China at the 2018 Summer Youth Olympics

Last updated
China at the
2018 Summer Youth Olympics
Flag of the People's Republic of China.svg
IOC code CHN
NOC Chinese Olympic Committee
Website www.olympic.cn  (in Chinese and English)
in Buenos Aires
Competitors82 in 26 sports
Flag bearer Wang Yunzhang
Medals
Ranked 2nd
Gold
18
Silver
9
Bronze
9
Total
36
Summer Youth Olympics appearances

China competed at the 2018 Summer Youth Olympics, in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Contents

Medals

Medals awarded to participants of mixed-NOC (combined) teams are represented in italics. These medals are not counted towards the individual NOC medal tally.

Archery

China qualified two archers based on its performance at the 2017 World Archery Youth Championships. [1] [2]

Individual
AthleteEventRanking roundRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Feng Hao Boys' Individual 6883Flag of South Africa.svg  Roux  (RSA)
W6–0
Flag of Sri Lanka.svg  Dalpatadu  (SRI)
L5–6
Did not advance9
Zhang Mengyao Girls' Individual 6751Flag of Bangladesh.svg  Shapla  (BAN)
W6–0
Flag of Kazakhstan.svg  Voropayeva  (KAZ)
W7–1
Flag of Myanmar.svg  Hnin  (MYA)
W6–0
Flag of South Korea.svg  Son  (KOR)
W6–4
Flag of Spain.svg  Canales  (ESP)
W6–2
Gold medal icon.svg
Team
AthletesEventRanking roundRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Flag of the People's Republic of China.svg  Feng Hao  (CHN)
Flag of Samoa.svg  Jil Walter  (SAM)
Mixed Team 127827Flag of Brazil.svg  Sliachticas Caetano  (BRA)
Flag of Belgium (civil).svg  Roos  (BEL)
L2–6
Did not advance17
Flag of the People's Republic of China.svg  Zhang Mengyao  (CHN)
Flag of San Marino.svg  Leonardo Tura  (SMR)
125932Flag of Egypt.svg  Amr Said Mohamed Azzam  (EGY)
Flag of Germany.svg  Potrafke  (GER)
L1–5
Did not advance17

Athletics

Boys
Track and road events
AthleteEventStage 1Stage 2Total
ResultRankResultRankTotalRank
He Yuhong Boys' 100 metres 11.151610.751821.9018
Wang Xin Boys' 5000 metre walk 20:28.023DNF
Field events
AthleteEventStage 1Stage 2Total
ResultRankResultRankTotalRank
Chen Long Boys' high jump 2.1312.2214.35Gold medal icon.svg
Xing Jialiang Boys' shot put 20.85320.89241.74Silver medal icon.svg
Wang Qi Boys' hammer throw 79.46375.903155.36Bronze medal icon.svg
Girls
Track and road events
AthleteEventStage 1Stage 2Total
ResultRankResultRankTotalRank
Xi Ricuo Girls' 5000 metre walk 22:23.26122:40.23145:03.49Gold medal icon.svg
Field events
AthleteEventStage 1Stage 2Total
ResultRankResultRankTotalRank
Liu Yiwen Girls' high jump 1.70111.68153.3814
Li Xinhui Girls' shot put 18.42118.33136.75Gold medal icon.svg
Liu Quantong Girls' discus throw 50.30449.365100.405
Wang Ying Girls' javelin throw 54.77557.142111.914

Badminton

China qualified three players based on the Badminton Junior World Rankings. [3] [4]

Individual
AthleteEventGroup stageQuarterfinalSemifinalFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Li Shifeng Boys' singles Flag of Belgium (civil).svg  Julien Carraggi  (BEL)
W 2–0
Flag of Spain.svg  Tomas Toledano  (ESP)
W 2–0
Flag of Italy.svg  Giovanni Toti  (ITA)
W 2–0
1 QFlag of Ireland.svg  Nhat Nguyen  (IRL)
W 2–1
Flag of France.svg  Arnaud Merkle  (FRA)
W 2–0
Flag of India.svg  Lakshya Sen  (IND)
W 2–0
Gold medal icon.svg
Wang Zhiyi Girls' singles Flag of Japan.svg  Hirari Mizui  (JPN)
W 2–1
Flag of France.svg  Léonice Huet  (FRA)
W 2–0
Flag of Algeria.svg  Halla Bouksani  (ALG)
W 2–0
1 QFlag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Huang Yin-hsuan  (TPE)
W 2–0
Flag of Singapore.svg  Jaslyn Hooi Yue Yann  (SGP)W 2–0Flag of Malaysia.svg  Goh Jin Wei  (MAS)L 1–2Silver medal icon.svg
Team
AthleteEventGroup stageQuarterfinalSemifinalFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Team Gamma
Flag of the People's Republic of China.svg  Li Shifeng  (CHN)
Flag of El Salvador.svg  Uriel Francisco Canjura Artiga  (ESA)
Flag of Singapore.svg  Joel Koh Jia Wei  (SGP)
Flag of Chile.svg  Alonso Medel  (CHI)
Flag of Algeria.svg  Halla Bouksani  (ALG)
Flag of Peru.svg  Fernanda Saponara Rivva  (PER)
Flag of India.svg  Jakka Vaishnavi Reddy  (IND)
Mixed Teams Olympic flag.svg Omega (MIX)
L (99–110)
Olympic flag.svg Sigma (MIX)
L (86–110)
Olympic flag.svg Theta (MIX)
W (110–107)
3QOlympic flag.svg Alpha (MIX)
L (94–110)
Did not advance5
Team Sigma
Flag of the People's Republic of China.svg  Wang Zhiyi  (CHN)
Flag of the Netherlands.svg  Dennis Koppen  (NED)
Flag of Nepal.svg  Rukesh Maharjan  (NEP)
Flag of Indonesia.svg  Ikhsan Leonardo Imanuel Rumbay  (INA)
Flag of Moldova.svg  Cristian Savin  (MDA)
Flag of Cameroon.svg  Madeleine Caren Akoumba Ze  (CMR)
Flag of the United Kingdom.svg  Grace King  (GBR)
Flag of Germany.svg  Ann-Kathrin Spöri  (GER)
Mixed Teams Olympic flag.svg Theta (MIX)
W (110–100)
Olympic flag.svg Gamma (MIX)
W (110–86)
Olympic flag.svg Omega (MIX)
L (98–110)
2QOlympic flag.svg Zeta (MIX)
L (106–110)
Did not advance5

Basketball

China qualified a boys' and girls' team based on the U18 3x3 National Federation Ranking. [5]

EventGroup stageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Boys' tournament Flag of Slovenia.svg  Slovenia
L 18-21
Flag of Georgia.svg  Georgia
W 16-14
Flag of Turkmenistan.svg  Turkmenistan
L 10-15
Flag of Jordan.svg  Jordan
W 21-11
3Did not advance
Girls' tournament Flag of Hungary.svg  Hungary
L 13-21
Flag of Germany.svg  Germany
W 18-12
Flag of Romania.svg  Romania
W 18-14
Flag of Iran.svg  Iran
W 15-13
2Flag of Argentina.svg  Argentina
W 19-17
Flag of the United States.svg  United States
L 9-20
Flag of Australia.svg  Australia
L 13-16
4

Beach volleyball

China qualified a girls' team based on its performance at the 2018 Asian U19 Championship. [6]

AthleteEventGroup stageRound of 24Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
J.J. ZengSh. T. Cao Girls' tournament Flag of Poland.svg  Gierczynska Jundziłł  (POL)
W 2–1
Flag of Egypt.svg  Niro Nada  (EGY)
W 2–0
Flag of Guatemala.svg  Juárez Alvarado  (GUA)
W 2–0
1ByeFlag of Mexico.svg  Romero Gutiérrez  (MEX)
W 2–0
Flag of Italy.svg  Scampoli Bertozzi  (ITA)
L 0–2
Did not advance

Canoeing

China qualified one boat based on its performance at the 2018 World Qualification Event. [7]

Guan Changheng at the Victory ceremony Canoeing at the 2018 Summer Youth Olympics - Boys' K1 slalom Victory ceremony 099.jpg
Guan Changheng at the Victory ceremony
Boys
AthleteEventQualificationRepechageQuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
TimeRankTimeRankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Guan Changheng K1 sprint 2:00.9414 R2:01.749Did not advance
K1 slalom 1:10.621 QN/AFlag of Belgium (civil).svg  Vangeel  (BEL)
W 1:10.74
Flag of New Zealand.svg  Snook  (NZL)
W 1:11.15
Flag of Slovenia.svg  Tominc  (SLO)
L 1:09.92
Silver medal icon.svg

Cycling

China qualified a girls' combined team based on its ranking in the Youth Olympic Games Junior Nation Rankings. [8]

AthleteEventTime trialRoad raceCross-country
Eliminator
Cross-country
Short circuit
CriteriumTotal
points
Rank
TimeRankPointsTimeRankPointsRankPointsRankPointsRankPoints
Wang Yawei Girls' combined team 10:11.131261:43:163402902301907211
Tang Xin DNF0230230365

Dancesport

China qualified one dancer based on its performance at the 2018 World Youth Breaking Championship. [9]

AthleteEventPreliminary RoundQuarterfinalsSemifinalsFinal
VotesSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
X-Rain B-Boys' 118 QFlag of Japan.svg Shigekix (JPN)
L 0–4
Did not advance
Flag of France.svg Srta. Carlota (FRA)
X-Rain
Mixed team 137 QFlag of Italy.svg Lexy (ITA)
Flag of Argentina.svg Broly (ARG)
L 0–4
Did not advance

Diving

AthleteEventPreliminaryFinal
PointsRankPointsRank
Lian Junjie Boys' 3 m springboard 573.101496.3010
Boys' 10 m platform 595.101600.05Silver medal icon.svg
Lin Shan Girls' 3 m springboard 506.801505.50Gold medal icon.svg
Girls' 10 m platform 485.501466.50Gold medal icon.svg
Flag of the People's Republic of China.svg  Lin Shan  (CHN)
Flag of Colombia.svg  Daniel Restrepo  (COL)
Mixed team N/A391.35Gold medal icon.svg
Flag of Germany.svg  Elena Wassen  (GER)
Flag of the People's Republic of China.svg  Lian Junjie  (CHN)
390.10Silver medal icon.svg

Fencing

China qualified five athletes based on its performance at the 2018 Cadet World Championship. [10]

Field Hockey

China qualified a girls' team (9 athletes) to the tournament.

Roster
Preliminary round
PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Flag of the People's Republic of China.svg  China 5500291+2815 Quarterfinals
2Flag of Australia (converted).svg  Australia 5212238+157
3Flag of Poland.svg  Poland 5212414107
4Flag of Namibia.svg  Namibia 512291785
5Flag of Zimbabwe.svg  Zimbabwe 5113623174 9th place game
6Flag of Mexico.svg  Mexico 503251383 11th place game
Source: Buenos Aires 2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head result.
7 October 2018
16:15
China  Flag of the People's Republic of China.svg8–0Flag of Namibia.svg  Namibia
Zou Field hockey ball.svg 3', 20'
Ma Field hockey ball.svg 5', 6', 6', 19'
Yu Field hockey ball.svg 6'
Zhang Field hockey ball.svg 15'
Report
Umpires:
Lize Strydom (RSA)
Cynthia Clement (GHA)

8 October 2018
11:45
China  Flag of the People's Republic of China.svg7–0Flag of Mexico.svg  Mexico
Cai Field hockey ball.svg 3', 10', 15'
Yu Field hockey ball.svg 7'
Ma Field hockey ball.svg 16', 17'
Zhang Field hockey ball.svg 17'
Report
Umpires:
Lize Strydom (RSA)
Ayu Zainuddin (MAS)

9 October 2018
14:00
Zimbabwe  Flag of Zimbabwe.svg0–7Flag of the People's Republic of China.svg  China
Report Cai Field hockey ball.svg 3', 10', 15'
Yu Field hockey ball.svg 7'
Ma Field hockey ball.svg 16', 17'
Zhang Field hockey ball.svg 17'
Umpires:
Lizé Strydom (RSA)
Ayu Zainuddin (MAS)

10 October 2018
10:15
China  Flag of the People's Republic of China.svg3–1Flag of Australia (converted).svg  Australia
Gu Field hockey ball.svg 4'
Zou Field hockey ball.svg 5', 14'
Report Smith Field hockey ball.svg 7'
Umpires:
Lizé Strydom (RSA)
Sophie Bockelmann (GER)

11 October 2018
17:45
Poland  Flag of Poland.svg0–4Flag of the People's Republic of China.svg  China
Report Ma Field hockey ball.svg 4', 11', 12', 19'
Umpires:
Lize Strydom (RSA)
Ayu Zainuddin (MAS)

Quarterfinals
12 October 2018
16:00
China  Flag of the People's Republic of China.svg1–1Flag of Austria.svg  Austria
Zou Field hockey ball.svg 16' Report Buchta Field hockey ball.svg 5'
Penalties
Ma Field hockey penmiss.svg
Gu Field hockey penmiss.svg
Zou Field hockey pengoal.svg
Zou Field hockey penmiss.svg
Ma Field hockey pengoal.svg
2–1Field hockey pengoal.svg Czech
Field hockey penmiss.svg Klausbruckner
Field hockey penmiss.svg Herzog
Field hockey penmiss.svg Czech
Field hockey penmiss.svg Klausbruckner
Umpires:
Rhiannon Murrie (AUS)
Gemma Calderon (ESP)

Semifinals
13 October 2018
16:00
India  Flag of India.svg3–0Flag of the People's Republic of China.svg  China
Khan Field hockey ball.svg 1'
Reet Field hockey ball.svg 5'
Lalremsiami Field hockey ball.svg 20'
Report
Umpires:
Lizé Srtydom (RSA)
Victoria Pazos (PAR)

Bronze medal game
14 October 2018
14:00
South Africa  Flag of South Africa.svg0–6Flag of the People's Republic of China.svg  China
Report Gu Field hockey ball.svg 2'
Zou Field hockey ball.svg 7', 20'
Yu Field hockey ball.svg 13'
Ma Field hockey ball.svg 14'
Cai Field hockey ball.svg 15'
Umpires:
Victoria Pazos (PAR)
Fatma Mahmoud (EGY)

Golf

Individual
AthleteEventRound 1Round 2Round 3Total
ScoreRankScoreTotalRankScoreTotalRankScoreParRank
Yang Jieming Girls' Individual 85 (+15)3174 (+4)1591175 (+5)23416234+2422
Xie Qiantong Boys' Individual 76 (+6)2274 (+4)1501474 (+4)22415224+1418
Team
AthletesEventRound 1
(Fourball)
Round 2
(Foursome)
Round 3
(Individual Stroke)
Total
ScoreRankScoreRankGirlBoyTotalRankScoreParRank
Yang Jieming
Xie Qiantong
Mixed team 67 (-3)2273 (+3)107672148 (+8)16288+817

Gymnastics

Acrobatic

China qualified a mixed pair based on its performance at the 2018 Acrobatic Gymnastics World Championship. [11]

Artistic

China qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 Asian Junior Championship. [11]

Boys
AthleteEventApparatusTotalRank
FPHRVPBHB
Yin Dehang Qualification 13.23313.86613.50014.13313.56612.53380.8313
All-around 11.90014.06613.36613.60013.76612.46679.1647
Floor 13.233N/A13.23311
Pommel horse N/A13.900N/A13.900Gold medal icon.svg
Parallel bars N/A13.800N/A13.800Silver medal icon.svg
Horizontal bar N/ADid not start
Rings N/A13.300N/A13.300Bronze medal icon.svg
Girls
AthleteEventApparatusTotalRank
VUBBBF
Tang Xijing Qualification 13.37513.33313.80012.76653.2743
All-around 13.46613.96611.76613.06652.2644
Uneven bars N/A13.900N/A13.900Bronze medal icon.svg
Balance beam N/A14.033N/A14.033Gold medal icon.svg
Floor N/A12.96612.9664

Rhythmic

China qualified one gymnast based on its performance at the 2018 Asian Junior Championship. [11]

AthleteEventQualificationFinal
HoopBallClubsRibbonTotalRankHoopBallClubsRibbonTotalRank
Wang Zilu All-around 12.90015.05014.50013.05055.50016Did not advance

Trampoline

China qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 Asian Junior Championship. [11]


AthleteEventQualificationFinal
Routine 1Routine 2TotalRankScoreRank
Fu Fantao Boys 45.4906102.910258.030Gold medal icon.svg
Fan Xinyi Girls 44.33554.76599.100152.560Gold medal icon.svg

Multidiscipline

TeamAthleteAcrobaticArtisticRhythmicTrampolineTotal
points
Rank
Team Simone Biles
(Orange)
Flag of Bulgaria.svg  Mariela Kostadinova  (BUL)
Flag of Bulgaria.svg  Panayot Dimitrov  (BUL)
10N/A293Gold medal icon.svg
Flag of South Africa.svg  Ruan Lange  (RSA)N/A17N/A
Flag of Hungary.svg  Krisztián Balázs  (HUN)34
Flag of Ukraine.svg  Nazar Chepurnyi  (UKR)70
Flag of Singapore.svg  Tamara Ong  (SGP)38
Flag of Vietnam.svg  Phạm Như Phương  (VIE)48
Flag of Spain.svg  Alba Petisco  (ESP)40
Flag of Italy.svg  Talisa Torretti  (ITA)N/A13N/A
Flag of Russia.svg  Daria Trubnikova  (RUS)4
Flag of Azerbaijan.svg  Yelyzaveta Luzan  (AZE)
Flag of Australia.svg  Liam Christie  (AUS)N/A17
Flag of the People's Republic of China.svg  Fan Xiny  (CHN)2
Team Dong Dong
(Purple)
Flag of South Africa.svg  Rachel Nell  (RSA)
Flag of South Africa.svg  Sidwell Madibeng  (RSA)
33N/A3895
Flag of Germany.svg  Daniel Schwed  (GER)N/A63N/A
Flag of Sweden.svg  Marcus Stenberg  (SWE)27
Flag of Brazil.svg  Diogo Brajão Soares  (BRA)34
Flag of Portugal.svg  Beatriz Cardoso  (POR)33
Flag of Romania.svg  Ana-Maria Puiu  (ROU)42
Flag of South Korea.svg  Yunseo Lee  (KOR)46
Flag of Finland.svg  Aurora Arvelo  (FIN)N/A38N/A
Flag of Ukraine.svg  Khrystyna Pohranychna  (UKR)22
Flag of the People's Republic of China.svg  Zilu Wang  (CHN)12
Flag of Uzbekistan.svg  Nikita Babyonishev  (UZB)N/A16
Flag of Kazakhstan.svg  Yekaterina Lukina  (KAZ)23
Team Yang Wei
(Red)
Flag of the People's Republic of China.svg  Liu Yiqian  (CHN)
Flag of the People's Republic of China.svg  Li Zhengyang  (CHN)
27N/A4037
Flag of Canada (Pantone).svg  Felix Dolci  (CAN)N/A54N/A
Flag of Iceland.svg  Martin Guðmundsson  (ISL)23
Flag of Turkey.svg  Bora Tarhan  (TUR)63
Flag of Puerto Rico.svg  Kryxia Alicea  (PUR)
Flag of Belarus.svg  Aliaksandra Varabyova  (BLR)67
Flag of Ukraine.svg  Anastasiia Bachynska  (UKR)8
Flag of Brazil.svg  Maria Arakaki  (BRA)N/A18N/A
Flag of Spain.svg  Paula Serrano  (ESP)55
Flag of Mexico.svg  Xitlali Santana  (MEX)66
Flag of the United Kingdom.svg  Andrew Stamp  (GBR)N/A12
Flag of Australia.svg  Jessica Pickering  (AUS)10
Team Kohei Uchimura
(Blue)
Flag of Ukraine.svg  Daryna Plokhotniuk  (UKR)
Flag of Ukraine.svg  Oleksandr Madei  (UKR)
10N/A4078
Flag of Uzbekistan.svg  Abdulaziz Mirvaliev  (UZB)N/A115N/A
Flag of Puerto Rico.svg  Michael Torres  (PUR)117
Flag of the Czech Republic.svg  Ondřej Kalný  (CZE)
Flag of the United Kingdom.svg  Amelie Morgan  (GBR)20
Flag of the People's Republic of China.svg  Tang Xijing  (CHN)9
Flag of Hungary.svg  Csenge Bácskay  (HUN)5
Flag of Norway.svg  Josephine Juul Møller  (NOR)N/A34N/A
Flag of Romania.svg  Denisa Stoian  (ROU)47
Flag of Belarus.svg  Anna Kamenshchikova  (BLR)22
Flag of Algeria.svg  Noureddine-Younes Belkhir  (ALG)N/A21
Flag of Switzerland.svg  Emily Mussmann  (SUI)7
Yevgeny Marchenko
(Brown)
Flag of Puerto Rico.svg  Daniela González  (PUR)
Flag of Puerto Rico.svg  Adriel González  (PUR)
36N/A43010
Flag of South Korea.svg  Byun Seong-won  (KOR)N/A45N/A
Flag of Italy.svg  Lay Giannini  (ITA)55
Flag of Venezuela.svg  Víctor Betancourt  (VEN)54
Flag of Australia.svg  Kate Sayer  (AUS)36
Flag of Greece.svg  Elvira Katsali  (GRE)89
Flag of Israel.svg  Valeriia Sotskova  (ISR)N/A26N/A
Flag of Cyprus.svg  Anastasia Pingou  (CYP)20
Flag of Uzbekistan.svg  Ekaterina Fetisova  (UZB)39
Flag of the People's Republic of China.svg  Fu Fantao  (CHN)N/A8
Flag of the United States.svg  Alyssa Oh  (USA)12

Modern pentathlon

China qualified two pentathletes based on its performance at the Asian/Oceanian Youth Olympic Games Qualifier. [12] China also qualified another female pentathlete based on its performance at the 2018 Youth A World Championship. [13] They must decide which quota they will use.

AthleteEventFencing
Ranking round
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Fencing
Bonus round
(épée one touch)
Combined: Shooting / Running
(10 m air pistol) / (3200 m)
Total
points
Final
rank
ResultsRankPointsTimeRankPointsResultsPointsTimeRankPoints
Zhao Zhonghao Boys' individual 13-1072262:13.29182840-1011:25.73461511257
Gu Yewen Girls' individual 13-1082262:21.7102671-1112:38.53554210364
Flag of Egypt.svg  Ahmed Elgendy  (EGY)
Flag of the People's Republic of China.svg  Yewen Gu  (CHN)
Mixed relay 19-3
14-8
12602:01.7253072–0211:41.4365991168Gold medal icon.svg
Flag of the United Kingdom.svg  Annabel Denton  (GBR)
Flag of the People's Republic of China.svg  Zhao Zhonghao  (CHN)
10-13
12-9
92102:03.65113032–0311:38.26360211185

Roller speed skating

China qualified one roller skater based on its performance at the 2018 Roller Speed Skating World Championship. [14]

Rowing

China qualified one boat based on its performance at the Asian Qualification Regatta and another boat based on its performance at the 2017 World Championships. [15]

Sailing

China qualified two boats based on its performance at the 2018 Singapore Open (Asian Techno 293+ Qualifiers). [16] China later qualified two IKA Twin Tip boats based on its performance at the 2018 IKA Twin Tip Racing Youth World Championship. [17] [18]

Shooting

China qualified three sport shooters based on its performance at the 2017 Asian Championships. [19]

Individual
AthleteEventQualificationFinal
PointsRankPointsRank
Zhang Changhong Boys' 10 metre air rifle 624.42 Q205.64
Wang Zeru Girls' 10 metre air rifle 626.42 Q185.85
Lu Kaiman Girls' 10 metre air pistol 569-12x3 Q153.06
Team
AthletesEventQualificationRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
PointsRankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Flag of the People's Republic of China.svg  Zhang Changhong  (CHN)
Flag of Bangladesh.svg  Amira Hamid  (BAN)
Mixed 10 metre air rifle 815.316QFlag of Mongolia.svg  Erdenechuluun  (MGL)
Flag of Hungary.svg  Pekler  (HUN)
L 7–10
Did not advance16
Flag of the People's Republic of China.svg  Wang Zeru  (CHN)
Flag of Bulgaria.svg  Plamen Emilov  (BUL)
Mixed 10 metre air rifle 819.813QFlag of Finland.svg  Kemppi  (FIN)
Flag of Argentina.svg  Firmapaz  (ARG)
L 9–10
Did not advance14
Flag of the People's Republic of China.svg  Lu Kaiman  (CHN)
Flag of Slovakia.svg  Jerguš Vengríni  (SVK)
Mixed 10 metre air pistol 739-15x13QFlag of Lithuania.svg  Rankelytė  (LTU)
Flag of Moldova.svg  Ușanlî  (MDA)
L 7–10
Did not advance14

Sport climbing

China qualified three sport climbers based on its performance at the 2017 World Youth Sport Climbing Championships. [20]

However, Song was not included on the final start list for the Youth Olympics. [21]

Swimming

Boys
AthleteEventHeatsSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Hong Jinquan 100 metre freestyle 50.81950.71950.357
200 metre freestyle 1:51.2212Did not advance
400 metre freestyle 3:58.9323Did not advance
Wang Guanbin 50 metre backstroke 25.93226.05525.834
100 metre backstroke 56.01555.77555.334
200 metre backstroke 2:04.1812Did not advance
Sun Jiajun 50 metre breaststroke 27.91128.05227.85Silver medal icon.svg
100 metre breaststroke 1:01.4321:00.6121:00.59Gold medal icon.svg
200 metre breaststroke 2:16.7710Did not advance
Shen Jiahao 50 metre butterfly 24.15424.29723.835
100 metre butterfly 53.43653.5210Did not advance
200 metre butterfly 2:01.8111Did not advance
Wang Guanbin
Shen Jiahao
Sun Jiajun
Hong Jinquan
4 × 100 metre freestyle relay N/A3:24.034
Wang Guanbin
Sun Jiajun
Shen Jiahao
Hong Jinquan
4 × 100 metre medley relay 3:45.745N/A3:38.65Silver medal icon.svg
Girls
AthleteEventHeatsSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Yang Junxuan 50 metre freestyle 25.65225.43225.47Bronze medal icon.svg
100 metre freestyle 56.50954.79254.43Silver medal icon.svg
200 metre freestyle 2:00.433N/A1:58.05Silver medal icon.svg
Peng Xuwei 50 metre backstroke 29.32829.4912Did not advance
100 metre backstroke 1:01.7841:02.1271:01.446
200 metre backstroke 2:13.063N/A2:11.775
Zheng Muyan 50 metre breaststroke 33.2322Did not advance
100 metre breaststroke 1:10.94141:10.7815Did not advance
200 metre breaststroke 2:29.612N/A2:28.994
Lin Xintong 50 metre butterfly 26.84226.83427.106
100 metre butterfly 1:01.1961:00.2141:00.354
200 metre butterfly 2:20.9812Did not advance
Yang Junxuan
Peng Xuwei
Zheng Muyan
Lin Xintong
4 × 100 metre freestyle relay N/A3:53.194
Peng Xuwei
Zheng Muyan
Lin Xintong
Yang Junxuan
4 × 100 metre medley relay N/A4:05.18Gold medal icon.svg
Mixed
AthleteEventHeatsFinal
TimeRankTimeRank
Shen Jiahao
Hong Jinquan
Lin Xintong
Yang Junxuan
4 × 100 metre freestyle relay 3:33.7633:30.45Bronze medal icon.svg
Peng Xuwei
Sun Jiajun
Hong Jinquan
Yang Junxuan
4 × 100 metre medley relay 3:53.1013:49.79Gold medal icon.svg

Table tennis

China qualified two athletes based on its performance at the Asian Qualification Event. [22]

AthleteEventGroup stageRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Wang Chuqin Boys' singles Flag of Moldova.svg  Ursu  (MDA)
W 4–0
Flag of France.svg  Rembert  (FRA)
W 4–1
Flag of Tunisia.svg  Hamdoun  (TUN)
W 4–0
1Flag of Russia.svg  Sidorenko  (RUS)
W 4–2
Flag of Sweden.svg  Moregard  (SWE)
W 4–1
Kanak
Flag of the United States.svg  United States
W 4–0
Harimoto
Flag of Japan.svg  Japan
W 4–1
Gold medal icon.svg
Sun Yingsha Girls' singles Flag of the Czech Republic.svg  Blaskova  (CZE)
W 4–0
Flag of France.svg  Gauthier  (FRA)
W 4–1
Flag of San Marino.svg  Morri  (SMR)
W 4–0
1Flag of North Korea.svg  Pyon  (PRK)
W 4–0
Flag of Brazil.svg  Takahashi  (BRA)
W 4–0
Flag of India.svg  Kamath  (IND)
W 4–1
Hirano
Flag of Japan.svg  Japan
W 4–1
Gold medal icon.svg
Wang Chuqin
Sun Yingsha
Mixed team Flag of Germany.svg  Germany
W 3–0
Flag of Italy.svg  Italy
W 3–0
Flag of Nigeria.svg  Nigeria
W 3–0
1Flag of Brazil.svg  Brazil
W 2–0
Flag of Russia.svg  Russia
W 2–0
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Chinese Taipei
W 2–0
Flag of Japan.svg  Japan
W 2–1
Gold medal icon.svg

Taekwondo

AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Cao Zihan Girls' 49 kg ByeFlag of Israel.svg  Abishag Semberg  (ISR)
W 15–1
Flag of Russia.svg  Elizaveta Ryadninskaya  (RUS)
L 5–6
Did not advanceBronze medal icon.svg
Yang Junli Girls' 55 kg ByeFlag of Thailand.svg  Kanthida Saengsin  (THA)
L 2–3
Did not advance
Mu Wenzhe Girls' +63 kg N/AFlag of Colombia.svg  Laura Ayala  (COL)
W 28–17
Flag of Morocco.svg  Fatima-Ezzahra Aboufaras  (MAR)
L 2–17
Did not advanceBronze medal icon.svg

Tennis

Singles
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mu Tao Boys' singles Flag of Australia.svg  Hijikata  (AUS)
W (77-62, 2-6, 6-0)
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Tseng  (TPE)
L (3-6, 6-3, 2-6)
Did not advance9
Wang Xinyu Girls' singles Flag of Belarus.svg  Kanapatskaya  (BLR)
W (6-3, 7-65)
Flag of Liechtenstein.svg  Zünd  (LIE)
W (6-4, 6-0)
Flag of Latvia.svg  Vismane  (LAT)
WWO
Flag of Slovenia.svg  Juvan  (SLO)
L (0-6, 7-5)
Flag of Colombia.svg  Osorio Serrano  (COL)
L (64-7, 0-6)
4
Wang Xiyu Flag of Japan.svg  Naito  (JPN)
L (63-7, 5-7)
Did not advance17
Doubles
AthletesEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mu Tao
Flag of Japan.svg  Naoki Tajima  (JPN)
Boys' doubles N/AFlag of Romania.svg  Jianu  (ROU) /
Flag of Poland.svg  Michalski  (POL)
W (65-7, 6-3, [10-4])
Flag of Argentina.svg  Báez  (ARG) /
Flag of Argentina.svg  Díaz Acosta  (ARG)
L (0-6, 1-6)
Did not advance5
Wang Xinyu
Wang Xiyu
Girls' doubles N/AFlag of Belarus.svg  Kanapatskaya  (BLR) /
Flag of Latvia.svg  Vismane  (LAT)
W (6-0, 6-4)
Flag of Romania.svg  Cadar  (ROU) /
Flag of Switzerland.svg  Sun  (SUI)
W (6-1, 4-6, [10-3])
Flag of Japan.svg  Naito  (JPN) /
Flag of Japan.svg  Sato  (JPN)
L (6-4, 4-6, [6-10])
Flag of Argentina.svg  Carlé  (ARG) /
Flag of Colombia.svg  Osorio Serrano  (COL)
W (7-5, 6-3)
Bronze medal icon.svg
Wang Xinyu
Mu Tao
Mixed doubles Flag of Romania.svg  Cadar  (ROU) /
Flag of Romania.svg  Jianu  (ROU)
W (6-1, 7-5)
Flag of Switzerland.svg  Sun  (SUI) /
Flag of Switzerland.svg  Wenger  (SUI)
L (4-6, 6-3, [6-10])
Did not advance9
Wang Xiyu
Flag of Kazakhstan.svg  Dostanbek Tashbulatov  (KAZ)
Flag of France.svg  Parry  (FRA) /
Flag of France.svg  Tabur  (FRA)
W (7-5, 6-2)
Flag of Colombia.svg  Osorio Serrano  (COL) /
Flag of Colombia.svg  Mejía  (COL)
L (6-4, 4-6, [8-10])
Did not advance9

Triathlon

China qualified two athletes based on its performance at the 2018 Asian Youth Olympic Games Qualifier. [23]

Individual
AthleteEventSwim (750m)Trans 1Bike (20 km)Trans 2Run (5 km)Total TimeRank
Yu Xinying Girls 10:430:3531:240:3619:311:02:4920
Relay
AthleteEventTotal Times per Athlete
(Swim 250m, Bike 6.6 km,
Run 1.8 km)
Total Group TimeRank
Asia 2
Flag of Japan.svg  Maki Uchida  (JPN)
Flag of Hong Kong.svg  Hung Tik Long  (HKG)
Flag of the People's Republic of China.svg  Yu Xinying  (CHN)
Flag of Malaysia.svg  Chong Xian Hao  (MAS)
Mixed Relay 23:40 (13)
24:22 (14)
25:21 (11)
23:26 (11)
1:36:49 1P13

Weightlifting

China qualified four athletes based on its performance at the 2017 World Youth Championships. [24] [25]

Wrestling

Key:
AthleteEventGroup stageFinal / RMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Zhou Xinru Girls' freestyle −65kg Flag of Mongolia.svg  Tamir  (MGL)
W11 – 1 VSU1
Flag of Mexico.svg  Escamilla Menchaca  (MEX)
W3 – 0 VPO
Flag of Romania.svg  Capezan  (ROU)
W9 – 2 VPO1
Flag of Cuba.svg  Ramírez Marquez  (CUB)
W10 – 0 VSU
1 QFlag of Ukraine.svg  Chudyk  (UKR)
W10 – 0 VSU
Gold medal icon.svg

Related Research Articles

Venezuela at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Venezuela competed at the 2018 Summer Youth Olympics, in Buenos Aires, Argentina from 6 to 18 October 2018.

Thailand at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

The Kingdom of Thailand, recognized by the name of Thailand by the International Olympic Committee (IOC), represented by the National Olympic Committee of Thailand (NOCT), competed at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina, from October 6 to 18, 2018.

Philippines at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

The Philippines participated at the 2018 Summer Youth Olympics, in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Chinese Taipei at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Chinese Taipei participated at the 2018 Summer Youth Olympics, in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Australia at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Australia participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

France at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

France participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Germany at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Germany participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Italy at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Italy participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Japan at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Japan participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Kazakhstan at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Kazakhstan participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

South Korea at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

South Korea participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Mexico at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Mexico participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Ukraine at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Ukraine participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

United States at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

The United States participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Hungary at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Hungary participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

New Zealand at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

New Zealand participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

South Africa at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

South Africa participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Uzbekistan at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Uzbekistan participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Poland at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Poland participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

Slovenia at the 2018 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Slovenia participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.

References

  1. "YOG 2018 Qualification Places – Boys" (PDF). World Archery Federation . Retrieved 15 December 2017.
  2. "YOG 2018 Qualification Places – Girls" (PDF). World Archery Federation . Retrieved 15 December 2017.
  3. "BWF Junior World Ranking – Boys Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
  4. "BWF Junior World Ranking – Girls Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
  5. "33 countries to compete at 2018 Youth Olympic Games". www.fiba.basketball/. International Basketball Federation (FIBA). 5 April 2018. Retrieved 6 April 2018.
  6. "Indonesia, Thailand Share Honours at Asian U19 Beach Volleyball Championships". Asian Volleyball Confederation. 25 March 2018. Archived from the original on 3 May 2018. Retrieved 17 April 2018.
  7. "Nine countries set to make YOG canoeing debut". International Canoe Federation (ICF). 21 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
  8. "Women's Combined Team Event" (PDF). UCI. 1 November 2017. Retrieved 11 November 2017.
  9. "Japan Too!". World DanceSport Federation . 20 May 2018. Retrieved 21 May 2018.
  10. "2018 Youth Olympic Games – Buenos Aires FIE Qualifications" (PDF). FIE . 10 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
  11. 1 2 3 4 "2018 Youth Olympic Games Gymnastics Qualifiers". FIG . 25 June 2018. Retrieved 26 June 2018.
  12. "YOG 2018 Continental Qualifier – Asia/Oceania". UIPM . 14 September 2017. Retrieved 13 October 2017.
  13. "Twelve athletes secure places in Buenos Aires". UIPM . 29 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
  14. "Inline Speed Skating Worlds: presented the "5-Rings-Athletes"". FIRS . 5 July 2018. Retrieved 6 July 2018.
  15. "2018 Youth Olympic Games Rowing Places Obtained" (PDF). FISA . 30 October 2017. Retrieved 10 December 2017.
  16. "Singapore Open 2018 Windsurfing Competition". Singapore Sailing. 11 February 2018. Archived from the original on 12 February 2018. Retrieved 3 August 2017.
  17. "TT:R Youth World Champions Crowned in China as Final Youth Olympics Places are Claimed". 10 May 2018. Retrieved 10 May 2018.
  18. "2018 Youth Olympic Games – Qualification". World Sailing. 5 June 2018. Retrieved 5 June 2018.
  19. "Quota Places by Name and Nation". ISSF . 11 December 2017. Retrieved 15 December 2017.
  20. "World Youth Championship". IFSC . 10 September 2017. Retrieved 13 October 2017.
  21. "Qualified athletes for sport climbing" (PDF). IFSC . Retrieved 2018-10-05.
  22. "Favourites prevail in Greater Noida, Buenos Aires invitations reserved in style". ITTF . 5 November 2017. Retrieved 10 December 2017.
  23. "2018 Subic Bay ASTC Triathlon Asian YOG Qualifier". ITU . 17 June 2018. Retrieved 25 June 2018.
  24. "Boys Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation . 29 March 2018. Retrieved 29 March 2018.
  25. "Girls Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation . 10 April 2017. Retrieved 10 April 2017.