Mixed doubles at the 2014 Asian Games | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Yeorumul Tennis Courts | ||||||||||||
Dates | 1 October 2014 | ||||||||||||
Competitors | 38 from 11 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Soft tennis at the 2014 Asian Games | |||
---|---|---|---|
Singles | men | women | |
Doubles | men | women | mixed |
Team | men | women | |
The mixed doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 1, at the Yeorumul Tennis Courts.
All times are Korea Standard Time (UTC+09:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Wednesday, 1 October 2014 | 09:00 | Preliminary round |
15:00 | Quarterfinals | |
16:00 | Semifinals | |
17:20 | Final |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 4 | 4 | 0 | 20 | 7 | +13 | Quarterfinals |
2 | Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 4 | 3 | 1 | 18 | 7 | +11 | |
3 | Ho Meng-hsun (TPE) Kuo Chien-chi (TPE) | 4 | 2 | 2 | 15 | 14 | +1 | |
4 | Shi Xiaolin (CHN) Zhong Yi (CHN) | 4 | 1 | 3 | 8 | 17 | −9 | |
5 | Gantulgyn Enkhtüvshin (MGL) Möngöntsetsegiin Anudari (MGL) | 4 | 0 | 4 | 4 | 20 | −16 |
Score | Game | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 5–0 | Gantulgyn Enkhtüvshin (MGL) Möngöntsetsegiin Anudari (MGL) | 4–1 | 4–0 | 4–0 | 5–3 | 4–2 | ||||
Ho Meng-hsun (TPE) Kuo Chien-chi (TPE) | 5–2 | Shi Xiaolin (CHN) Zhong Yi (CHN) | 4–6 | 4–1 | 4–1 | 3–5 | 4–1 | 4–0 | 9–7 | ||
Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 5–0 | Gantulgyn Enkhtüvshin (MGL) Möngöntsetsegiin Anudari (MGL) | 4–1 | 4–0 | 4–2 | 4–0 | 4–0 | ||||
Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 5–3 | Ho Meng-hsun (TPE) Kuo Chien-chi (TPE) | 4–1 | 4–0 | 2–4 | 4–1 | 4–6 | 6–8 | 4–1 | 4–0 | |
Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 5–0 | Shi Xiaolin (CHN) Zhong Yi (CHN) | 4–1 | 4–1 | 6–4 | 4–2 | 4–1 | ||||
Ho Meng-hsun (TPE) Kuo Chien-chi (TPE) | 5–2 | Gantulgyn Enkhtüvshin (MGL) Möngöntsetsegiin Anudari (MGL) | 4–0 | 1–4 | 4–1 | 1–4 | 4–0 | 4–1 | 5–3 | ||
Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 5–2 | Ho Meng-hsun (TPE) Kuo Chien-chi (TPE) | 5–3 | 8–6 | 1–4 | 4–2 | 4–1 | 2–4 | 4–2 | ||
Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 5–1 | Shi Xiaolin (CHN) Zhong Yi (CHN) | 4–1 | 4–2 | 4–2 | 4–2 | 1–4 | 4–1 | |||
Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 3–5 | Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 4–1 | 1–4 | 4–2 | 4–2 | 2–4 | 5–7 | 1–4 | 3–5 | |
Shi Xiaolin (CHN) Zhong Yi (CHN) | 5–2 | Gantulgyn Enkhtüvshin (MGL) Möngöntsetsegiin Anudari (MGL) | 4–2 | 3–5 | 6–4 | 4–1 | 4–1 | 2–4 | 4–2 |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Keiya Nakamoto (JPN) Nao Kobayashi (JPN) | 3 | 3 | 0 | 15 | 6 | +9 | Quarterfinals |
2 | Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 3 | 2 | 1 | 13 | 6 | +7 | |
3 | Li Chia-hung (TPE) Cheng Chu-ling (TPE) | 3 | 1 | 2 | 7 | 12 | −5 | |
4 | Ferdy Fauzi Narun (INA) Dwi Rahayu Pitri (INA) | 3 | 0 | 3 | 4 | 15 | −11 |
Score | Game | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 5–0 | Ferdy Fauzi Narun (INA) Dwi Rahayu Pitri (INA) | 4–2 | 4–0 | 5–3 | 4–0 | 4–1 | ||||
Keiya Nakamoto (JPN) Nao Kobayashi (JPN) | 5–1 | Li Chia-hung (TPE) Cheng Chu-ling (TPE) | 4–2 | 4–2 | 6–4 | 8–10 | 4–1 | 4–0 | |||
Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 5–1 | Li Chia-hung (TPE) Cheng Chu-ling (TPE) | 6–4 | 2–4 | 4–0 | 4–0 | 4–2 | 4–2 | |||
Keiya Nakamoto (JPN) Nao Kobayashi (JPN) | 5–2 | Ferdy Fauzi Narun (INA) Dwi Rahayu Pitri (INA) | 4–0 | 4–0 | 1–4 | 4–0 | 2–4 | 4–1 | 4–2 | ||
Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 3–5 | Keiya Nakamoto (JPN) Nao Kobayashi (JPN) | 1–4 | 5–3 | 5–3 | 2–4 | 1–4 | 1–4 | 6–4 | 1–4 | |
Li Chia-hung (TPE) Cheng Chu-ling (TPE) | 5–2 | Ferdy Fauzi Narun (INA) Dwi Rahayu Pitri (INA) | 2–4 | 6–4 | 4–0 | 4–1 | 2–4 | 4–0 | 5–3 |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 4 | 4 | 0 | 20 | 1 | +19 | Quarterfinals |
2 | Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 4 | 3 | 1 | 15 | 8 | +7 | |
3 | Manoj Subba (NEP) Neeru Kayastha (NEP) | 4 | 2 | 2 | 12 | 12 | 0 | |
4 | Huỳnh Chí Khương (VIE) Trần Thanh Hoàng Ngân (VIE) | 4 | 1 | 3 | 7 | 16 | −9 | |
5 | Khampaseuth Bounsaath (LAO) Kinnaly Sengchanh (LAO) | 4 | 0 | 4 | 3 | 20 | −17 |
Score | Game | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 5–1 | Khampaseuth Bounsaath (LAO) Kinnaly Sengchanh (LAO) | 5–3 | 4–1 | 0–4 | 4–0 | 4–0 | 7–5 | |||
Huỳnh Chí Khương (VIE) Trần Thanh Hoàng Ngân (VIE) | 1–5 | Manoj Subba (NEP) Neeru Kayastha (NEP) | 2–4 | 4–1 | 4–6 | 2–4 | 5–7 | 3–5 | |||
Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 5–0 | Khampaseuth Bounsaath (LAO) Kinnaly Sengchanh (LAO) | 4–1 | 4–1 | 4–0 | 4–1 | 4–0 | ||||
Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 5–0 | Huỳnh Chí Khương (VIE) Trần Thanh Hoàng Ngân (VIE) | 4–0 | 4–0 | 4–0 | 8–6 | 4–0 | ||||
Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 5–0 | Manoj Subba (NEP) Neeru Kayastha (NEP) | 4–0 | 5–3 | 4–0 | 6–4 | 4–0 | ||||
Huỳnh Chí Khương (VIE) Trần Thanh Hoàng Ngân (VIE) | 5–1 | Khampaseuth Bounsaath (LAO) Kinnaly Sengchanh (LAO) | 5–3 | 4–1 | 4–1 | 4–2 | 7–9 | 4–2 | |||
Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 5–1 | Huỳnh Chí Khương (VIE) Trần Thanh Hoàng Ngân (VIE) | 4–1 | 4–1 | 4–2 | 4–0 | 1–4 | 4–1 | |||
Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 5–2 | Manoj Subba (NEP) Neeru Kayastha (NEP) | 4–6 | 4–1 | 4–1 | 4–1 | 4–1 | 2–4 | 4–0 | ||
Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 5–0 | Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 4–2 | 8–6 | 4–1 | 4–0 | 5–3 | ||||
Manoj Subba (NEP) Neeru Kayastha (NEP) | 5–1 | Khampaseuth Bounsaath (LAO) Kinnaly Sengchanh (LAO) | 5–3 | 2–4 | 4–1 | 4–2 | 4–2 | 4–2 |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | 4 | 4 | 0 | 15 | 3 | +12 | Quarterfinals |
2 | Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | 4 | 3 | 1 | 12 | 5 | +7 | |
3 | Kamal Bahadur Bhandari (NEP) Eliza Ranjit (NEP) | 4 | 2 | 2 | 5 | 14 | −9 | |
4 | Chittakone Sayaline (LAO) Phonesamai Champamanivong (LAO) | 4 | 1 | 3 | 5 | 15 | −10 | |
— | Orn Sambath (CAM) Yi Sophany (CAM) | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 |
Score | Game | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | WO | Orn Sambath (CAM) Yi Sophany (CAM) | |||||||||
Kamal Bahadur Bhandari (NEP) Eliza Ranjit (NEP) | 5–4 | Chittakone Sayaline (LAO) Phonesamai Champamanivong (LAO) | 7–5 | 0–4 | 0–4 | 4–2 | 0–4 | 4–1 | 2–4 | 4–2 | 7–3 |
Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | WO | Orn Sambath (CAM) Yi Sophany (CAM) | |||||||||
Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | 5–0 | Kamal Bahadur Bhandari (NEP) Eliza Ranjit (NEP) | 4–1 | 4–2 | 4–2 | 4–0 | 4–2 | ||||
Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | 5–0 | Chittakone Sayaline (LAO) Phonesamai Champamanivong (LAO) | 4–0 | 4–2 | 4–2 | 7–5 | 7–5 | ||||
Kamal Bahadur Bhandari (NEP) Eliza Ranjit (NEP) | WO | Orn Sambath (CAM) Yi Sophany (CAM) | |||||||||
Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | 5–0 | Kamal Bahadur Bhandari (NEP) Eliza Ranjit (NEP) | 4–1 | 4–1 | 4–1 | 4–1 | 4–1 | ||||
Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | 5–1 | Chittakone Sayaline (LAO) Phonesamai Champamanivong (LAO) | 4–2 | 4–1 | 4–2 | 4–1 | 2–4 | 5–3 | |||
Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | 2–5 | Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | 7–5 | 2–4 | 0–4 | 5–3 | 2–4 | 3–5 | 0–4 | ||
Chittakone Sayaline (LAO) Phonesamai Champamanivong (LAO) | WO | Orn Sambath (CAM) Yi Sophany (CAM) |
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A1 | Hidenori Shinohara (JPN) Kana Morihara (JPN) | 4 | 1 | 2 | 4 | 5 | 4 | 3 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
B2 | Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 2 | 4 | 4 | 2 | 7 | 2 | 5 | 4 | B2 | Park Kyu-cheol (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) | 2 | 0 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | |||||||||||||||||||
A2 | Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 4 | 2 | 6 | 4 | 4 | 2 | 5 | A2 | Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 4 | 4 | 5 | 0 | 1 | 2 | 5 | 4 | ||||||||||||||||||||
B1 | Keiya Nakamoto (JPN) Nao Kobayashi (JPN) | 1 | 4 | 4 | 2 | 2 | 4 | 3 | A2 | Kim Beom-jun (KOR) Kim Ae-kyung (KOR) | 4 | 8 | 1 | 4 | 4 | 4 | ||||||||||||||||||||||
C1 | Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 4 | 6 | 4 | 2 | 2 | 6 | 4 | C1 | Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 2 | 6 | 4 | 2 | 2 | 0 | ||||||||||||||||||||||
D1 | Jhomar Arcilla (PHI) Noelle Zoleta (PHI) | 0 | 4 | 1 | 4 | 4 | 4 | 2 | C1 | Zhou Mo (CHN) Chen Hui (CHN) | 2 | 0 | 4 | 0 | 4 | 5 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||||
C2 | Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 4 | 5 | 4 | 2 | 3 | 4 | 2 | 4 | 11 | C2 | Prima Simpatiaji (INA) Maya Rosa (INA) | 4 | 4 | 0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 4 | ||||||||||||||||||
D1 | Ochirsaikhany Bayasgalant (MGL) Bulgany Norovsüren (MGL) | 1 | 7 | 2 | 4 | 5 | 2 | 4 | 0 | 9 |
The 1998 Asian Games, officially known as the 13th Asian Games and the XIII Asiad, was an Asian multi-sport event celebrated in Bangkok, Thailand from December 6 to 20, 1998, with 377 events in 36 sports and disciplines participated by 6,554 athletes across the continent. The football event commenced on 30 November 1998, a week earlier than the opening ceremony.
The men's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 13 and 14, at the Tianhe Tennis School.
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 13 and 14, at the Tianhe Tennis School.
The men's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 16 and 17, at the Tianhe Tennis School.
The women's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 16 and 17, at the Tianhe Tennis School.
The men's doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 18 and 19, at the Tianhe Tennis School.
The women's doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 18 and 19, at the Tianhe Tennis School.
The men's team table tennis event was part of the table tennis programme and took place between September 27 and September 30, at the Suwon Gymnasium.
The women's team table tennis event was part of the table tennis programme and took place between September 27 and September 30, at the Suwon Gymnasium.
The women's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between September 29 and 30, at the Yeorumul Tennis Courts.
The men's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between September 29 and 30, at the Yeorumul Tennis Courts.
The men's doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 2, at the Yeorumul Tennis Courts.
The men's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 3 and 4, at the Yeorumul Tennis Courts.
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 3 and 4, at the Yeorumul Tennis Courts.
The women's doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 2, at the Yeorumul Tennis Courts.
The men's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on August 31 and September 1, at the JSC - Tennis Court. South Korea clinched the gold medal in this event after beat Japan team in the final.
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on August 31 and September 1, at the JSC - Tennis Court. Japanese women's team clinched the gold medal in this event after beat the South Korean team in the final.
The men's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between August 28 and 29, at the Jakabaring Sport City Tennis Court.
The women's singles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between August 28 and 29, at the Jakabaring Sport City Tennis Court.
The mixed doubles soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between August 29 and 30, at the Jakabaring Sport City Tennis Court. Yu Kai-wen and Cheng Chu-ling of Chinese Taipei won the gold medal in this event.