Belgium at the 1996 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | BEL |
NOC | Belgian Olympic and Interfederal Committee |
Website | www |
in Atlanta | |
Competitors | 61 (41 men, 20 women) in 14 sports |
Flag bearer | Jean-Michel Saive (table tennis) |
Medals Ranked 31st |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games |
Belgium competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Ulla Werbrouck | Judo | Women's half-heavyweight (72 kg) | 21 July |
Gold | Fred Deburghgraeve | Swimming | Men's 100 m breaststroke | 20 July |
Silver | Gella Vandecaveye | Judo | Women's half-middleweight (61 kg) | 23 July |
Silver | Sébastien Godefroid | Sailing | Men's Finn class | 2 August |
Bronze | Harry Van Barneveld | Judo | Men's heavyweight (+95 kg) | 20 July |
Bronze | Marisabel Lomba | Judo | Women's lightweight (56 kg) | 24 July |
Veteran Paul Vermeiren was once again the only Belgian archer to compete in the nation's seventh appearance in the modern Olympic archery tournament. He advanced all the way to the semifinals before being defeated. In the bronze medal match, he was again defeated to finish with fourth place.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Paul Vermeiren | Men's individual | 659 | 21 | Ram (IND) W 165–104 | White (USA) W 159–158 | Medved (SLO) W 161–159 | Torres (FRA) W 111–106 | Huish (USA) L 103–112 | Oh (KOR) L 110–115 | 4 |
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Patrick Stevens | 200 m | 20.60 | 1 Q | 20.43 | 2 Q | 20.46 | 4 Q | 20.27 | 7 |
Erik Wymeersch | 20.68 | 1 Q | 20.59 | 4 | Did not advance | ||||
Marc Dollendorf | 400 m hurdles | N/A | 49.49 | 2 Q | 48.91 | 8 | Did not advance | ||
Jean-Paul Bruwier | 49.69 | 6 | Did not advance | ||||||
Eddy Hellebuyck | Marathon | N/A | 2:25.04 | 67 |
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ann Mercken | 400 m hurdles | N/A | 55.88 | 3 Q | 54.95 | 6 | Did not advance | ||
Marleen Renders | Marathon | N/A | 2:36.27 | 25 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Roel Paulissen | Men's cross-country | 2:33:53 | 17th |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Johan Museeuw | Road race | 04:55:25 | 10th |
Wilfried Peeters | 04:56:28 | 15th | |
Frank Vandenbroucke | 04:56:44 | 25th | |
Johan Bruyneel | 04:56:47 | 60th | |
Tom Steels | 04:56:56 | 109th | |
Johan Bruyneel | Time Trial | 01:10:12 | 24th |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Heidi Van De Vijver | Road race | 02:37:06 | 20th |
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Etienne De Wilde | Points race | 0 pts | 24th |
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | |||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Jump off | Rank | |||
Eric Wauters | Bon Ami | Individual | 4.00 | =14 | 16.00 | 20.00 | =45 | 37.50 | 57.50 | 67 | Did not advance | ||
Stanny Van Paesschen | Mulga Bill | 12.00 | =58 | 12.00 | 24.00 | =52 | 8.00 | 32.00 | =50 | Did not advance | |||
Michel Blaton | Revoulino | 9.00 | =54 | 17.75 | 26.75 | =62 | 8.50 | 35.25 | 53 | Did not advance | |||
Ludo Philippaerts | King Darco | 0.00 | =1 | 4.00 | 4.00 | =5 | 0.00 | 4.00 | 3 | 16.00 | N/A | 20 | |
Eric Wauters Stanny Van Paesschen Michel Blaton Ludo Philippaerts | See above | Team | N/A | 48.50 | N/A | 13 |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Rope | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Rope | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Cindy Stollenberg | Individual | 9.033 | 9.166 | 9.149 | 9.116 | 36.464 | 31 | Did not advance |
Athlete | Event | Race | Score | Rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||
Sébastien Godefroid | Finn class | 13 | 24 | 5 | 5 | 4 | 3 | 16 | 7 | 2 | 6 | 32 pts |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Philippe Dupont | Trap | 119 | =20 | Did not advance | |
Double trap | 128 | =22 | Did not advance | ||
Frans Peeters | Trap | 114 | =49 | Did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Cindy Bouque | 10 m air rifle | 389 | 25 | Did not advance | |
Anne Focan | Double trap | 91 | 20 | Did not advance |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Fred Deburghgraeve | 100m Breaststroke | 1:00.60 | 1 Q | 1:00.65 | |
200m Breaststroke | 2:16.10 | 15 q | Withdrew |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Brigitte Becue | 100m breaststroke | 1:09.83 | 8 Q | 1:09.79 | 8 |
200m breaststroke | 2:29.62 | 6 Q | 2:28.36 | 7 | |
200m individual medley | 2:18.28 | 17 q | Withdrew | ||
Sandra Cam | 200m freestyle | 2:04.90 | 26 | Did not advance | |
400m freestyle | 4:17.35 | 17 q | 4:14.94 | 10 | |
800m freestyle | 8:48.33 | 16 | Did not advance | ||
Yseult Gervy | 100m backstroke | 1:05.72 | 25 | Did not advance | |
200m backstroke | 1:05.72 | 22 | Did not advance | ||
400m individual medley | 4:53.11 | 16 q | 4:52.89 | 15 |
Athlete | Event | 1st Round | 2nd Round | 3rd Round | Quarter-finals | Semi-finals | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | ||
Sabine Appelmans | Women's Singles | N Zvereva (BLR) L 7–5, 6-3 | Did not advance | ||||
Dominique Van Roost | A Sánchez Vicario (ESP) L 6–1, 7-5 | Did not advance | |||||
Laurence Courtois | A Kournikova (RUS) W 1–6, 6–2, 6-2 | K Habšudová (SVK) L 7–5, 6-2 | Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Eightfinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | Repechage 2 Round | Repechage 3 Round | Repechage 4 Round | Repechage 5 Round | Repechage 6 Round | Bronze Medal Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Jean-Pierre Wafflard | -82 kg | Tsilent (BLR) L 0-10 | Did not advance | Frinta (CZE) L 0-2 | Did not advance | 17 |
Algeria competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece from 13 to 29 August 2004. It first competed in the Olympics in 1964, and entered the 2004 Athens Games having won a total of twelve medals — including one gold, one silver, and three bronze medals at the 2000 Summer Olympics. These medals were in athletics and boxing. 61 competitors, 46 men and 15 women, took part in 57 events in 10 sports.
Belgium competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece. 50 competitors, 31 men and 19 women, took part in 41 events in 14 sports.
Belgium competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.
Belarus competed in the Summer Olympic Games for the first time as an independent nation at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. Previously, Belarusian athletes competed for the Unified Team at the 1992 Summer Olympics. 157 competitors, 91 men and 66 women, took part in 115 events in 19 sports.
The Netherlands competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Mexico competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.
Portugal competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.
Zambia competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Azerbaijan competed in the Summer Olympic Games as an independent nation for the first time at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. Previously, Azerbaijani athletes competed for the Unified Team at the 1992 Summer Olympics. 23 competitors, 20 men and 3 women, took part in 23 events in 9 sports.
Malaysia competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Slovakia competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. It was the first Summer Games since the dissolution of Czechoslovakia, and so the Czech Republic and Slovakia competed as independent teams.
Venezuela competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. 39 competitors, 34 men and 5 women, took part in 36 events in 12 sports.
American Samoa competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Iceland competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Maldives competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.
Moldova competed in the 2008 Summer Olympics. Moldova won one medal at the games, a bronze for boxer bantamweight Veaceslav Gojan.
Austria sent a team to compete at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China.
Slovakia competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China. The team includes 57 athletes in several sports.
Senegal competed in the 2008 Summer Olympics held in Beijing, People's Republic of China from August 8 to August 24, 2008.
Moldova competed at the 2012 Summer Olympics in London, from 27 July to 12 August 2012. This was the nation's fifth consecutive appearance at the Summer Olympics in the post-Soviet era.