English National Bowls Championships | ||
---|---|---|
Men elite | singles | singles 2w |
singlesCC | pairs | |
triples | fours | |
Women elite | singles | singles 2w |
singlesCC | pairs | |
triples | fours | |
Men junior | singles | pairs |
Women junior | singles | pairs |
Men senior | singles | pairs |
fours | ||
Women senior | singles | pairs |
fours | ||
Men team | Middleton | Balcomb |
WhiteRose | TopClub | |
2Fours | ||
Women team | Johns | Walker |
AmyRose | TopClub | |
Mixed | Pairs | Fours |
The men's pairs is one of the events at the annual Bowls England National Championships. [1]
From 1912 and 1920 the winner received the Sir Thomas Dewar Cup.
Year | County | Champion | Club | County | Runner-up | Club | Score | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1912 | Somerset | J. Osmond & S. Clout | Clarence Park | Surrey | Woollacott & Watson | Malden | 30–18 | [2] |
1913 | Kent | C. Booth & A. E. Godsall | Forest Hill | Essex | W. T. Darke & F. T. Fisher | Southend-on-Sea | 29–16 | [3] |
1914 | Somerset | A.P.Derrick & S.T.Ewens | Bristol | Northumberland | R. B. Charlton & N. C. Barnfather | Hexham-on-Tyne | 17–16 | [4] |
1915–1918 No competition due to war | ||||||||
1919 | Bedfordshire | R. Hutchinson & D. B. Dawson | Beech Hill, Luton | Middlesex | A. R. Gordon & E Woodroffe | Met. Special Constabulary, Y Div | 27–10 | [5] |
1920 | Somerset | Montagu Cooper & P. E. Hall | Taunton Deane | Middlesex | W. McFarlane & A. Grassick | Crouch Hill | 26–16 | [6] |
1921 | Sussex | R. John & T. Harwood | Preston, Brighton | Leicestershire | A. Middleton & W. T. Hart | Abbey Park | 28–11 | [7] |
1922 | Durham | J. J. Carr & T. W. Kirtley | Roker Park | Oxfordshire | A. E. Allen & J. G. Darlow | East Oxford | 20–14 | [8] |
1923 | Northumberland | Jos. Robinson & James W. Dick | Gosforth | Devon | C. W. Webber & J. Lang | Exeter City | 29–13 | [9] |
1924 | Somerset | H. M. Cooper & P. E. Hall | Taunton | Wiltshire | A. E. Harris & R. Uncles | Bradford-on-Avon | 21–16 | |
1925 | Leicestershire | A. Ward & A. Middleton | Abbey Park | Hampshire | E.C. Redman & G. F. Crabb | Banister Park | 23–20 | |
1926 | Dorset | Bamber & Dewland | Poole Park | Berkshire | L. A. King & Tom Tickle | Park Institute | 24–13 | |
1927 | Dorset | Read & Ramsbottom | Poole Park | Kent | W. Jeffrey & C. Walton | Faversham | 22–10 | |
1928 | Northamptonshire | W. Pendred & W. J. Mitchell | Wellingborough | Middlesex | W Thomas & F Euscher | Downhills, Tottenham | 31–13 | |
1929 | Cumberland | T. Sibson & Dr. Lambert | Carlisle Subscription | Wiltshire | B. S. Case & E. J. Case | Salisbury | 30–15 | |
1930 | Somerset | W. F. Wheeler & W. Date | Frome Selwood | Cumberland | H. Graham & J. Turner | Carlisle Subscription | 24–12 | |
1931 | Somerset | J. Williams & E. W. Fortune | St. George's | Warwickshire | R. J. Bowden & Rev. J. S. Crole | Tally Ho | 29–15 | |
1932 | Northamptonshire | Arthur Bull & George Bull | Wellingborough | Kent | William Jeffrey & Colin Walton | Faversham | 25–14 | |
1933 | Kent | Robert Slater & Billy Buckell | Callenders | Hampshire | C.W.Phillips & W.H.Brett | Richmond Park | 30–14 | |
1934 | Kent | Robert Slater & Billy Buckell | Callenders | Berkshire | J. F. Thomas & Tom Tickle | Park Institute | 21–14 | |
1935 | Yorkshire | Bill Jones & G. Gladders | Saltburn-by-Sea | Kent | H. V. Kay & H. O. Bristow | Blackheath & Greenwich | 23–13 | |
1936 | Sussex | J.T.F.Fountain & W.Weekes | White Rock, Hastings | Somerset | R. L. G. Simpson & G. Ellis | Bloomfield, Bath | 19–18 | |
1937 | Sussex | Arthur Knowling & Albert Knowling | Worthing | Gloucestershire | J.J. Armer & F.R. Robinson | Bristol St Andrews | 27–13 | |
1938 | Sussex | Arthur Knowling & Albert Knowling | Worthing | Yorkshire | R. B. Latheron & E. Raine | Harrogate | 22–16 | |
1939 | County Durham | J. Mitchell & R. L. Snowball | Durham City | Northumberland | J. A. Bagley & J. Hall | Summerhill | 24–16 | |
1940–1944 No competition due to war | ||||||||
1945 | Kent | G. Douglas & Jack Snelgar | Bellingham | Northamptonshire | W. T. Lawton & Albert Knight | Abington | 17–15 | |
1946 | Cornwall | W H Daniel & Maurice Ferris | Penzance | Wiltshire | Cyril Daniel & Reg Cooper | Swindon | 24–23 | |
1947 | Worcestershire | Will Lock & Sid Adams | County Ground | Wiltshire | E. E. Jenkins & Ernie Pullin | Chippenham | 26–21 | |
1948 | Devon | Harold Shapland & Reg Grater | Tiverton Boro | Yorkshire | Ted Ashton & Albert Allison 'Bert' Keech | Bootham | 22–17 | |
1949 | County Durham | Sid Race & Bob Gittins | Darlington R. A. | Buckinghamshire | D. Harvey & G.W. Morton | Marlow | 24–20 | [10] |
1950 | Dorset | Percy Baker & Len Piper | Poole Park | Cumberland | Isaac Benson & Joseph Hodgson | Edenside | 22–15 | [11] |
1951 | Oxfordshire | R. Duke & P. Harvey | South Oxford | Devon | B. Morgan & Freddie Horn | Torquay | 19–15 | |
1952 | Devon | B. Morgan & Freddie Horn | Torquay | Northumberland | T. Cook & C. T. Coffer | Collingwood | 23–11 | |
1953 | Yorkshire | J. Fowler & T. Mitchell | Bootham | Dorset | Percy Baker & Len Piper | Poole Park | 19–15 | |
1954 | County Durham | P. Bell & Wiffles Heath | Dean and Chapter | Wiltshire | G. W. Chapman & W. T. Clements | Trowbridge Town | 22–19 | |
1955 | Sussex | Harry Ward & John Scadgell | Worthing | Surrey | Vic Oliver & Harry Gardiner | Croydon | 24–14 | |
1956 | County Durham | Harry Watson & Les Watson | Darlington East Park | Wiltshire | Ernie Pullin & Alec Pullin | Chippenham Town | 16–14 | |
1957 | Sussex | Gordon Sparkes & Arthur Knowling Jr. | Worthing | Oxfordshire | J.Smart & F.Baldwin | Banbury Borough | 22–9 | |
1958 | Surrey | Joe Martin & Arthur Hatto | Mid-Surrey | Nottinghamshire | Stan Morley & Ken Cooper | Lenton Unionists | 24–12 | |
1959 | Middlesex | Fred Harris & Jim Brayley | Paddington | Somerset | Roger Harris & David Bryant | Clevedon | 19–17 | |
1960 | Buckinghamshire | Charlie Plater & Arthur Philbey | Aylesbury Boro | Somerset | George Brett & Peter Brimble | Bristol | 23–12 | |
1961 | Suffolk | Albert Race & Percy Denny | Marlborough | Surrey | Ron Merritt & Reg Norris | Chipstead | 17–15 | |
1962 | Dorset | Percy Baker & Harry Shave | Poole Park | Hampshire | George Hooker & Arthur Houghton | Atherley | 21–14 | [12] |
1963 | Dorset | Bill Reynolds & Tom Rogers | Greenhill | Cambridgeshire | Horace Lake & Fred Green | March Conservative | 22–17 | |
1964 | Worcestershire | Gerald Webb & Peter Coates | M. E. B. | Cumberland | John Dixon & L. Dixon | Penrith Castle Park | 19–17 | |
1965 | Somerset | David Rhys-Jones & David Bryant | Clevedon | Sussex | Rex Glover-Phillips & John Scadgell | Worthing | 24–21 | |
1966 | Sussex | Rex Glover-Phillips & John Scadgell | Worthing | Kent | Les Rowan & John McMeakin | Sandwich | 23–17 | |
1967 | Northamptonshire | Trevor Morgan & John Hope | County Ground | Suffolk | Frank Morris & Vic Woodward | Marlborough | 18–15 | |
1968 | Surrey | Alan Barnett & Noel Jackson | Dulwich | Northumberland | Philip Furness & Harry Kinnersley | Morpeth | 21–16 | |
1969 | Somerset | David Rhys-Jones & David Bryant MBE | Clevedon | Bedfordshire | Alan Papworth & George Crawley | Arlesey | 25–11 | |
1970 | County Durham | Billy Thompson & Tommy Bransby | Pennywell | Lincolnshire | Roy Goom & Alf Beck | Bristol | 21–10 | |
1971 | Kent | Denis Cross & Dave Crocker | Livesey Memorial | Warwickshire | Ernest Over & Bert Jacox | Stoke, Coventry | 23–17 | |
1972 | Dorset | Ray Dawes & Charles Price | Greenhill | Northumberland | John Comballack & Mike Kirkpatrick | Angus | 20–19 | |
1973 | Cumberland | Tommy Armstrong & Ronald Milburn | Penrith Castle Pk | Middlesex | Roger Gibbins & Reginald Paine | L.T.A.S.S.A. | 25–15 | |
1974 | Somerset | David Rhys-Jones & David Bryant MBE | Clevedon | Lincolnshire | Bernard Gedney & Fred Smith | Burton House | 17–14 | |
1975 | Northumberland | George Davis & John Nelson | North Shields West End | Yorkshire | William Campbell & Peter Inch | Middlesbrough Co-Op | 22–14 | |
1976 | Nottinghamshire | Peter Goulding & Jeff Berrington | Plessey | Kent | Maurice Phillips & Frank Sekjer | Thames Poly | 16–12 | |
1977 | Worcestershire | Clive Hall & Tony Russell | Brotherhood | Somerset | Paul Branfield & Pip Branfield | Clevedon | 21–18 | |
1978 | Northumberland | Stanley Lant & Robert Keenleyside | Angus | Hampshire | Jimmy Hobday & Anthony Gabb | Boscombe Cliff | 23–22 | |
1979 | Norfolk | Eddie Bell & Malcolm Wade | Wymondham Dell | Leicestershire | Paul Clarke & Tony Allcock | Belgrave | 21–19 | |
1980 | Suffolk | Keith Cady & Roger Denny | Framlingham Castle | Cornwall | Richard Worth & Peter Gilbert | Kensey Vale | 24–18 | |
1981 | Lincolnshire | Alan Bates & Richard White | Burton House | Worcestershire | Alec Jackson & Clive Hall | Brotherhood | 24–13 | |
1982 | Bedfordshire | David Hirst & John McConnell | Bedford Borough | Northumberland | Alan Mackenzie & Michael McGreevy | Angus | 22–12 | |
1983 | County Durham | George Turley & Mal Hughes | Eldon Grove | Yorkshire | Keith Parker & Mick Parker | Scarcroft | 17–16 | |
1984 | Kent | Ollie Jones & Len Haynes | Lenham | Buckinghamshire | Jim Higgs & Geoff Springell | Marlow | 17–15 | |
1985 | Yorkshire | Peter Richardson & Frank Maxwell | Haxby Road | County Durham | Ken Briscoe & Keith Renwick | Hylton Colliery | 16–15 | |
1986 | County Durham | David Kilner & Cliff Simpson | Owton Lodge | Norfolk | Brian Taylor & Gary Blake | County Arts | 26–10 | |
1987 | Lancashire | David Holt & Thomas Armstrong | Bolton | Middlesex | Dave Rowlands & Ken Morrison | Uxbridge | 23–21 | |
1988 | Leicestershire | John Stephenson & Paul Clarke | Belgrave | Nottinghamshire | Brett Morley & Peter Goulding | Plessey | 17–14 | |
1989 | Essex | David McCathie & Paul Maynard | Essex County | Lancashire | Mike Leach & Charles Tattersall | Newton Hall | 25–16 | |
1990 | Norfolk | John Ottaway & Roger Guy | Wymondham Dell | Middlesex | Colin Harman & Paul Cater | West Ealing | 19–15 | |
1991 | Cumbria | Ronald Gass & John Bell | Wigton | Middlesex | Jim Marsh & Dave Hall | N.P.L. | 29–16 | |
1992 | Kent | Gary Smith & Andy Thomson | Blackheath & Greenwich | Sussex | John Durrant & Richard Moses | Hollingbury Park | 24–17 | |
1993 | Warwickshire | Rob Robinson & Richard Brittan | Erdington Court | Kent | Gary Smith & Andy Thomson | Blackheath & Greewich | 25–24 | |
1994 | Northumberland | Keith Wood & Michael Bennett | Ponteland | County Durham | Alan Theobald & Dave Webb | Gateshead | 26–6 | |
1995 | Wiltshire | Mel Biggs & Steve Warren | Westlecot | Essex | J. Donnelly & Roy Farrant | Loxford Park | 21–20 | |
1996 | Worcestershire | Ian Maddox & Robert Stanley | Bank House Hotel | Gloucestershire | Andrew Wills & Tony Allcock MBE | Cheltenham | 20–19 | |
1997 | Dorset | Shaun Nutman & Adam Tidby | Dorchester | Northumberland | Bryan Taylor & Anthony Kempster | Gosforth | 19–14 | |
1998 | Warwickshire | Kenneth Ashby & Graham Ashby | Stoke, Coventry | Lincolnshire | Kim Keilty & Daniel Brown | St Giles, Lincoln | 24–12 | |
1999 | Northamptonshire | Barry Fokerd & Paul Broderick | Wellingborough | Kent | Michael Arnold & Gordon Charlton | Sandwich | 24–23 | |
2000 | Cumbria | Paul Barlow & Stephen Farish | Wigton | Suffolk | John Rednall & Clive Webb | Felixstowe & Suffolk | 24–14 | |
2001 | Cambridgeshire | Maurice Miller & Tony Merrell | March Conservative | Surrey | Ray Otley & Mark Overington | Cranleigh R.B.L. | 18–17 | |
2002 | Buckinghamshire | Peter Picknell & Keith Hawes | Iver Heath | Worcestershire | Mark Stones & Grant Burgess | Gilt Edge | 17–13 | |
2003 | Suffolk | John Rednall & Clive Webb | Felixstowe & Suffolk | Worcestershire | Simon Jones & Mark Atkins | Worcester | 20–10 | |
2004 | Norfolk | Ian Wynter & Jamie Chestney | Downham Ex-Service | Bedfordshire | Rhys Lee & Luke Nunn | Barton-le-Clay | 19–16 | |
2005 | Warwickshire | Simon Gilbert & Andrew Smith | Avenue, L Spa | Yorkshire | Scott Burrell & Mark Walton | Nafferton | 24–9 | |
2006 | Oxfordshire | Greg Moon & Gary Lucas | Banbury Borough | Dorset | Dave Smith & Neil Burroughs | Greenhill | 17–16 | |
2007 | Kent | Colin Goldsmith & Gordon Charlton | Sandwich | Buckinghamshire | Eric Smith & Peter McGuinness | Gerrards Cross | 22–21 | |
2008 | Suffolk | Andy Meikle & Adrian Holden | Felixstowe & Suffolk | Cumbria | John Baird & Rick Gallagher | Carlisle Subscription | 20–10 | |
2009 | Dorset | Martin Pavey & Jamie Lockwood | Dorchester | Surrey | Michael O'Leary & Jeff O'Leary | Epsom Park | 24–11 | |
2010 | Huntingdonshire | Wayne Bailey & Tristan Morton | White Hart | Lancashire | Chris Gale & Jason Parkinson | (Manchester Commonwealth | 22–19 | |
2011 | Worcestershire | Dean Hemming & Robert Stanley | Worcester | Nottinghamshire | Duncan Robinson & Brett Morley | Trent Vale | 23–11 | |
2012 | Bedfordshire | Rhys Lee & Luke Nunn | Barton-le-Clay | Berkshire | Adrian Chipper & Chris Holliday | Wokingham | 19–18 | |
2013 | Essex | Lloyd Sabatini & Edward Morris | Essex County | Northumberland | Steve Pallas & Chris Yeomans | Gosforth | 21–16 | |
2014 | Warwickshire | Craig Carter & Tom Millership | Rugby | Lincolnshire | Nick Orrey & Mathew Orrey | Grantham | 22–4 | |
2015 | Somerset | Peter Shaw & James Amery | Taunton | Buckinghamshire | Malcolm Drage & Dean Brookes | Bletchley Town | 20–16 | |
2016 | Devon | Sam Tolchard & Louis Ridout | Kings Torquay | Herefordshire | Mike Ricketts & Dan Holmes | Ledbury | 20–13 | |
2017 | Lincolnshire | Steve Hill & Martin Spencer | Royal Mail Cart | Cumbria | John Baird & Rick Gallagher | Carlisle Subscription | 20–19 | |
2018 | Somerset | Neil Williams & Sam Steel | Watchet | Surrey | Mark Dunne & Mark Jones | West End | 19–12 | [13] |
2019 | Kent | Jason Haskins & Roger Kendrick | VCD | Isle of Wight | Darren Griffith & Jack Berry | Shanklin | 18–8 | [14] |
2020 No competition due to COVID-19 pandemic | [15] | |||||||
2021 | Norfolk | John Tufts & Wayne Willgress | Norfolk BC | Devon | Sam Tolchard & Louis Ridout | Kings, Torquay | 15–6 | [16] |
2022 | Huntingdonshire | Lewis Baker & Nick Brett | Brampton BC | Buckinghamshire | Matt Hyde & Andrew Briden | Gerrards Cross | 20–9 | [17] |
2023 | Leicestershire | Nick Wardle & Joe Dawson | Kingscroft | Essex | Steve Gunnell & Edward Morris | Essex County | 16–15 | [18] |
The English Bowls Association was the governing body of bowls in England until 2007. From 2008 onwards, Bowls England was formed, which now runs the sport. The national finals for bowls are held annually, where either 1, 2 or 3 representatives from each county compete for the national titles.
Ellen Marie Falkner is an English international lawn and indoor bowler from Cambridge, England. Falkner was appointed Member of the Order of the British Empire (MBE) in the 2020 Birthday Honours for services to lawn bowls.
Selina Goddard is a New Zealand international lawn bowls player, playing out of Takapuna Bowling Club.
Sam Tolchard is an English international lawn and indoor bowler.
The 1990 Embassy World Indoor Bowls Championship was held at Preston Guild Hall, Preston, England, from 20 February - 4 March 1990.
Ian McClure is an indoor and lawn bowler.
Lorna Marie-Therese Trigwell married name Lorna Smith is a South African international lawn bowler. She is regarded as one of the leading players in the world after winning multiple medals.
John Hershaw (1912-1966) from Ardeer, North Ayrshire was a Scottish international lawn bowler.
Angus Blair is a former Scottish international lawn and indoor bowler.
The Scottish National Bowls Championships is one of the oldest bowls competitions in the world. In 1892 Mr James Brown of Sanquhar BC and Dr Clark of the Partick BC formed the Scottish Bowls Association and organised the first rink (fours) championship the following year at the Queen's Park Club, Glasgow.
The Irish National Bowls Championships combines Northern Ireland and the Republic of Ireland. Traditionally the game was played mainly in Northern Ireland but the Kenilworth Bowling Club of Dublin joined the Irish Bowls Association in 1906 which prompted the merger into one team. With the exception of the Commonwealth Games players continue to represent a combined Ireland team.
Joan Hunt is a former international lawn bowls competitor for England.
The men's singles four wood is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The Bowls England National Championships (Men's Triples) is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The men's fours is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The women's singles four wood is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The women's singles two wood is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The women's pairs is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The women's fours is one of the events at the annual Bowls England National Championships.
The Atlantic Bowls Championships was a lawn bowling competition held between national bowls organisations in the Atlantic region. The event was a qualifying event for the World Outdoor Bowls Championships until the 2021 announcement that it would no longer be held. Originally the Championships were for women only and were called the Atlantic Rim Championships. In 2007 men competed for the first time at the event.