Part of a series on |
The following records were set in various events at the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro. The records listed include those broken in a later round of the event.
Event | Class | Date | Round | Athlete(s) | Nation | Time or distance | Record | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's 100 metres | T11 | 11 September | Final | David Brown (Guide: Jerome Avery) | United States | 10.99 | PR | [1] |
T33 | 10 September | Final | Ahmad Almutairi | Kuwait | 16.61 | PR | [2] | |
T34 | 11 September | Heats | Rheed McCracken | Australia | 15.50 | PR | [3] | |
11 September | Heats | Walid Ktila | Tunisia | 15.44 | PR | |||
12 September | Final | Walid Ktila | Tunisia | 15.14 | PR | |||
T35 | 9 September | Heats | Ihor Tsvietov | Ukraine | 12.22 | WR, PR | [4] | |
T36 | 10 September | Final | Mohamad Ridzuan Mohamad Puzi | Malaysia | 12.07 | PR | [5] | |
T37 | 10 September | Heats | Mateus Evangelista Cardoso | Brazil | 11.47 | PR | [6] | |
10 September | Heats | Charl Du Toit | South Africa | 11.42 | WR, PR | |||
T38 | 13 September | Final | Hu Jianwen | China | 10.74 | WR, PR | [7] | |
T43–44 | 8 September | Heats | Jonnie Peacock (T44) | Great Britain | 10.81 | PR | [8] | |
8 September | Heats | Liam Malone (T43) | New Zealand | 10.90 | PR | |||
9 September | Final | Jonnie Peacock (T44) | Great Britain | 10.81 | PR | |||
T45–47 | 10 September | Heats | Petrucio Ferreira Dos Santos (T47) | Brazil | 10.67 | WR, PR | [9] | |
11 September | Final | Petrucio Ferreira Dos Santos (T47) | Brazil | 10.57 | WR, PR | |||
T51 | 13 September | Final | Peter Genyn | Belgium | 21.15 | PR | [10] | |
T53 | 9 September | Heats | Arlosvaldo Fernandes Silva | Brazil | 14.69 | PR | [11] | |
9 September | Heats | Pongsakorn Paeyo | Thailand | 14.56 | PR | |||
9 September | Heats | Brent Lakatos | Canada | 14.43 | PR | |||
Women's 100 metres | T11 | 9 September | Semifinals | Liu Cuiqing (Guide: Donglin Xu) | China | 11.96 | WR, PR | [12] |
9 September | Semifinals | Libby Clegg (Guide: Chris Clarke) | Great Britain | 11.91 | WR, PR | |||
T12 | 8 September | Heats | Omara Durand (Guide: Yuniol Kindelan) | Cuba | 11.58 | PR | [13] | |
9 September | Semifinals | Omara Durand (Guide: Yuniol Kindelan) | Cuba | 11.55 | PR | |||
9 September | Final | Omara Durand (Guide: Yuniol Kindelan) | Cuba | 11.40 | WR, PR | |||
T13 | 10 September | Heats | Leilia Adzhametova | Ukraine | 11.86 | WR, PR | [14] | |
10 September | Final | Leilia Adzhametova | Ukraine | 11.79 | WR, PR | |||
T33–34 | 10 September | Final | Hannah Cockroft (T34) | Great Britain | 17.42 | PR | [15] | |
T37 | 8 September | Heats | Mandy Francois-Elie | France | 13.69 | PR | [16] | |
8 September | Heats | Georgina Hermitage | Great Britain | 13.39 | WR, PR | |||
9 September | Final | Georgina Hermitage | Great Britain | 13.13 | WR, PR | |||
T38 | 9 September | Heats | Veronica Hipolito | Brazil | 12.84 | PR | [17] | |
9 September | Heats | Sophie Hahn | Great Britain | 12.62 | PR | |||
9 September | Final | Sophie Hahn | Great Britain | 12.62 | PR | |||
T53 | 8 September | Heats | Lisha Huang | China | 16.19 | WR, PR | [18] | |
Men's 200 metres | T11 | 14 September | Semifinals | Ananias Shikongo (Guide: Even Tjiviju) | Namibia | 22.48 | PR | [19] |
T35 | 11 September | Heats | Ihor Tsvietov | Ukraine | 25.64 | PR | [20] | |
12 September | Final | Ihor Tsvietov | Ukraine | 25.11 | PR | |||
T42 | 10 September | Heats | Richard Whitehead | Great Britain | 23.07 | PR | [21] | |
T43–44 | 12 September | Heats | David Prince (T44) | United States | 22.42 | PR | [22] | |
12 September | Final | Liam Malone (T43) | New Zealand | 21.06 | PR | |||
David Prince (T44) | United States | 22.01 | PR | |||||
Women's 200 metres | T11 | 13 September | Final | Libby Clegg (Guide: Chris Clarke) | Great Britain | 24.51 | PR | [23] |
T12 | 11 September | Heats | Elena Chebanu (Guide: Hakim Ibrahimov) | Azerbaijan | 24.16 | PR | [24] | |
11 September | Heats | Omara Durand (Guide: Yuniol Kindelan) | Cuba | 23.67 | PR | |||
12 September | Final | Omara Durand (Guide: Yuniol Kindelan) | Cuba | 23.05 | PR | |||
Men's 400 metres | T20 | 9 September | Final | Daniel Martins | Brazil | 47.22 | WR, PR | [25] |
Women's 400 metres | T37 | 12 September | Heats | Georgina Hermitage | Great Britain | 1:03.44 | PR | [26] |
13 September | Final | Georgina Hermitage | Great Britain | 1:00.53 | WR, PR | |||
T38 | 14 September | Final | Kadeena Cox | Great Britain | 1:00.71 | WR, PR | [27] | |
T43–44 | 12 September | Final | Marie-Amelie Le Fur (T44) | France | 59.27 | WR, PR | [28] | |
T51–52 | 10 September | Final | Michelle Stilwell (T52) | Canada | 1:05.43 | PR | [29] | |
T53 | 11 September | Final | Zhou Hongzhuan | China | 54.43 | WR, PR | [30] | |
Men's 800 metres | T33–34 | 13 September | Heats | Walid Ktila | Tunisia | 1:46.28 | PR | [31] |
13 September | Heats | Mohamed Alhammadi | United Arab Emirates | 1:44.96 | PR | |||
14 September | Final | Mohamed Alhammadi | United Arab Emirates | 1:40.24 | PR | |||
Men's 1500 metres | T12–13 | 13 September | Final | Abdellatif Baka (T13) | Algeria | 3:48.29 | WR, PR | [32] [nb 1] |
Men's discus throw | F37 | 8 September | Final | Khusniddin Norbekov | Uzbekistan | 59.75 m | WR, PR | |
Men's shot put | F20 | 11 September | Final | Muhammad Ziyad Zolkefli | Malaysia | 16.84 m | WR | |
F32 | 8 September | Final | Athanasios Konstantinidis | Greece | 10.39 m | WR, PR | ||
Women's shot put | F56 | 8 September | Final | Nadia Medjmedj | Algeria | 9.92 m | WR, PR | |
Men's javelin throw | F43 | 9 September | Final | Akeem Stewart | Trinidad and Tobago | 57.32 | WR, PR | |
F46 | 14 September | Final | Devendra Jhajharia | India | 63.97 | WR, PR | ||
Men's long jump | T20 | 11 September | Final | Abdul Latif Romly | Malaysia | 7.60 | WR, PR |
Event | Class | Date | Round | Athlete(s) | Nation | Time | Record |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's individual pursuit | B | 8 September | Qualification | Steve Bate (Pilot: Adam Duggleby) | Great Britain | 4:08.146 | WR, PR |
C1 | 9 September | Qualification | Li Zhangyu | China | 3:50.373 | WR, PR | |
C2 | 9 September | Qualification | Liang Guihua | China | 3:42.916 | PR | |
C3 | 9 September | Qualification | David Nicholas | Australia | 3:32.336 | PR | |
C4 | 10 September | Qualification | Jozef Metelka | Slovakia | 4:29.112 | PR | |
Women's individual pursuit | B | 11 September | Qualification | Lora Turnham (Pilot: Corrine Hall) | Great Britain | 3:27.460 | PR |
C1–3 | 8 September | Qualification | Megan Giglia (C3) | Great Britain | 4.03.544 | WR, PR | |
Alyda Norbruis (C2) | Netherlands | 4:12.030 | PR | ||||
8 September | Bronze medal race | Alyda Norbruis (C2) | Netherlands | 4:10.654 | PR | ||
C4 | 8 September | Qualification | Shawn Morelli | United States | 3.57.741 | PR | |
C5 | 8 September | Qualification | Sarah Storey | Great Britain | 3.31.394 | WR, PR | |
Men's 1 km time trial | B | 11 September | Final | Tristan Bangma (Pilot: Teun Mulder) | Netherlands | 59.822 | PR |
C1–3 | 10 September | Final | Li Zhangyu (C1) | China | 1:06.678 | WR, PR | |
Tristen Chernove (C2) | Canada | 1:09.583 | PR | ||||
C4–5 | 9 September | Final | Jody Cundy (C4) | Great Britain | 1:02.473 | PR | |
Alfonso Cabello Llamas (C5) | Spain | 1:04.494 | PR | ||||
Women's 1 km time trial | B | 9 September | Final | Sophie Thornhill (Pilot: Helen Scott) | Great Britain | 1:06.283 | PR |
Women's 500 m time trial | C1–3 | 10 September | Final | Alyda Norbruis (C2) | Netherlands | 39.908 | WR, PR |
Megan Giglia (C3) | Great Britain | 41.252 | WR, PR | ||||
C4–5 | 10 September | Final | Kadeena Cox (C4) | Great Britain | 34.598 | WR, PR | |
Zhou Jufang (C5) | China | 36.004 | WR, PR | ||||
Mixed team sprint | C1–5 | 10 September | Qualification | Louis Rolfe Jon-Allan Butterworth Jody Cundy | Great Britain | 49.004 | WR, PR |
10 September | Final | Louis Rolfe Jon-Allan Butterworth Jody Cundy | Great Britain | 48.635 | WR, PR |
Event | Date | Athlete | Nation | Weight (kg) | Record |
---|---|---|---|---|---|
Men's 49 kg | 8 September | Lê Văn Công | Vietnam | 181 | WR, PR |
Women's 41 kg | 8 September | Nazmiye Muratlı | Turkey | 104 | WR, PR |
Women's 45 kg | 9 September | Hu Dandan | China | 107 | WR, PR |
Men's 54 kg | 9 September | Roland Ezuruike | Nigeria | 200 | PR |
Men's 59 kg | 9 September | Sherif Osman | Egypt | 203 | WR, PR |
Women's 50 kg | 10 September | Lidiia Soloviova | Ukraine | 107 | PR |
Women's 55 kg | 10 September | Amalia Perez | Mexico | 130 | WR, PR |
Men's 65 kg | 10 September | Paul Kehinde | Nigeria | 220 | WR, PR |
Women's 61 kg | 11 September | Lucy Ejike | Nigeria | 142 | WR, PR |
Men's 72 kg | 11 September | Rasool Mohsin | Iraq | 227 | WR, PR |
Women's 67 kg | 11 September | Yujiao Tan | China | 138.5 | WR, PR |
Women's 73 kg | 12 September | Souhad Ghazouani | France | 140 | PR |
Women's 79 kg | 12 September | Bose Omolayo | Nigeria | 138 | WR, PR |
Men's 80 kg | 12 September | Majid Farzin | Iran | 240 | WR, PR |
Women's 86 kg | 13 September | Randa Mahmoud | Egypt | 130 | PR |
Event | Date | Round | Athlete(s) | Nation | Time | Record |
---|---|---|---|---|---|---|
Women's single sculls | 9 September | Heats | Lili Wang | China | 5:21.04 | PR |
11 September | Final | Rachel Morris | Great Britain | 5:13.69 | PR | |
Men's single sculls | 9 September | Heats | Roman Polianskyi | Ukraine | 4:44.70 | PR |
11 September | Final | Roman Polianskyi | Ukraine | 4:39.56 | PR | |
Mixed double sculls | 9 September | Heats | Lauren Rowles Laurence Whiteley | Great Britain | 3.52.16 | WR, PR |
Event | Class | Date | Round | Athlete | Nation | Points | Record |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's 10 metre air rifle standing | SH1 | 8 September | Qualification | Jim Ho Park | South Korea | 625.3 | PR |
8 September | Final | Dong Chao | China | 205.8 | FPR | ||
Women's 10 metre air rifle standing | SH1 | 8 September | Qualification | Cuiping Zhang | China | 413.4 | PR |
8 September | Final | Veronika Vadovičová | Slovakia | 207.8 | FPR | ||
Mixed 10 metre air rifle standing | SH2 | 10 September | Qualification | Veselka Pevec | Slovenia | 634.9 | PR |
10 September | Final | Veselka Pevec | Slovenia | 211.0 | FPR | ||
Women's 10 metre air pistol | SH1 | 9 September | Final | Sareh Javanmardidodmani | Iran | 193.4 | FPR |
Men's 10 metre air pistol | SH1 | 9 September | Final | Chao Yang | China | 198.2 | FPR |
Mixed 10 metre air rifle prone | SH1 | 10 September | Qualification | Veronika Vadovicova | Slovakia | 636.7 | PR |
10 September | Final | Veronika Vadovicova | Slovakia | 212.5 | FPR | ||
Men's 10 metre air rifle prone | SH2 | 13 September | Qualification | Vasyl Kovalchuk | Ukraine | 637.1 | PR |
13 September | Final | Vasyl Kovalchuk | Ukraine | 211.7 | FPR | ||
Men's 50 metre rifle 3 positions | SH1 | 12 September | Qualification | Laslo Suranji | Serbia | 1165-57x | PR |
12 September | Final | Laslo Suranji | Serbia | 453.7 | FPR | ||
Women's 50 metre rifle 3 positions | SH1 | 13 September | Qualification | Cuiping Zhang | China | 583-24x | PR |
13 September | Final | Cuiping Zhang | China | 455.4 | FPR |
Event | Class | Date | Round | Athlete(s) | Nation | Time | Record |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's 400 metre freestyle | S8 | 8 September | Final | Oliver Hynd | Great Britain | 4.21.89 | WR, PR |
Women's 400 metre freestyle | S8 | 8 September | Final | Lakeisha Patterson | Australia | 4.40.33 | WR, PR |
Men's 100 metre backstroke | S6 | 8 September | Final | Tao Zheng | China | 1.10.84 | WR, PR |
S14 | 8 September | Final | Kook Lee In | South Korea | 59.82 | PR | |
S2 | 9 September | Heats | Benying Liu | China | 1.58.29 | WR, PR | |
9 September | Final | Liankang Zou | China | 1.45.25 | WR, PR | ||
S11 | 9 September | Final | Dymitro Zalevskyi | Ukraine | 1:06.66 | WR, PR | |
S1 | 9 September | Final | Hennadii Boiko | Ukraine | 2.08.01 | WR, PR | |
Women's 100 metre backstroke | S7 | 8 September | Heats | Ke Liting | China | 1.22.72 | PR |
S14 | 8 September | Heats | Bethany Firth | Great Britain | 1.04.53 | WR, PR | |
8 September | Final | Bethany Firth | Great Britain | 1.04.05 | WR, PR | ||
S11 | 9 September | Heats | Mary Fisher | New Zealand | 1:18.68 | PR | |
9 September | Final | Mary Fisher | New Zealand | 1.17.96 | WR, PR | ||
S2 | 9 September | Final | Xiu Pin Yip | Singapore | 2:07.09 | WR, PR | |
Men's 100 metre breaststroke | S6 | 8 September | Heats | Jia Hongguang | China | 1.12.27 | WR, PR |
Women's 100 metre breaststroke | S6 | 8 September | Heats | Lingling Song | China | 1.24.66 | WR, PR |
8 September | Final | Lingling Song | China | 1.21.43 | WR, PR | ||
S9 | 8 September | Heats | Lisa Kruger | Netherlands | 1.15.47 | WR, PR | |
Men's 100 metre butterfly | S13 | 8 September | Final | Ihar Boki | Belarus | 53.85 | WR, PR |
S8 | 9 September | Final | Song Maodang | China | 59.19 | WR, PR | |
Women's 100 metre butterfly | S13 | 8 September | Heats | Amilova Fotimakhon | Uzbekistan | 1.04.72 | WR, PR |
8 September | Final | Rebecca Meyers | United States | 1.03.25 | WR, PR | ||
S8 | 9 September | Final | Kateryna Istomina | Ukraine | 1:09.04 | PR | |
Women's 100 metre freestyle | S3 | 8 September | Final | Zulfiya Gabidulina | Kazakhstan | 1.30.07 | WR, PR |
Men's 100 metre freestyle | S11 | 15 September | Final | Brad Snyder | United States | 56.15 | WR, PR |
Men's 50 metre freestyle | S7 | 9 September | Final | Shiyun Pan | China | 27.35 | WR, PR |
Women's 50 metre freestyle | S7 | 9 September | Heats | McKenzie Coan | United States | 32.57 | PR |
9 September | Final | McKenzie Coan | United States | 32.42 | PR | ||
Women's 50 metre backstroke | S2 | 9 September | Final | Xiu Pin Yip | Singapore | 59.38 | WR, PR |
Men's 50 metre butterfly | S6 | 9 September | Final | Qing Xu | China | 29.89 | WR, PR |
Women's 50 metre butterfly | S6 | 9 September | Final | Ellie Robinson | Great Britain | 29.89 | PR |
Mixed 4 x 50 metre freestyle relay | 20 pts | 9 September | Final | Qiuping Peng Shengnan Jiang Wenpan Huang Qing Xu | China | 2.18.20 | WR, PR |
During the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain, athletes from Yugoslavia and Macedonia competed as independent Olympic participants. Macedonian athletes could not appear under their own flag because their NOC had not been formed. Yugoslavia was under United Nations sanctions which prevented the country from taking part in the Olympics. Individual Yugoslav athletes were allowed to take part as independent Olympic participants.
Paul Biedermann is a German retired competitive swimmer, a 200 and 400 metre freestyle long course world champion. He holds the long course and short course world records in the 200 meters freestyle, and the long course world record in the 400 meters freestyle.
This article contains notable highlights from the 2008 Summer Paralympics in Beijing, China.
The 2011 IPC Athletics World Championships was held in Christchurch, New Zealand from January 21 to 30, 2011. Athletes with a disability competed, and the Championships was a qualifying event for the London 2012 Paralympic Games.
Kathleen Genevieve Ledecky is an American competitive swimmer. Having won 7 Olympic gold medals and 15 world championship gold medals, the most in history for a female swimmer, she is considered one of the greatest swimmers of all time. Ledecky is the world record holder in the women's 400-, 800-, and 1500-meter freestyle. She also holds the fastest-ever times in the women's 500-, 1000-, 1500-, and 1650-yard freestyle events.
Hannah Lucy Cockroft is a British wheelchair racer specialising in sprint distances in the T34 classification. She holds the world records for the 100 metres, 200 metres, 400 metres, 800 metres and 1500 metres in her classification and the Paralympic records at 100 metres, 200 metres, 400 metres and 800 metres. Competing for Great Britain at the 2012 Summer Paralympics, she won two gold medals. She won three further gold medals at the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro.
This article contains a chronological summary of major events from the 2012 Summer Paralympics in London.
The 2013 IPC Athletics World Championships was the biggest track and field competition for athletes with a disability since the 2012 Summer Paralympics. It was held in Lyon, France, and lasted from 20 to 28 July. Around 1,100 athletes competed, from 94 different countries. The event was held in the Stade du Rhône located at the Parc de Parilly in Vénissieux, in Lyon Metropolis.
Kadeena Cox is a British television presenter and parasport athlete competing in T38 para-athletics sprint events and C4 para-cycling events. She was part of the 2015 IPC Athletics World Championships and the 2016 UCI Para-cycling Track World Championships, in which she won world titles in the T37 100m and C4 500m time trial respectively.
South Africa entered 45 athletes in the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro from 7 - 18 September 2016. The country qualified athletes in archery, athletics, canoeing, cycling, equestrian, powerlifting, rowing, swimming, shooting and wheelchair tennis.
The 2016 Australian Swimming Championships were held from 7 to 14 April 2016 at the South Australia Aquatic and Leisure Centre in Adelaide, South Australia. They doubled up as the national trials for the 2016 Summer Olympics and the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro, Brazil.
The 2016 Summer Paralympics are running from Wednesday 7 September to Sunday 18 September, in Rio de Janeiro, Brazil. This is a chronological summary of the major events that took place during the course of the Games.
The Women's 100m athletics events for the 2016 Summer Paralympics take place at the Estádio Olímpico João Havelange from September 8 to September 17, 2016. A total of 15 events were contested over this distance for 19 different classifications.
Liam Bevan Malone is a former New Zealand para-athlete, primarily competing in sprint events. He represented New Zealand at the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro, where he won gold medals in the men's 200 metres T44 and 400 metres T44, and the silver medal in the men's 100 metres T44.
The Men's 100m athletics events for the 2016 Summer Paralympics take place at the Estádio Olímpico João Havelange from September 8 to September 16, 2016. A total of 16 events were contested over this distance, and entry was open in 19 classifications.
Hamide Kurt Doğangün is a Turkish female Paralympian athlete competing in the T53 disability class sprint events of 100m and 400m, T52/T53 class middle distance event of 800m as well as T53/T54 class 4 × 400 m relay event.
The Women's 400m athletics events for the 2016 Summer Paralympics take place at the Estádio Olímpico João Havelange from 8 September to 17 September 2016. A total of 12 events were contested over this distance for 15 different classifications.
Athletics contests were held at the 2007 Parapan American Games from August 13 to 19 at the João Havelange Stadium in Rio de Janeiro, Brazil.