China at the 2010 Summer Youth Olympics

Last updated
China at the
2010 Summer Youth Olympics
Flag of the People's Republic of China.svg
IOC code CHN
NOC Chinese Olympic Committee
Website www.olympic.cn  (in Chinese and English)
in Singapore
Competitors68 in 19 sports
Flag bearerHuang Yuxiang [1]
Medals
Ranked 1st
Gold
30
Silver
16
Bronze
5
Total
51
Summer Youth Olympics appearances

China participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore. The Chinese Team consisted of 68 athletes competing in 19 sports.

Contents

Medalists

MedalNameSportEventDate
Gold medal icon.svg Gold Dai Jun Swimming Youth Men's 400m Freestyle 15 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tian Yuan Weightlifting Youth Women's 48kg 15 Aug
Gold medal icon.svg Gold Sun Bowei, Tang Yi, Liu Lan, He Jianbin Swimming Mixed 4 × 100 m Freestyle Relay 15 Aug
Gold medal icon.svg Gold He Jianbin Swimming Youth Men's 100m Backstroke 16 Aug
Gold medal icon.svg Gold Bai Anqi Swimming Youth Women's 200m Backstroke 17 Aug
Gold medal icon.svg Gold Deng Wei Weightlifting Youth Women's 58kg 17 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tang Yi Swimming Youth Women's 100m Freestyle 17 Aug
Gold medal icon.svg Gold Lin Sheng Fencing Cadet Female Épée 17 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tang Yi Swimming Youth Women's 200m Freestyle 18 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Lan Swimming Youth Women's 50m Butterfly 18 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Lan, Bai Anqi, Wang Chang, Tang Yi Swimming Youth Women's 4 × 100 m Freestyle Relay 19 Aug
Gold medal icon.svg Gold Zheng Shuyin Taekwondo Youth Women's +63kg 19 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Chang Taekwondo Youth Men's +73kg 19 Aug
Gold medal icon.svg Gold Dong Yu Gymnastics Youth Women's Trampoline 20 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tang Yi Swimming Youth Women's 50m Freestyle 20 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Lan Swimming Youth Women's 100m Butterfly 20 Aug
Gold medal icon.svg Gold He Jianbin, Wang Ximing, Liu Lan, Tang Yi Swimming Mixed 4 × 100 m Medley Relay 20 Aug
Gold medal icon.svg Gold Hao Cheng Tang, Zheng Saisai Tennis Women's Doubles 21 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Jiao Diving Youth Women's 10m Platform 21 Aug
Gold medal icon.svg Gold Gao Ting Jie Shooting Men's 10m Air Rifle 22 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tan Sixin Gymnastics Women's Balance Beam 22 Aug
Gold medal icon.svg Gold Tan Sixin Gymnastics Women's Floor Exercise 22 Aug
Gold medal icon.svg Gold Xie Zhenye Athletics Boys' 200m 22 Aug
Gold medal icon.svg Gold Qiu Bo Diving Youth Men's 3m Springboard 22 Aug
Gold medal icon.svg Gold Ma Xueya, Shen Yi, Jin Jiabao, Yang Xi Basketball Girls' Final 23 Aug
Gold medal icon.svg Gold Gu Yuting Table tennis Women's Singles 23 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Binbin Athletics Boys' hammer throw 23 Aug
Gold medal icon.svg Gold Liu Jiao Diving Youth Women's 3m Springboard 23 Aug
Gold medal icon.svg Gold Qiu Bo Diving Youth Men's 10m Platform 24 Aug
Gold medal icon.svg Gold Wang Xiaodong Canoeing C1 Obstacle Canoe Slalom Men 25 Aug
Silver medal icon.svg Silver Xie Jiawu Weightlifting Youth Men's 56kg 15 Aug
Silver medal icon.svg Silver Yuan Yuan Wrestling Youth Women's 52kg 16 Aug
Silver medal icon.svg Silver Bai Anqi Swimming Youth Women's 100m Backstroke 16 Aug
Silver medal icon.svg Silver Gong Xingbin Weightlifting Youth Men's 69kg 17 Aug
Silver medal icon.svg Silver Sun Bowei, Dai Jun, Wang Ximing, He Jianbin Swimming Youth Men's 4 × 100 m Freestyle Relay 17 Aug
Silver medal icon.svg Silver Tan Sixin Gymnastics Youth Girls artistic individual all-around 19 Aug
Silver medal icon.svg Silver Deng Xuan Badminton Youth Girls' Singles Badminton 19 Aug
Silver medal icon.svg Silver Zheng Saisai Tennis Youth Women's Singles 20 Aug
Silver medal icon.svg Silver He Yuxiang Gymnastics Youth Men's Trampoline 20 Aug
Silver medal icon.svg Silver Zhengyang Xu Equestrian Team Jumping 20 Aug
Silver medal icon.svg Silver Mao Yanxue Athletics Girls' 5km Walk 21 Aug
Silver medal icon.svg Silver Wang Dongqiang Athletics Boys' 110m Hurdles 21 Aug
Silver medal icon.svg Silver Tan Sixin Gymnastics Youth Girls Uneven Bars 21 Aug
Silver medal icon.svg Silver Jieyi Huang Canoeing K1 Head to head Canoe Sprint Women 22 Aug
Silver medal icon.svg Silver Gu Siyu Athletics Girls' Shot Put 22 Aug
Silver medal icon.svg Silver Fang Xue Shooting 10m Air Pistol Women Junior 23 Aug
Silver medal icon.svg Silver Fu Haitao Athletics Boys' triple jump 23 Aug
Silver medal icon.svg Silver Wenjing Zhu Modern Pentathlon Mixed Relay 24 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Liu Lan Swimming Youth Women's 200m Butterfly 16 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Zhu Xiaodong Gymnastics Youth Men's artistic individual all-around 18 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Zhu Xiaodong Gymnastics Youth Men's Floor Exercise 21 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Zhu Xiaodong Gymnastics Youth Men's Horizontal Bar 22 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Xia Youlian Athletics Girls' hammer throw 23 Aug
Bronze medal icon.svg Bronze Gu Yuting Table Tennis Mixed Team 26 Aug

Archery

Boys

AthleteEventRanking RoundRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Luo Siyue Boys’ Individual 6367Flag of Bulgaria.svg  Todorov  (BUL)
L0–6
Did not advance17

Girls

AthleteEventRanking RoundRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Song Jia Girls’ Individual 61910Flag of Slovenia.svg  Bozic  (SLO)
W6–4
Flag of Ukraine.svg  Sichenikova  (UKR)
W7–3
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Tan  (TPE)
L0–6
Did not advance8

Mixed Team

AthleteEventPartnerRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Luo Siyue Mixed Team Flag of Belarus (1995-2012).svg  Iryna Hul  (BLR)Flag of Belgium (civil).svg  Gobbels  (BEL)/
Flag of the Czech Republic.svg  Hajduk  (CZE)
W6–2
Flag of Finland.svg  Sorsa  (FIN)/
Flag of Russia.svg  Tsybzhitov  (RUS)
W6–5
Flag of Italy.svg  Filippi  (ITA)/
Flag of Belarus (1995-2012).svg  Karoukin  (BLR)
L2–6
Did not advance8
Song Jia Mixed Team Flag of Italy.svg  Lorenzo Pianesi  (ITA)Flag of Singapore.svg  Cheok  (SIN)/
Flag of Mexico.svg  Farjat  (MEX)
W6–0
Flag of Japan.svg  Okubo  (JPN)/
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Ku  (TPE)
W6–0
Flag of Greece.svg  Paraskevopoulou  (GRE)/
Flag of Slovenia.svg  Rajh  (SLO)
L4–6
Did not advance6

Athletics

Boys

Track and Road Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Xie Zhenye Boys’ 200m 21.271 Q21.22 Gold medal icon.svg
Wang Dongqiang Boys’ 110m Hurdles 13.876 Q13.41 Silver medal icon.svg
Wei Xubao Boys’ 10km Walk 45:33.805
Flag of Japan.svg  Masaki Nashimoto  (JPN)
Flag of the People's Republic of China.svg  Xie Zhenye  (CHN)
Flag of Saudi Arabia.svg  Abdullah Abkar  (KSA)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Dongbaek Choi  (KOR)
Boys’ Medley Relay 1:54.145
Field Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Li Meng Boys’ Shot Put 20.186 Q20.257
Liu Binbin Boys’ Hammer Throw 70.335 Q73.99 Gold medal icon.svg
Haibing Huang Boys’ Long Jump 7.513 Q6.958
Fu Haitao Boys’ Triple Jump 15.434 Q16.14 Silver medal icon.svg

Girls

Track and Road Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Zheng Yarong Girls’ 100m Hurdles 13.764 Q13.715
Li Lijiao Girls’ 2000m Steeplechase 6:54.704 Q6:55.204
Mao Yanxue Girls’ 5km Walk 22:29.42 Silver medal icon.svg
Field Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Gu Siyu Girls’ Shot Put 15.712 Q15.49 Silver medal icon.svg
Peng Juanhong Girls’ Javelin Throw 40.7712 qB44.5312
Xia Youlian Girls’ Hammer Throw 58.004 Q56.62 Bronze medal icon.svg
Xu Huiqin Girls’ Pole Vault 3.902 Q4.104

Badminton

Boys
AthleteEventGroup StageKnock-Out Stage
Match 1Match 2Match 3RankQuarterfinalSemifinalFinalRank
Huang Yuxiang Boys’ Singles Flag of Egypt.svg  Elsayad  (EGY)

W2–0
(21–9, 21–13)

Flag of the Netherlands.svg  Fransman  (NED)

W2–0
(21–11, 21–14)

Flag of Algeria.svg  Belarbi  (ALG)

W2–0
(21–9, 21–11)

1 QFlag of Thailand.svg  Poodchalat  (THA)

L0–2
(16–21, 19–21)

Did not advance=5
Girls
AthleteEventGroup StageKnock-Out Stage
Match 1Match 2Match 3RankQuarterfinalSemifinalFinalRank
Deng Xuan Girls’ Singles Flag of Peru.svg  Winder  (PER)

W2–0
(21–12, 21–5)

Flag of New Zealand.svg  Cheng  (NZL)

W2–0
(21–9, 21–5)

Flag of Indonesia.svg  Suwarno  (INA)

W2–0
(21–11, 22–20)

1 QFlag of Spain.svg  Marin  (ESP)

W2–0
(21–12, 21–19)

Flag of the United Kingdom.svg  Milne  (GBR)

W2–0
(21–12, 21–12)

Flag of Thailand.svg  Taerattanachai  (THA)

L0–2
(14–21, 17–21)

Silver medal icon.svg

Basketball

Girls

Squad ListEventGroup StagePlacement StageRank
Group CRank1st–8th1st–4th1st–2nd
Shen Yi (C)
Jin Jiabao
Yang Xi
Ma Xueya
Girls' Basketball Flag of Thailand.svg  Thailand
W34–13
1Flag of Japan.svg  Japan
W26–23
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
W28–21
Flag of Australia (converted).svg  Australia
W33–29
Gold medal icon.svg
Flag of Mali.svg  Mali
W32–12
Flag of Brazil.svg  Brazil
W28–24
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
W33–19

Canoeing

Boys
AthleteEventTime TrialRound 1Round 2 (Rep)Round 3Round 4Round 5FinalRank
TimeRank
Wang Xiaodong Boys’ C1 Slalom 1:32.611Flag of Russia.svg  Volgin  (RUS)
W1:33.91-DNF
Flag of Angola.svg  Chimbumba  (ANG)
W1:34.98-2:21.23
Flag of Romania.svg  Liferi  (ROU)
W1:36.07-2:07.68
Flag of Ukraine.svg  Melnyk  (UKR)
W1:36.60-1:53.81
Flag of Germany.svg  Soeter  (GER)
W1:32.66-1:41.20
Gold medal icon.svg
Boys’ C1 Sprint 2:02.0911Flag of Mexico.svg  Castaneda  (MEX)
L2:05.51-1:48.37
Flag of Armenia.svg  Babayan  (ARM)
W2:07.19-2:22.45
Flag of Moldova.svg  Tiganu  (MDA)
L2:02.75-1:48.70
Did not advance
Girls
AthleteEventTime TrialRound 1Round 2 (Rep)Round 3Round 4Round 5FinalRank
TimeRank
Huang Jieyi Girls’ K1 Slalom 1:58.5216Flag of Belgium (civil).svg  Peters  (BEL)
L2:05.78-1:46.14
Flag of South Africa.svg  Segal  (RSA)
W1:58.94-1:59.67
Did not advance
Girls’ K1 Sprint 1:41.693Flag of the Czech Republic.svg  Zasterova  (CZE)
W1:42.66-2:00.73
Flag of France.svg  Hostens  (FRA)
W1:42.78-1:51.32
Flag of Belarus (1995-2012).svg  Hryshyna  (BLR)
W1:42.71-1:45.94
Flag of Spain.svg  Monleon  (ESP)
W1:43.78-1:50.50
Flag of Hungary.svg  Farkasdi  (HUN)
L1:44.73-1:41.26
Silver medal icon.svg

Diving

Boys
AthleteEventPreliminaryFinal
PointsRankPointsRank
Qiu Bo Boys’ 3m Springboard 618.751 Q607.15 Gold medal icon.svg
Boys’ 10m Platform 643.251 Q673.50 Gold medal icon.svg
Girls
AthleteEventPreliminaryFinal
PointsRankPointsRank
Liu Jiao Girls’ 3m Springboard 505.351 Q511.35 Gold medal icon.svg
Girls’ 10m Platform 491.451 Q479.60 Gold medal icon.svg

Equestrian

AthleteHorseEventRound 1Round 2TotalJump-OffRank
PenaltiesRankPenaltiesRankPenaltiesTime
JumpTimeJumpTime
Xu Zhengyang Foxdale Villarni Individual Jumping 12023122262626
Flag of Hong Kong.svg  Jasmine Zin Man Lai  (HKG)
Flag of New Zealand.svg  Jake Lambert  (NZL)
Flag of the People's Republic of China.svg  Xu Zhengyang  (CHN)
Flag of Oman.svg  Sultan Al Tooqi  (OMA)
Flag of Australia.svg  Thomas McDermott  (AUS)
Butterfly Kisses
Le Lucky
Foxdale Villarni
Joondooree Farms Damiro
Hugo
Team Jumping 12
0
16
4
0
0
0
0
0
0
14
0
20
4
0
0
0
0
0
0
280
12
0
4
8
50.57
46.13
51.46
52.23
46.10
Silver medal icon.svg

Fencing

Group Stage
AthleteEventMatch 1Match 2Match 3Match 4Match 5Match 6Seed
Lin Sheng Girls’ Épée Flag of Singapore.svg  Rahardja  (SIN)
W5–2
Flag of Palestine.svg  Jaqman  (PLE)
W5–0
Flag of the United States.svg  Holmes  (USA)
W5–1
Flag of Italy.svg  Santuccio  (ITA)
W5–2
Flag of Poland.svg  Swatowska  (POL)
W5–4
Flag of Switzerland.svg  Brunner  (SUI)
W5–1
1
Wang Lianlian Girls’ Foil Flag of El Salvador.svg  Barrera  (ESA)
W2–1
Flag of Singapore.svg  Wong  (SIN)
L1–5
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Choi  (KOR)
W4–3
Flag of Hungary.svg  Lupkovics  (HUN)
W5–3
Flag of Slovakia.svg  Cellerova  (SVK)
L0–5
8
Wan Yini Girls’ Sabre Flag of the United States.svg  Merza  (USA)
L3–5
Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg  Nyabileke  (COD)
W5–1
Flag of Germany.svg  Musch  (GER)
W5–3
Flag of Iraq.svg  Hilwiyah  (IRQ)
W5–4
Flag of Poland.svg  Wator  (POL)
W5–4
Flag of Ukraine.svg  Komaschuk  (UKR)
L3–5
5
Knock-Out Stage
AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Lin Sheng Girls’ Épée Flag of the United Kingdom.svg  Radford  (GBR)
W15–5
Flag of Poland.svg  Swatowska  (POL)
W15–11
Flag of Italy.svg  Santuccio  (ITA)
W9–8
Gold medal icon.svg
Wang Lianlian Girls’ Foil Flag of Egypt.svg  Daw  (EGY)
W15–4
Flag of Canada.svg  Goldie  (CAN)
L11–15
Did not advance8
Wan Yini Girls’ Sabre Flag of Iraq.svg  Hilwiyah  (IRQ)
W15–1
Flag of Germany.svg  Musch  (GER)
L6–15
Did not advance6
Asia-Oceania 1
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Ji Yeon Seo  (KOR)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Byeong Hun Na  (KOR)
Flag of Singapore.svg  Ye Ying Liane Wong  (SIN)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Jong Hun Song  (KOR)
Flag of the People's Republic of China.svg  Lin Sheng  (CHN)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Kwang Hyun Lee  (KOR)
Mixed Team Europe 4
W30–24
Europe 2
L27–30
Americas 1
L24–30
4
Asia-Oceania 2
Flag of the People's Republic of China.svg  Wan Yini  (CHN)
Flag of Kazakhstan.svg  Kirill Zhakupov  (KAZ)
Flag of the People's Republic of China.svg  Wang Lianlian  (CHN)
Flag of Hong Kong.svg  Jackson Wang  (HKG)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Hye Won Lee  (KOR)
Flag of Hong Kong.svg  Nicholas Edward Choi  (HKG)
Mixed Team Europe 2
L21–30
5th–8th
Europe 4
L20–30
7th–8th
Americas 2
L27–28
8

Gymnastics

Artistic Gymnastics

Boys
AthleteEventFloorPommel HorseRingsVaultParallel BarsHorizontal BarTotal
ScoreRankScoreRankScoreRankScoreRankScoreRankScoreRankScoreRank
Zhu Xiaodong Boys' Qualification 14.6001 Q13.600914.2003 Q15.900113.6501214.1503 Q86.1004 Q
Boys' Individual All-Around 14.300113.550313.600815.700413.750814.100185.000 Bronze medal icon.svg
AthleteEventScoreRank
Zhu Xiaodong Boys' Floor 14.300 Bronze medal icon.svg
Boys' Rings 13.7757
Boys' Horizontal Bar 14.100 Bronze medal icon.svg
Girls
AthleteEventVaultUneven BarsBeamFloorTotal
ScoreRankScoreRankScoreRankScoreRankScoreRank
Tan Sixin Girls' Qualification 14.150214.5002 Q15.5001 Q13.9502 Q58.1002 Q
Girls' Individual All-Around 14.400214.350215.350114.400258.500 Silver medal icon.svg
AthleteEventScoreRank
Tan Sixin Girls' Uneven Bars 14.125 Silver medal icon.svg
Girls' Beam 15.550 Gold medal icon.svg
Girls' Floor 14.525 Gold medal icon.svg

Rhythmic Gymnastics

Individual
AthleteEventQualificationFinal
RopeHoopBallClubsTotalRankRopeHoopBallClubsTotalRank
Wang Manqin Girls' Individual All-Around 20.20020.70020.95020.00081.85015Did not advance

Trampoline

AthleteEventQualificationFinal
Routine 1Routine 2TotalRankRoutine 1Rank
He Yuxiang Boys' Trampoline 28.70040.10068.8001 Q40.700 Silver medal icon.svg
Dong Yu Girls' Trampoline 28.80039.60068.4001 Q39.900 Gold medal icon.svg

Modern pentathlon

AthleteEventFencing (Épée One Touch)Swimming (200m Freestyle)Running & Shooting (3000m, Laser Pistol)Total PointsFinal Rank
ResultsRankPointsTimeRankPointsTimeRankPoints
Han Jiahao Boys' Individual 12–1178402:01.491134411:52.80152152433611
Zhu Wenjing Girls' Individual 12–11108402:26.5416104412:37.044197238567
Flag of the United States.svg  Anna Olesinski  (USA)
Flag of the People's Republic of China.svg  Han Jiahao  (CHN)
Mixed Relay 46–46118202:04.249131215:34.186234444766
Flag of the People's Republic of China.svg  Zhu Wenjing  (CHN)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Kim Dae-Beom  (KOR)
Mixed Relay 50–4268602:02.995132815:17.11324124600 Silver medal icon.svg

Rowing

AthleteEventHeatsRepechageSemifinalsFinalOverall Rank
TimeRankTimeRankTimeRankTimeRank
Zeng Yueqi Boys' Single Sculls 3:26.642 QR3:27.381 QA/B3:27.382 QA3:24.6244
Ting Cao Girls' Single Sculls 3:54.833 QR3:56.581 QA/B3:56.612 QA3:55.4866

Sailing

One Person Dinghy
AthleteEventRacePointsRank
1234567891011M*
Wang Zili Boys' Byte CII 524121152622242562311513
Gu Min Girls' Byte CII 101219217DSQ1991819888

Shooting

Pistol
AthleteEventQualificationFinal
ScoreRankScoreTotalShoot-OffRank
Jia Xiayong Boys' 10m Air Pistol 5723 Q97.2669.27
Fang Xue Girls' 10m Air Pistol 3782 Q93.5471.510.8 Silver medal icon.svg
Rifle
AthleteEventQualificationFinal
ScoreRankScoreTotalRank
Gao Ting Jie Boys' 10m Air Rifle 5941 Q100.9694.9 Gold medal icon.svg
Shen Li Girls' 10m Air Rifle 39012Did not advance

Swimming

Boys

AthletesEventHeatSemifinalFinal
TimePositionTimePositionTimePosition
Dai Jun Boys' 200m Freestyle 1:51.425 Q1:51.666
Boys' 400m Freestyle 3:56.634 Q3:50.91 Gold medal icon.svg
He Jianbin Boys' 50m Freestyle 23.6210 Q23.094 Q23.014
Boys' 100m Freestyle 51.8313 Q50.897 Q50.695
Boys' 100m Backstroke 57.184 Q56.102 Q55.16 Gold medal icon.svg
Sun Bowei Boys' 50m Butterfly 25.527 Q25.127 Q25.206
Boys' 100m Butterfly 55.3013 Q54.7312Did not advance
Wang Ximing Boys' 100m Breaststroke 1:05.0714 Q1:04.308 Q1:04.558
Sun Bowei
Dai Jun
Wang Ximing
He Jianbin
Boys' 4 × 100 m Freestyle Relay 3:27.113 Q3:24.46 Silver medal icon.svg
Sun Bowei
Dai Jun
Wang Ximing
He Jianbin
Boys' 4 × 100 m Medley Relay 3:48.495 Q3:44.514

Girls

AthletesEventHeatSemifinalFinal
TimePositionTimePositionTimePosition
Bai Anqi Girls' 100m Backstroke 1:03.403 Q1:02.592 Q1:01.97 Silver medal icon.svg
Girls' 200m Backstroke 2:14.943 Q2:11.46 Gold medal icon.svg
Liu Lan Girls' 50m Butterfly 27.813 Q27.152 Q26.97 Gold medal icon.svg
Girls' 100m Butterfly 1:01.245 Q1:00.281 Q59.67 Gold medal icon.svg
Girls' 200m Butterfly 2:15.518 Q2:11.94 Bronze medal icon.svg
Tang Yi Girls' 50m Freestyle 26.003 Q25.683 Q25.40 Gold medal icon.svg
Girls' 100m Freestyle 57.224 Q56.222 Q54.46 Gold medal icon.svg
Girls' 200m Freestyle 2:02.482 Q1:58.78 Gold medal icon.svg
Wang Chang Girls' 50m Breaststroke 33.3811 Q33.2910Did not advance
Girls' 100m Breaststroke 1:13.5017Did not advance
Liu Lan
Bai Anqi
Wang Chang
Tang Yi
Girls' 4 × 100 m Freestyle Relay 3:54.121 Q3:46.64 Gold medal icon.svg
Liu Lan
Bai Anqi
Wang Chang
Tang Yi
Girls' 4 × 100 m Medley Relay 4:13.634 QDSQ

Mixed

AthletesEventHeatSemifinalFinal
TimePositionTimePositionTimePosition
Bai Anqi*
Sun Bowei
Liu Lan
He Jianbin
Tang Yi
Mixed 4 × 100 m Freestyle Relay 3:39.396 Q3:31.34 Gold medal icon.svg
Sun Bowei*
Bai Anqi*
Wang Ximing
Tang Yi
Liu Lan
He Jianbin
Mixed 4 × 100 m Medley Relay 3:56.781 Q3:52.52 Gold medal icon.svg

Table tennis

Individual
AthleteEventRound 1Round 2QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Group MatchesRankGroup MatchesRank
Gu Yuting Girls' Singles Flag of India.svg  Bhandarkar  (IND)
W3–0
(12–10, 11–2, 11–6)
2 QFlag of Russia.svg  Noskova  (RUS)
W3–0
(14–12, 11–9, 11–6)
1 QFlag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
W4–3
(13–11, 10–12, 11–8, 8–11, 8–11, 11–7, 11–6)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Yang  (KOR)
W4–1
(11–8, 11–7, 7–11, 11–2)
Flag of Singapore.svg  Li  (SIN)
W4–0
(11–8, 11–5, 11–8, 11–9)
Gold medal icon.svg
Flag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
L2–3
(8–11, 11–6, 10–12, 11–3, 9–11)
Flag of Egypt.svg  Meshref  (EGY)
W3–0
(11–9, 11–7, 11–5)
BYEFlag of Japan.svg  Tanioka  (JPN)
W3–0
(11–2, 11–2, 12–10)
Team
AthleteEventRound 1Round 2QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Group MatchesRank
Intercontinental 1
Flag of the People's Republic of China.svg  Gu Yuting  (CHN)
Flag of Tunisia.svg  Adem Hmam  (TUN)
Mixed Team DPR Korea
Flag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
Flag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
W2–1
(3–1, 0–3, 3–2)
1 QEurope 2
Flag of Portugal.svg  Xiao  (POR)
Flag of Belgium (civil).svg  Vanrossomme  (BEL)
W2–1
(3–0, 2–3, 3–2)
Chinese Taipei
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Huang  (TPE)
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Hung  (TPE)
W2–1
(3–0, 0–3, 3–1)
Japan
Flag of Japan.svg  Tanioka  (JPN)
Flag of Japan.svg  Niwa  (JPN)
L1–2
(3–0, 0–3, 1–3)
DPR Korea
Flag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
Flag of North Korea.svg  Kim  (PRK)
W2–1
(3–0, 2–3, 3–1)
Bronze medal icon.svg
Netherlands
Flag of the Netherlands.svg  Eerland  (NED)
Flag of the Netherlands.svg  Hageraats  (NED)
W2–1
(3–0, 1–3, 3–1)
Pan America 3
Flag of Guyana.svg  Rosheuvel  (GUY)
Flag of Ecuador.svg  Tapia  (ECU)
W2–1
(3–0, 1–3, 3–0)

Taekwondo

AthleteEventPreliminaryQuarterfinalSemifinalFinalRank
Liu Chang Boys' +73kg Flag of Indonesia.svg  Macho Hungan  (INA)
W7–2
Flag of Jordan.svg  Yazan Alsadeq  (JOR)
W2–1
Flag of Germany.svg  Ibrahim Ahmadsei  (GER)
W5–4
Gold medal icon.svg
Li Zhaoyi Girls' −44kg BYEFlag of Tajikistan.svg  Shukrona Sharifova  (TJK)
L1–3
Did not advance5
Zheng Shuyin Girls' +63kg BYEFlag of the United States.svg  Adrienne Ivey  (USA)
W1–0
Flag of Cuba.svg  Yuleimi Abreu  (CUB)
W8–2
Flag of Mexico.svg  Briseida Acosta  (MEX)
W2–1
Gold medal icon.svg

Tennis

Singles
AthleteEventRound 1Round 2QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Wang Chuhan Boys' Singles Flag of Russia.svg  Baluda  (RUS)
L0–2
(5–7, 2–6)
Consolation
Flag of Germany.svg  Krawietz  (GER)
L0–2
(5–7, RET )
Did not advance
Ouyang Bowen Boys' Singles Flag of the Philippines.svg  Patrombon  (PHI)
W2–1
(6–7, 6–3, 6–4)
Flag of Hungary.svg  Zsiga  (HUN)
L0–2
(4–6, 2–6)
Did not advance
Tang Haochen Girls' Singles Flag of Madagascar.svg  Rasolomalala  (MAD)
W2–0
(6–0, 7–5)
Flag of Romania.svg  Dinu  (ROU)
W2–1
(7–6, 2–6, 6–2)
Flag of Russia.svg  Gavrilova  (RUS)
L0–2
(0–6, 2–6)
Did not advance
Zheng Saisai Girls' Singles Flag of Puerto Rico.svg  Puig  (PUR)
W2–0
(6–2, 6–4)
Flag of Madagascar.svg  Razafimahatratra  (MAD)
W2–0
(6–4, 6–2)
Flag of Tunisia.svg  Jabeur  (TUN)
W2–0
(7–6, 6–2)
Flag of Hungary.svg  Babos  (HUN)
W2–0
(6–4, 6–1)
Flag of Russia.svg  Gavrilova  (RUS)
L1–2
(6–2, 2–6, 0–6)
Silver medal icon.svg
Doubles
AthleteEventRound 1QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Flag of the People's Republic of China.svg  Ouyang Bowen  (CHN)
Flag of the People's Republic of China.svg  Wang Chuhan  (CHN)
Boys' Doubles Flag of the United Kingdom.svg  Golding  (GBR)
Flag of the Czech Republic.svg  Vesely  (CZE)
L1–2
(3–6, 6–3, [6–10])
Did not advance
Flag of the People's Republic of China.svg  Tang Haochen  (CHN)
Flag of the People's Republic of China.svg  Zheng Saisai  (CHN)
Girls' Doubles Flag of Serbia (2004-2010).svg  Erić  (SRB)
Flag of Germany.svg  Friedsam  (GER)
W2–1
(7–5, 2–6, [13–11])
Flag of Romania.svg  Dinu  (ROU)
Flag of Tunisia.svg  Jabeur  (TUN)
W2–0
(6–2, 6–3)
Flag of Hungary.svg  Babos  (HUN)
Flag of Belgium (civil).svg  Mestach  (BEL)
W2–1
(3–6, 6–3, [10–7])
Flag of Slovakia.svg  Čepelová  (SVK)
Flag of Slovakia.svg  Škamlová  (SVK)
W2–1
(6–4, 3–6, [10–4])
Gold medal icon.svg

Triathlon

Girls
TriathleteEventSwimmingTransit 1CyclingTransit 2RunningTotal timeRank
Ma Mingxiu Individual 10:060:3635:220:3022:211:08:55.9626
Men's
AthleteEventSwim (1.5 km)Trans 1Bike (40 km)Trans 2Run (10 km)TotalRank
Cheng Ru Individual 9:160:3429:260:2517:4557:26.9416
Mixed
AthleteEventTotal Times per Athlete
(Swim 250 m, Bike 7 km,
Run 1.7 km)
Total Group TimeRank
Flag of the People's Republic of China.svg  Mingxiu Ma  (CHN)
Flag of Hong Kong.svg  Leong Tim Law  (HKG)
Flag of Kazakhstan.svg  Karolina Solovyova  (KAZ)
Flag of Japan.svg  Yuki Kubono  (JPN)
Mixed Team Relay
Asia 2
22:55
20:43
23:54
20:08
1:27:40.6213
Flag of Japan.svg  Sato Yuka  (JPN)
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Ji Hong Lee  (KOR)
Flag of Hong Kong.svg  Wai Sum Vincci Hui  (HKG)
Flag of the People's Republic of China.svg  Ru Cheng  (CHN)
Mixed Team Relay
Asia 1
20:16
20:06
22:19
20:39
1:23:20.888

Weightlifting

AthleteEventSnatchClean & JerkTotalRank
Xie Jiawu Boys' 56kg 117137254 Silver medal icon.svg
Gong Xingbin Boys' 69kg 133160293 Silver medal icon.svg
Tian Yuan Girls' 48kg 85105190 Gold medal icon.svg
Deng Wei Girls' 58kg 110132242 Gold medal icon.svg

Wrestling

Freestyle
AthleteEventPoolsFinalRank
GroupsRank
Yuan Yuan Girls' 52kg Flag of Colombia.svg  Canon  (COL)
W2–0
(3–0, 6–0)
1Flag of Azerbaijan.svg  Bagomedova  (AZE)
L0–2
(2–4, 1–1+)
Silver medal icon.svg
Flag of Vietnam.svg  Nguyen  (VIE)
W2–0
(2–0, 4–0)
Flag of Norway.svg  Lovik  (NOR)
W2–0
(6–0, 2–0)

Related Research Articles

Brazil at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Brazil participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Chinese Taipei at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Chinese Taipei participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

France at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

France competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.

Germany at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Germany participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore. The German squad consisted of 70 athletes competing in 20 sports: aquatics (swimming), archery, athletics, badminton, basketball, boxing, canoeing, fencing, gymnastics, judo, modern pentathlon, rowing, sailing, shooting, table tennis, taekwondo, tennis, triathlon, weightlifting and wrestling.

Hungary at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Hungary competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.

Italy at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Italy competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.

Japan at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Japan competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.

South Korea at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

South Korea participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Russia at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Russia participated at the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore. The Russian team consisted of 96 athletes competing in 20 sports: aquatics (swimming), archery, athletics, basketball, boxing, canoeing, fencing, gymnastics, handball, judo, modern pentathlon, rowing, sailing, shooting, table tennis, taekwondo, tennis, volleyball, weightlifting and wrestling. Viktoria Komova won most medals, with 3 gold medals and 1 bronze medal.

Singapore at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Singapore was the host of the inaugural 2010 Summer Youth Olympics. It participated in all the 26 sports, with a total of 129 athletes representing the nation.

United States at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

The United States participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Belarus at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Belarus participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Poland at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Poland participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Spain at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Spain participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

South Africa at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

South Africa competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010. The nation was represented by the South Africa Olympic Committee, which sent a total of sixty-two athletes to compete in thirteen sports. The flagbearer at the opening ceremony for the nation was fencer Wanda Matshaya.

Kazakhstan at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Kazakhstan participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Ukraine at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Ukraine participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Czech Republic at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Czech Republic participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore. It won six individual medals and one gold more in the mixed team event.

Cuba at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Cuba competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.

Slovenia at the 2010 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Slovenia competed in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

References

  1. "List of NOC Flag Bearers for Opening Ceremony" (PDF) (Press release). Singapore Youth Olympic Games Organising Committee. 14 August 2010. Archived from the original (PDF) on 2010-08-21. Retrieved 2010-08-14.