefa (1993/94 – 1995/96), Vlasko Hlyboke (1994/95), Krystal Parkhomivka (1996/97 – 1999), Enerhetyk Komsomolske (1996/97 – 1998/99), FC Kharkiv (1998/99), Arsenal-2 Kharkiv (1999, 2000), Metalist-3 Kharkiv (1999), Solli Plius Kharkiv (1999, 2014, 2016/17), Arsenal Kharkiv (2012), Olimpik Kharkiv (2001), Helios Kharkiv (2003), Hazovyk Kharkiv (2003), Lokomotyv Dvorichna (2006), Kolos Zachepylivka (2015), Metalist 1925 Kharkiv (2016/17), Kvadro Pervomaiskyi (2016/17), Kobra Kharkiv (2018/19), FC Vovchansk (2019/20, 2020/21)
Kherson OblastEnerhia Nova Kakhovka (1964 – 1966, 1971 – 1994/95, 2010), Lokomotyv Kherson (1965), Budivelnyk Henichesk (1969, 1970, 1975 – 1977), Tekstylnyk Kherson (1971), Spartak Kherson (1973), Krystal Kherson (1974), Naftovyk Kherson (1977, 1979, 1980), Kolos Skadovsk (1978 – 1981), Kolos Osokorivka (1981, 1983 – 1993/94, 1995/96), Shliakhovyk Kherson (1982, 1988), Meliorator Kakhovka (1989 – 1991), Tavria Novotroitske (1990 – 1993/94, 2018/19, 2019/20), Slavuta Novovorontsovka (1993/94), Kharchovyk Bilozerka (1994/95), Dzharylhach Skadovsk (1994/95), Dynamo Tsyurupinsk (2000), SC Kakhovka (2002 – 2005, 2015, 2016, 2017/18 – 2021/22), Ukrrichflot Kherson (2003, 2004), Syhma Kherson (2007), Myr Hornostaivka (2008 – 2011, 2014, 2015), Krystal Kherson (2011, 2017/18), Kolos Khlibodarivka (2013, 2016, 2018/19), Druzhba Novomykolaivka (2017/18, 2018/19), Khliborob Nyzhni Torhayi (2021/22)
Khmelnytskyi OblastPodillia Kamianets-Podilskyi (1964, 1965, 1967, 1991), Burevisnyk Kamianets-Podilskyi (1966, 1976, 1978, 1985 – 1989), Avanhard Khmelnytskyi (1969), Enerhia Khmelnytskyi (1970), Sluch Krasyliv (1971 – 1976, 1979, 1992/93, 1993/94), Elektroprylad Kamianets-Podilskyi (1972), Tsementnyk Kamianets-Podilskyi (1977, 1993/94), Metalurh Starokostiantyniv (1979), Kolos Kamianets-Podilskyi (1980, 1982), Podillia Khmelnytskyi (1981, 2007, 2014, 2016), Kation Khmelnytskyi (1983), Korchahinets Shepetivka (1984), Iskra Teofipol (1989 – 1992/93, 2004, 2006), Smotrych Kamianets-Podilskyi (1990), Temp Shepetivka (1990), Advis Khmelnytskyi (1990 – 1993/94), Enerhetyk Netishyn (1994/95), Petridava Kamianets-Podilskyi (1994/95), Epitsentr Dunaivtsi (1995/96, 1997/98 – 1999, 2001, 2008 – 2010, 2019/20), Dynamo Kamianets-Podilskyi (2000), Budfarfor Slavuta (2007), Zbruch Volochysk (2009, 2011, 2013), Ahrobiznes Volochysk (2016, 2016/17), SC Khmelnytskyi (2017/18, 2018/19)
Kyiv CityVostok Kyiv (1964, 1977 – 1980, 1982 – 1990), Temp Kyiv (1965, 1968, 1969), Khimik Kyiv (1966), Avtomobilist Kyiv (1971), Arsenal Kyiv (1972 – 1977, 1979, 1980), Bilshovyk Kyiv (1973 – 1985, 1987 – 1990), Chervonyi Ekskavator Kyiv (1978), Lokomotyv Kyiv (1980, 1981), Olimpiets Kyiv (1981), Metalist Kyiv (1986, 2005), SKA Kyiv (1988, 1989), Dynamo-3 Kyiv (1992/93 – 1994/95, 1996/97), Krai Kyiv (1992/93, 1993/94), Obolon-Zmina Kyiv (1993/94, 1994/95, 2013), Olimpik Kyiv (1993/94, 1994/95), CSKA-2/3 Kyiv (1995/96, 1999, 2000), Interkas Kyiv (1997/98, 1998/99), Obolon-2 Kyiv (1998/99), Dnipro Kyiv (1999 – 2003), Zirka Kyiv (2008), KNTEU Kyiv (2009), Rubikon Kyiv (2017/18 – 2019/20), Atlet Kyiv (2019/20 – 2021/22), Yednist Kyiv (2020/21, 2021/22), Livyi Bereh Kyiv (2020/21), Akademia Futbolu Kyiv (2020/21), OC imeni Piddubnoho Kyiv (2021/22)
Kyiv OblastSpartak Bila Tserkva (1964), Avtotraktordetal Bila Tserkva (1965), Lokomotyv Fastiv (1966, 1982), Avtomobilist Bila Tserkva (1967, 1969, 1970), Avanhard Bila Tserkva (1968), FC Irpin (1971, 1972), Refryzherator Fastiv (1974 – 1981, 1987 – 1989, 1991, 1997/98 – 1999), Shynnyk Bila Tserkva (1976), Kolos Borodianka (1977), Budivelnyk Borodianka (1978), Rubin Piskivka (1978 – 1980), Krystal Yahotyn (1979 – 1981), Mashynobudivnyk/Hart Borodianka (1981, 1983, 1984, 1986, 1988 – 1992/93), Budivelnyk Prypiat/Slavutych (1981 – 1985, 1987, 1988, 1994/95, 1998/99), Dynamo Irpin (1983), Silmash Bila Tserkva (1985), Zoria Obukhiv (1987), Nyva Myronivka (1989 – 1991, 1996/97), Ahro-Blyskavka Baryshivka (1990, 1991, 1993/94), Fakel Fastiv (1990), Budivelnyk Ivankiv (1991, 1992/93), Promin Bila Tserkva (1991), Budivelnyk Brovary (1993/94 – 1996/97), Transimpeks Vyshneve (1993/94), Katekh Irpin (1994/95), UFEI Irpin (1997/98 – 2000), Dinaz Vyshhorod (2000, 2011, 2018/19), KLO Bucha (2003), Nyva Buzova (2006, 2021/22), Antares Obukhiv (2007), Arsenal Bila Tserkva (2007), Zenit Boyarka (2008, 2009), Irpin Horenychi (2009), FC Putrivka (2011), FC Volodarka (2012), LKT Slavutych (2013), Kolos Kovalivka (2014, 2015), Chaika Petropavlivska-Borshchahivka (2016 – 2017/18), Chaika Vyshhorod (2018/19), Avanhard Bziv (2018/19), FC Bila Tserkva (2019/20 – 2021/22), Liubomyr Stavyshche (2020/21)
Kirovohrad OblastDnipro KremHES (1964), Spartak Kirovohrad (1965, 1967, 1968, 1974), Aviator Kirovohrad (1966), Lokomotyv Znamianka (1969, 1970, 1973, 1974, 1976, 1978 – 1983, 1985 – 1988, 1992/93 – 1998/99), Shakhtar Oleksandria (1971 – 1985, 1988 – 1990), Avanhard Svitlovodsk (1971 – 1973), Radyst Kirovohrad (1975 – 1984, 1986 – 1988, 1990), Yatran Kirovohrad (1979, 1980), Khimik Kirovohrad (1989), Polihraftekhnika Oleksandria (1991), Kolos Oleksandrivka (1991), Krasnobudivnyk Oleksandria (1992/93), Polihraftekhnika-Krystal Oleksandria (1992/93, 1994/95), Sotel Kirovohrad (1996/97), Herkules Novoukrainka (1998/99, 2000, 2001), Ikar Kirovohrad (1998/99, 2002, 2003), Artemida Kirovohrad (2000), Mekhanizator Kamyshuvate (2001), Zirka Kirovohrad (2007, 2019/20 – 2021/22), Olimpik Kirovohrad (2007, 2009 – 2012, 2014, 2017/18 – 2019/20), Ametyst Oleksandria (2008), UkrAhroKom Holovkivka (2010, 2011), Burevisnyk Petrove (2013, 2014), Inhulets Petrove (2014, 2015), Inhulets-2 Petrove (2016), Inhulets-3 Petrove (2016/17)
Lviv OblastLVVPU Lviv (1964, 1965, 1969, 1971, 1972, 1977 – 1979, 1985, 1986), Khimik Novyi Rozdil (1966, 1977, 1978), Vymiriuvach Lviv (1967), Avanhard Boryslav (1968), Sokil Lviv (1970 – 1982, 1992/93 – 1994/95), Tsementnyk Mykolaiv (1970, 1971, 1973, 1974, 1980, 1984, 1987, 1996/97), Avanhard Stryi (1971 – 1973), Dolotnyk Drohobych (1972), SKA Lviv (1973 – 1976), Torpedo Drohobych (1973), Kolos Khodoriv (1975), Shakhtar Chervonohrad (1977 – 1980, 1982, 1990, 1992/93 – 1994/95), Khimik Drohobych (1979 – 1981), Khimik Sokal (1981), Zoria Kernytsia (1981), Spartak Sambir (1983, 1985, 1986, 1989 – 1991), Avtomobilist Lviv (1983, 1984, 1988, 1989), Kolos Zastavne (1986, 1987), Zirka Lviv (1987), Avanhard Drohobych (1988), Avanhard Zhydachiv (1988, 1989), Karpaty Kamianka-Buzka (1989, 1990), Hirnyk Novoyavorivsk (1990, 1992/93 – 1994/95), Hazovyk Komarno (1991), Promin Sambir (1991, 1994/95, 1996/97, 1997/98, 2011), LAZ Lviv (1993/94), Medyk Morshyn (1994/95, 1996/97), Haray Zhovkva (1994/95), Yavir Yavoriv (1995/96), Dynamo Lviv (1998/99), Naftovyk Boryslav (2000), SKA-Orbita Lviv (2001), Rava Rava-Ruska (2003), Rozdillia Novyi Rozdil (2004), Sokil Sukhovolia (2006), Halychyna Lviv (2007), Sokil Zolochiv (2008), Skala Stryi (2009), Rukh Vynnyky (2013 – 2015), Opir Lviv (2015), Rochyn Sosnivka (2016 – 2018/19), FC Lviv (2016/17), Karpaty Lviv (2020/21), Yunist Verkhnia Bilka (2020/21, 2021/22), Feniks Pidmonastry (2021/22)
Luhansk OblastShakhtar Krasnyi Luch (1964, 1981, 1991, 1996/97), Shakhtar Lysychansk (1965, 1970 – 1972, 1980), Avanhard Rovenky (1966, 1967, 1980 – 1986, 1990 – 1993/94), Shakhtar Kirovsk (1968, 69), Shakhtar Krasnodon (1970, 1971, 1997/98), Avanhard Volodarsk (1971), Shakhtar Brianka (1971, 1972), Avanhard Antratsyt (1971 – 1973), Shakhtar Sverdlovsk (1971 – 1973, 1977 – 1994/95, 2003, 2006), Komunarets Komunarsk (1972, 1976 – 1979, 1981, 1985 – 1988), Impuls Severodonetsk (1974), Shakhtar Stakhanov (1975, 1977 – 1979, 1987 – 1990), Khimik Rubizhne (1975, 1976, 1980 – 1982), Khimik Severodonetsk (1979, 1980, 1988 – 1990), Shakhtar Lutuhine (1987 – 1990), Stal Alchevsk (1989, 1990), FC Antratsyt (1991, 1992/93), Metalurh Lutuhine (1991 – 1993/94), Aiaks Krasnyi Luch (1992/93 – 1994/95), Hirnyk Bryanka (1994/95), Shakhtar Rovenky (1995/96), Zolote-Almaz Pervomaisk (1998/99), Shakhtar Luhansk (1999 – 2002), Fahot Krasnyi Luch (2000), Ekina Almazna (2001), Dynamo Stakhanov (2002), Molnia Severodonetsk (2003), FC Lysychansk (2011), FC Popasna (2011)
Mykolaiv OblastTorpedo Mykolaiv (1964 – 1966, 1974, 2008 – 2014), Zenit Mykolaiv (1968), Spartak Mykolaiv (1969, 1970), Komunarovets Mykolaiv (1970), Khvylia Mykolaiv (1971, 1973 – 1976, 1978, 1980, 1983, 1984), Spartak Pervomaisk (1972, 1973), Okean Mykolaiv (1974 – 1977, 1979 – 1981), Vodnyk Mykolaiv (1976, 1986 – 1992/93, 2002, 2003), Sudnobudivnyk Mykolaiv (1977, 1978, 1985), Frehat Pervomaisk (1977 – 1986, 1989 – 1991), Iskra Voznesensk (1978), Budivelnyk Pervomaisk (1981), Zirka Mykolaiv (1982, 1987ZH), Pervomayets Pervomaisk (1983, 1984), Iskra Pervomaisk (1988), Mayak Ochakiv (1989, 1990), Olimpia AES Yuzhnoukrainsk (1991 – 1994/95), Kolos Novokrasne (1991, 1992/93), Nyva Nechaiane (1991, 1993/94, 1994/95), Kooperator Novyi Buh (1992/93), Merkuriy Pervomaisk (1993/94, 1994/95), SC Pervomaisk (1995/96, 1997/98 – 1999), Mykolaiv-2 (1996/97), Kolos Stepove (1999 – 2003, 2005), Enerhia Mykolaiv (2013), Varvarivka Mykolaiv (2014), Sudnobudivnyk Mykolaiv (2016), FC Vradiivka (2016, 2016/17), MFC Pervomaisk (2016/17 – 2020/21), VAST Mykolaiv (2021/22)
Odesa OblastTorpedo Odesa (1964, 1966, 1991 – 1994/95), Syhnal Kotovsk (1965), Vostannie Tatarbunary (1968, 1970), Taksomotor Odesa (1969), Portovyk Illichivsk (1971 – 1978), Hvardiets Odesa (1974), Shtorm Odesa (1975), Kolos Tatarbunary (1977), Zavod Oktiabrskoy Revoliutsii Odesa (1979, 1985), Sudnoremontnyk Illichivsk (1979 – 1982, 1984, 1987 – 1989), Suvorovets Izmail (1981 – 1983), Kotovsk (1983), Zirka Odesa (1984), Illichivets Illichivsk (1985), Dynamo Odesa (1986 – 1991, 1994/95), Portovyk Izmail (1986), Dunaets Izmail (1989), Vodnyk Illichivsk (1990), Khvylia Illichivsk (1991), Blaho Blahoyeve (1992/93 – 1995/96), Enerhia Illichivsk (1992/93 – 1994/95), Dnistrovets Bilhorod-Dnistrovskyi (1991 – 1993/94, 2001), Bryz Izmail (1992/93 – 1994/95, 2006, 2007), Birzula Kotovsk (1993/94, 1994/95), Ren Reni (1994/95), Dnister Ovidiopol (1998/99 – 2001), Ivan Odesa (2003 – 2007), Real Odesa (2003, 2004), FC Biliaivka (2006), Bastion Illichivsk (2007, 2008, 2013), Bastion-2 Illichivsk (2009), Real Pharma Odesa (2011), SKAD Bolhrad (2011), SKA Odesa (2012), Savinion Tairove (2012), FC Tarutyne (2012), Balkany Zoria (2014 – 2016), Zhemchuzhyna Odesa (2015, 2016)
Poltava OblastSputnik Poltava (1964, 1967, 1969, 1970, 1978 – 1980), Avanhard Pryluky (1964, 1967, 1969, 1974), Avanhard Kremenchuk (1965), Vahonobudivnyk Kremenchuk (1966, 1968, 1970, 1971, 1992/93, 1993/94), Promin Poltava (1972 – 1977), Dnipro Kremenchuk (1976), Burevisnyk Poltava (1977, 1978), Naftovyk Kremenchuk (1980 – 1982, 1989 – 1991), Lokomotyv Poltava (1981, 1982, 1993/94), Kooperator Poltava (1983), Avtomobilist Poltava (1983), Vorskla Poltava (1984 – 1986), Naftovyk Karlivka (1984), Sula Lubny (1985, 1987 – 1993/94, 1998/99), Kremin Kremenchuk (1986 – 1988, 2004), Naftovyk Pyriatyn (1987 – 1990), Trud Karlivka (1989), Zoria Karlivka (1990, 1991), Hirnyk Komsomolsk (1991 – 1994/95), Lokomotyv Hrebinka (1994/95, 1995/96), Kremin-Yuniors Kremenchuk (1999, 2019/20), Kremez Kremenchuk (2000, 2002), FC Myrhorod (2000), Naftovyk Hadiach (2002), FC Velyka Bahachka (2006, 2007), Nove Zhyttia Andriivka (2011 – 2013), Olimpia Savyntsi (2020/21, 2021/22), SC Poltava (2020/21)
Rivne OblastTekstylnyk Rivne (1964 – 1966), Horyn Dubrovytsia (1969), Torpedo Rivne (1970 – 1976, 1978), Sluch Berezne (1976, 1979, 1980, 1989, 1990), Vodnyk Rivne (1979), Budivelnyk Kuznetsovsk (1980 – 1983), Maiak Sarny (1981, 1982, 2014, 2021/22), Horyn Rivne (1984), Izotop Kuznetsovsk (1986 – 1989, 1993/94, 1994/95, 1996/97), Spartak Dubne (1988), Zoria Rivne (1990, 1991), Bofik Karpylivka (1990), Ikva Mlyniv (1991, 2002, 2003), Lokomotyv Rivne (1992/93), Sokil Radyvyliv (1995/96, 1997/98, 2000, 2001), Khimik Rivne (1997/98 – 1999), Metalist Zdolbuniv (1998/99 – 2001), Lokomotyv Zdolbuniv (2002, 2003), Volyn-Tsement Zdolbuniv (2004 – 2008), ODEK Orzhiv (2004, 2005, 2007 – 2021/22), Torpedo Kostopil (2004), FC Malynsk (2016 – 2019/20), Kobra Ostroh (2018/19)
Sumy OblastElektron Romny (1964, 1988 – 1991, 1995/96, 1996/97), Shakhtar Konotop (1965, 1969), Spartak Krolevets (1966), Kharchovyk Sumy (1967), Sumy Oblast (1968), Khimik Shostka (1970, 1977), Frunzenets Sumy (1971 – 1974, 1979, 1980, 1986, 1988, 1999, 2000), Svema Shostka (1974, 1975, 1978, 1994/95), Naftovyk Okhtyrka (1982 – 1985, 2021/22), Lyvarnyk Sumy (1983, 1984), Yavir Krasnopillia (1985 – 1987, 1989 – 1991, 2001, 2002), Avtomobilist Sumy (1987, 1990), Khimik Bezdryk (1988, 1989), Mayak Sumy (1989), Khimik Sumy (1990, 1991), Spartak Hlukhiv (1990), Viktoria Lebedyn (1991), Budivelnyk Sumy (1991 – 1994/95), Esman Hlukhiv (1992/93), Slovianets Konotop (1992/93, 1993/94, 1996/97, 1998/99, 2006), Naftovyk-2 Okhtyrka (1992/93 – 1994/95, 2002, 2003), Kharchovyk Popivka (1993/94, 1994/95, 1996/97 – 1998/99), Barsa Sumy (2013), Viktoria Mykolaivka (2016/17 – 2020/21), Ahrobiznes Romny (2017/18), Alians Lypova Dolyna (2018/19), FC Trostianets (2019/20, 2020/21), FC Sumy (2020/21)
Ternopil OblastDruzhba Chortkiv (1964), Kolhospnyk Berezhany (1965), Kolos Buchach (1966 – 1973), Mayak Berezhany (1969), Avtomobilist Kopychentsi (1974, 1985), Dnister Zalishchyky (1975, 1976, 1986, 1991), Burevisnyk Ternopil (1975 – 1978), Kombainobudivnyk Ternopil (1976, 1977, 1981), Budivelnyk Monastyryska (1977), Elektron Zbarazh (1978, 1979), Vatra Ternopil (1978 – 1980, 1982, 1983), Nyva Berezhany/Pidhaitsi (1979 – 1982), Sokil Berezhany/Pidhaitsi (1984 – 1991, 1993/94, 2001, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008), Zoria Khorostkiv (1980, 1981, 1992/93 – 1997/98), Druzhba Zbarazh (1981, 1984), Krystal Chortkiv (1986 – 1991), Kolos Zboriv (1990, 1991), Zbruch Borshchiv (1991), Start Kozova (1992/93), Medobory Husiatyn (1992/93), Nyva Terebovlia (1997/98, 2016/17, 2017/18, 2019/20 – 2021/22), Sokil Velyki Hayi (1999, 2000), FC Ternopil (2010, 2012, 2018/19), Topilche Ternopil (2010), Nyva Ternopil (2016, 2016/17), Krystal Chortkiv (2016/17 – 2018/19), Ahron Velyki Hayi (2018/19 – 2021/22)
Vinnytsia OblastBurevisnyk Vinnytsia (1964, 1966), Vostok Mohyliv-Podilskyi (1965), Kolos Bar (1968), Avtomonilist Khmilnyk (1970), Kharchovyk Vinnytsia (1971, 1973), Avanhard Vinnytsia (1974 – 1977), Intehral Vinnytsia (1978 – 1981, 1983, 1988, 1991, 1992/93), Sokil Haisyn (1981 – 1990), Temp Vinnytsia (1982, 1984, 1985), Kolos Serbria (1986, 1987), OLKAR Sharhorod (1989 – 1992/93, 2007), Podillia Kyrnasivka (1990, 1992/93, 1994/95), Avanhard Ladyzhyn (1991), Santa-Maria Kryzhopil (1993/94), Avanhard Kryzhopil (1994/95), Svitanok Vinnytsia (1995/96), Kirovets Mohyliv-Podilskyi (1998/99 – 2000), Nyva Hnivan (2001), Dovira-Nyva Vinnytsia (2003), FC Bershad (2004), Nyva Vinnytsia (2006, 2016), Avanhard Sutysky (2007), Horyzont Koziatyn (2008, 2009), FC Vinnytsia (2013 – 2016), Fakel Lypovets (2017/18, 2018/19), Svitanok-Ahrosvit Shliakhova (2019/20)
Volyn OblastLokomotyv Kovel (1964, 1967, 1969, 1972), Shakhtar Novovolynsk (1965, 1966, 1972, 1977, 1992/93 – 1994/95), Elektryk Lutsk (1968), Mekhanizator Rozhyshche (1970), Torpedo Lutsk (1971), Silmash Kovel (1973 – 1976, 1980 – 1985, 1992/93 – 1994/95), Prylad Lutsk (1978, 1979), Spetstekhobl Novovolynsk (1981), Kolos Kivertsi (1982, 1983), Pidshypnyk Lutsk (1986 – 1992/93, 1994/95), ENKO Lutsk (1995/96), Dynamo Manevychi (1996/97), Volyn-2 Lutsk (1997/98), Troianda-Ekspres Hirka Polonka (1998/99), Yavir Tsuman (1998/99, 2001), FC Kovel (2000, 2001, 2016/17, 2019/20), LDPU Lutsk (2003), BRW-WIK Volodymyr-Volynskyi (2008), FC Lutsk (2016, 2016/17), Votrans Lutsk (2019/20, 2020/21), LSTM Lutsk (2019/20)
Zakarpattia OblastBudivelnyk Khust (1964, 1965, 1969, 1970), Meblevyk Khust (1966), Pryladyst Mukachevo (1967, 1971, 1972, 1975 – 1977, 1988 – 1990), Kooperator Berehovo (1970 – 1973), Latorytsia Mukachevo (1971 – 1973), Shakhtar Ilnytsia (1973), DOK Vylok (1974), Raduvanka Uzhhorod (1976), Dynamo Uzhhorod (1976), Urozhai Kolchyno (1977 – 1981, 1984), Plastyk Vynohradovo (1977), Karpaty Bushtyno (1979 – 1981), Kolos Velyki Luchky (1980), Fetrovyk Khust (1981, 1983, 1988 – 1991), Metalist Irshava (1982), Avanhard Svaliava (1984), Karpaty Dubove (1984), Keramik Mukachevo (1985, 1986), Keramik Vynohradovo (1991), Aval Dovhe (1992/93, 1993/94), Yalynka Velykyi Bychkiv (1992/93 – 1994/95), Elektron Volovets (1993/94, 1994/95), Lokomotyv Chop (1994/95), Karpaty Rakhiv (1995/96), Berkut Bedevlia (1996/97), Verkhovyna Mizhhiria (1997/98), FC Mynai (2017/18), FC Uzhhorod (2018/19), MFA Mukachevo (2020/21)
Zaporizhia OblastStrila Zaporizhia (1964 – 1966, 1972, 1974, 1975), Tytan Zaporizhia (1967, 1968, 1970, 1971), Meteor Zaporizhia (1969), Torpedo Melitopol (1970, 1985 – 1991), Torpedo Berdiansk (1971, 1988, 1990), Hirnyk Dniprorudne (1972, 1973), Iskra Zaporizhia (1973), Komunar Zaporizhia (1975), Azovets Berdiansk (1975, 1977, 1978), Transformator Zaporizhia (1976 – 1983, 1985, 1987, 1990), Enerhia Berdiansk (1979, 1980, 1989, 1991 – 1993/94, 1995/96), Spartak Melitopol (1979), Avtomobilist Zaporizhia (1980, 1981, 1983), Azovkabel Berdiansk (1981), Avanhard Zaporizhia (1982), Torpedo Zaporizhia (1983, 1984), Khimik Zaporizhia (1984), Krystal Zaporizhia (1986), Olimpiets Prymorsk (1988 – 1991), Druzhba Osypenko (1991), Dyzelist Tokmak (1991, 1992/93), Nyva-Viktor Novomykolaivka (1993/94), Zirka Zaporizhia (1994/95), Blyskavka Berdiansk (1996/97), Tavria-Metalurh Prymorsk (1996/97), Dalis Kamyshuvakha (1997/98), ZAlK Zaporizhia (2000 – 2003, 2005), ZIDMU Zaporizhia (2004, 2005), Illich Osypenko (2008), Tavria-Skif Rozdol (2015 – 2017/18), Metalurh Zaporizhia (2016), Metalurh Zaporizhia (2017/18), Motor Zaporizhia (2018/19 – 2021/22), Metalurh-2 Zaporizhia (2020/21, 2021/22), OSDYuShOR Zaporizhia (2021/22)
Zhytomyr OblastProhres Berdychiv (1964 – 1966, 1978, 1979, 1983, 1985 – 1991), Zviahel Novohrad-Volynskyi (1967, 2010, 2011, 2013, 2021/22), Enerhetyk Zhytomyr (1968), Avanhard Malyn (1969), Shkirianyk Berdychiv (1970, 1977, 1978, 1980, 1992/93), Elektrovymiriuvach Zhytomyr (1970 – 1972, 1974 – 1976, 1979, 1981, 1982), Lokomotyv Korosten (1973), Torpedo Zhytomyr (1977), Papirnyk Malyn (1983 – 1987, 1990, 1995/96), Zirka Zhytomyr (1986 – 1988), Zirka Chudniv (1989), Khimmash Korosten (1989, 2006, 2010), Khimik-Krok Zhytomyr (1990, 1991), Keramik Baranivka (1990 – 1993/94), Fortuna Andrushivka (1992/93), Polissia Korosten (1993/94), Budivelnyk Zhytomyr (1996/97), Berd Berdychiv (1996/97), KKhP Cherniakhiv (1997/98 – 2002), Tytan Irshansk (2001), SC Korosten (2004, 2011), Metalurh Malyn (2006 – 2008, 2011), Polissia-2 Zhytomyr (2008), Arsenal Zhytomyr (2011), Lehion Zhytomyr (2012, 2014), Mal Korosten (2015), MFC Zhytomyr (2016, 2016/17)

See also

Notes

  1. In place of Khimik, there was revived FC Desna Chernihiv and admitted to the Second League.

Related Research Articles

The 1995–96 Ukrainian Second League is the fifth season of 3rd level professional football in Ukraine. The league was reorganized and, since being split three seasons ago, merged with the lower league tier known as Ukrainian Third League. Most teams of the lower league were promoted, while the Second League was divided into two groups based geographical location of clubs.

The 1997–98 Ukrainian Second League was the 7th season of 3rd level professional football in Ukraine. The competition commenced on 31 July 1997 and ended on 29 June 1998.

The 1998–99 Ukrainian Second League is the eighth season of 3rd level professional football in Ukraine. The competitions are divided into three groups – A, B, and C.

The 1999–2000 Ukrainian Second League is the ninth season of 3rd level professional football in Ukraine. The competitions are divided into three groups – A, B, and C.

The 1996–97 Ukrainian Cup is the sixth annual edition of Ukraine's football knockout competition, known as the Ukrainian Cup.

The Ukrainian Cup 1997–98 was the seventh annual edition of Ukraine's football knockout competition since the country's independence.

The 2000–01 Ukrainian Second League was the 10th season of 3rd level professional football in Ukraine.

The 2001–02 Ukrainian Second League was the 11th season of 3rd level professional football in Ukraine.

The 2002–03 Ukrainian Second League was the 12th season of 3rd level professional football in Ukraine.

The 2003–04 Ukrainian Second League was the 13th season of 3rd level professional football in Ukraine.

The 2013–14 Ukrainian Cup is the 23rd annual season of Ukraine's football knockout competition.

1994–95 Amateur championship of Ukraine was the third amateur championship of Ukraine and the 31st since the establishment of championship among fitness clubs (KFK) in 1964. The format of competitions was preserved as in the Soviet competitions where there was six independent groups split by regional principal. A record of 91 teams participated in competitions.

The 2016 Ukrainian Football Amateur League season is the 20th since it replaced the competition of physical culture clubs. It started on April 16, 2016.

Ukrainian football clubs have participated in European football competitions since 1965, when in the 1965–66 season, Dynamo Kyiv took part in the UEFA Cup Winners' Cup – the first Ukrainian and the first Soviet club to do so. In total, 17 clubs have represented Ukraine in European competition, among which 7 also previously represented the Soviet Union.

The 1991 season was the 61st season of competitive football in Ukraine which was part of the bigger Soviet Union.

The 2020–21 Ukrainian championship in football season was the 25th since it replaced the competition of physical culture clubs.

The 2020–21 Ukrainian Cup was the 30th annual season of Ukraine's football knockout competition. The competition started on 26 August 2020 and concluded on 13 May 2021 with the final at the Ternopilsky Misky Stadion in Ternopil.

The 2021–22 Ukrainian Cup is the 31st annual season of Ukraine's football knockout competition. The competition started on 4 August 2021 and is expected to be concluded on 11 May 2022 with the final. The Ukrainian Association of Football announced that the new competition sponsor is a betting company VBet, same as for the Ukrainian Premier League.

References