Russia at the 2014 Summer Youth Olympics

Last updated
Russia at the
2014 Summer Youth Olympics
Flag of Russia.svg
IOC code RUS
NOC Russian Olympic Committee
Website olympic.ru
in Nanjing
Competitors84 in 18 sports
Flag bearer Anatoliy Ryapolov (opening) [1]
Mikhail Igolnikov (closing) [2]
Medals
Ranked 2nd
Gold
27
Silver
19
Bronze
11
Total
57
Summer Youth Olympics appearances

Russia competed at the 2014 Summer Youth Olympics , in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Contents

Medalists

Medals awarded to participants of mixed-NOC teams are represented in italics. These medals are not counted towards the individual NOC medal tally.

Competitors

SportBoysGirlsTotal
Athletics 549
Basketball 404
Beach volleyball 224
Boxing 303
Canoeing 112
Fencing 224
Gymnastics 2810
Handball 01414
Judo 112
Modern pentathlon 112
Sailing 112
Shooting 022
Swimming 448
Taekwondo 123
Tennis 224
Triathlon 112
Weightlifting 224
Wrestling 415
Total364884

Athletics

Russia used 9 of their 18 quotas based on its performance at the European Olympic Youth Trials. [3]

Boys

Track and Road Events
AthletesEventFinal
ResultRank
Vladislav Saraykin Boys’ 10km Walk 42:10.95 PBSilver medal icon.svg
Field Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Petr Nekiporets Boys’ Hammer Throw 74.476 Q72.616
Danil Lysenko Boys’ High Jump 2.101 Q2.20Gold medal icon.svg
Anatoly Ryapolov Boys’ Long Jump 7.651 Q7.54Gold medal icon.svg
Vladimir Shcherbakov Boys’ Pole Vault 4.901 Q5.05Silver medal icon.svg

Girls

Track and Road Events
AthletesEventHeatsFinal
ResultRankResultRank
Ekaterina Alekseeva Girls’ 800m 2:09.32 SB5 Q2:09.21 SB7
Field Events
AthletesEventQualificationFinal
ResultRankResultRank
Ekaterina Kropivko Girls’ Long Jump 5.5011 qB5.921
Alena Bugakova Girls’ Shot Put 18.86118.95Gold medal icon.svg
Tatyana Blagoveshchenskaya Girls’ Triple Jump 12.86312.834

Basketball

Russia qualified a boys' team from their performance at the 2013 U18 3x3 World Championships. [4] [5]

Skills Competition
AthleteEventQualificationFinal
Round 1Round 2TotalRankRound 1Round 2TotalRank
Vladislav Staratelev Boys' Dunk Contest 2328515Did not advance

Boys' tournament

Roster
Group Stage
Qualified for the round of 16
TeamPldWLPFPAPDPts
Flag of Argentina.svg  Argentina 972156101+5516
Flag of Russia.svg  Russia 972153117+3616
Flag of Spain.svg  Spain 972145135+1016
Flag of New Zealand.svg  New Zealand 963145129+1615
Flag of Venezuela.svg  Venezuela 954136128+814
Flag of Brazil.svg  Brazil 94511692+2413
Flag of Romania.svg  Romania 945130122+813
Flag of Tunisia.svg  Tunisia 936115130−1512
Flag of Andorra.svg  Andorra 927129168–3911
Flag of Guatemala.svg  Guatemala 90974177−1039
18 August 2014
17:00
Andorra Flag of Andorra.svg1321Flag of Russia.svg  Russia

18 August 2014
21:20
Russia Flag of Russia.svg208Flag of Guatemala.svg  Guatemala

19 August 2014
19:40
Spain Flag of Spain.svg1615Flag of Russia.svg  Russia

20 August 2014
17:40
Russia Flag of Russia.svg1415Flag of Venezuela.svg  Venezuela

20 August 2014
21:00
Brazil Flag of Brazil.svg814Flag of Russia.svg  Russia

22 August 2014
19:20
Russia Flag of Russia.svg1311Flag of Argentina.svg  Argentina

23 August 2014
18:20
Romania Flag of Romania.svg1721Flag of Russia.svg  Russia

23 August 2014
21:20
Russia Flag of Russia.svg1713Flag of Tunisia.svg  Tunisia

24 August 2014
19:20
New Zealand Flag of New Zealand.svg1618Flag of Russia.svg  Russia
Knockout stage
Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Flag of Hungary.svg  Hungary
W17-12
Flag of Brazil.svg  Brazil
W12–8
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
L10–13
Flag of Argentina.svg  Argentina
L14-17
4

Beach volleyball

Russia qualified a boys' and girls' team from their performance at the 2014 CEV Youth Continental Cup Final. [6] [7]

AthletesEventPreliminary roundStandingRound of 24Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Artem Iarzutkin
Oleg Stoyanovskiy
Boys' Flag of Burundi.svg  Bosco Ndayishimiye  (BDI)
Flag of Burundi.svg  Fiston Niyongabo  (BDI)
21-12, 21-12
1 QFlag of Canada (Pantone).svg  Andrew Richards  (CAN)
Flag of Canada (Pantone).svg  Jake MacNeil  (CAN)
21-15, 21-16
Flag of Brazil.svg  Arthur Lanci  (BRA)
Flag of Brazil.svg  George Wanderley  (BRA)
15-21, 21-9, 15-12
Flag of Finland.svg  Miro Määttänen  (FIN)
Flag of Finland.svg  Santeri Siren  (FIN)
21-11, 21-10
Flag of Venezuela.svg  Tigrito Gómez  (VEN)
Flag of Venezuela.svg  Rolando Hernández  (VEN)
21-12, 21-13
Gold medal icon.svg
Flag of Norway.svg  Anders Berntsen Mol  (NOR)
Flag of Norway.svg  Mathias Berntsen  (NOR)
21-19, 21-16
Flag of Paraguay.svg  Renato Bogarin  (PAR)
Flag of Paraguay.svg  Elioth Frutos  (PAR)
21-12, 21-15
Flag of Guatemala.svg  Erik Flores  (GUA)
Flag of Guatemala.svg  Mark Álvarez  (GUA)
21-15, 21-11
Flag of Sri Lanka.svg  Thantrige Perera Mallawa  (SRI)
Flag of Sri Lanka.svg  Isuru Madushan Siddihaluge  (SRI)
21-16, 21-15
Nadezhda Makroguzova
Daria Rudykh
Girls' Flag of Argentina.svg  Camila Hiruela  (ARG)
Flag of Argentina.svg  Irene Verasio  (ARG)
29-27, 18-21, 15-5
1 QFlag of Italy.svg  Irene Enzo  (ITA)
Flag of Italy.svg  Michela Lantignotti  (ITA)
21-16, 21-17
Flag of Austria.svg  Mona Gesslbauer  (AUT)
Flag of Austria.svg  Julia Radl ] (AUT)
17-21, 21-11, 16-14
Flag of Brazil.svg  Ana Patrícia Ramos  (BRA)
Flag of Brazil.svg  Eduarda Lisboa ] (BRA)
18-21, 19-21
Flag of Germany.svg  Lisa Arnholdt  (GER)
Flag of Germany.svg  Sarah Schneider  (GER)
14-21, 25-27
4
Flag of Puerto Rico.svg  Lina Bernier Colon  (PUR)
Flag of Puerto Rico.svg  Valeria Cajigas Medina  (PUR)
Flag of Australia.svg  Phoebe Bell  (AUS)
Flag of Australia.svg  Britt Kendall  (AUS)
21-11, 21-9
Flag of Rwanda.svg  Seraphine Mukantambara  (RWA)
Flag of Rwanda.svg  Lea Uwimbabazi  (RWA)
Flag of Vanuatu.svg  Floflo Daniel  (VAN)
Flag of Vanuatu.svg  Loti Joe  (VAN)
21-18, 21-15

Boxing

Russia qualified three boxers based on its performance at the 2014 AIBA Youth World Championships [8]

Boys
AthleteEventPreliminariesSemifinalsFinal / RMRank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Bibert Tumenov -64 kg ByeFlag of Japan.svg  Suzuki  (JPN)
L DISQ
Bronze Medal Bout

Flag of Turkey.svg  Avcı  (TUR)
L 1-2

4
Dmitrii Nesterov -75 kg ByeFlag of Croatia.svg  Plantić  (CRO)
W 3-0
Flag of Ukraine.svg  Gadzhyiev  (UKR)
L 0-3
Silver medal icon.svg
Marat Kerimkhanov +91 kg Flag of Hungary.svg  Komor  (HUN)
W 3-0
Flag of the United States.svg  Rock  (USA)
L 1-2
Bronze Medal Bout

Flag of Azerbaijan.svg  Tahirov  (AZE)
W 3-0

Bronze medal icon.svg

Canoeing

Russia qualified two boats based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships. [9]

Boys
AthleteEventQualificationRepechageRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
TimeRankTimeRankTimeRankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Vladislav Oleynikov K1 slalom DSQDid not advance
K1 sprint 1:34.2722 QBye1:35.2363 QFlag of Canada (Pantone).svg  Brent  (CAN)
W 1:34.626
Flag of Belarus.svg  Daineka  (BLR)
L 1:33.833
Flag of Serbia.svg  Milinković  (SRB)
W 1:39.049
Bronze medal icon.svg
Girls
AthleteEventQualificationRepechageRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
TimeRankTimeRankTimeRankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Inna Nikitina K1 slalom 1:32.93113 R1:51.65210Did not advance
K1 sprint 1:45.9801 QBye1:45.3941 QFlag of Romania.svg  Duta  (ROU)
W 1:42.852
Flag of Kazakhstan.svg  Kaltenberger  (KAZ)
W 1:43.686
Flag of Hungary.svg  Homonnai  (HUN)
W 1:49.922
Gold medal icon.svg

Fencing

Russia qualified four athletes based on its performance at the 2014 FIE Cadet World Championships. [10]

Boys
AthleteEventPool RoundSeedRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Ivan Limarev Épée Flag of Hungary.svg  Esztergályos  (HUN)W 5–3
Flag of Sweden.svg  Flygare  (SWE)L 3–5
Flag of Germany.svg  Unterhauser  (GER)L 2–5
Flag of Syria.svg  Shaheen  (SYR)W 5–1
Flag of Hong Kong.svg  Chien  (HKG)W 5–2
Flag of Niger.svg  Hassane  (NIG)W 5-1
3ByeFlag of Canada (Pantone).svg  French  (CAN)
W 15–5
Flag of Hungary.svg  Esztergályos  (HUN)
L 5–15
Flag of the United States.svg  Yoo  (USA)
W 15–14
Bronze medal icon.svg
Ivan Ilin Sabre Flag of the People's Republic of China.svg  Yan  (CHN)W 5–0
Flag of Romania.svg  Cucu  (ROU)W 5–4
Flag of South Korea.svg  Kim  (KOR)W 5–4
Flag of Iraq.svg  Al-Musawi  (IRQ)W 5–1
Flag of Egypt.svg  Ayman  (EGY)W 5–1
Flag of Kuwait.svg  Al-Shamlan  (KUW)W 5–4
1ByeFlag of Georgia.svg  Shengelia  (GEO)
W 15–8
Flag of Tunisia.svg  Ferjani  (TUN)
W 15–10
Flag of South Korea.svg  Kim  (KOR)
W 15–7
Gold medal icon.svg
Girls
AthleteEventPool RoundSeedRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Marta Martyanova Foil Flag of Egypt.svg  Elsharkawy  (EGY)W 5–2
Flag of Canada (Pantone).svg  Zhao  (CAN)W 3–2
Flag of Italy.svg  Borella  (ITA)L 4–5
Flag of Poland.svg  Szymczak  (POL)L 2–5
Flag of Greece.svg  Kontochristopoulou  (GRE)L 4–5
Flag of Hong Kong.svg  Lau  (HKG)W 5–4
8Flag of Greece.svg  Kontochristopoulou  (GRE)
W 15–11
Flag of Poland.svg  Szymczak  (POL)
W 15–13
Flag of Japan.svg  Miyawaki  (JPN)
L 10–13
Flag of the People's Republic of China.svg  Huang  (CHN)
L 8–13
4
Alina Moseyko Sabre Flag of Japan.svg  Emura  (JPN)L 1–5
Flag of Senegal.svg  Ciss  (SEN)W 5-0
Flag of Greece.svg  Gkountoura  (GRE)W 5–4
Flag of Turkey.svg  Köse  (TUR)W 5–2
Flag of Poland.svg  Matuszak  (POL)W 5–2
Flag of Togo.svg  Koutoglo  (TOG)W 5–2
2ByeFlag of Mexico.svg  Toledo  (MEX)
W 15–14
Flag of Hungary.svg  Záhonyi  (HUN)
W 15–12
Flag of Italy.svg  Crovari  (ITA)
W 15–10
Gold medal icon.svg
Mixed team
AthletesEventRound of 16QuarterfinalsSemifinals / PMFinal / BM / PMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Europe 1
Flag of Hungary.svg  Patrik Esztergályos  (HUN)
Flag of Russia.svg  Marta Martyanova  (RUS)
Flag of Russia.svg  Ivan Ilin  (RUS)
Flag of Italy.svg  Eleonora De Marchi  (ITA)
Flag of Poland.svg  Andrzej Rządkowski  (POL)
Flag of Russia.svg  Alina Moseyko  (RUS)
Mixed Team ByeAmericas 2
W 30–29
Asia-Oceania 2
W 30–29
Asia-Oceania 1
L 26–30
Silver medal icon.svg
Europe 3
Flag of Russia.svg  Ivan Limarev  (RUS)
Flag of Hungary.svg  Flóra Pásztor  (HUN)
Flag of Georgia.svg  Nika Shengelia  (GEO)
Flag of Poland.svg  Anna Mroszczak  (POL)
Flag of Italy.svg  Guillaume Bianchi  (ITA)
Flag of Hungary.svg  Petra Záhonyi  (HUN)
ByeAsia-Oceania 2
L 26–30
Americas 2
L 29–30
Americas 1
W 30–28
7

Gymnastics

Artistic gymnastics

Russia qualified one athlete based on its performance at the 2014 European MAG Championships and another athlete based on its performance at the 2014 European WAG Championships. [11]

Boys
athleteEventApparatusTotalRank
F PH R V PB HB
Nikita Nagornyy Qualification 13.900 Q13.900 Q13.900 Q13.950 Q14.050 Q13.800 Q83.500 Q2
All-around 13.55013.80013.95014.85013.30013.60083.050Silver medal icon.svg
Floor 13.700N/A13.7004
Pommel horse N/A13.966N/A13.966Gold medal icon.svg
Rings N/A14.000N/A14.000Gold medal icon.svg
Vault N/A14.383N/A14.383Bronze medal icon.svg
Parallel bars N/A14.033N/A14.033Gold medal icon.svg
Horizontal bar N/A12.00012.0008
Girls
AthleteEventApparatusTotalRank
V UB BB F
Seda Tutkhalyan Qualification 14.300 Q13.000 Q12.90013.150 Q53.650 Q1
All-around 14.40014.05014.00012.45054.900Gold medal icon.svg
Vault 13.816N/A13.8165
Uneven bars N/A13.575N/A13.575Gold medal icon.svg
Floor N/A13.73313.733Silver medal icon.svg

Rhythmic gymnastics

Russia qualified one individual and one team based on its performance at the 2014 Rhythmic Gymnastics Grand Prix in Moscow. [11]

Individual
AthleteEventQualificationFinal
HoopBallClubsRibbonTotalRankHoopBallClubsRibbonTotalRank
Irina Annenkova Individual 15.15014.57514.80014.42558.9501 Q14.97514.80014.45014.35058.575Gold medal icon.svg
Group
AthletesEventQualificationFinal
4 Hoops4 RibbonsTotalRank4 Hoops4 RibbonsTotalRank
Daria Anenkova
Daria Dubova
Victoria Ilina
Natalia Safonova
Sofya Skomorokh
Group 14.75014.90029.6501 Q14.70014.85029.550Gold medal icon.svg

Trampoline

Russia qualified two athletes based on its performance at the 2014 European Trampoline Championships. [11]

AthleteEventQualificationFinal
Routine 1Routine 2TotalRankScoreRank
Dmitriy Zenkin Boys 44.05021.66565.7159Did not advance
Maria Zakharchuk Girls 44.24552.22596.470152.360Bronze medal icon.svg

Handball

Russia qualified a girls' team based on its performance at the 2013 European Women's Youth Handball Championship [12]

Girls' tournament

Roster
Group stage
PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Flag of Russia.svg  Russia 22007052+184 Semifinals
2Flag of South Korea.svg  South Korea 21017059+112
3Flag of Angola.svg  Angola 20024473290 5th place game
Source: Nanjing 2014
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
20 August
14:00
Angola  Flag of Angola.svg21 - 34Flag of Russia.svg  Russia Jiangning Sports Center Gymnasium
Referees: Engberg, Laurell (Sweden)
Paulino 8(12 - 20)three players 4
Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg Report Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg

22 August
14:00
Russia  Flag of Russia.svg36 - 31Flag of South Korea.svg  South Korea Jiangning Sports Center Gymnasium
Referees: Wang, Li (China)
Frolova 9(16 - 16) Yu 7
Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg Report Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg

Semifinal

24 August
15:30
Russia  Flag of Russia.svg30 - 22Flag of Brazil.svg  Brazil Jiangning Sports Center Gymnasium
Referees: Liu, Li (China)
Golikova, Vernigorova 5(17 - 7) Almeida de Paula 6
Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg Report Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg

Final

25 August
18:00
South Korea  Flag of South Korea.svg32 - 31Flag of Russia.svg  Russia Silver medal icon.svg Jiangning Sports Center Gymnasium
Referees: Engberg, Laurell (Sweden)
Kang 12(17 - 14) Golikova, Markova 7
Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg Report Yellow card.svg Number 2 in light blue rounded square.svg

Judo

Russia qualified two athletes based on its performance at the 2013 Cadet World Judo Championships. [13]

Individual
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsRep 1Rep 2Rep 3Rep 4Final / BMRank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Mikhail Igolnikov Boys' -81 kg ByeFlag of Brazil.svg  Basile  (BRA)
W 102–000
Flag of Montenegro.svg  Milić  (MNE)
W 100–000
Flag of Serbia.svg  Majdov  (SRB)
W 100–000
ByeFlag of Georgia.svg  Kirakozashvili  (GEO)
W 000–000
Gold medal icon.svg
Anastasya Turcheva Girls' -44 kg N/AFlag of the Dominican Republic.svg  Soriano  (DOM)
W 001–000
Flag of Azerbaijan.svg  Aliyeva  (AZE)
L 000–000
ByeN/AFlag of Ecuador.svg  Quizhpi  (ECU)
W 000–000
Bronze medal icon.svg
Team
AthletesEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Team Rouge
Flag of France.svg  Morgane Duchêne  (FRA)
Flag of Argentina.svg  Ayelén Elizeche  (ARG)
Flag of Puerto Rico.svg  Adrián Gandía  (PUR)
Flag of Russia.svg  Mikhail Igolnikov  (RUS)
Flag of the Netherlands.svg  Lisa Millenberg  (NED)
Flag of Portugal.svg  Maria Siderot  (POR)
Flag of Uzbekistan.svg  Sukhrob Tursunov  (UZB)
Mixed Team Olympic flag.svg Team Kano (MIX)
W 5–2
Olympic flag.svg Team Ruska (MIX)
W 5–2
Olympic flag.svg Team Xian (MIX)
W 4–3
Olympic flag.svg Team Geesink (MIX)
W 4–2
Gold medal icon.svg
Team Geesink
Flag of Brazil.svg  Layana Colman  (BRA)
Flag of Serbia.svg  Nemanja Majdov  (SRB)
Flag of Belarus.svg  Dzmitry Minkou  (BLR)
Flag of South Korea.svg  Ryu Seung-hwan  (KOR)
Flag of Montenegro.svg  Ivana Šunjević  (MNE)
Flag of Russia.svg  Anastasya Turcheva  (RUS)
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Wang Yu-jyun  (TPE)
Mixed Team Olympic flag.svg Team Chochishvili (MIX)
W 4–3
Olympic flag.svg Team Van de Walle (MIX)
W 4–3
Olympic flag.svg Team Douillet (MIX)
W 32–31
Olympic flag.svg Team Rougé (MIX)
L 2–4
Silver medal icon.svg

Modern pentathlon

Russia qualified two athletes based on its performance at the European YOG Qualifiers. [14]

AthleteEventFencing
Ranking Round
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Fencing
Final Round
(épée one touch)
Combined: Shooting/Running
(10 m air pistol)/(3000 m)
Total
Points
Rank
ResultsRankTimeRankPointsResultsRankPointsTimeRankPoints
Alexander Lifanov Boys' Individual 17–622:10.2216310329512:01.3025791184Gold medal icon.svg
Adelina Ibatullina Girls' Individual 12–11122:19.3282831225013:31.54548910226
Flag of the Czech Republic.svg  Jolana Hojsáková  (CZE)
Flag of Russia.svg  Alexander Lifanov  (RUS)
Mixed Relay 34–1212:01.7063351–0130312:51.061952911676
Flag of Russia.svg  Adelina Ibatullina  (RUS)
Flag of Kyrgyzstan.svg  Radion Khripchenko  (KGZ)
23–23112:06.10203221–11127012:11.28556911617

Sailing

Russia qualified one boat based on its performance at the 2013 Techno 293 World Championships. Later Russia qualified one more boat based on its performance at the Techno 293 European Continental Qualifiers. [15]

AthleteEventRaceNet
Points
Final
Rank
12345678910M*
Maxim Tokarev Boys' Techno 293 (9)361243Cancelled28.0019.00Silver medal icon.svg
Mariam Sekhposyan Girls' Techno 293 723(10)132Cancelled28.0018.00Silver medal icon.svg

Shooting

Russia qualified two shooters based on its performance at the 2014 European Shooting Championships. [16]

Individual
AthleteEventQualificationFinal
PointsRankPointsRank
Ekaterina Parshukova Girls' 10m Air Rifle 407.912Did not advance
Margarita Lomova Girls' 10m Air Pistol 3784 Q194.4Silver medal icon.svg
Team
AthletesEventQualificationRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
PointsRankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Flag of Russia.svg  Ekaterina Parshukova  (RUS)
Flag of Croatia.svg  Borna Petanjek  (CRO)
Mixed Team 10m Air Rifle 7 QFlag of Bangladesh.svg  Akter  (BAN)-Flag of Armenia.svg  Babayan  (ARM)
L 7-10
Did not advance17
Flag of Russia.svg  Margarita Lomova  (RUS)
Flag of Colombia.svg  Juan Sebastian Rivera Ruiz  (COL)
Mixed Team 10m Air Pistol 10 QFlag of Ukraine.svg  Konarieva  (UKR)-Flag of Moldova.svg  Aric  (MDA)
L 9-10
Did not advance17

Swimming

Russia qualified eight swimmers. [17]

Boys
AthleteEventHeatSemifinalFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Filipp Shopin 100 m freestyle 50.44550.589Did not advance
50 m backstroke 26.20725.794Did not advance
100 m backstroke 56.94 Q1556.3813Did not advance
50 m butterfly 25.00 Q1424.8212Did not advance
Evgeny Rylov 50 m backstroke 25.662 Q25.422 Q25.09 WJR Gold medal icon.svg
100 m backstroke 55.784 Q54.863 Q54.24Gold medal icon.svg
200 m backstroke 2:00.741 QN/A1:57.08Silver medal icon.svg
Anton Chupkov 50 m breaststroke 28.513 Q28.503 Q28.43Bronze medal icon.svg
100 m breaststroke 1:02.072 Q1:00.84 WJR 1 Q1:01.29Gold medal icon.svg
200 m breaststroke 2:15.463 QN/A2:11.87Bronze medal icon.svg
Aleksandr Sadovnikov 50 m butterfly 24.494 Q24.093 Q24.164
100 m butterfly 53.642 Q53.422 Q52.97Silver medal icon.svg
Anton Chupkov
Evgeny Rylov
Aleksandr Sadovnikov
Filipp Shopin
4 × 100 m freestyle relay 3:24.951 QN/A3:25.014
Anton Chupkov
Evgeny Rylov
Aleksandr Sadovnikov
Filipp Shopin
4 × 100 m medley relay 3:43.471 QN/A3:38.02 WJR Gold medal icon.svg
Girls
AthleteEventHeatSemifinalFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Rozaliya Nasretdinova 50 m freestyle 25.001 Q25.201 Q24.28 WJR Gold medal icon.svg
50 m backstroke 30.1525Did not advance
50 m butterfly 26.982 Q26.551 Q26.26Gold medal icon.svg
Daria S. Ustinova 50 m freestyle 25.804 Q25.423 Q25.56Bronze medal icon.svg
100 m freestyle 55.996 Q55.546 Q55.697
200 m freestyle 2:01.064 QN/A2:01.327
Daria Mullakaeva 100 m freestyle 56.067 Q55.53555.697
200 m freestyle 2:01.064 QN/A2:01.327
400 m freestyle 4:17.6814N/ADid not advance
Irina Prikhodko 50 m backstroke 29.7815 Q29.287 Q29.348
100 m backstroke 1:02.254 Q1:02.247 Q1:01.776
200 m backstroke 2:14.164 QN/A2:13.935
Daria Mullakaeva
Rozaliya Nasretdinova
Irina Prikhodko
Daria S. Ustinova
4 × 100 m freestyle relay 3:46.961 QN/A3:42.39Silver medal icon.svg
Daria Mullakaeva
Rozaliya Nasretdinova
Irina Prikhodko
Daria S. Ustinova
4 × 100 m medley relay 4:16.427 QN/A4:13.776
Mixed
AthleteEventHeatFinal
TimeRankTimeRank
Rozaliya Nasretdinova
Aleksandr Sadovnikov
Filipp Shopin
Daria S. Ustinova
4 × 100 m freestyle relay 3:35.404 Q3:32.154
Rozaliya Nasretdinova
Evgeny Rylov
Aleksadr Sadovnikov
Daria S. Ustinova
4 × 100 m medley relay 3:54.712 Q3:50.86Silver medal icon.svg

Taekwondo

Russia qualified three athletes based on its performance at the Taekwondo Qualification Tournament. [18] [19]

Boys
AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Soso Kvartskhava −63 kg ByeFlag of the United Kingdom.svg  McNeish  (GBR)
L10 - 19
Did not advance5
Girls
AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinalRank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Tatiana Kudashova −55 kg ByeFlag of Serbia.svg  Bogdanović  (SRB)
W18 (PTG) - 6
Flag of Turkey.svg  Sarıdoğan  (TUR)
L8 - 10
Did not advanceBronze medal icon.svg
Yulia Turutina −63 kg ByeFlag of Croatia.svg  Jelić  (CRO)
W7 - 4
Flag of the People's Republic of China.svg  Zhang  (CHN)
W11 - 1
Flag of Iran.svg  Alizadeh  (IRI)
L7 - 10
Silver medal icon.svg

Tennis

Russia qualified four athletes based on the 9 June 2014 ITF World Junior Rankings. [20] [21]

Singles
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Karen Khachanov Boys' Singles Flag of Sri Lanka.svg  Sharmal Dissanayake  (SRI)
6-0, 6-0
Flag of Australia.svg  Harry Bourchier  (AUS)
6-4, 6-2
Flag of Japan.svg  Jumpei Yamasaki  (JPN)
3-6, 7-6(8–6), 1–6
Did not advance5
Andrey Rublev Boys' Singles Flag of Peru.svg  Nicolás Álvarez  (PER)
6-3, 6-4
Flag of Slovakia.svg  Martin Blaško  (SVK)
5-7, 6-2, 6-2
Flag of Argentina.svg  Francisco Bahamonde  (ARG)
w/o
Flag of Poland.svg  Kamil Majchrzak  (POL)
4-6, 6-3, 3-6
Flag of Japan.svg  Jumpei Yamasaki  (JPN)
6-1, 6-3
Bronze medal icon.svg
Darya Kasatkina Girls' Singles Flag of Romania.svg  Ioana Ducu  (ROU)
6-3, 6-0
Flag of Ecuador.svg  Doménica González  (ECU)
6-2, 6-1
Flag of Lithuania.svg  Akvilė Paražinskaitė  (LTU)
4-6, 4-6
Did not advance5
Anastasiya Komardina Girls' Singles Flag of Ukraine.svg  Anhelina Kalinina  (UKR)
7-6(7-3), 3-6, 2-6
Did not advance17
Doubles
AthletesEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Flag of Russia.svg  Karen Khachanov  (RUS)
Flag of Russia.svg  Andrey Rublev  (RUS)
Boys' Doubles N/AFlag of the Bahamas.svg  Rasheed Carey  (BAH)
Flag of the Bahamas.svg  Justin Roberts  (BAH)
6-1, 6-3
Flag of Hungary.svg  André Biró  (HUN)
Flag of Belgium (civil).svg  Clément Geens  (BEL)
6-4, 6-4
Flag of Poland.svg  Kamil Majchrzak  (POL)
Flag of Poland.svg  Jan Zieliński  (POL)
4-6, 6-3, [10-8]
Flag of Brazil.svg  Orlanda Luz  (BRA)
Flag of Brazil.svg  Marcelo Zormann  (BRA)
5-7, 6-3, [3-10]
Silver medal icon.svg
Flag of Russia.svg  Darya Kasatkina  (RUS)
Flag of Russia.svg  Anastasiya Komardina  (RUS)
Girls' Doubles N/AFlag of Thailand.svg  Kamonwan Buayam  (THA)
Flag of South Korea.svg  Kim Dabin  (KOR)
6-7(5-7), 6-3, [11-9]
Flag of Hungary.svg  Anna Bondár  (HUN)
Flag of Hungary.svg  Fanny Stollár  (HUN)
7-6(7-2), 6-4
Flag of the United States.svg  Anna Bondár  (USA)
Flag of Mexico.svg  Fanny Stollár  (MEX)
6-2, 6-4
Flag of Ukraine.svg  Anhelina Kalinina  (UKR)
Flag of Belarus.svg  Iryna Shymanovich  (BLR)
4-6, 4-6
Silver medal icon.svg
Flag of Russia.svg  Darya Kasatkina  (RUS)
Flag of Russia.svg  Andrey Rublev  (RUS)
Mixed Doubles Flag of Slovakia.svg  Kristína Schmiedlová  (SVK)
Flag of Slovakia.svg  Alex Molčan  (SVK)
6-2, 6-4
Flag of the People's Republic of China.svg  Ye Qiuyu  (CHN)
Flag of Japan.svg  Jumpei Yamasaki  (JPN)
5-7, 6-4, [3-10]
Did not advance9
Flag of Russia.svg  Anastasiya Komardina  (RUS)
Flag of Russia.svg  Karen Khachanov  (RUS)
Mixed Doubles Flag of Mexico.svg  Renata Zarazúa  (MEX)
Flag of the Bahamas.svg  Justin Roberts  (BAH)
6-4, 6-2
Flag of Slovakia.svg  Viktória Kužmová  (SVK)
Flag of Slovakia.svg  Martin Blaško  (SVK)
6-3, 6-1
Flag of Romania.svg  Ioana Ducu  (ROU)
Flag of Argentina.svg  Matías Zukas  (ARG)
6-7(2-7), 4-6
Did not advance5

Triathlon

Russia qualified two athletes based on its performance at the 2014 European Youth Olympic Games Qualifier. [22]

Individual
AthleteEventSwim (750m)Trans 1Bike (20 km)Trans 2Run (5 km)Total TimeRank
Dmitry Efimov Boys 00:09:5600:00:4300:29:2000:00:3300:17:2400:57:5617
Elizaveta Zhizhina Girls 00:10:2900:00:4300:31:2400:00:2400:18:3901:01:397
Relay
AthleteEventTotal Times per Athlete
(Swim 250m, Bike 6.6 km,
Run 1.8 km)
Total Group TimeRank
Europe 2
Flag of Russia.svg  Elizaveta Zhizhina  (RUS)
Flag of Spain.svg  Alberto Gonzalez Garcia  (ESP)
Flag of the Netherlands.svg  Kirsten Nuyens  (NED)
Flag of Germany.svg  Peer Sonksen  (GER)
Mixed Relay 21:39
19:33
23:12
19:51
1:24:155
Europe 5
Flag of Austria.svg  Sara Skardelly  (AUT)
Flag of Belgium (civil).svg  Romain Loop  (BEL)
Flag of Hungary.svg  Flora Bicsak  (HUN)
Flag of Russia.svg  Dmitry Efimov  (RUS)
Mixed Relay 22:33
20:42
23:20
20:11
1:26:469

Weightlifting

Russia qualified 2 quotas in the boys' events and 2 quotas in the girls' events based on the team ranking after the 2013 Weightlifting Youth World Championships. [23] [24]

Boys
AthleteEventSnatchClean & jerkTotalRank
ResultRankResultRank
Viacheslav Iarkin −69 kg 13411602294Silver medal icon.svg
Khetag Khugaev −85 kg 16411911355Gold medal icon.svg
Girls
AthleteEventSnatchClean & jerkTotalRank
ResultRankResultRank
Anastasia Petrova −58 kg 8521102195Silver medal icon.svg
Svetlana Shcherbakova +63 kg 10331252228Silver medal icon.svg

Wrestling

Russia qualified five athletes based on its performance at the 2014 European Cadet Championships. [25]

Key:

Boys
AthleteEventGroup stageFinal / RMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Ismail Gadzhiev Freestyle -46kg Flag of Colombia.svg  Óscar Tigreros  (COL)
W 4 - 0 ST
Flag of American Samoa.svg  Faifua Ipolito  (ASA)
W 4 - 0 ST
Flag of India.svg  Prakash Vasant Kolekar  (IND)
W 4 - 0 ST
1Flag of the United States.svg  Cade Olivas  (USA)
W 3 - 1 PP
Gold medal icon.svg
Amirkhan Guvazhokov Freestyle -54kg Flag of Kazakhstan.svg  Mukhambet Kuatbek  (KAZ)
L 1 - 3
Flag of Venezuela.svg  Eliezer Aular  (VEN)
W 4 - 0
Flag of Armenia.svg  Vaghinak Matevosyan  (ARM)
L 1 - 3
Flag of New Zealand.svg  Tyler Corbett  (NZL)
W 4 - 1
Flag of South Africa.svg  Reynhardt Louw  (RSA)
W 4 - 1 ST
5
Arslan Zubairov Greco-Roman -58kg Flag of Kazakhstan.svg  Raiynbek Kurmanali  (KAZ)
W 3 - 1
Flag of Iran.svg  Keramat Abdevali  (IRI)
W 4 - 0
Flag of New Zealand.svg  Matthew Downes  (NZL)
W 4 - 1
1Flag of Armenia.svg  Zaven Mikaelyan  (ARM)
W 4 - 1 ST
Gold medal icon.svg
Mark Bemalian Greco-Roman -85kg Flag of Canada (Pantone).svg  Ramandeep Khehira  (CAN)
W 4 - 0
Flag of Tajikistan.svg  Tokhirdzhon Okhonov  (TJK)
W 4 - 1
Flag of American Samoa.svg  Schey-Xyong McMoore  (ASA)
W 4 - 0
1Flag of Bulgaria.svg  Kiril Milov  (BUL)
W 3 - 1 PP
Gold medal icon.svg
Girls
AthleteEventGroup stageFinal / RMRank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Daria Shisterova Freestyle -70kg Flag of Ecuador.svg  Leonela Aleyda Ayovi Parraga  (ECU)
W 4 - 0
Flag of Kazakhstan.svg  Merey Duisenova  (KAZ)
W 4 - 0
Flag of Poland.svg  Natalia Iwona Strzalka  (POL)
W 4 - 0 VT
1Flag of Turkey.svg  Tugba Kilic  (TUR)
W 4 - 0 VT
Gold medal icon.svg

Related Research Articles

Poland at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Poland competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Kazakhstan at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Kazakhstan competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Armenia at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Armenia competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Ukraine at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Ukraine competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Great Britain at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Great Britain competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014. On 9 July 2014, the British Olympic Association named a team of 33 athletes to compete at the Games.

France at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

France competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Belgium at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Belgium will compete at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Belarus at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Belarus competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Canada at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Canada competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014. Field hockey Olympian Sandra Levy was chosen to be the nation's chef de mission. The Canadian team consists of 75 athletes in 19 sports.

Spain at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Spain will compete at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Greece at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Greece competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Israel at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Israel competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Japan at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Japan competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Netherlands at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Netherlands competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Norway at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Norway competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Portugal at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Portugal was represented at the 2014 Summer Youth Olympics, held in Nanjing, China, from 16 to 28 August 2014, with a delegation of 21 competitors, who took part in 10 events.

Turkey at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Turkey competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Hungary at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Hungary competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Italy at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Italy competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

Puerto Rico at the 2014 Summer Youth Olympics Sporting event delegation

Puerto Rico will compete at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.

References

  1. "Знаменосцем сборной России на церемонии открытия ЮОИ-2014 выбран Анатолий Ряполов" (in Russian). Russian Olympic Committee. 16 August 2014. Retrieved 7 November 2018.
  2. "Дзюдоист Игольников станет знаменосцем сборной России на церемонии закрытия ЮОИ-2014" (in Russian). Russian Olympic Committee. 27 August 2014. Retrieved 7 November 2018.
  3. "Russian Olympic Athletes". RusAthletics . 9 July 2014. Retrieved 9 July 2014.
  4. "3x3 basketball". FIBA . 24 June 2014. Retrieved 10 July 2014.
  5. "3x3 - Pools unveiled for 3x3 event at 2014 Youth Olympic Games". FIBA . 24 June 2014. Retrieved 10 July 2014.
  6. "Finland, Russia and Poland complete European contingent for Nanjing". FIVB . 17 May 2014. Retrieved 18 May 2014.
  7. "Turkey with home triumph in Antalya, Czechs and Russians join them in Nanjing". FIVB . 17 May 2014. Retrieved 18 May 2014.
  8. "Meet the Qualified Athletes for Nanjing 2014 Youth Olympic Games". AIBA . 23 May 2014. Retrieved 23 May 2014.
  9. "2014 Youth Olympics Games Qualification" (PDF). ICF . 20 February 2014. Retrieved 13 March 2014.
  10. "2014 Youth Olympic Games - Nanjing FIE Qualifications" (PDF). FIE . 10 July 2014. Retrieved 10 July 2014.
  11. 1 2 3 "2nd Youth Olympic Games Qualifiers - Gymnastics". FIG . 8 July 2014. Retrieved 8 July 2014.
  12. "All Youth Olympic Games participants confirmed – draw on Friday in Basle". International Handball Federation . 30 April 2014. Retrieved 1 May 2014.
  13. "2014 YOG IJF Athlete List" (PDF). International Judo Federation . 18 July 2014. Archived from the original (PDF) on 12 August 2014. Retrieved 4 August 2014.
  14. "2014 Youth Olympic Games Modern Pentathlon final athletes'list" (PDF). UIPM . 9 July 2014. Retrieved 9 July 2014.
  15. "2014 YOG Qualification Techno 293". International Sailing Federation . 5 July 2014. Retrieved 5 July 2014.
  16. "Quota Places by Name and Nation". ISSF . 31 January 2013. Retrieved 27 February 2014.
  17. "Number of Entries by NOC: Swimming". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 9 August 2014.
  18. "WTF Qualification Tournament for Nanjing 2014 – Day 1" (PDF). World Taekwondo Federation . 20 March 2014. Retrieved 22 March 2014.[ permanent dead link ]
  19. "WTF Qualification Tournament for Nanjing 2014 – Day 2" (PDF). World Taekwondo Federation . 21 March 2014. Retrieved 22 March 2014.[ permanent dead link ]
  20. "2014 Youth Olympic Tennis Event – Boys Acceptance List by Country" (PDF). ITF . 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
  21. "2014 Youth Olympic Tennis Event – Girls Acceptance List by Country" (PDF). ITF . 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
  22. "2014 European YOG Qualifier". ITU . 17 May 2014. Retrieved 18 May 2014.
  23. "Boys Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation . 25 September 2013. Retrieved 14 December 2013.
  24. "Girls Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation . 25 September 2013. Retrieved 14 December 2013.
  25. "Wrestling Qualifiers Named for Youth Olympic Games". FILA . 28 July 2014. Archived from the original on 10 August 2014. Retrieved 30 July 2014.