2013 NEAFL season | |
---|---|
Teams | 19 |
Premiers | Brisbane Lions (2nd premiership) |
Minor premiers | Brisbane Lions (1st minor premiership) |
Matches played | 184 |
Grogan Medallist | Haydn Kiel Southport (21 votes) |
Mulrooney Medallist | James Bennett Belconnen |
Leading goalkicker | Darren Ewing NT Thunder (95 goals) |
The 2013 NEAFL season was the third season of the North East Australian Football League (NEAFL). [1] The Brisbane Lions reserves were the premiers for the season after they defeated the Sydney Swans reserves by 8 points in the Grand Final. [2]
The league is split into two divisions called the Northern Conference and the Eastern Conference. The two teams who win their respective Conference finals series meet in the Grand Final.
Eastern Conference Participating Clubs | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Club | Location | Home ground | ||||||||
Ainslie | Canberra, ACT | Ainslie Oval | ||||||||
Belconnen | Canberra, ACT | Kippax Oval | ||||||||
Eastlake | Canberra, ACT | StarTrack Oval | ||||||||
Queanbeyan | Canberra, ACT | Dairy Farmers Park | ||||||||
Sydney Hills | Sydney, NSW | Bruce Purser Reserve | ||||||||
Sydney Swans | Sydney, NSW | Sydney Cricket Ground | ||||||||
Sydney University | Sydney, NSW | Sydney University Oval | ||||||||
Tuggeranong | Canberra, ACT | Greenway Oval | ||||||||
UWS Giants | Sydney, NSW | Blacktown Olympic Park |
Northern Conference Participating Clubs | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Club | Location | Home ground | ||||||||
Aspley | Brisbane, QLD | Graham Road | ||||||||
Brisbane Lions | Brisbane, QLD | Gabba | ||||||||
Broadbeach | Gold Coast, QLD | H & A Oval | ||||||||
Gold Coast | Gold Coast, QLD | Metricon Stadium | ||||||||
Labrador | Gold Coast, QLD | Cooke-Murphy Oval | ||||||||
Morningside | Brisbane, QLD | Esplen Oval | ||||||||
Mount Gravatt | Brisbane, QLD | Dittmar Park | ||||||||
NT Thunder | Darwin, NT | TIO Stadium | ||||||||
Redland | Brisbane, QLD | Tidbold Park | ||||||||
Southport | Gold Coast, QLD | Fankhauser Reserve |
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 23 March (2:00 pm) | Belconnen 9.13 (67) | def. by | Eastlake 18.5 (113) | Kippax Oval | |
Sunday, 24 March (2:00 pm) | Queanbeyan 12.9 (81) | def. | Ainslie 11.12 (78) | Dairy Farmers Park | |
Bye: Sydney Hills, Sydney Swans, Sydney University, Tuggeranong, UWS Giants | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 23 March (1:30 pm) | Southport 19.9 (111) | def. | Aspley 16.10 (106) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 23 March (1:30 pm) | Morningside 13.15 (93) | def. | Labrador 10.9 (69) | Esplen Oval | |
Saturday, 23 March (7:00 pm) | NT Thunder 15.12 (102) | def. by | Broadbeach 16.8 (104) | TIO Stadium | |
Sunday, 24 March (1:30 pm) | Mount Gravatt 12.16 (88) | def. by | Redland 14.27 (111) | Dittmer Park | |
Bye: Brisbane Lions, Gold Coast | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Thursday, 28 March (6:00 pm) | Tuggeranong 11.14 (80) | def. | Eastlake 6.11 (47) | Greenway Oval | |
Saturday, 30 March (12:30 pm) | Ainslie 19.18 (132) | def. | Sydney Hills 11.8 (74) | Ainslie Oval | |
Saturday, 30 March (12:30 pm) | Belconnen 24.8 (152) | def. | Sydney University 14.15 (117) | Kippax Oval | |
Saturday, 30 March (1:00 pm) | UWS Giants 14.18 (102) | def. by | Sydney Swans 17.5 (107) | ANZ Stadium | |
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 30 March (1:00 pm) | Labrador 12.9 (81) | def. by | Queanbeyan 15.8 (98) | Cooke-Murphy Oval | |
Saturday, 30 March (1:30 pm) | Aspley 20.8 (128) | def. | NT Thunder 14.6 (90) | Graham Road | |
Saturday, 30 March (1:30 pm) | Morningside 8.9 (57) | def. by | Brisbane Lions 22.12 (144) | Esplen Oval | |
Saturday, 30 March (3:00 pm) | Gold Coast 24.14 (158) | def. | Mount Gravatt 4.8 (32) | Metricon Stadium | |
Sunday, 31 March (1:30 pm) | Southport 16.12 (108) | def. | Redland 5.10 (40) | Fankhauser Reserve | |
Bye: Broadbeach | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 6 April (10:05 am) | Sydney Swans 15.20 (110) | def. | Gold Coast 10.5 (65) | Sydney Cricket Ground | |
Saturday, 6 April (11:45 am) | Ainslie 12.7 (79) | def. by | Morningside 17.12 (114) | Ainslie Oval | |
Saturday, 6 April (2:00 pm) | Belconnen 17.16 (118) | def. | Tuggeranong 9.9 (63) | Kippax Oval | |
Saturday, 6 April (7:00 pm) | Sydney Hills 20.9 (129) | def. | Sydney University 13.15 (93) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 7 April (2:00 pm) | Queanbeyan 23.18 (156) | def. | Eastlake 9.9 (63) | Dairy Farmers Park | |
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 6 April (11:00 am) | Brisbane Lions 14.17 (101) | def. | UWS Giants 8.14 (62) | Giffin Park | |
Saturday, 6 April (7:00 pm) | NT Thunder 24.16 (160) | def. | Mount Gravatt 9.11 (65) | TIO Stadium | |
Sunday, 7 April (1:30 pm) | Broadbeach 7.6 (48) | def. by | Southport 17.15 (117) | H & A Oval | |
Bye: Aspley, Labrador, Redland | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 13 April (11:15 am) | UWS Giants 22.9 (141) | def. | Ainslie 9.10 (64) | Macpherson Oval | |
Saturday, 13 April (12:00 pm) | Sydney Hills 14.15 (99) | def. by | Southport 17.13 (115) | Bruce Purser Reserve | |
Saturday, 13 April (2:00 pm) | Sydney University 11.13 (79) | def. by | Eastlake 18.8 (116) | Drummoyne Oval | |
Sunday, 14 April (11:45 am) | Tuggeranong 6.4 (40) | def. by | Sydney Swans 36.21 (237) | Greenway Oval | |
Bye: Belconnen, Queanbeyan | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 13 April (1:30 pm) | Aspley 11.13 (79) | def. | Broadbeach 12.5 (77) | Graham Road | |
Saturday, 13 April (1:30 pm) | Mount Gravatt 8.10 (58) | def. by | Labrador 13.10 (88) | Cooke-Murphy Oval | |
Sunday, 14 April (12:00 pm) | Gold Coast 10.10 (70) | def. by | Brisbane Lions 28.12 (180) | Metricon Stadium | |
Sunday, 14 April (1:30 pm) | Redland 7.23 (65) | def. by | Morningside 17.9 (111) | Tidbold Park | |
Bye: NT Thunder | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Friday, 19 April (4:10 pm) | Sydney Swans 22.16 (148) | def. | Sydney Hills 13.8 (86) | Sydney Cricket Ground | |
Saturday, 20 April (11:45 am) | Queanbeyan 15.9 (99) | def. | Aspley 14.12 (96) | Dairy Farmers Park | |
Sunday, 21 April (11:45 am) | Belconnen 19.13 (137) | def. by | UWS Giants 20.17 (137) | Kippax Oval | |
Bye: Ainslie, Eastlake, Tuggeranong | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 20 April (1:00 pm) | Morningside 19.11 (125) | def. | Sydney University 8.9 (57) | Esplen Oval | |
Saturday, 20 April (1:30 pm) | Brisbane Lions 20.16 (136) | def. | Broadbeach 7.14 (56) | Giffin Park | |
Saturday, 20 April (1:30 pm) | Redland 12.13 (85) | def. by | Gold Coast 22.19 (151) | Tidbold Park | |
Saturday, 20 April (3:30 pm) | NT Thunder 29.7 (181) | def. | Labrador 15.8 (98) | Traeger Park | |
Bye: Mount Gravatt, Southport | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 27 April (9:30 am) | UWS Giants 24.15 (158) | def. | Eastlake 9.13 (67) | StarTrack Oval | |
Sunday, 28 April (2:00 pm) | Queanbeyan 20.18 (138) | def. | Tuggeranong 10.6 (66) | Dairy Farmers Park | |
Sunday, 28 April (2:00 pm) | Sydney University 14.10 (94) | def. by | Sydney Hills 17.10 (112) | Henson Park | |
Bye: Sydney Swans | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Thursday, 25 April (2:10 pm) | Gold Coast 12.9 (79) | def. by | Brisbane Lions 17.9 (111) | Harrup Park | |
Saturday, 27 April (1:00 pm) | Broadbeach 12.8 (80) | def. by | Ainslie 20.11 (131) | H & A Oval | |
Saturday, 27 April (1:00 pm) | Mount Gravatt 6.12 (48) | def. by | Belconnen 24.20 (164) | Leyshon Park | |
Saturday, 27 April (1:30 pm) | Aspley 17.8 (110) | def. | Morningside 13.11 (89) | Graham Road | |
Saturday, 27 April (1:30 pm) | Redland 11.15 (81) | def. by | NT Thunder 13.14 (92) | Tidbold Park | |
Saturday, 27 April (7:30 pm) | Southport 15.11 (101) | def. | Labrador 4.13 (37) | Fankhauser Reserve | |
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 4 May (11:45 am) | Tuggeranong 10.7 (67) | def. | Mount Gravatt 9.9 (63) | Greenway Oval | |
Saturday, 4 May (2:00 pm) | Belconnen 19.22 (136) | def. | Queanbeyan 11.7 (73) | Kippax Oval | |
Saturday, 4 May (2:00 pm) | Eastlake 14.9 (93) | def. by | Ainslie 15.10 (100) | StarTrack Oval | |
Sunday, 5 May (9:30 am) | Sydney Swans 11.15 (81) | def. by | Brisbane Lions 15.14 (104) | Sydney Cricket Ground | |
Bye: Sydney Hills, Sydney University, UWS Giants | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 4 May (1:30 pm) | Aspley 14.8 (92) | def. by | Redland 14.14 (98) | Graham Road | |
Saturday, 4 May (4:00 pm) | Gold Coast 16.10 (106) | def. | Southport 11.11 (77) | Metricon Stadium | |
Saturday, 4 May (7:00 pm) | NT Thunder 12.16 (88) | def. by | Morningside 18.9 (117) | TIO Stadium | |
Sunday, 5 May (1:30 pm) | Labrador 10.11 (71) | def. by | Broadbeach 15.17 (107) | Cooke-Murphy Oval | |
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 11 May (2:00 pm) | Ainslie 22.6 (138) | def. | Queanbeyan 11.10 (76) | Ainslie Oval | |
Saturday, 11 May (2:00 pm) | Sydney Hills 7.14 (56) | def. by | Eastlake 11.15 (81) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 12 May (9:30 am) | UWS Giants 11.12 (78) | def. by | Sydney Swans 19.13 (127) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 12 May (11:45 am) | Tuggeranong 7.5 (47) | def. by | Sydney University 19.9 (123) | Greenway Oval | |
Bye: Belconnen | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Bye: Aspley, Brisbane Lions, Broadbeach, Gold Coast, Labrador, Morningside, Mount Gravatt, NT Thunder, Redland, Southport | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 18 May (12:00 pm) | UWS Giants 7.6 (48) | def. by | Brisbane Lions 20.16 (136) | Blacktown International Sportspark | |
Saturday, 18 May (2:00 pm) | Sydney Hills 12.16 (88) | def. by | Belconnen 21.15 (141) | Bruce Purser Reserve | |
Saturday, 18 May (2:00 pm) | Sydney University 17.9 (111) | def. | Ainslie 9.14 (68) | Sydney University Oval | |
Saturday, 18 May (4:00 pm) | Sydney Swans 23.13 (151) | def. | Queanbeyan 5.8 (38) | Sydney Cricket Ground | |
Bye: Eastlake | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 18 May (11:30 am) | Aspley 16.16 (112) | def. | Tuggeranong 5.6 (36) | Graham Road | |
Saturday, 18 May (12:00 pm) | Morningside 5.10 (40) | def. by | Gold Coast 17.17 (119) | Esplen Oval | |
Saturday, 18 May (1:30 pm) | Broadbeach 16.5 (101) | def. by | NT Thunder 20.8 (128) | H & A Oval | |
Saturday, 18 May (1:30 pm) | Mount Gravatt 9.9 (63) | def. by | Southport 16.12 (108) | Dittmer Park | |
Sunday, 19 May (1:30 pm) | Labrador 8.5 (53) | def. by | Redland 29.19 (193) | Cooke-Murphy Oval | |
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 25 May (10:00 am) | UWS Giants 14.7 (91) | def. by | Gold Coast 18.12 (120) | Blacktown International Sportspark | |
Saturday, 25 May (11:45 am) | Belconnen 18.11 (119) | def. | Broadbeach 12.11 (83) | Kippax Oval | |
Saturday, 25 May (2:00 pm) | Ainslie 6.13 (49) | def. by | Sydney Swans 19.9 (123) | Ainslie Oval | |
Saturday, 25 May (2:00 pm) | Tuggeranong 12.7 (79) | def. by | Sydney Hills 12.15 (87) | Greenway Oval | |
Saturday, 25 May (2:00 pm) | Eastlake 15.13 (103) | def. | Sydney University 11.9 (75) | StarTrack Oval | |
Bye: Queanbeyan | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 25 May (1:30 pm) | Southport 9.22 (76) | def. by | Brisbane Lions 14.4 (88) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 25 May (1:30 pm) | Labrador 5.7 (37) | def. by | Aspley 19.18 (132) | Cooke-Murphy Oval | |
Saturday, 25 May (1:30 pm) | Redland 26.12 (168) | def. | Mount Gravatt 6.13 (49) | Tidbold Park | |
Bye: Morningside, NT Thunder | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 1 June (12:00 pm) | Sydney University 18.13 (121) | def. | Labrador 13.5 (83) | Drummoyne Oval | |
Saturday, 1 June (1:00 pm) | Sydney Swans 20.20 (140) | def. | Belconnen 6.13 (49) | Sydney Cricket Ground | |
Saturday, 1 June (2:00 pm) | Tuggeranong 5.2 (32) | def. by | Ainslie 18.9 (117) | Greenway Oval | |
Saturday, 1 June (4:40 pm) | Sydney Hills 13.11 (89) | def. by | UWS Giants 16.12 (108) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 2 June (2:00 pm) | Eastlake 10.4 (64) | def. | Queanbeyan 6.11 (47) | StarTrack Oval | |
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 1 June (1:30 pm) | Brisbane Lions 10.10 (70) | def. by | Gold Coast 17.15 (117) | Giffin Park | |
Saturday, 1 June (1:30 pm) | Morningside 11.12 (78) | def. by | Aspley 18.8 (116) | Esplen Oval | |
Saturday, 1 June (3:30 pm) | NT Thunder 13.15 (93) | def. by | Southport 15.12 (102) | TIO Stadium | |
Sunday, 2 June (1:30 pm) | Mount Gravatt 9.14 (68) | def. by | Broadbeach 21.14 (140) | Dittmer Park | |
Bye: Redland | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Bye: Ainslie, Belconnen, Eastlake, Queanbeyan, Sydney Hills, Sydney University, Tuggeranong | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 8 June (3:00 pm) | Gold Coast 10.10 (70) | def. | Sydney Swans 7.8 (50) | Metricon Stadium | |
Saturday, 8 June (7:00 pm) | NT Thunder 10.15 (75) | def. by | UWS Giants 17.18 (120) | TIO Stadium | |
Sunday, 9 June (1:30 pm) | Southport 11.9 (75) | def. | Morningside 8.11 (59) | Fankhauser Reserve | |
Sunday, 9 June (1:30 pm) | Aspley 20.14 (134) | def. | Mount Gravatt 6.7 (43) | Graham Road | |
Sunday, 9 June (1:30 pm) | Broadbeach 13.8 (86) | def. | Redland 11.10 (76) | H & A Oval | |
Bye: Brisbane Lions, Labrador | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 15 June (11:45 am) | Eastlake 13.10 (88) | def. | Redland 9.13 (67) | StarTrack Oval | |
Saturday, 15 June (2:00 pm) | Sydney Hills 16.23 (119) | def. | Ainslie 9.9 (63) | Bruce Purser Reserve | |
Saturday, 15 June (2:00 pm) | Tuggeranong 8.5 (53) | def. by | Queanbeyan 22.12 (144) | Greenway Oval | |
Saturday, 15 June (2:00 pm) | Sydney University 11.15 (81) | def. by | Belconnen 16.18 (114) | Sydney University Oval | |
Sunday, 16 June (9:30 am) | UWS Giants 13.10 (88) | def. by | Gold Coast 17.7 (109) | Blacktown International Sportspark | |
Bye: Sydney Swans | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 15 June (1:30 pm) | Broadbeach 6.8 (44) | def. by | Morningside 18.16 (124) | H & A Oval | |
Saturday, 15 June (1:30 pm) | Labrador 5.5 (35) | def. by | Brisbane Lions 20.14 (134) | Cooke-Murphy Oval | |
Saturday, 15 June (1:30 pm) | Mount Gravatt 10.9 (69) | def. by | NT Thunder 21.18 (144) | Dittmer Park | |
Bye: Aspley, Southport | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 22 June (11:45 am) | Ainslie 20.10 (130) | def. | Belconnen 15.6 (96) | StarTrack Oval | |
Saturday, 22 June (2:30 pm) | Eastlake 10.16 (76) | def. | Tuggeranong 9.6 (60) | StarTrack Oval | |
Sunday, 23 June (11:45 am) | Queanbeyan 11.11 (77) | def. by | Sydney University 13.13 (91) | Dairy Farmers Park | |
Bye: UWS Giants | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 22 June (1:00 pm) | Redland 17.19 (121) | def. | Sydney Hills 13.14 (92) | Tidbold Park | |
Saturday, 22 June (1:30 pm) | Labrador 9.10 (64) | def. by | Southport 26.14 (170) | Cooke-Murphy Oval | |
Saturday, 22 June (1:30 pm) | Morningside 24.17 (161) | def. | Mount Gravatt 6.7 (43) | Esplen Oval | |
Saturday, 22 June (3:30 pm) | NT Thunder 16.16 (112) | def. | Sydney Swans 9.5 (59) | Traeger Park | |
Sunday, 23 June (12:00 pm) | Brisbane Lions 19.20 (134) | def. | Aspley 13.8 (86) | Giffin Park | |
Bye: Broadbeach, Gold Coast | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Friday, 28 June (2:00 pm) | Sydney Swans 9.3 (57) | def. by | Brisbane Lions 19.11 (125) | Blacktown International Sportspark | |
Saturday, 29 June (2:00 pm) | Tuggeranong 7.5 (47) | def. by | Belconnen 18.10 (118) | Greenway Oval | |
Saturday, 29 June (2:00 pm) | Sydney University 5.14 (44) | def. by | Sydney Hills 9.5 (59) | Henson Park | |
Saturday, 29 June (2:00 pm) | Eastlake 14.6 (90) | def. by | Ainslie 16.9 (105) | StarTrack Oval | |
Sunday, 30 June (11:45 am) | Queanbeyan 9.7 (61) | def. by | UWS Giants 28.19 (187) | Dairy Farmers Park | |
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 29 June (1:30 pm) | Mount Gravatt 8.11 (59) | def. by | Aspley 18.18 (126) | Dittmer Park | |
Saturday, 29 June (1:30 pm) | Redland 12.13 (85) | def. | Labrador 10.4 (64) | Tidbold Park | |
Saturday, 29 June (6:00 pm) | Southport 12.11 (83) | def. | Broadbeach 6.10 (46) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 29 June (7:00 pm) | NT Thunder 22.16 (148) | def. | Gold Coast 15.11 (101) | TIO Stadium | |
Bye: Morningside | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 6 July (9:35 am) | UWS Giants 28.22 (190) | def. | Tuggeranong 0.4 (4) | StarTrack Oval | |
Saturday, 6 July (12:00 pm) | Eastlake 7.7 (49) | def. by | Sydney Swans 15.19 (109) | North Dalton Park | |
Sunday, 7 July (11:45 am) | Ainslie 16.14 (110) | def. | Sydney University 9.12 (66) | Ainslie Oval | |
Sunday, 7 July (11:45 am) | Belconnen 22.20 (152) | def. | Sydney Hills 12.17 (89) | Kippax Oval | |
Bye: Queanbeyan | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 6 July (12:00 pm) | Brisbane Lions 15.17 (107) | def. | Gold Coast 13.7 (85) | Giffin Park | |
Saturday, 6 July (1:30 pm) | Broadbeach 10.8 (68) | def. by | Aspley 17.15 (117) | H & A Oval | |
Saturday, 6 July (1:30 pm) | Labrador 6.11 (47) | def. by | Mount Gravatt 15.13 (103) | Cooke-Murphy Oval | |
Sunday, 7 July (1:30 pm) | Morningside 14.13 (97) | def. by | Southport 18.15 (123) | Esplen Oval | |
Bye: NT Thunder, Redland | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 13 July (2:00 pm) | Sydney University 22.16 (148) | def. | Tuggeranong 8.9 (57) | Drummoyne Oval | |
Saturday, 13 July (2:00 pm) | Eastlake 15.12 (102) | def. | Sydney Hills 11.10 (76) | Football Park | |
Sunday, 14 July (9:30 am) | Sydney Swans 12.7 (79) | def. by | UWS Giants 21.16 (142) | Sydney Cricket Ground | |
Sunday, 14 July (2:00 pm) | Queanbeyan 11.6 (72) | def. by | Belconnen 20.16 (136) | Dairy Farmers Park | |
Bye: Ainslie | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 13 July (1:30 pm) | Brisbane Lions 19.19 (133) | def. | Redland 8.7 (55) | Giffin Park | |
Saturday, 13 July (1:30 pm) | Aspley 16.13 (109) | drew with | Gold Coast 17.7 (109) | Graham Road | |
Saturday, 13 July (1:30 pm) | Morningside 19.14 (128) | def. | NT Thunder 9.15 (69) | Esplen Oval | |
Sunday, 14 July (1:30 pm) | Broadbeach 12.8 (80) | def. | Labrador 10.12 (72) | H & A Oval | |
Bye: Mount Gravatt, Southport | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 20 July (11:15 am) | Eastlake 8.14 (62) | def. | Belconnen 7.11 (53) | Ainslie Oval | |
Saturday, 20 July (11:45 am) | Sydney Hills 13.11 (89) | def. by | Queanbeyan 20.12 (132) | Bruce Purser Reserve | |
Saturday, 20 July (2:15 pm) | Ainslie 19.15 (129) | def. | Tuggeranong 3.3 (21) | Ainslie Oval | |
Bye: Sydney University, UWS Giants | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 20 July (1:00 pm) | Gold Coast 9.10 (64) | def. by | Sydney Swans 12.13 (85) | Metricon Stadium | |
Saturday, 20 July (1:30 pm) | Aspley 17.7 (109) | def. | Southport 11.16 (82) | Graham Road | |
Saturday, 20 July (1:30 pm) | Morningside 11.4 (70) | def. by | Redland 19.14 (128) | Esplen Oval | |
Saturday, 20 July (3:30 pm) | NT Thunder 12.18 (90) | def. | Brisbane Lions 11.17 (83) | TIO Stadium | |
Sunday, 21 July (1:30 pm) | Broadbeach 14.12 (96) | def. | Mount Gravatt 6.11 (47) | H & A Oval | |
Bye: Labrador | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 27 July (2:00 pm) | Sydney University 17.13 (115) | def. | Queanbeyan 10.5 (65) | Drummoyne Oval | |
Saturday, 27 July (2:00 pm) | Belconnen 17.16 (118) | def. | Ainslie 10.12 (72) | Kippax Oval | |
Bye: Eastlake, Sydney Hills, Sydney Swans, Tuggeranong | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Friday, 26 July (7:00 pm) | Redland 13.8 (86) | def. | Aspley 10.9 (69) | Leyshon Park | |
Saturday, 27 July (10:05 am) | Gold Coast 14.11 (95) | def. | UWS Giants 14.10 (94) | Metricon Stadium | |
Saturday, 27 July (10:30 am) | Southport 24.9 (153) | def. | Mount Gravatt 11.13 (79) | Leyshon Park | |
Saturday, 27 July (1:30 pm) | Labrador 8.6 (54) | def. by | NT Thunder 29.17 (191) | Leyshon Park | |
Saturday, 27 July (4:30 pm) | Morningside 17.17 (119) | def. | Broadbeach 9.9 (63) | Leyshon Park | |
Bye: Brisbane Lions | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 3 August (10:05 am) | UWS Giants 34.18 (222) | def. | Sydney University 4.6 (30) | Blacktown International Sportspark | |
Saturday, 3 August (2:00 pm) | Sydney Hills 18.13 (121) | def. | Tuggeranong 11.11 (77) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 4 August (2:00 pm) | Ainslie 10.16 (76) | def. | Queanbeyan 10.13 (73) | Ainslie Oval | |
Bye: Belconnen | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 3 August (1:00 pm) | Southport 16.13 (109) | def. | Eastlake 9.5 (59) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 3 August (1:30 pm) | Brisbane Lions 17.17 (119) | def. | Sydney Swans 13.8 (86) | Giffin Park | |
Saturday, 3 August (1:30 pm) | Aspley 18.17 (125) | def. | Labrador 12.11 (83) | Graham Road | |
Saturday, 3 August (3:30 pm) | NT Thunder 15.8 (98) | def. | Redland 24.14 (158) | Traeger Park | |
Sunday, 4 August (1:30 pm) | Mount Gravatt 10.15 (75) | def. by | Morningside 11.13 (79) | Dittmer Park | |
Bye: Broadbeach, Gold Coast | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 10 August (2:00 pm) | Tuggeranong 9.7 (61) | def. by | Eastlake 16.7 (103) | Greenway Oval | |
Saturday, 10 August (4:00 pm) | Sydney Swans 15.20 (110) | def. | UWS Giants 6.9 (45) | ANZ Stadium | |
Sunday, 11 August (2:00 pm) | Sydney Hills 14.11 (95) | def. | Sydney University 13.8 (86) | Bruce Purser Reserve | |
Sunday, 11 August (2:00 pm) | Queanbeyan 15.17 (107) | def. | Belconnen 12.10 (82) | Dairy Farmers Park | |
Bye: Ainslie | |||||
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 10 August (1:30 pm) | Southport 18.19 (127) | def. | NT Thunder 8.11 (59) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 10 August (1:30 pm) | Mount Gravatt 11.8 (74) | def. by | Brisbane Lions 23.17 (155) | Leyshon Park | |
Saturday, 10 August (1:30 pm) | Redland 20.15 (135) | def. | Broadbeach 18.17 (115) | Tidbold Park | |
Saturday, 10 August (3:55 pm) | Gold Coast 26.24 (180) | def. | Labrador 4.11 (35) | Metricon Stadium | |
Bye: Aspley, Morningside | |||||
Eastern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 17 August (2:00 pm) | Ainslie 14.12 (96) | def. | Eastlake 9.11 (65) | Ainslie Oval | |
Saturday, 17 August (2:00 pm) | Queanbeyan 11.13 (79) | def. | Sydney Hills 10.17 (77) | Dairy Farmers Park | |
Saturday, 17 August (2:00 pm) | Belconnen 30.11 (191) | def. | Tuggeranong 7.4 (46) | Kippax Oval | |
Sunday, 18 August (11:40 am) | Sydney University 8.8 (56) | def. by | Sydney Swans 18.23 (131) | Sydney Cricket Ground | |
Northern Conference | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 17 August (1:00 pm) | Brisbane Lions 15.15 (105) | def. | UWS Giants 14.10 (94) | Leyshon Park | |
Saturday, 17 August (1:30 pm) | Broadbeach 21.20 (146) | def. | Gold Coast 7.10 (52) | H & A Oval | |
Saturday, 17 August (1:30 pm) | Labrador 5.11 (41) | def. by | Morningside 26.8 (164) | Cooke-Murphy Oval | |
Saturday, 17 August (1:30 pm) | Redland 16.14 (110) | def. | Southport 14.13 (97) | Tidbold Park | |
Saturday, 17 August (7:00 pm) | NT Thunder 13.10 (114) | def. by | Aspley 17.12 (114) | TIO Stadium | |
Bye: Mount Gravatt | |||||
Pos | Team | Pld | W | L | D | PF | PA | PP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sydney Swans (C) | 18 | 12 | 6 | 0 | 1990 | 1393 | 142.9 | 48 |
2 | Belconnen | 18 | 12 | 6 | 0 | 2133 | 1568 | 136.0 | 48 |
3 | Ainslie | 18 | 11 | 7 | 0 | 1737 | 1573 | 110.4 | 44 |
4 | Eastlake | 18 | 10 | 8 | 0 | 1441 | 1554 | 92.7 | 40 |
5 | UWS Giants | 18 | 9 | 9 | 0 | 2107 | 1605 | 131.3 | 36 |
6 | Queanbeyan | 18 | 9 | 9 | 0 | 1616 | 1779 | 90.8 | 36 |
7 | Sydney Hills | 18 | 7 | 11 | 0 | 1637 | 1847 | 88.6 | 28 |
8 | Sydney University | 18 | 6 | 12 | 0 | 1587 | 1865 | 85.1 | 24 |
9 | Tuggeranong | 18 | 2 | 16 | 0 | 936 | 2262 | 41.4 | 8 |
Pos | Team | Pld | W | L | D | PF | PA | PP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brisbane Lions (C, P) | 18 | 16 | 2 | 0 | 2165 | 1308 | 165.5 | 64 |
2 | Southport | 18 | 14 | 4 | 0 | 1934 | 1362 | 142.0 | 56 |
3 | Aspley | 18 | 12 | 5 | 1 | 1960 | 1467 | 133.6 | 50 |
4 | Morningside | 18 | 11 | 7 | 0 | 1825 | 1508 | 121.0 | 44 |
5 | Redland | 18 | 11 | 7 | 0 | 1862 | 1656 | 112.4 | 44 |
6 | Gold Coast | 18 | 10 | 7 | 1 | 1850 | 1658 | 111.6 | 42 |
7 | NT Thunder | 18 | 9 | 9 | 0 | 2008 | 1809 | 111.0 | 36 |
8 | Broadbeach | 18 | 7 | 11 | 0 | 1540 | 1776 | 86.7 | 28 |
9 | Mount Gravatt | 18 | 1 | 17 | 0 | 1126 | 2259 | 49.8 | 4 |
10 | Labrador | 18 | 1 | 17 | 0 | 1112 | 2316 | 48.0 | 4 |
Eastern Conference Qualifying Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 24 August (2:00 pm) | Belconnen 18.16 (124) | def. | Ainslie 12.14 (86) | Kippax Oval | |
Northern Conference Qualifying Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 24 August (1:30 pm) | Southport 10.14 (74) | def. by | Aspley 17.16 (118) | Fankhauser Reserve | |
Eastern Conference Elimination Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 24 August (2:00 pm) | Eastlake 9.10 (64) | def. by | UWS Giants 18.16 (124) | Dairy Farmers Park | |
Northern Conference Elimination Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sunday, 25 August (1:30 pm) | Morningside 11.18 (84) | def. by | Redland 13.11 (89) | Esplen Oval | |
Eastern Conference Semi-finals | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 31 August (11:45 am) | Ainslie 15.15 (105) | def. | UWS Giants 5.11 (41) | Ainslie Oval | |
Saturday, 31 August (12:00 pm) | Sydney Swans 23.12 (150) | def. | Belconnen 10.9 (69) | Blacktown International Sportspark | |
Northern Conference Semi-finals | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 31 August (1:30 pm) | Southport 16.13 (109) | def. | Redland 11.12 (78) | Fankhauser Reserve | |
Saturday, 31 August (1:30 pm) | Brisbane Lions 16.10 (106) | def. | Aspley 15.14 (104) | Graham Road | |
Eastern Conference Preliminary Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 7 September (2:00 pm) | Belconnen 18.15 (123) | def. | Ainslie 16.11 (107) | Kippax Oval | |
Northern Conference Preliminary Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sunday, 8 September (2:15 pm) | Aspley 20.15 (135) | def. | Southport 8.21 (69) | Leyshon Park | |
Eastern Conference Grand Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sunday, 15 September (2:15 pm) | Sydney Swans 15.11 (101) | def. | Belconnen 6.13 (49) | Kippax Oval | |
Northern Conference Grand Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sunday, 15 September (1:15 pm) | Brisbane Lions 19.11 (125) | def. | Aspley 11.13 (79) | Leyshon Park | |
NEAFL Grand Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Saturday, 21 September (12:30 pm) | Brisbane Lions 12.9 (81) | def. | Sydney Swans 10.13 (73) | Graham Road | |
The two NEAFL conferences participated in state games in 2013, with the NEAFL Eastern Conference (NSW/ACT) competing against the Tasmanian State League and the NEAFL Northern Conference (QLD/NT) competing against the South Australian National Football League.
State Game 5 May 2013 2:00 EST | South Australia (SANFL) | 140 - 58 stand alone game | QLD/NT (NEAFL North) | Richmond Oval, Adelaide | |
4.3 (27) 7.5 (47) 14.10 (94) 21.14 (140) | match report | 1.1 (7) 6.2 (38) 8.2 (50) 9.4 (58) | |||
Goals | |||||
Ryswyk 6, Wundke 4, Ainger 2, Beech 2, Caire 2, Campbell 1, Liddle 1, Gray 1, O’Hara 1, Meiklejohn 1 | Dunne 2, Michael 2, Kiel 1, Walton 1, Shelton 1, Vassal 1, Davey 1 | ||||
Bests | |||||
Ferguson, Thomas, Boyd, Ryswyk, O’Hara, Parry, Liddle, Thring | Michael, Ilett, Davey, Stiller, Dzufer. |
State Game 8 June 2013 2:00 EST | NSW/ACT (NEAFL East) | 61 - 101 stand alone game | Tasmania (TSL) | Skoda Stadium, Sydney | |
8.13 (61) | match report | 15.11 (101) | |||
Goals | |||||
J. Bennett 4, A. Dess 2, W. Griggs 2 | M. Thorp 6, B. McCulloch 3, S. Whiting 3, J. Blackberry 2, B. Jones 1 | ||||
Bests | |||||
K. Stevens, J. Van Meurs, M. O’Dywer, T. Barton, A. Vandenberg, W. Griggs | B. McCulloch, M. Thorp, N. McKenna, S. Carins, J. Bowden, D. Banham |
Three NEAFL clubs were extended an invitation to compete in the Foxtel Cup knockout competition for 2013. These clubs were 2012 Northern Conference runners up Northern Territory, 2012 Eastern Conference premiers Queanbeyan and 2012 Northern Conference third-ranked team Southport. Their results are shown below:
Qualifier 13 April 2013 11:35 EST | Queanbeyan | 88 – 35 AFL curtain raiser match | NT Thunder | StarTrack Oval | |
2.3 (15) 6.5 (41) 10.6 (66) 13.10 (88) | Match report | 2.2 (14) 3.3 (21) 3.8 (26) 4.11 (35) | |||
Goals | |||||
Stevens 4, Fulford 3, Quade 3, Griggs, Conroy, Kavanagh | Ngalkin 2, Ilett, Dunn | ||||
Bests | |||||
Stevens, Klemke, Fulford, Conroy | Ilett, Ngalkin, Lockwood, Vassal |
Qualifier 20 April 2013 14:35 EST | Southport | 77 – 49 AFL curtain raiser match | Burnie | Metricon Stadium | |
4.1 (25) 7.5 (47) 10.6 (66) 11.11 (77) | Source: [3] | 3.1 (19) 4.1 (25) 4.4 (28) 7.7 (49) | |||
Goals | |||||
Baxter 3, Kiel 2, Merrett 2, Carr, Mills, Thynne, Screech | Laycock 3, Baldock 2, Morrison, Hayes | ||||
Bests | |||||
Baxter, Mills, Burge, Wise | Banham, Laycock, Barrett, Munday |
Game #2 28 May 2013 20:35 EST | Werribee | 113 - 28 stand alone game | Queanbeyan | Etihad Stadium | |
5.3 (33) 6.8 (44) 9.14 (68) 16.17 (113) | match report | 1.1 (7) 2.2 (14) 3.4 (22) 4.4 (28) | |||
Goals | |||||
Brown 3, Maric 3, McGennis 2, Clouston 2, Sierakowski 2, Ross, Tudor, Castello, Speight | Stevens 2, Griggs, Franchi | ||||
Bests | |||||
Gysberts, Sierakowski, Hine, Kennedy, Brown, Maric | Conroy, Stevens, Klemke, Daniher, Atkinson, Griggs |
Gamel #4 18 June 2013 18:35 WST | Claremont | 80 - 26 stand alone game | Southport | Patersons Stadium | |
5.3 (33) 8.4 (52) 10.5 (65) 12.8 (80) | match report | 0.1 (1) 1.2 (8) 3.2 (20) 4.2 (26) | |||
Goals | |||||
McGovern 3, Richardson 3, Court 2, Knott, Winmar, Davies, Swift | Pope, Kiel, Mallan, Mills | ||||
Bests | |||||
McGovern, Daniher, Davies, Richardson | Pope, Thynne, Kiel, Whish-Wilson |
B: | Shane Biggs (Sydney Swans) | John Van Meurs (Eastlake) | Cameron Campbell (Belconnen) |
HB: | Kade Klemke (Queanbeyan) | Tim Barton (Sydney University) | Sam Darley (UWS Giants) |
C: | Aaron vandenBerg (Ainslie) | Anthony Miles (UWS Giants) | Jake Lloyd (Sydney Swans) |
HF: | Ash Harris (Ainslie) | Andrew Dess (Belconnen) | Dan Robinson (Sydney Swans) |
F: | Tim Barrett (Sydney University) | Josh Bennett (Ainslie) | Matthew Lokan (Queanbeyan) |
Foll: | Tom Downie (UWS Giants) | James Bennett (Belconnen) | Kaine Stevens (Queanbeyan) |
Int: | Brent Macleod (Tuggeranong) | Nick Heyne (Ainslie) | Trent Stubbs (Sydney Hills) |
Matthew Porter (Belconnen) | |||
Coach: | N/A |
B: | Brad Howard (Redland) | Michael Hutchinson (Aspley) | Wayde Mills (Southport) |
HB: | Daniel Wise (Southport) | Scott Clarke (Morningside) | Daniel Dzufer (Redland) |
C: | Cheynee Stiller (Aspley) | Cameron Ilett (NT Thunder) | Patrick Karnezis (Brisbane Lions) |
HF: | Chris Dunne (NT Thunder) | Steven Gaertner (Redland) | Josh Baxter (Gold Coast) |
F: | Jason Burge (Southport) | Darren Ewing (NT Thunder) | Jack Martin (Gold Coast) |
Foll: | Fraser Thurlow (Labrador) | Jack Crisp (Brisbane Lions) | Haydn Kiel (Broadbeach) |
Int: | Ryan Matthews (Aspley) | Adam Eckermann (Mount Gravatt) | Mitch Brewer (Broadbeach) |
Paul Shelton (Morningside) | |||
Coach: | N/A |
Draft pick | Player | Club | Drafted to |
---|---|---|---|
9 R | Fraser Thurlow | Labrador | Fremantle |
46 R | Jarred Ellis | Broadbeach | Gold Coast |
51 R | Archie Smith | Mount Gravatt | Brisbane Lions |
R – rookie draft
Aspley Football Club, nicknamed the Hornets, is an Australian rules football club based in the northern-Brisbane suburb of Aspley. The club competes in multiple Queensland-based competitions, including in the Queensland Australian Football League, Division 1 of the Queensland Football Association, the Queensland AFL Women's League, and several underage competitions for boys and girls. The senior men's team has in the past competed in second-tier state league competitions, notably the North East Australian Football League from 2011 to 2020 and the Victorian Football League in 2021.
The Belconnen Magpies Football Club is an Australian rules football club which competes in the AFL Canberra. They previously played in the now defunct North East Australian Football League competition.
Northern Territory Football Club, nicknamed NT Thunder, was a Northern Territory-based Australian rules football club that competed in the North East Australian Football League (NEAFL) between 2011 and 2019. It also competed in the VFL Women's in 2018-19. Under-19 boys and girls development teams, sporting the team uniform, continue the Thunder's representation in the NAB League Boys and Girls competitions.
The North East Australian Football League (NEAFL) was an Australian rules football league in New South Wales, Queensland, the Australian Capital Territory and the Northern Territory. The league was formed in November 2010, and its inaugural competition was in 2011. It was a second division league, sitting below the national Australian Football League (AFL) and featured the reserves teams of the region's four AFL clubs playing alongside six non-AFL affiliated NEAFL senior teams. Nine NEAFL seasons were contested between 2011 and 2019, before the 2020 season was cancelled due to the COVID-19 pandemic, and the league was amalgamated into the Victorian Football League from 2021.
The Leagues Championship Cup, officially branded under the sponsor's name as the Foxtel Cup, was an annual Australian rules football club knockout cup competition involving clubs from the various state league competitions from around Australia. The tournament was organised by the Australian Football League (AFL), and was held annually between 2011 and 2014.
The 2011 NEAFL season was the inaugural season of the North East Australian Football League (NEAFL). The season began on Saturday, 2 April and concluded on Saturday, 24 September with the NEAFL Grand Final. NT Thunder were the Northern Division Champions after defeating Morningside in the Northern Conference Grand Final, whilst Ainslie defeated the Sydney Swans reserves in the Eastern Conference Grand Final to become the Eastern Conference Champions. The Cross Conference Grand Final resulted in NT Thunder defeating Ainslie, ultimately resulting in becoming the 2011 NEAFL Premiers.
The 2012 NEAFL season was the second season of the North East Australian Football League (NEAFL).
The 2012 Foxtel Cup was the second season of Australian rules football knock-out cup competition involving clubs from the various state league competitions from around Australia.
The 2013 Victorian Football League season was the 132nd season of the Victorian Football Association/Victorian Football League Australian rules football competition. The premiership was won by Box Hill who defeated Geelong by 21 points in the Grand Final.
The 2014 Foxtel Cup was the fourth and final season of the Australian rules football knock-out competition involving clubs from the various state league competitions from around Australia.
Norman "Norm" Smith was an Australian rules footballer who played with Hawthorn in the Victorian Football League (VFL).
The 2014 NEAFL season was the fourth season of the North East Australian Football League (NEAFL). The season began on Saturday, 29 March and concluded on Saturday, 13 September with the NEAFL Grand Final.
The Mulrooney Medal is an Australian rules football award for the best and fairest player in the AFL Canberra first-grade competition. It has been the premier individual award for Australian rules football in the Australian Capital Territory since 1936. From 2011 to 2013, the medal was awarded to the best and fairest player in the Eastern Conference of the North East Australian Football League.
The 2015 NEAFL season was the fifth season of the North East Australian Football League (NEAFL). The season began on Saturday, 11 April and concluded on Saturday, 19 September with the NEAFL Grand Final. NT Thunder were the premiers, defeating Aspley by one point in the Grand Final.
The 2016 NEAFL season was the sixth season of the North East Australian Football League (NEAFL). The season began on Saturday, 2 April and concluded on Sunday, 11 September with the NEAFL Grand Final. The premiership was won by the WSU Giants.
Josh Wagner is a former professional Australian rules footballer for the Melbourne Football Club in the AFL. A defender, 1.89 metres tall and weighing 84 kilograms (185 lb), Wagner plays primarily on the half-back flank with the ability to push into the midfield. Born into a family with a strong heritage in Queensland Australian rules football, he is also the older brother of fellow Melbourne and former North Melbourne midfielder, Corey Wagner. He played top-level football early when he played in the seniors for the Aspley Football Club in the North East Australian Football League (NEAFL) at sixteen years of age, in addition to playing in the 2012 AFL Under 18 Championships for Queensland. He missed out on selection in the 2012 AFL draft, spending the next three seasons at Aspley. His accolades in the NEAFL include a premiership, league representation and selection in the NEAFL team of the year. He was drafted by the Melbourne Football Club in the 2016 rookie draft and he made his AFL debut during the 2016 season.
Matthew Hammelmann is a former professional Australian rules footballer who played for the Brisbane Lions in the Australian Football League (AFL). He was drafted by the Brisbane Lions with their fourth selection and seventy-fifth overall in the 2015 AFL rookie draft. He debuted in the forty-two point loss against Richmond in round 14, 2016. In October 2017, he was delisted by Brisbane.
The 2017 NEAFL season is the seventh season of the North East Australian Football League (NEAFL). The season began on Saturday, 1 April and concluded on Saturday, 9 September with the NEAFL Grand Final.
The 2021 Victorian Football League season was the 139th season of the Victorian Football Association/Victorian Football League Australian rules football competition. The season commenced on 16 April was curtailed without a premiership awarded on 1 September 2021, due to the impact of the COVID-19 pandemic.
The 2022 Victorian Football League season was the 140th season of the Victorian Football Association/Victorian Football League, a second-tier Australian rules football competition played in the states of Victoria, New South Wales and Queensland. The season commenced on 25 March and concluded with the Grand Final on 18 September.