Cuba at the 2000 Summer Olympics

Last updated

Cuba at the
2000 Summer Olympics
Flag of Cuba.svg
IOC code CUB
NOC Cuban Olympic Committee
in Sydney
Competitors229 (147 men and 82 women) in 24 sports
Flag bearer Félix Savón
Medals
Ranked 9th
Gold
11
Silver
11
Bronze
7
Total
29
Summer Olympics appearances (overview)

Cuba competed at the 2000 Summer Olympics held in Australia's largest city, Sydney. 229 competitors, 147 men and 82 women, took part in 135 events in 24 sports. [1]

Contents

Medalists

MedalNameSportEventDate
Gold medal icon.svg Gold Anier García Athletics Men's 110 metres hurdles 25 September
Gold medal icon.svg Gold Iván Pedroso Athletics Men's long jump 25 September
Gold medal icon.svg Gold Guillermo Rigondeaux Boxing Bantamweight 30 September
Gold medal icon.svg Gold Mario Kindelán Boxing Lightweight 30 September
Gold medal icon.svg Gold Jorge Gutiérrez Boxing Middleweight 30 September
Gold medal icon.svg Gold Félix Savón Boxing Heavyweight 30 September
Gold medal icon.svg Gold Legna Verdecia Judo Women's 52 kg 17 September
Gold medal icon.svg Gold Sibelis Veranes Judo Women's 70 kg 18 September
Gold medal icon.svg Gold Ángel Matos Taekwondo Men's 80 kg 29 September
Gold medal icon.svg Gold Cuba women's national volleyball team
Volleyball Women's indoor competition 30 September
Gold medal icon.svg Gold Filiberto Azcuy Wrestling Men's Greco-Roman 69 kg 27 September
Silver medal icon.svg Silver Yoel García Athletics Men's triple jump 25 September
Silver medal icon.svg Silver Javier Sotomayor Athletics Men's high jump 24 September
Silver medal icon.svg Silver Cuba national baseball team
Baseball (Men-only event)27 September
Silver medal icon.svg Silver Ledis Balceiro Canoeing Men's C-1 1000 m 30 September
Silver medal icon.svg Silver Leobaldo Pereira , Ibrahim Rojas Canoeing Men's C-2 1000 m 30 September
Silver medal icon.svg Silver Driulis González , Judo Women's 57 kg 18 September
Silver medal icon.svg Silver Daima Beltrán Judo Women's +78 kg 22 September
Silver medal icon.svg Silver Urbia Meléndez Taekwondo Women's 49 kg 27 September
Silver medal icon.svg Silver Yoel Romero Wrestling Men's freestyle 85 kg 1 October
Silver medal icon.svg Silver Lázaro Rivas Wrestling Men's Greco-Roman 54 kg 26 September
Silver medal icon.svg Silver Juan Marén Wrestling Men's Greco-Roman 63 kg 26 September
Bronze medal icon.svg Bronze José Ángel César , Iván García,
Freddy Mayola, Luis Alberto Pérez-Rionda
Athletics Men's 4 × 100 m relay 30 September
Bronze medal icon.svg Bronze Osleidys Menéndez Athletics Women's javelin throw 30 September
Bronze medal icon.svg Bronze Maikro Romero Boxing Light Flyweight 30 September
Bronze medal icon.svg Bronze Diógenes Luña Boxing Light Welterweight 1 October
Bronze medal icon.svg Bronze Nelson Loyola , Carlos Pedroso, Iván Trevejo Fencing Men's team épée 18 September
Bronze medal icon.svg Bronze Manolo Poulot Judo Men's 60 kg 16 September
Bronze medal icon.svg Bronze Alexis Rodríguez Wrestling Men's freestyle 130 kg 30 September

Archery

Cuba's first appearance in the Olympic archery competition resulted in a surprise pair of victories.

Men
AthleteEventRanking roundRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ismely Arias Men's individual 61641Flag of Ukraine.svg  Parkhomenko  (UKR)
W 160-164
Flag of the United Kingdom.svg  Needham  (GBR)
W 165-164
Flag of Australia.svg  Fairweather  (AUS)
L 163-167
Did not advance
Juan Carlos Stevens 59557Flag of Australia.svg  Fairweather  (AUS)
L 161-170
Did not advance
Women
AthleteEventRanking roundRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Edisbel Martinez Women's individual 61156Flag of Sweden.svg  Ericsson  (SWE)
L 146-154
Did not advance
Yaremis Pérez 61254Flag of the People's Republic of China.svg  Yu H  (CHN)
W 159-155
Flag of the United States.svg  Scavotto  (USA)
L 155-158
Did not advance

Athletics

Men's track
AthleteEventHeatRound 2SemifinalFinal
ResultRankResultRankResultRankResultRank
Freddy Mayola 100m 10.333 Q10.356Did not advance
Anier García 110m hurdles 13.601 Q13.531 Q13.161 Q13.00 NR Gold medal icon.svg
Yoel Hernandez 13.532 Q13.404 Q13.415Did not advance
José Ángel César
Iván García
Freddy Mayola
Luis Alberto Pérez-Rionda
4x100m relay 38.741 QN/A38.161 Q38.04 SBBronze medal icon.svg
Men's field
AthleteEventQualificationFinal
DistancePositionDistancePosition
Ivan Pedroso Long jump 8.321 Q8.55Gold medal icon.svg
Luis Meliz 8.212 Q8.087
Michael Calvo Triple jump 16.3027Did not advance
Yoel Garcia 17.085 Q17.47Silver medal icon.svg
Yoelbi Quesada 17.037 Q17.374
Javier Sotomayor High jump 2.277 Q2.32Silver medal icon.svg
Frank Casañas Discus throw 60.8424Did not advance
Alexis Elizalde 61.1320Did not advance
Emeterio Gonzalez Javelin throw 82.6410 q83.338
Isbel Luaces 75.1728Did not advance
Alexis Paumier Shot put 18.3118Did not advance
Women's track
AthleteEventHeatQuarterfinalSemifinalFinal
ResultRankResultRankResultRankResultRank
Zulia Calatayud 800m 2:00.183 qN/A1:59.303 Q1:58.666
Aliuska Lopez 100m hurdles 12.973 Q12.923 Q12.904 Q12.835
Daimi Pernia 400m hurdles 55.531 QN/A54.922 Q53.68 SB4
Idalmis Bonne
Zulia Calatayud
Julia Duporty
Daimi Pernia
4x400m relay 3:25.222 QN/A3:29.478
Women's field
AthleteEventQualificationFinal
DistancePositionDistancePosition
Lissette Cuza Long jump 6.2526Did not advance
Yamile Aldama Triple jump 14.277 Q14.304
Ioamnet Quintero High jump 1.9214Did not advance
Yipsi Moreno Hammer throw 65.744 Q68.334
Sonia Bisset Javelin throw 60.0911 q63.265
Osleidys Menendez 67.341 Q66.18Bronze medal icon.svg
Xiomara Rivero 61.895 Q62.926
Yumileidi Cumba Shot put 18.428 Q18.706
Decathlon
AthleteEvent 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 mFinalRank
Eugenio Balanque Result10.876.1914.901.9448.2314.3646.56NMDid not advance
Points8906287847498989297990
Raul Duany Result11.097.3313.342.0648.7314.4441.174.6064.314:29.68805415
Points841893688859827918688790803747
Heptathlon
AthleteEvent 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 mFinalRank
Magalys Garcia Result13.461.6613.2924.585.9250.31828605411
Points1056806747926825866828

Baseball

Cuba entered the 2000 baseball competition with an 18–0 record and two gold medals to defend. In the preliminary round, the Cubans extended their winning streak to 21 before being defeated by the Netherlands. Despite the loss, they finished first in the round by winning the final three games. In the semifinals, the Cuban team defeated Japan 3–0 to advance to the gold medal game against the United States. For the first time in Olympic history, Cuba was shut out in a 4–0 loss to receive only the silver medal.

TeamEventGroup StageSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cuba men's Men's tournament Flag of South Africa.svg  South Africa  (RSA)
W 16–0
Flag of Italy.svg  Italy  (ITA)
W 13–5
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea  (KOR)
W 6–5
Flag of the Netherlands.svg  Netherlands  (NED)
L 2–4
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
W 1–0
Flag of the United States.svg  United States  (USA)
W 6–1
Flag of Japan.svg  Japan  (JPN)
W 6–2
1 QFlag of Japan.svg  Japan  (JPN)
W 3–0
Flag of the United States.svg  United States  (USA)
L 0–4
Silver medal icon.svg

Basketball

Women's tournament

Team roster
Summary
TeamEventGroup StageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cuba women's Women’s tournament Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 62–72
Flag of the United States.svg  United States  (USA)
L 90–61
Flag of New Zealand.svg  New Zealand  (NZL)
W 74–55
Flag of Poland.svg  Poland  (POL)
L 72–65
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea  (KOR)
L 69–56
5N/A9/10th classification
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada  (CAN)
W 67–58
9

Beach volleyball

AthleteEventPreliminary roundPreliminary eliminationRound of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
Opposition
Score
First RoundSecond RoundOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Dalixia Fernández
Tamara Larrea
Women's Flag of Brazil.svg  Pires -
Samuel  (BRA)
L 4-15
Flag of the People's Republic of China.svg  Tian -
Zhang J  (CHN)
W 15-12
Flag of Bulgaria.svg  L Yanchulova -
P Yanchulova  (BUL)
W 15-3
Flag of the United States.svg  Davis -
Johnson Jordan  (USA)
L 9-15
Did not advance=9

Boxing

AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Maikro Romero Light flyweight Flag of Venezuela (1954-2006).png  Varela  (VEN)
W 15-11
Flag of Romania.svg  Velicu  (ROM)
RSC
Flag of Ukraine.svg  Sidorenko  (UKR)
W 12-5
Flag of France.svg  Asloum  (FRA)
L 12-13
Did not advanceBronze medal icon.svg
Manuel Mantilla Flyweight Flag of South Korea (1997-2011).svg  Kim T-g  (KOR)
W 20-8
Flag of Romania.svg  Dobrescu  (ROM)
RSC
Flag of Thailand.svg  Ponlid  (THA)
L 8-19
Did not advance
Guillermo Rigondeaux Bantamweight Flag of Tunisia.svg  Zemzeni  (TUN)
WKO
Flag of Japan.svg  Tsujimoto  (JPN)
RSC
Flag of Turkey.svg  Agaguloglu  (TUR)
W 14-5
Flag of the United States.svg  Vinson  (USA)
W 18-6
Flag of Russia.svg  Malakhbekov  (RUS)
W 18-12
Gold medal icon.svg
Yosvani Aguilera Featherweight Flag of Japan.svg  Tsukamoto  (JPN)
RSC
Flag of Bulgaria.svg  Mladenov  (BUL)
W 15-8
Flag of Russia.svg  Djamaloudinov  (RUS)
L 12-17
Did not advance
Mario Kindelán Lightweight ByeFlag of Thailand.svg  Wiangwiset  (THA)
W 14-8
Flag of Greece.svg  Ouzlian  (GRE)
RSC
Flag of Russia.svg  Maletin  (RUS)
W 27-15
Flag of Ukraine.svg  Kotelnyk  (UKR)
W 14-4
Gold medal icon.svg
Diógenes Luña Light welterweight ByeFlag of France.svg  Blain  (FRA)
W 25-14
Flag of Egypt.svg  Khoulef  (EGY)
RSC
Flag of the United States.svg  Williams  (USA)
L 41-42
Did not advanceBronze medal icon.svg
Roberto Guerra Welterweight Flag of Zambia.svg  Chibuye  (ZAM)
W 18-4
Flag of Romania.svg  Simion  (ROM)
L 7-11
Did not advance
Juan Hernandez Sierra Light middleweight Flag of Gabon.svg  Nzue Mba  (GAB)
RSC
Flag of Tunisia.svg  Marmouri  (TUN)
RSC
Flag of Kazakhstan.svg  Ibraimov  (KAZ)
L 9-16
Did not advance
Jorge Gutierrez Middleweight Flag of Thailand.svg  Cimlum  (THA)
W 20-11
Flag of Greece.svg  Giannoulas  (GRE)
W 20-7
Flag of Romania.svg  Diaconu  (ROM)
W KO
Flag of Azerbaijan.svg  Alakparov  (AZE)
19-9
Flag of Russia.svg  Gaydarbekov  (RUS)
W 17-15
Gold medal icon.svg
Isael Alvarez Light heavyweight Flag of Italy.svg  Fragomeni  (ITA)
RSC
Flag of Kazakhstan.svg  Orazaliyev  (KAZ)
RSC
Did not advance
Félix Savón Heavyweight N/AFlag of Nigeria.svg  Ojemaye  (NGR)
RSC
Flag of the United States.svg  Bennett  (USA)
RSC
Flag of Germany.svg  Kober  (GER)
W 14-8
Flag of Russia.svg  Ibragimov  (RUS)
W 21-13
Gold medal icon.svg
Alexis Rubalcaba Super heavyweight N/AFlag of Germany.svg  Koç  (GER)
W KO
Flag of Kazakhstan.svg  Dildabekov  (KAZ)
L 12-25
Did not advance

Canoeing

Sprint

Men's
AthleteEventHeatsSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Ledis Frank Balceiro Men's C-1 500m 1:51.9183 QBye2:32.2296
Men's C-1 1000m 3:55.1201 QBye3:56.071Silver medal icon.svg
Leobaldo Pereira
Ibrahin Rojas
Men's C-2 500m 1:42.1802 QBye2:17.1269
Men's C-2 1000m 3:38.9783 QBye3:38.753Silver medal icon.svg

Cycling

Road cycling

AthleteEventTimeRank
Pedro Pablo Pérez Men's road race 5:52:4892
Dania Pérez Women's road race 3:28:2846
Yoanka González DNF

Track cycling

Sprint
AthleteEventQualificationRound 1Repechage 1Round 2Repechage 2QuarterfinalsSemifinalsFinal
Time
Speed (km/h)
RankOpposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Julio César Herrera Men's sprint 10.893s
66.097km/h
17 QFlag of France.svg  Gane  (FRA)
L
Flag of the United Kingdom.svg  MacLean  (GBR)
Flag of Japan.svg  Ota  (JPN)
3
Did not advance
Time trial
AthleteEventTimeRank
Julio César Herrera Men's track time trial 1:05.53710

Diving

Men's
AthleteEventPreliminariesSemifinalsFinal
PointsRankPointsRankTotalRankPointsTotalRank
Erick Fornaris Men's 3m springboard 313.8637Did not advance
Yoendris Salazar 377.5818 Q197.5217575.1018Did not advance
José Guerra Men's 10m platform 403.1413 Q181.6513584.7914Did not advance
Jesus Iory 368.3422Did not advance
Women's
AthleteEventPreliminariesSemifinalsFinal
PointsRankPointsRankTotalRankPointsTotalRank
Iohana Cruz Women's 3m springboard 239.9724Did not advance
Yolanda Ortiz Women's 10m platform 231.6331Did not advance

Fencing

Eleven fencers, seven men and four women, represented Cuba in 2000.

Men
AthleteEventRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Nelson Loyola Men's épée Flag of Ukraine.svg  Horbachuk  (UKR)
L 14-15
Did not advance
Carlos Pedroso Flag of Australia.svg  Adams  (AUS)
L 13-15
Did not advance
Ivan Trevejo ByeFlag of Kyrgyzstan.svg  Poddubny  (KGZ)
W 15-10
Flag of Italy.svg  Rota  (ITA)
W 15-12
Flag of Russia.svg  Kolobkov  (RUS)
L 14-15
Did not advance
Oscar García Men's foil ByeFlag of Poland.svg  Mocek  (POL)
L 9-15
Did not advance
Elvis Gregory ByeFlag of Kuwait.svg  Muhsen Ali  (KUW)
W 15-5
Flag of Russia.svg  Shevchenko  (RUS)
'L 14-15
Did not advance
Rolando Tucker ByeFlag of Austria.svg  Wendt  (AUT)
W 15-5
Flag of France.svg  Ferrari  (FRA)
L 13-15
Did not advance
Candido Maya Men's sabre Flag of Romania.svg  Lupeică  (ROU)
L 10-15
Did not advance
Nelson Loyola
Carlos Pedroso
Ivan Trevejo
Men's team épée N/AFlag of Germany.svg  Germany  (GER)
W 45-44
Flag of France.svg  France  (FRA)
L 36-45
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea  (KOR)
'W 45-31
Bronze medal icon.svg
Elvis Gregory
Oscar García
Rolando Tucker
Men's team foil N/AFlag of France.svg  France  (FRA)
L 43-45
Did not advance
Women
AthleteEventRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Tamara Esteri Women's épée ByeFlag of Cuba.svg  Ortiz  (CUB)
L 7-15
Did not advance
Mirayda García ByeFlag of Switzerland.svg  Hablützel-Bürki  (SUI)
L 14-15
Did not advance
Zuleydis Ortiz ByeFlag of Cuba.svg  Esteri  (CUB)
W 15-7
Flag of Switzerland.svg  Romagnoli  (SUI)
W 15-11
Flag of Switzerland.svg  Hablützel-Bürki  (SUI)
L 14-15
Did not advance
Migsey Dussu Women's foil Flag of Ukraine.svg  Vasylieva  (UKR)
W 15-6
Flag of Romania.svg  Badea-Carlescu  (ROU)
L 6-15
Did not advance
Tamara Esteri
Mirayda García
Zuleydis Ortiz
Women's team épée N/AFlag of Switzerland.svg  Switzerland  (SUI)
L 38-45
Did not advance

Gymnastics

Men's artistic
AthleteEventQualificationFinal
ApparatusTotalRankApparatusTotalRank
FPHRVPBHBFPHRVPBHB
Lazaro Lamelas Individual 9.1379.4379.3879.3128.8879.56255.72235 Q8.7759.2629.4379.2629.2759.57555.58630
Eric López 8.9759.5009.6379.5379.0629.41256.12328 Q8.6629.6009.6759.6879.6129.57556.81117

Handball

Men's tournament

TeamEventGroup StageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cuba men's Men’s tournament Flag of Germany.svg  Germany  (GER)
L 20–30
Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 26–21
Flag of Egypt.svg  Egypt  (EGY)
L 26–29
Flag of Serbia and Montenegro.svg  Yugoslavia  (YUG)
L 26–33
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea  (KOR)
L 28–35
6N/A11/12th classification
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
W 26–24
11

Judo

Men
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Repechage 3Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Manolo Poulot 60kg Flag of Russia.svg  Stanev  (RUS)
W 1001–0000
Flag of Kyrgyzstan.svg  Smagulov  (KGZ)
W 1000–0010
Flag of Moldova.svg  Kurdgelashvili  (MDA)
W 1000–0000
Flag of Japan.svg  Nomura  (JPN)
L 0002–0010
ByeFlag of Kazakhstan.svg  Donbay  (KAZ)
W 0210–0000
Bronze medal icon.svg
Yordanis Arencibia 66kg Flag of Georgia (1990-2004).svg  Vazagashvili  (GEO)
L 0001-1000
Did not advance
Hector Lombard 73kg Flag of Egypt.svg  Awad  (EGY)
W 1010-0000
Flag of Ukraine.svg  Bilodid  (UKR)
L 0020-1010
Did not advance
Gabriel Arteaga 81kg Flag of Poland.svg  Krawczyk  (POL)
W 1000-0000
Flag of Brazil.svg  Aragão  (BRA)
W 0010-0000
Flag of France.svg  Bouras  (FRA)
L 0001-1001
N/AFlag of the Netherlands.svg  Arens  (NED)
L 0000-0001
Did not advance
Yosvany Despaigne 90kg Flag of the Netherlands.svg  Huizinga  (NED)
L 0100-1011
N/AFlag of the United States.svg  Olson  (USA)
L 0000-1001
Did not advance
Yosvani Kessel 100kg Flag of Japan.svg  Inoue  (JPN)
L 0000-1000
N/AFlag of New Zealand.svg  Gowing  (NZL)
W 1000-0001
Flag of Israel.svg  Ze'evi  (ISR)
L 0010-0120
Did not advance
Angel Sanchez +100kg Flag of the United States.svg  Boonzaayer  (USA)
W 1000-0000
Flag of Fiji.svg  Qerewaqa  (FIJ)
W 1000-0000
Flag of Ukraine.svg  Ruslyakov  (UKR)
W 0010-0001
Flag of Japan.svg  Shionhara  (JPN)
L 0001-0010
N/AFlag of Belarus (1995-2012).svg  Sharapov  (BLR)
L 0100-1000
Did not advance
Women
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Repechage 3Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Amarilys Savón 48kg N/AFlag of Romania.svg  Moise  (ROM)
W
Flag of Russia.svg  Bruletova  (RUS)
L
N/AFlag of the United Kingdom.svg  Dunn  (GBR)
W
Flag of Belgium (civil).svg  Simons  (BEL)
L
Did not advance
Legna Verdecia 52kg N/AFlag of Spain.svg  Leon  (ESP)
W
Flag of Argentina.svg  Mariani  (ARG)
W
Flag of North Korea.svg  Kye  (PRK)
W
N/AFlag of Japan.svg  Narazaki  (JPN)
W
Gold medal icon.svg
Driulis Gonzalez 57kg N/AFlag of France.svg  Harel  (FRA)
W
Flag of Belgium (civil).svg  Lomba  (BEL)
W
Flag of the People's Republic of China.svg  Shen J  (CHN)
W
N/AFlag of Spain.svg  Fernández  (ESP)
L
Silver medal icon.svg
Kenia Rodriguez 63kg Flag of Nigeria.svg  Yusuf  (NGR)
W
Flag of the United Kingdom.svg  Roberts  (GBR)
L
Did not advance
Sibelis Veranes 70kg N/AFlag of Germany.svg  Wansart  (GER)
W
Flag of the United States.svg  Bacher  (USA)
W
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Cho M-S  (KOR)
W
N/AFlag of the United Kingdom.svg  Howey  (GBR)
W
Gold medal icon.svg
Diadenis Luna 78kg Flag of Canada (Pantone).svg  Ribble  (CAN)
W
Flag of the United States.svg  Tong  (USA)
W
Flag of Romania.svg  Richter  (ROM)
W
Flag of France.svg  Lebrun  (FRA)
L
N/AFlag of Italy.svg  Pierantozzi  (ITA)
L
4
Daima Beltran +78kg Flag of South Korea (1997-2011).svg  Kim S-Y  (KOR)
W
Flag of Australia.svg  Curren  (AUS)
W
Flag of Belgium (civil).svg  Oliver  (BEL)
W
Flag of Japan.svg  Yamashita  (JPN)
W
N/AFlag of the People's Republic of China.svg  Yuan H  (CHN)
L
Silver medal icon.svg

Rowing

Men
AthleteEventHeatsRepechageSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRankTimeRank
Yoennis Hernandez
Yosbel Martinez
Men's double sculls 6:40.274 R6:35.763 SA/B6:40.716 FB6:40.716
Raúl León
Osmani Martin
Men's lightweight double sculls 6:42.243 R6:44.083Withdrew
Eusebio Acea
Yoennis Hernandez
Yosbel Martinez
Leonides Samé
Men's quadruple sculls 6:00.674 R6:04.451 Q6:01.396 FB6:00.636
Women
AthleteEventHeatsRepechageSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRankTimeRank
Mayra Gonzalez Women's single sculls 7:48.283 R7:46.251 SA/B7:38.974 FB7:32.291
Marlenis Mesa
Dailin Taset
Women's lightweight double sculls 7:38.266 R7:29.104 FCN/A7:19.633

Sailing

AthleteEventRaceNet pointsFinal rank
1234567891011
Anayansi Perez Women's Mistral 26(28)192327242727(28)272628227
Jose Urbay Laser 3214372737313522(44)352625935

Shooting

Men
AthleteEventQualificationFinal
ScoreRankScoreRank
Norbelis Bárzaga 10 m air pistol 56633Did not advance
50 m pistol 54730Did not advance
Leuris Pupo 25 m rapid fire pistol 5849Did not advance
Juan Miguel Rodriguez Skeet 11639Did not advance
Guillermo Torres 11543Did not advance
Women
AthleteEventQualificationFinal
ScoreRankScoreRank
Eunice Caballero 50 m rifle three positions 56730Did not advance
10 m air rifle 38836Did not advance
Margarita Tarradell 25 m pistol 57520Did not advance
10 m air pistol 38111Did not advance

Softball

Women's tournament

Team roster
Summary
TeamEventGroup StageSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cuba women's Women’s tournament Flag of Japan.svg  Japan  (JPN)
L 1–4
Flag of the United States.svg  United States  (USA)
L 0–3
Flag of Italy.svg  Italy  (ITA)
L 0–1
Flag of New Zealand.svg  New Zealand  (NZL)
L 6–2
Flag of the People's Republic of China.svg  China  (CHN)
L 0–7
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada  (CAN)
W 2–1
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
L 1-8
7Did not advance

Swimming

Men
AthleteEventHeatSemifinalFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Marcos Hernández 50m freestyle 23.2033Did not advance
100m freestyle 50.9630Did not advance
Rodolfo Falcon 100m backstroke 55.6111 Q55.596Did not advance
Neisser Bent 200m backstroke 2:02.0524Did not advance
Yohan Garcia 100m butterfly 55.7443Did not advance
Gunter Rodriguez 200m butterfly 2:01.0627Did not advance
Rodolfo Falcon
Yohan Garcia
Marcos Hernández
Gunter Rodriguez
4x100m medley relay 3:46.8820Did not advance
Women
AthleteEventHeatSemifinalFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Ana Maria González 100m backstroke 1:04.9530Did not advance
200m backstroke 2:19.3526Did not advance
Imaday Núñez 100m breaststroke 1:13.9131Did not advance
200m breaststroke 2:41.9734Did not advance

Synchronized swimming

AthleteEventTechnical routineFree routine (preliminary)Free routine (final)
PointsRankPointsTotal (technical + free)RankPointsTotal (technical + free)Rank
Kenia Perez
Yamisleidys Romay
Duet 29.9131855.59685.50918Did not advance

Table tennis

AthleteEventGroup stageRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
RankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Francisco Arado Men's singles Flag of Japan.svg  Iseki  (JPN)
L 0–3
Flag of the United States.svg  Cheng  (USA)
L 0-3
3Did not advance
Renier Sosa Flag of Canada (Pantone).svg  Huang  (CAN)
L 0-3
Flag of Nigeria.svg  Toriola  (NGR)
L 1-3
3Did not advance

Taekwondo

Men
AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ángel Matos Men's 80kg Flag of Chile.svg  Soto  (CHI)
W 9-2
Flag of Mexico.svg  Estrada  (MEX)
W 2-0
Flag of Sweden.svg  Livaja  (SWE)
W 4-0
ByeFlag of Germany.svg  Ebnoutalib  (GER)
W 3-1
Gold medal icon.svg
Nelson Saenz Men's +80kg ByeFlag of France.svg  Gentil  (FRA)
L KO
Did not advance
Women
AthleteEventRound of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Urbia Melendez Women's 49kg Flag of Mexico.svg  Pérez  (MEX)
W 4-1
Flag of Lesotho (1987-2006).svg  Thamae  (LES)
W 3-0
Flag of Turkey.svg  Güvenc  (TUR)
W 3-1
ByeFlag of Australia.svg  Burns  (AUS)
L 2-4
Silver medal icon.svg
Sonallis Mayan Women's +67kg Flag of Spain.svg  Ruiz  (ESP)
L 0-3
Did not advance

Volleyball

Men's roster
Women's roster
Summary
TeamEventGroup StageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cuba men's Men's tournament Flag of the Netherlands.svg  Netherlands  (NED)
L 0–3
Flag of Spain.svg  Spain  (ESP)
W 3–1
Flag of Egypt.svg  Egypt  (EGY)
W 3–0
Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
W 3–0
Flag of Brazil.svg  Brazil  (BRA)
L 0–3
3 QFlag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 2–3
5/8th semifinals
Flag of Brazil.svg  Brazil  (BRA)
L 2–3
7th classification
match

Flag of Australia.svg  Australia  (AUS)
W 3–0
7
Cuba women's Women's tournament Flag of Germany.svg  Germany  (GER)
W 3–0
Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 2–3
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea  (KOR)
W 3–0
Flag of Italy.svg  Italy  (ITA)
W 3–0
Flag of Peru.svg  Peru  (PER)
W 3–1
2 QFlag of Croatia.svg  Croatia  (CRO)
W 3–0
Flag of Brazil.svg  Brazil  (BRA)
W 3–2
Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
W 3–2
Gold medal icon.svg

Weightlifting

Men

AthleteEventSnatchClean & jerkTotalRank
123123
Sergio Álvarez 56 kg 120.0120.0125.0150.0155.0160.0275.05
Idalberto Aranda –77kg 145.0150.0155.0200.0200.0208.0350.09
Ernesto Quiroga 85 kg 157.5162.5165.0202.5207.5210.0375.08
Joel Mackenzie 85 kg 157.5162.5165.0192.5197.5200.0365.011
Michel Batista –94kg 170.0175.0180.0205.0205.0210.0385.09

Wrestling

Men's freestyle
AthleteEventElimination PoolQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
RankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Wilfredo Garcia -54kg Flag of Kyrgyzstan.svg  Donbaev  (KGZ)
W 4–1
Flag of Belarus (1995-2012).svg  Kantoyeu  (BLR)
L 7–1
N/A3Did not advance
Carlos Ortiz -63kg Flag of Georgia (1990-2004).svg  Tushishvili  (GEO)
W 6–1
Flag of Japan.svg  Miyata  (JPN)
W 4–1
N/A1 QFlag of Bulgaria.svg  Barzakov  (BUL)
L 1–4
Did not advance
Yosvany Sánchez -69kg Flag of Bulgaria.svg  Kasabov  (BUL)
W 4–0
Flag of Poland.svg  Dąbrowski  (POL)
W 7–0
N/A1 QFlag of Canada (Pantone).svg  Igali  (CAN)
L 1–3
Did not advance
Yosmany Romero -76kg Flag of Germany.svg  Leipold  (GER)
L 1–4
Flag of Macedonia.svg  Gadžihanov  (MKD)
L 0–3
Flag of Slovakia.svg  Kertanti  (SVK)
W 3–2
3Did not advance
Yoel Romero -85kg Flag of Latvia.svg  Samušonoks  (LAT)
W 3–0
Flag of Canada (Pantone).svg  Abdou  (CAN)
W 8–0
Flag of Kazakhstan.svg  Kurugliyev  (KAZ)
W 4–0
1 QByeFlag of Iran.svg  Khadem  (IRI)
W 3–0
Flag of Russia.svg  Saitiev  (RUS)
L 1–7
Silver medal icon.svg
Wilfredo Morales -97kg Flag of Azerbaijan.svg  Magomedov  (AZE)
L 0–3
Flag of Kazakhstan.svg  Bayramukov  (KAZ)
W 2–0
N/A3Did not advance
Alexis Rodríguez -130kg Flag of Bulgaria.svg  Kochev  (BUL)
W 2–0
Flag of Mongolia.svg  Sumiyaabazar  (MGL)
W 1–1
N/A1 QFlag of Belarus (1995-2012).svg  Medvedev  (BLR)
W 4–0
Flag of Uzbekistan.svg  Taymazov  (UZB)
TO
Flag of Iran.svg  Jadidi  (IRI)
W 1–0
Bronze medal icon.svg
Men's Greco-Roman
AthleteEventElimination PoolQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
RankOpposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lázaro Rivas -54kg Flag of Turkey.svg  Yıldız  (TUR)
W 10–0
Flag of Azerbaijan.svg  Eyvazov  (AZE)
W 6–1
Flag of New Zealand.svg  Pellew  (NZL)
W 15–0
1 QByeFlag of Ukraine.svg  Kalashnykov  (UKR)
W 11–0
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Sim  (KOR)
L 0–8
Silver medal icon.svg
Juan Marén -63kg Flag of India.svg  Singh  (IND)
W 8–0
Flag of Kazakhstan.svg  Manukyan  (KAZ)
W 5–3
Flag of Algeria.svg  Djakrir  (ALG)
W 4–1
1 QByeFlag of Switzerland.svg  Motzer  (SUI)
W 3–0
Flag of Russia.svg  V Samurgashev  (RUS)
L 0–3
Silver medal icon.svg
Filiberto Azcuy -69kg Flag of Romania.svg  Memet  (ROU)
W 4–3
Flag of Australia.svg  Abdo  (AUS)
W 10–0
N/A1 QFlag of South Korea (1997-2011).svg  Son  (KOR)
W 9–2
Flag of Estonia.svg  Nikitin  (EST)
W 6–0
Flag of Japan.svg  Nagata  (JPN)
W 11–0
Gold medal icon.svg
Luis Enrique Méndez -85kg Flag of the United States.svg  Clark  (USA)
W 5–0
Flag of Egypt.svg  Abdelfatah  (EGY)
W 4–3
N/A1 QFlag of Turkey.svg  Yerlikaya  (TUR)
L 0–3
Did not advance
Reynaldo Peña -97kg Flag of Kazakhstan.svg  Matviyenko  (KAZ)
W 1–0
Flag of Armenia.svg  R Samurgashev  (ARM)
L 0–1
N/A3Did not advance
Héctor Milián -130kg Flag of the People's Republic of China.svg  Zhao H  (CHN)
W 1–0
Flag of Estonia.svg  Hallik  (EST)
W 3–0
N/A1 QFlag of Belarus (1995-2012).svg  Debelka  (BLR)
L 0–1
Did not advance

See also

Notes

Related Research Articles

Cuba at the 2004 Summer Olympics Sporting event delegation

Cuba competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's seventeenth appearance in the Olympics, except for some editions. Cuban athletes did not attend in two Olympic Games, where they joined the Soviet and North Korean boycott. Cuban Olympic Committee sent the nation's smallest delegation to the Games since 1972. A total of 151 athletes, 97 men and 54 women, competed in 18 sports. Men's baseball and women's volleyball were the only team-based sports in which Cuba had its representation at these Olympic Games. There was only a single competitor in archery.

France at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

France competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 336 competitors, 211 men and 125 women, took part in 196 events in 28 sports.

Russia at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Russia competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 435 competitors, 241 men and 194 women, took part in 238 events in 30 sports.

Germany at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Germany competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 422 competitors, 241 men and 181 women, took part in 234 events in 29 sports.

Italy at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Italy competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 361 competitors, 246 men and 115 women, took part in 175 events in 29 sports.

New Zealand at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

New Zealand competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. The New Zealand Olympic Committee was represented by 151 athletes and 100 officials at these Summer Olympics.

Netherlands at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

The Netherlands competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

South Africa at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

South Africa competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

China at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

The People's Republic of China competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. The team excluded athletes from the Special Administrative Region of Hong Kong, after the territory's return to Chinese rule in 1997, and which competed separately as Hong Kong, China.

Costa Rica at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Costa Rica competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Argentina at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Argentina competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 143 competitors, 98 men and 45 women, took part in 98 events in 21 sports.

Austria at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Austria competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 92 competitors, 55 men and 37 women, took part in 68 events in 17 sports.

South Korea at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

South Korea competed as Korea at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. Athletes from North and South Korea marched together in the opening ceremony under the Korean Unification Flag. 281 competitors, 175 men and 106 women, took part in 144 events in 26 sports.

Egypt at the 2000 Summer Olympics Egypts performance at the 2000 Summer Olympics

Egypt competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 89 competitors, 74 men and 15 women, took part in 64 events in 20 sports.

Slovakia at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Slovakia competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Angola at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Angola competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Kenya at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Kenya competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Cameroon at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

Cameroon competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. The men's football team won the nation's first Olympic gold medal.

Cuba womens national volleyball team

The Cuba women's national volleyball team was the first team to break the USSR's and Japan's domination in the world women's volleyball by winning the 1978 World Women's Volleyball Championship.

United States at the 2000 Summer Olympics Sporting event delegation

The United States of America (USA) competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 586 competitors, 333 men and 253 women, took part in 265 events in 31 sports.

References

  1. "Cuba at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 29 February 2012.