France at the 2016 Winter Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | FRA |
NOC | French Olympic Committee |
Website | franceolympique |
in Lillehammer | |
Competitors | 32 in 12 sports |
Medals Ranked 13th |
|
Winter Youth Olympics appearances | |
France competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Emilien Claude | Biathlon | Boys' sprint | 14 February |
Gold | Manon Petit | Snowboarding | Girls' snowboard cross | 15 February |
Silver | Lou Barin | Freestyle skiing | Girls' slopestyle | 19 February |
Bronze | Laura Chamiot Maitral | Cross-country skiing | Girls' cross-country cross | 13 February |
Bronze | Lou Jeanmonnot-Laurent | Biathlon | Girls' pursuit | 15 February |
Bronze | Agathe Bessard | Skeleton | Girls | 19 February |
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Quentin Fercoq | Short track | Mixed team relay | 20 February |
Silver | Julia Wagret Mathieu Couyras | Figure skating | Team trophy | 20 February |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Leo Anguenot | Slalom | 51.67 | 16 | 51.58 | 17 | 1:43.25 | 15 |
Giant slalom | 1:19.73 | 11 | did not finish | ||||
Super-G | — | 1:12.67 | 18 | ||||
Combined | 1:14.07 | 24 | did not finish | ||||
Ken Caillot | Slalom | 51.71 | 17 | 50.96 | 13 | 1:42.67 | 12 |
Giant slalom | 1:22.02 | 25 | 1:20.97 | 22 | 2:42.99 | 20 | |
Super-G | — | 1:12.03 | 11 | ||||
Combined | 1:13.26 | 13 | 41.71 | 6 | 1:54.97 | 9 |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Camille Cerutti | Slalom | DNF | did not advance | ||||
Giant slalom | 1:25.14 | 24 | 1:19.00 | 16 | 2:44.14 | 19 | |
Super-G | — | DNF | |||||
Combined | 1:15.25 | 9 | 44.87 | 11 | 2:00.12 | 6 | |
Kenza Lacheb | Slalom | 56.90 | 10 | 52.59 | 12 | 1:49.49 | 11 |
Giant slalom | 1:23.87 | 20 | 1:19.56 | 18 | 2:43.43 | 17 | |
Super-G | — | 1:14.73 | 12 | ||||
Combined | 1:14.40 | 5 | did not finish |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Kenza Lacheb Leo Anguenot | Parallel mixed team | Finland (FIN) L 1 – 3 | did not advance |
Athlete | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Emilien Claude | Sprint | 19:01.5 | 0 | |
Pursuit | 30:29.3 | 6 | 5 | |
Pierre Monney | Sprint | 21:01.9 | 3 | 23 |
Pursuit | 33:31.0 | 8 | 29 |
Athlete | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Gilonne Guigonnat | Sprint | 19:02.6 | 3 | 8 |
Pursuit | 27:14.0 | 7 | 13 | |
Lou Jeanmonnot-Laurent | Sprint | 18:52.6 | 1 | 5 |
Pursuit | 25:20.5 | 2 |
Athletes | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Lou Jeanmonnot-Laurent Emilien Claude | Single mixed relay | 41:50.3 | 3+8 | 4 |
Lou Jeanmonnot-Laurent Gilonne Guigonnat Pierre Monney Emilien Claude | Mixed relay | 1:20:36.4 | 1+14 | 4 |
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Camille Laude | 10 km freestyle | — | 25:58.9 | 23 | |||||
Classical sprint | 2:58.50 | 5 Q | 2:59.04 | 2 Q | 2:57.85 | 3 q | 2:59.87 | 4 | |
Cross-country cross | 3:04.33 | 2 Q | — | 3:05.84 | 1 Q | 3:06.97 | 6 | ||
Jérémy Royer | 10 km freestyle | — | 25:32.2 | 13 | |||||
Classical sprint | 3:12.51 | 26 Q | 3:29.62 | 6 | did not advance | ||||
Cross-country cross | 3:15.52 | 16 Q | — | 3:12.25 | 6 | did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Laura Chamiot Maitral | 5 km freestyle | — | 13:40.0 | 5 | |||||
Classical sprint | 3:35.51 | 7 Q | 3:31.43 | 2 Q | 3:25.56 | 3 q | 3:28.39 | 5 | |
Cross-country cross | 3:33.69 | 3 Q | — | 3:36.21 | 1 Q | 3:29.56 | |||
Juliette Ducordeau | 5 km freestyle | — | 13:50.4 | 8 | |||||
Classical sprint | 3:40.36 | 18 Q | 3:36.48 | 4 | did not advance | ||||
Cross-country cross | 3:40.31 | 7 Q | — | 3:39.93 | 4 | did not advance |
Athlete | Event | SP | FS | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Adam Siao Him Fa | Boys' singles | 49.19 | 8 | 101.46 | 10 | 150.65 | 10 |
Athletes | Event | SP/SD | FS/FD | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Julia Wagret Mathieu Couyras | Ice dancing | 44.50 | 8 | 61.14 | 7 | 105.64 | 8 |
Athletes | Event | Free skate/Free dance | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ice dance | Pairs | Girls | Boys | Total | |||
Points Team points | Points Team points | Points Team points | Points Team points | Points | Rank | ||
Team Determination Francesca Righi / Pietro Papetti (ITA) Alina Ustimkina / Nikita Volodin (RUS) Annika Hocke (GER) Adam Siao Him Fa (FRA) | Team trophy | 53.70 1 | 100.98 6 | 82.41 3 | 97.80 4 | 14 | 8 |
Team Future Julia Wagret / Mathieu Couyras (FRA) Anna Duskova / Martin Bidar (CZE) Diana Nikitina (LAT) Ivan Shmuratko (UKR) | Team trophy | 63.06 3 | 103.91 7 | 107.47 7 | 89.66 3 | 20 |
Athlete | Event | Qualification | Group heats | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Points | Rank | Position | Position | ||
Matteo Lucatelli | Boys' ski cross | 44.65 | 10 Q | 14 | 7 Q | 2 FA | 4 |
Margot Tresal Mauroz | Girls' ski cross | 48.00 | 12 | 7 | 13 | did not advance |
Athlete | Event | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Best | Rank | |||
Theo Collomb Patton | Boys' slopestyle | 45.80 | 73.20 | 73.20 | 9 | |
Lou Barin | Girls' slopestyle | 66.00 | 72.80 | 72.80 |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Antonin Plagnat | Boys' individual skills challenge | 9 | 11 | did not advance |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Adrien Maitre | Boys | 49.826 | 17 | 49.096 | 15 | 1:38.922 | 16 |
Margot Boch | Girls | 57.674 | 20 | 53.913 | 14 | 1:51.587 | 17 |
Athlete | Event | Ski jumping | Cross-country | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance | Points | Rank | Deficit | Time | Rank | ||
Lilian Vaxelaire | Normal hill/5 km | 95.0 | 120.7 | 4 | 0:44 | 14:41.3 | 10 |
Athlete | Event | Ski jumping | Cross-country | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Deficit | Time | Rank | ||
Romane Dieu Lilian Vaxelaire Jonathan Learoyd Juliette Ducardeau Jeremy Royer | Nordic mixed team | 330.8 | 7 | 1:00 | 27:48.1 | 6 |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Agathe Bessard | Girls | 56.24 | 4 | 56.21 | 4 | 1:52.45 |
Athlete | Event | First round | Final | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance | Points | Rank | Distance | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jonathan Learoyd | Boys' normal hill | 96.5 | 117.5 | 7 | 92.0 | 114.3 | 3 | 231.8 | 5 |
Romane Dieu | Girls' normal hill | 83.5 | 88.5 | 10 | 81.5 | 88.9 | 8 | 177.4 | 8 |
Athlete | Event | First round | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Romane Dieu Lilian Vaxelaire Jonathan Learoyd | Team competition | 318.6 | 5 | 304.8 | 5 | 623.4 | 5 |
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Quentin Fercoq | 500 m | 42.404 | 2 SA/B | 42.997 | 4 FB | 43.032 | 6 |
1000 m | 1:29.474 | 1 SA/B | PEN | did not advance |
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Team B Ane Farstad (NOR) Kim Ji-yoo (KOR) Stijn Desmet (BEL) Quentin Fercoq (FRA) | Mixed team relay | 4:16.206 | 2 FA | 4:14.413 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal) SA/B=Semifinals A/B; PEN=Penalized
Athlete | Event | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Run 3 | Best | Rank | ||
Thalie Larochaix | Girls' halfpipe | 45.25 | 26.50 | 44.75 | 45.25 | 11 |
Athlete | Event | Qualification | Group heats | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Points | Rank | Position | Position | ||
Merlin Surget | Boys' snowboard cross | 49.23 | 6 Q | 13 | 7 Q | 4 FB | 8 |
Manon Petit | Girls' snowboard cross | 49.26 | 1 Q | 20 | 1 Q | 1 FA |
Athlete | Event | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Best | Rank | |||
Enzo Valax | Boys' slopestyle | 31.75 | 57.25 | 57.25 | 12 | |
Thalie Larochaix | Girls' slopestyle | 57.75 | 65.50 | 65.50 | 7 | |
Chloe Sillieres | Girls' slopestyle | 41.00 | 79.00 | 79.00 | 4 |
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final |
---|---|---|---|---|
Position | Position | Position | ||
Manon Petit (FRA) Margot Tresal Mauroz (FRA) Aras Arlauskas (LTU) Matteo Lucatelli (FRA) | Team snowboard ski cross | 2 Q | 3 FB | 7 |
Qualification legend: FA – Qualify to medal round; FB – Qualify to consolation round
Sweden competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016. The Swedish Olympic Committee revealed the team at 18 January 2016.
Canada competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016. Isabelle Charest was named as the chef de mission.
The United States competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway, from 12 to 21 February 2016.
Australia competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Lithuania competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Russia competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016. The Russian Olympic Committee revealed the team on 28 January 2016.
Austria competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Belgium competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Bulgaria competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Czech Republic competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Finland competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Germany competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Hungary competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Italy competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Japan competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Kazakhstan competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Norway competed at the 2016 Winter Youth Olympics as the host nation in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
South Korea competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Switzerland competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.
Ukraine competed at the 2016 Winter Youth Olympics in Lillehammer, Norway from 12 to 21 February 2016.