Dates | January 2024 – February 2025 |
---|---|
Official website | |
Qualifiers website Pre-qualifiers website | |
The AfroBasket 2025 qualification will be a basketball competition that will be played from February to November 2024, to determine the 16 nations who will join the automatically qualified host Angola at the FIBA AfroBasket 2025. [1]
The participating teams were divided into four groups: Group A (Zones 1+2), Group B (Zones 3+4), Group C (Zone 5 + MAD + DJI) and Group D (Zone 6 + MRI + COM). The top teams in each zone qualified for the FIBA AfroBasket 2025 qualifiers, which started in February 2024. [2]
Zone 1 consisted of Algeria, Libya and Morocco. [3] After Algeria withdrew, the remaining two teams played in a two-game series. [4] [5] [6]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Libya | 146–138 | Morocco | 75–75 | 71–63 |
18 February 2024 | Libya | 75–75 | Morocco | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
16:30 | Scoring by quarter:25–11, 15–17, 25–21, 10–26 | |||
Pts: J. Salem 25 Rebs: J. Salem 9 Asts: Sadi 7 | Boxscore | Pts: Franceschi 25 Rebs: Azouga 6 Asts: Franceschi 5 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Hassane Kamate (CIV), Youssouf Maiga (MLI), Guy Sani (CMR) |
20 February 2024 | Morocco | 63–71 | Libya | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
16:30 | Scoring by quarter: 9–25, 15–17, 18–17, 21–12 | |||
Pts: Benchlikha 12 Rebs: Azouga 11 Asts: Benchlikha, Boukichou 2 | Boxscore | Pts: J. Salem 19 Rebs: J. Salem 12 Asts: N. Salem 8 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Hassane Kamate (CIV), Youssouf Maiga (MLI), Silver Houngbedji (BEN) |
The remaining two teams played in a two-game series. [7]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Equatorial Guinea | 104–105 | Gabon | 58–66 | 46–39 |
28 February 2024 | Equatorial Guinea | 58–66 | Gabon | Malabo |
---|---|---|---|---|
Scoring by quarter: 17–23, 15–17, 16–12, 10–14 | ||||
Pts: Ngomo 15 Rebs: Nve 10 Asts: Ngomo 4 | Boxscore | Pts: Minko 16 Rebs: Essono 15 Asts: Ndoh-Mapangou 4 | Arena: Polideportivo de Malabo |
29 February 2024 | Gabon | 39–46 | Equatorial Guinea | Malabo, Equatorial Guinea |
---|---|---|---|---|
Scoring by quarter: 9—14, 11—9, 12—14, 7—9 | ||||
Pts: Essono 9 Rebs: Dimidimba 9 Asts: Ndoh-Mapangou 2 | Boxscore | Pts: Esteves 17 Rebs: Esteves 14 Asts: Esteves 3 | Arena: Polideportivo de Malabo |
After several teams withdrew from the qualifiers, Madagascar qualified. [5]
South Africa and Mozambique played in a two-game series. [8]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Mozambique | 110–107 | South Africa | 62–50 | 48–57 |
23 February 2024 | Mozambique | 62–50 | South Africa | Maputo |
---|---|---|---|---|
21:30 | Scoring by quarter:19–18, 5–9, 18–13, 20–10 | |||
Boxscore | Arena: Pavilhão do Maxaquene Referees: Mohammed Elmenshawy (EGY), Dorothy Okach (BOT), Amr Zahed (EGY) |
24 February 2024 | South Africa | 57–48 | Mozambique | Maputo, Mozambique |
---|---|---|---|---|
20:00 | Scoring by quarter: 14–14, 14–11, 20–9, 9–14 | |||
Pts: Cele 19 Rebs: Sibanyoni 17 Asts: Selepe 5 | Boxscore | Pts: Houana 18 Rebs: Munguambe 9 Asts: da Costa 4 | Arena: Pavilhão do Maxaquene |
Qualified teams are the 16 teams qualified for African 2023 World Cup qualifiers first round + four teams from pre-qualifiers. Groups B, D and E will play in February 2024 and Groups A and C in November 2024.
Entrance/qualification method | Team(s) |
---|---|
2023 World Cup qualifiers first round | Angola Cameroon Cape Verde Central African Republic DR Congo Egypt Guinea Ivory Coast Kenya Mali Nigeria Rwanda Senegal South Sudan Tunisia Uganda |
Pre-Qualifiers Sub-zone 1 & 2 | Libya |
Pre-Qualifiers Sub-zone 3 & 4 | Gabon |
Pre-Qualifiers Sub-zone 5 & 7 | Madagascar |
Pre-Qualifiers Sub-zone 6 & 7 | Mozambique |
The draw was held on 24 November 2023 in South Africa. [1]
Group A | Group B | Group C | Group D | Group E |
---|---|---|---|---|
South Sudan DR Congo Mali Mozambique | Cape Verde Nigeria Libya Uganda | Senegal Cameroon Gabon Rwanda | Ivory Coast Egypt Central African Republic Madagascar | Tunisia Angola Guinea Kenya |
All times are local.
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Sudan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Final tournament |
2 | DR Congo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Mali | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Mozambique | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
22 November 2024 | South Sudan | vs. | Mozambique | |
Boxscore |
23 November 2024 | Mali | vs. | South Sudan | |
Boxscore |
23 November 2024 | Mozambique | vs. | DR Congo | |
Boxscore |
24 November 2024 | South Sudan | vs. | DR Congo | |
Boxscore |
24 November 2024 | Mali | vs. | Mozambique | |
Boxscore |
21 February 2025 | Mozambique | vs. | South Sudan | |
Boxscore |
22 February 2025 | South Sudan | vs. | Mali | |
Boxscore |
22 February 2025 | DR Congo | vs. | Mozambique | |
Boxscore |
23 February 2025 | DR Congo | vs. | South Sudan | |
Boxscore |
23 February 2025 | Mozambique | vs. | Mali | |
Boxscore |
The games of the first window were played in Tunisia. [3]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cape Verde | 3 | 3 | 0 | 228 | 203 | +25 | 6 | Final tournament |
2 | Libya | 3 | 2 | 1 | 228 | 213 | +15 | 5 | |
3 | Uganda | 3 | 1 | 2 | 204 | 211 | −7 | 4 | |
4 | Nigeria | 3 | 0 | 3 | 206 | 239 | −33 | 3 |
23 February 2024 | Cape Verde | 78–73 | Uganda | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
11:00 | Scoring by quarter:20–16, 14–16, 26–14, 18–27 | |||
Pts: Santos 15 Rebs:three players 6 Asts: Delgado 6 | Boxscore | Pts: Opong 25 Rebs: Womala 7 Asts: Drileba 5 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Arnaud Kom Njilo (CMR), Amir Taboubi (TUN), Adlen Larouci (ALG) |
23 February 2024 | Nigeria | 82–89 (OT) | Libya | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
20:00 | Scoring by quarter: 16–25, 19–15, 15–20, 25–15, Overtime: 7–14 | |||
Pts: Nuga 31 Rebs: Akhuetie 12 Asts: Eke 8 | Boxscore | Pts: Sadi 24 Rebs: Sadi 9 Asts: Sadi 12 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Attendance: 200 Referees: Youssouf Maiga (MLI), Yann Davidson (MAD), Jean Ruhamiriza (RWA) |
24 February 2024 | Uganda | 72–62 | Nigeria | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
14:00 | Scoring by quarter:12–7, 17–12, 26–25, 17–18 | |||
Pts: Opong 39 Rebs: Opong 10 Asts: Seiko, Womala 5 | Boxscore | Pts: Eke 19 Rebs: Akhuetie 16 Asts: Eke 7 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Sofiane Si Youcef (ALG), Amir Taboubi (TUN), Sara El-Sharnouby (EGY) |
24 February 2024 | Libya | 68–72 | Cape Verde | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
20:00 | Scoring by quarter: 15–15, 24–25, 21–21, 8–11 | |||
Pts: Saeid 18 Rebs: Buzgaiya 9 Asts: Sadi 5 | Boxscore | Pts: Santos 16 Rebs: Santos 11 Asts: Correia 4 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Hassane Kamaté (CIV), Silver Houngbed (BEN), Silver Houngbedji (BEN) |
25 February 2024 | Libya | 71–59 | Uganda | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
14:00 | Scoring by quarter:21–16, 19–13, 17–18, 14–12 | |||
Pts: Al-Maghribi, Hamad 16 Rebs: Sadi 9 Asts: Badrush 14 | Boxscore | Pts: Drileba 16 Rebs: Opong 9 Asts: Muhwezi 4 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Arnaud Kom Njilo (CMR), Sofiane Si Youcef (ALG), Silver Houngbedji (BEN) |
25 February 2024 | Cape Verde | 78–62 | Nigeria | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
20:00 | Scoring by quarter: 16–24, 23–9, 21–18, 18–11 | |||
Pts: Spencer 16 Rebs: Lima 7 Asts: Almeida, Santos 4 | Boxscore | Pts: Eke 31 Rebs: Eke 9 Asts: Nuga 4 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Attendance: 50 Referees: Wael Mostafa (EGY), Jean Ruhamiriza (RWA), Amir Taboubi (TUN) |
21 February 2025 | Uganda | vs. | Cape Verde | |
Boxscore |
22 February 2025 | Cape Verde | vs. | Libya | |
Boxscore |
23 February 2025 | Nigeria | vs. | Cape Verde | |
Boxscore |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Senegal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Final tournament |
2 | Cameroon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Gabon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Rwanda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
The games of the first window were played in Egypt. [3]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ivory Coast | 3 | 3 | 0 | 249 | 212 | +37 | 6 | Final tournament |
2 | Egypt | 3 | 2 | 1 | 249 | 206 | +43 | 5 | |
3 | Madagascar | 3 | 1 | 2 | 211 | 243 | −32 | 4 | |
4 | Central African Republic | 3 | 0 | 3 | 197 | 245 | −48 | 3 |
23 February 2024 | Ivory Coast | 77–69 | Madagascar | Cairo, Egypt |
---|---|---|---|---|
16:00 | Scoring by quarter:14–11, 26–19, 16–17, 21–22 | |||
Pts: Poythress 26 Rebs: Fofana, Mobio 9 Asts: Moularé 7 | Boxscore | Pts: Raharimanantoanina 12 Rebs: Faralahy 10 Asts: Randriamampionona 5 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Referees: Amr Aboollo (EGY), Walelign Gebeto (ETH), Claudio Eiuba (ANG) |
23 February 2024 | Egypt | 76–61 | Central African Republic | Cairo |
---|---|---|---|---|
19:00 | Scoring by quarter:29–15, 14–16, 20–13, 13–17 | |||
Pts: Mahmoud 19 Rebs: Mahmoud 7 Asts: Gendy 6 | Boxscore | Pts: Ganapamo 27 Rebs: Dokossi 14 Asts: Dokossi, Kouguère 4 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Referees: Tonton Banza (DRC), Diallo Mahamadou (MLI), Didier Gaga (RWA) |
24 February 2024 | Central African Republic | 67–93 | Ivory Coast | Cairo, Egypt |
---|---|---|---|---|
16:00 | Scoring by quarter: 16–28, 15–25, 20–26, 16–14 | |||
Pts: Ganapamo 15 Rebs: Dokossi 8 Asts: Kouguère 3 | Boxscore | Pts: Poythress 17 Rebs: Poythress 6 Asts: Moularé 7 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Referees: Tonton Banza (DRC), Amr Aboollo (EGY), Erick Otieno (KEN) |
24 February 2024 | Madagascar | 66–97 | Egypt | Cairo, Egypt |
---|---|---|---|---|
19:00 | Scoring by quarter: 14–23, 20–27, 19–20, 13–27 | |||
Pts: Ravelojaona 18 Rebs: Solondrainy 10 Asts: Randriamampionona 4 | Boxscore | Pts: Shehata 17 Rebs: Mahmoud 10 Asts: Helmy, Metwaly 5 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Referees: Diallo Mahamadou (MLI), Didier Gaga (RWA), Walelign Gebeto (ETH) |
25 February 2024 | Central African Republic | 69–76 | Madagascar | Cairo, Egypt |
---|---|---|---|---|
16:00 | Scoring by quarter: 17–18, 20–11, 17–22, 15–25 | |||
Pts: Dokossi 19 Rebs: Dokossi 12 Asts: Dokossi 4 | Boxscore | Pts: Randriamampionona 22 Rebs: Raharimanantoanina 12 Asts: Randriamampionona 7 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Referees: Amr Aboollo (EGY), Erick Otieno (KEN), Claudio Eiuba (ANG) |
25 February 2024 | Ivory Coast | 79–76 | Egypt | Cairo, Egypt |
---|---|---|---|---|
19:00 | Scoring by quarter: 26–26, 20–14, 15–18, 18–18 | |||
Pts: Poythress 20 Rebs: Dally, Poythress 9 Asts: Moularé 5 | Boxscore | Pts: Gendy 30 Rebs: Mahmoud 7 Asts: Gendy 10 | Arena: Hassan Moustafa Sports Hall Attendance: 1,000 Referees: Tonton Banza (DRC), Walelign Gebeto (ETH), Diallo Mahamadou (MLI) |
21 February 2025 | Central African Republic | vs. | Egypt | |
Boxscore |
21 February 2025 | Madagascar | vs. | Ivory Coast | |
Boxscore |
22 February 2025 | Ivory Coast | vs. | Central African Republic | |
Boxscore |
22 February 2025 | Egypt | vs. | Madagascar | |
Boxscore |
23 February 2025 | Egypt | vs. | Ivory Coast | |
Boxscore |
23 February 2025 | Madagascar | vs. | Central African Republic | |
Boxscore |
The games of the first window were played in Tunisia. [3]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisia | 3 | 3 | 0 | 257 | 220 | +37 | 6 | Final tournament |
2 | Angola [lower-alpha 1] | 3 | 2 | 1 | 237 | 210 | +27 | 5 | Final tournament as host |
3 | Kenya | 3 | 1 | 2 | 207 | 252 | −45 | 4 | Final tournament |
4 | Guinea | 3 | 0 | 3 | 222 | 241 | −19 | 3 |
23 February 2024 | Angola | 76–70 | Guinea | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
14:00 | Scoring by quarter: 8–9, 21–24, 15–22, 32–15 | |||
Pts: Bango 24 Rebs: Bango 9 Asts: Dundão 9 | Boxscore | Pts: Evans 26 Rebs: Condé 7 Asts: Evans, Sy 3 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Sofiane Si Youcef (ALG), Sara El-Sharnouby (EGY), Haytham Ihaqaf (LBA) |
23 February 2024 | Tunisia | 90–69 | Kenya | Monastir |
---|---|---|---|---|
17:00 | Scoring by quarter:25–11, 20–15, 19–20, 26–23 | |||
Pts: Lahyani 15 Rebs: Ben Romdhane 9 Asts: Jawadi 7 | Boxscore | Pts: Odero 25 Rebs: Owili, Wisyuba 5 Asts: Odero 4 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Attendance: 100 Referees: Hassane Kamaté (CIV), Guy Sani (CMR), Oumar Sy (MTN) |
24 February 2024 | Kenya | 58–88 | Angola | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
11:00 | Scoring by quarter: 12–22, 21–22, 15–20, 10–24 | |||
Pts: Adera, Ogechi 12 Rebs: Awich 8 Asts: Odero 6 | Boxscore | Pts: Bango 19 Rebs: Bango 8 Asts: Dundão, Gonçalves 7 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Wael Mostafa (EGY), Adlen Larouci (ALG), Haytham Ihaqaf (LBA) |
24 February 2024 | Guinea | 78–85 (OT) | Tunisia | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
17:00 | Scoring by quarter: 15–18, 14–19, 18–19, 26–17, Overtime: 5–12 | |||
Pts: Condé 21 Rebs: Condé 8 Asts: Evans 6 | Boxscore | Pts: Abada 21 Rebs: Ben Romdhane 9 Asts: Abada, Ben Romdhane 6 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Attendance: 500 Referees: Arnaud Kom Njilo (CMR), Yann Davidson (MAD), Oumar Sy (MTN) |
25 February 2024 | Guinea | 74–80 | Kenya | Monastir, Tunisia |
---|---|---|---|---|
11:00 | Scoring by quarter: 19–24, 17–25, 22–15, 16–16 | |||
Pts: Evans 29 Rebs: Condé 10 Asts: Sy 5 | Boxscore | Pts: Odero 19 Rebs: Awich, Koranga 8 Asts:three players 3 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Referees: Sara El-Sharnouby (EGY), Sofiane Si Youcef (ALG), Silver Houngbedji (BEN) |
25 February 2024 | Tunisia | 82–73 | Angola | Monastir |
---|---|---|---|---|
17:00 | Scoring by quarter: 19–25, 15–13, 28–13, 20–22 | |||
Pts: Abada 19 Rebs: Ben Romdhane 7 Asts: Abada 8 | Boxscore | Pts: Gakou 19 Rebs: Gakou, Bango 6 Asts: Gonçalves 8 | Arena: Mohamed-Mzali Sports Hall Attendance: 500 Referees: Yann Davidson (MAD), Hassane Kamaté (CIV), Guy Sani (CMR) |
Team | Qualification method | Date of qualification | App | Last | Best placement in tournament |
---|---|---|---|---|---|
Angola | Host nation | 27 March 2024 | 22nd | 2021 | Champions (1989, 1992, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013) |
The individual member states of the African Union (AU) coordinate foreign policy through this agency, in addition to conducting their own international relations on a state-by-state basis. The AU represents the interests of African peoples at large in intergovernmental organizations (IGO's); for instance, it is a permanent observer at the United Nations' General Assembly.
The 13th African Championships in Athletics were held in Tunis and Radès, Tunisia in August, 2002.
The FIBA Africa Championship 2009 Qualification occurred on various dates between 4 August 2008 and 31 May 2009. It was used to determine which African national basketball teams would qualify for the FIBA Africa Championship 2009. Teams competed with other teams in their respective "zones" for a spot in the Championship tournament.
The FIBA Africa Championship 2011 Qualification took place on various dates between 11 August 2010 and mid-2011. It was used to determine which African national basketball teams would qualify for the FIBA Africa Championship 2011. Teams competed with other teams in their respective "zones" for a spot in the Championship tournament.
This is a list of the Egypt national football team results from 2000 to 2019.
AfroBasket 2015Qualification occurred on various dates between 21 September 2014 and 8 March 2015. It was used to determine which African national basketball teams would qualify for the 2015 FIBA Africa Championship. Teams competed with other teams in their respective "zones" for a spot in the Championship tournament.
The Nigeria national football team represents Nigeria in men's international football.
The 2019 FIBA Basketball World Cup qualification for the FIBA Africa region, began in November 2017 and concluded in February 2019. The process determined the five African teams that would participate at the 2019 FIBA World Cup.
This is a list of the Libya national football team results from 2000 until 2019.
This is a list of the Ghana national football team results from 2010 to 2019.
FIBA AfroBasket 2021 was the 30th edition of the FIBA AfroBasket, a men's basketball continental championship of Africa. The tournament was hosted by Rwanda for the first time. It was originally scheduled to take place between 17 and 29 August 2021, but it was moved back a week due to the COVID-19 pandemic, to 24 August to 5 September 2021.
Athletics at the 2019 African Games was held from 26 to 30 August 2019 in Rabat, Morocco.
The AfroBasket 2021 qualification was a basketball competition that was played from January 2020 to July 2021, to determine the fifteen FIBA Africa nations who would join the automatically qualified host Rwanda at the AfroBasket 2021 final tournament.
This is a list of the Tunisia national football team results from 2000 to 2019.
This article provides details of international football games played by the Senegal national football team from 2010 to 2019.
The 2023 FIBA Basketball World Cup qualification for the FIBA Africa region, began in November 2021 and concluded in February 2023. The process determined the five African teams that would participate at the 2023 FIBA World Cup.
The 2021 Women's Afrobasket qualification occurred on various dates on 2021 to determine which African national basketball teams would qualify for the 2021 Women's Afrobasket. Teams compete with other teams in their respective "zones" for a spot in the championship tournament.
This article lists the results of the Morocco national football team from 1990 to 2019.
This is a list of the Angola national football team results from 2000 to 2019.
The 2023 Women's Afrobasket qualification was played on various dates in 2023 to determine the seven teams who qualified for the 2023 Women's Afrobasket. Teams competed with other teams in their respective "zones" for a spot in the championship tournament. There were seven zones in total.