Aquatics at the 2002 Commonwealth Games

Last updated

The Aquatics' events at the 2002 Commonwealth Games were held at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England. The sports featured 54 events in three disciplines:

Contents

Diving

Men

EventGoldSilverBronze
1 m springboard Alexandre Despatie
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Tony Ally
Flag of England.svg  England
Steven Barnett
Flag of Australia (converted).svg  Australia
3 m springboard Alexandre Despatie
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Tony Ally
Flag of England.svg  England
Robert Newbery
Flag of Australia (converted).svg  Australia
10 m platform Peter Waterfield
Flag of England.svg  England
Leon Taylor
Flag of England.svg  England
Alexandre Despatie
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada

Women

EventGoldSilverBronze
1 m springboard Irina Lashko
Flag of Australia (converted).svg  Australia
Blythe Hartley
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Jane Smith
Flag of England.svg  England
3 m springboard Irina Lashko
Flag of Australia (converted).svg  Australia
Émilie Heymans
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Jane Smith
Flag of England.svg  England
10 m platform Loudy Tourky
Flag of Australia (converted).svg  Australia
Émilie Heymans
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Blythe Hartley
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada

Swimming

Men

EventGoldSilverBronze
50 m freestyle
details
Roland Schoeman
Flag of South Africa.svg  South Africa
22.33 Brett Hawke
Flag of Australia.svg  Australia
22.34 Mark Foster
Flag of England.svg  England
22.47
50 m EAD freestyle
details
Ben Austin (S8)
Flag of Australia.svg  Australia
27.59
(-0.34)
Philippe Gagnon (S10)
Flag of Canada.svg  Canada
25.04 =WR
(0.00)
Benoît Huot (S10)
Flag of Canada.svg  Canada
25.07
(+0.03)
100 m freestyle
details
Ian Thorpe
Flag of Australia.svg  Australia
48.73 GR Ashley Callus
Flag of Australia.svg  Australia
49.45 Ryk Neethling
Flag of South Africa.svg  South Africa
49.71
100 m EAD freestyle
details
Ben Austin (S8)
Flag of Australia.svg  Australia
1:00.21 WR
(-1.26)
Scott Field (S13)
Flag of South Africa.svg  South Africa
55.12
(-0.57)
David Roberts (S7)
Flag of Wales 2.svg  Wales
1:02.50 WR
(-0.12 )
200 m freestyle
details
Ian Thorpe
Flag of Australia.svg  Australia
1:44.71 GR Grant Hackett
Flag of Australia.svg  Australia
1:46.13 Rick Say
Flag of Canada.svg  Canada
1:49.40
400 m freestyle
details
Ian Thorpe
Flag of Australia.svg  Australia
3:40.08 WR Grant Hackett
Flag of Australia.svg  Australia
3:43.48 Graeme Smith
Flag of Scotland.svg  Scotland
3:49.40
1500 m freestyle
details
Grant Hackett
Flag of Australia.svg  Australia
14:54.29 Graeme Smith
Flag of Scotland.svg  Scotland
15:07.19 Craig Stevens
Flag of Australia.svg  Australia
15:09.24
50 m backstroke
details
Matt Welsh
Flag of Australia.svg  Australia
25.65 GR Alex Lim
Flag of Malaysia.svg  Malaysia
25.67 Gerhard Zandberg
Flag of South Africa.svg  South Africa
25.89
100 m backstroke
details
Matt Welsh
Flag of Australia.svg  Australia
54.72 GR Ian Thorpe
Flag of Australia.svg  Australia
55.38 Alex Lim
Flag of Malaysia.svg  Malaysia
55.44
200 m backstroke
details
James Goddard
Flag of England.svg  England
1:59.83 Gregor Tait
Flag of Scotland.svg  Scotland
2:00.55 Simon Militis
Flag of England.svg  England
2:01.04
50 m breaststroke
details
James Gibson
Flag of England.svg  England
27.72 Adam Whitehead
Flag of England.svg  England
27.79 Darren Mew
Flag of England.svg  England
27.80
100 m breaststroke
details
Adam Whitehead
Flag of England.svg  England
1:01.13 Morgan Knabe
Flag of Canada.svg  Canada
1:01.23 James Gibson
Flag of England.svg  England
1:01.64
200 m breaststroke
details
Jim Piper
Flag of Australia.svg  Australia
2:13.10 Terence Parkin
Flag of South Africa.svg  South Africa
2:13.34 Mike Brown
Flag of Canada.svg  Canada
2:13.82
50 m butterfly
details
Geoff Huegill
Flag of Australia.svg  Australia
23.57 Roland Schoeman
Flag of South Africa.svg  South Africa
23.66 Mark Foster
Flag of England.svg  England
24.11
100 m butterfly
details
Geoff Huegill
Flag of Australia.svg  Australia
52.36 = GR Mike Mintenko
Flag of Canada.svg  Canada
52.80 Adam Pine
Flag of Australia.svg  Australia
53.02
200 m butterfly
details
Justin Norris
Flag of Australia.svg  Australia
1:56.95 GR Stephen Parry
Flag of England.svg  England
1:57.71 James Hickman
Flag of England.svg  England
1:58.55
200 m individual medley
details
Justin Norris
Flag of Australia.svg  Australia
2:01.32 Adrian Turner
Flag of England.svg  England
2:02.10 James Goddard
Flag of England.svg  England
2:02.48
400 m individual medley
details
Justin Norris
Flag of Australia.svg  Australia
4:16.95 GR Brian Johns
Flag of Canada.svg  Canada
4:17.41 Adrian Turner
Flag of England.svg  England
4:18.75
4 × 100 m freestyle relay
details
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Ashley Callus (49.42)
Todd Pearson (49.25)
Grant Hackett (49.49)
Ian Thorpe (48.26)
Leon Dunne [a]
Adam Pine [a]
3:16.42 GR Flag of South Africa.svg  South Africa  (RSA)
Roland Schoeman ()
Hendrik Odendaal ()
Lyndon Ferns ()
Ryk Neethling ()
Gerhard Zandberg [a]
Nicholas Folker [a]
3:18.86Flag of Canada.svg  Canada  (CAN)
Brent Hayden ()
Craig Hutchison ()
Matthew Rose ()
Rick Say ()
Brian Johns [a]
3:19.39
4 × 200 m freestyle relay
details
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Grant Hackett (1:46.61)
Leon Dunne (1:50.45)
Jason Cram (1:49.81)
Ian Thorpe (1:44.82)
7:11.69 GR Flag of Canada.svg  Canada  (CAN)
Rick Say ()
Brian Johns ()
Mark Johnston ()
Mike Mintenko ()
7:17.17Flag of England.svg  England  (ENG)
Adam Faulkner ()
James Salter ()
Stephen Parry ()
Simon Burnett ()
7:22.56
4 × 100 m medley relay
details
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Matt Welsh ()
Jim Piper ()
Geoff Huegill ()
Ian Thorpe ()
3:36.05 GR Flag of England.svg  England  (ENG)
Adam Ruckwood ()
Adam Whitehead ()
James Hickman ()
Matthew Kidd ()
3:38.37Flag of Canada.svg  Canada  (CAN)
Riley Janes ()
Morgan Knabe ()
Mike Mintenko ()
Brent Hayden ()
3:38.91
a Swimmers who participated in the heats only and received medals.

Women

EventGoldSilverBronze
50 m freestyle
details
Alison Sheppard
Flag of Scotland.svg  Scotland
24.76 Jodie Henry
Flag of Australia.svg  Australia
25.37 Toni Jeffs
Flag of New Zealand.svg  New Zealand
25.48
50 m EAD freestyle
details
Natalie du Toit (S9)
Flag of South Africa.svg  South Africa
29.68
(-1.06)
Stéphanie Dixon (S9)
Flag of Canada.svg  Canada
30.60
(-0.14)
Danielle Campo (S7)
Flag of Canada.svg  Canada
35.02 GR
(+0.04)
100 m freestyle
details
Jodie Henry
Flag of Australia.svg  Australia
55.45 Helene Muller
Flag of South Africa.svg  South Africa
55.60 Karen Legg
Flag of England.svg  England
55.86
100 m EAD freestyle
details
Natalie du Toit (S9)
Flag of South Africa.svg  South Africa
1:02.93
(-2.30)
Stéphanie Dixon (S9)
Flag of Canada.svg  Canada
1:05.05
(-0.18)
Kirby Cote (S13)
Flag of Canada.svg  Canada
1:01.76 GR
(+1.88)
200 m freestyle
details
Karen Pickering
Flag of England.svg  England
1:59.69 GR Karen Legg
Flag of England.svg  England
1:59.86 Elka Graham
Flag of Australia.svg  Australia
Petria Thomas
Flag of Australia.svg  Australia
2:00.07
400 m freestyle
details
Rebecca Cooke
Flag of England.svg  England
4:09.49 Elka Graham
Flag of Australia.svg  Australia
4:11.47 Janelle Atkinson
Flag of Jamaica.svg  Jamaica
4:13.24
800 m freestyle
details
Rebecca Cooke
Flag of England.svg  England
8:28.54 Amanda Pascoe
Flag of Australia.svg  Australia
8:34.19 Janelle Atkinson
Flag of Jamaica.svg  Jamaica
8:36.23
50 m backstroke
details
Dyana Calub
Flag of Australia.svg  Australia
28.98 GR Jennifer Carroll
Flag of Canada.svg  Canada
29.05 Sarah Price
Flag of England.svg  England
29.08
100 m backstroke
details
Sarah Price
Flag of England.svg  England
1:01.06 GR Dyana Calub
Flag of Australia.svg  Australia
1:01.86 Giaan Rooney
Flag of Australia.svg  Australia
1:02.22
200 m backstroke
details
Sarah Price
Flag of England.svg  England
2:10.58 GR Joanna Fargus
Flag of England.svg  England
2:11.60 Katy Sexton
Flag of England.svg  England
2:12.01
50 m breaststroke
details
Zoë Baker
Flag of England.svg  England
30.60 Sarah Poewe
Flag of South Africa.svg  South Africa
31.73 Tarnee White
Flag of Australia.svg  Australia
31.74
100 m breaststroke
details
Leisel Jones
Flag of Australia.svg  Australia
1:08.74 Brooke Hanson
Flag of Australia.svg  Australia
1:09.10 Sarah Poewe
Flag of South Africa.svg  South Africa
1:09.29
200 m breaststroke
details
Leisel Jones
Flag of Australia.svg  Australia
2:25.93 Sarah Poewe
Flag of South Africa.svg  South Africa
2:27.47 Kelli Waite
Flag of Australia.svg  Australia
2:28.58
50 m butterfly
details
Petria Thomas
Flag of Australia.svg  Australia
26.66 GR Nicole Irving
Flag of Australia.svg  Australia
27.13 Alison Sheppard
Flag of Scotland.svg  Scotland
27.30
100 m butterfly
details
Petria Thomas
Flag of Australia.svg  Australia
58.57 Mandy Loots
Flag of South Africa.svg  South Africa
59.68 Jen Button
Flag of Canada.svg  Canada
1:00.22
200 m butterfly
details
Petria Thomas
Flag of Australia.svg  Australia
2:08.40 Georgina Lee
Flag of England.svg  England
2:10.73 Margaretha Pedder
Flag of England.svg  England
2:11.60
200 m individual medley
details
Kirsty Coventry
Flag of Zimbabwe.svg  Zimbabwe
2:14.53 GR Jennifer Reilly
Flag of Australia.svg  Australia
2:14.99 Marianne Limpert
Flag of Canada.svg  Canada
2:15.07
400 m individual medley
details
Jennifer Reilly
Flag of Australia.svg  Australia
4:43.59 Elizabeth Van Welie
Flag of New Zealand.svg  New Zealand
4:44.56 Jessica Abbott
Flag of Australia.svg  Australia
4:47.11
4 × 100 m freestyle relay
details
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Alice Mills ()
Jodie Henry ()
Petria Thomas ()
Sarah Ryan ()
3:40.41 GR Flag of England.svg  England  (ENG)
Melanie Marshall (56.08)
Rosalind Brett (55.79)
Karen Legg (54.87)
Karen Pickering (54.73)
3:41.47Flag of Canada.svg  Canada  (CAN)
Laura Nicholls ()
Marianne Limpert ()
Laura Pomeroy ()
Jessica Deglau ()
3:45.33
4 × 200 m freestyle relay
details
Flag of England.svg  England  (ENG)
Karen Legg (2:00.62)
Georgina Lee (2:00.31)
Jo Fargus (2:01.05)
Karen Pickering (1:59.41)
8:01.39 GR Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Elka Graham (2:00.64)
Giaan Rooney (2:00.05)
Rebecca Creedy (2:01.43)
Petria Thomas (1:59.79)
8:01.91none awarded
as there was only four teams competing.
4 × 100 m medley relay
details
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
Dyana Calub (1:02.35)
Leisel Jones (1:08.67)
Petria Thomas (58.53)
Jodie Henry (54.15)
4:03.70 GR Flag of South Africa.svg  South Africa  (RSA)
Charlene Wittstock (1:02.24)
Sarah Poewe (1:07.95)
Mandy Loots (59.26)
Helene Muller (55.51)
4:05.06Flag of England.svg  England  (ENG)
Sarah Price (1:01.62)
Kate Haywood (1:09.53)
Georgina Lee (59.67)
Karen Legg (54.83)
4:05.65

Synchronised swimming

EventGoldSilverBronze
Solo Claire Carver-Dias
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
93.834 Gayle Adamson
Flag of England.svg  England
87.917 Naomi Young
Flag of Australia (converted).svg  Australia
85.834
Duet Claire Carver-Dias and
Fanny Létourneau
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
94.417 Gayle Adamson &
Katie Hooper
Flag of England.svg  England
88.167 Ashleigh Rudder &
Naomi Young
Flag of Australia (converted).svg  Australia
85.917

See also

Related Research Articles

2002 Commonwealth Games

The 2002 Commonwealth Games, officially known as the XVII Commonwealth Games and commonly known as Manchester 2002 were held in Manchester, England, from 25 July to 4 August 2002. The 2002 Games were to be hosted in the United Kingdom to coincide with the Golden Jubilee of Elizabeth II, head of the Commonwealth, and Manchester was selected for the 2002 Games ahead of London. The 2002 Commonwealth Games was, prior to the 2012 Summer Olympics, the largest multi-sport event ever to be held in the UK, eclipsing the London 1948 Summer Olympics in numbers of teams and athletes participating. In terms of sports and events, the 2002 Games were the largest Commonwealth Games in history featuring 281 events across 17 sports.

1934 British Empire Games

The 1934 British Empire Games were the second edition of what is now known as the Commonwealth Games, held in England, from 4–11 August 1934. The host city was London, with the main venue at Wembley Park, although the track cycling events were in Manchester. Seventeen national teams took part, including the Irish Free State.

Manchester Aquatics Centre Public aquatic sports facility in Manchester, England

The Manchester Aquatics Centre, abbreviated MAC, is a public aquatics sports facility south of the city centre of Manchester, England, north of the main buildings of the University of Manchester near Manchester Metropolitan University. It was purpose built for the 2002 Commonwealth Games, and cost £32 million to build.

Leisel Jones Australian swimmer

Leisel Marie Jones, OAM is an Australian former competition swimmer and Olympic gold medallist. A participant in the 2000 Summer Olympics – at just 15 years old – and 2004 Summer Olympics, she was part of gold-medal-winning Australian team in the women's 4×100-metre medley relay at the Athens Games in 2004 and a gold medallist for 100-metre breaststroke in the 2008 Summer Olympics in Beijing.

Scotland at the Commonwealth Games Sporting event delegation

Scotland is one of only six countries to have competed in every Commonwealth Games since the first Empire Games in 1930. The others are Australia, Canada, England, New Zealand and Wales.

The Commonwealth Water Polo Championships are held in conjunction with the Commonwealth Games, although they are no longer included in the Commonwealth Games programme. They are in a round robin format.

Dyana Jane Calub is an Australian former backstroke swimmer of the 2000s, who won the silver medal in the 4×100-metre medley relay at the 2000 Summer Olympics in Sydney.

Keri-anne Payne

Keri-anne Payne, also known by her married name Keri-anne Carry, is a South African-born British swimmer, specialising in marathon open water swimming, and long-distance freestyle swimming in the pool. She is a two-time 10-kilometre open water world champion, and an Olympic silver medallist.

Zoë Baker is a former world record holder in swimming who represented Great Britain until 2005, when she switched allegiance to New Zealand whilst living there. She later returned to the United Kingdom and she switched her allegiance back to Great Britain in 2011.

The Women's 4 × 100 m Medley Relay at the 2006 Commonwealth Games occurred on Tuesday, 21 March 2006 at the Melbourne Sports and Aquatic Centre in Melbourne, Australia. It was the second-to-last event of the swimming program at the Games, and the last women's event.

Jessica Abbott is an Australian swimmer.

Amanda Pascoe is an Australian freestyle swimmer.

Jason Cram is an Australian freestyle swimmer.

James Guy (swimmer) British swimmer

James Guy is an English competitive swimmer who has represented Great Britain in the Olympic Games, the FINA World Championships and the LEN European championships, and England in the Commonwealth Games. Guy specialises in the 400- and 200-metre freestyle, and the 100-metre butterfly.

The women's 200 metre breaststroke event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 1 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

The women's 800 metre freestyle event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 1 and 2 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

The women's 4 × 200 metre freestyle relay event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 1 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

The men's 1500 metre freestyle event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 3 and 4 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

The women's 200 metre breaststroke event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 4 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

The women's 100 metre breaststroke event at the 2002 Commonwealth Games as part of the swimming programme took place on 2 and 3 August at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England.

References