Party lists in the 2011 New Zealand general election

Last updated

New Zealand political candidates
in the MMP era

Coat of arms of New Zealand.svg
1996   party lists   by electorate
1999   party lists   by electorate
2002   party lists   by electorate
2005   party lists   by electorate
2008   party lists   by electorate
2011   party lists   by electorate
2014   party lists   by electorate
2017   party lists   by electorate
2020   party lists   by electorate

This page provides the party lists for New Zealand's 2011 general election . Party lists determine (in the light of country-wide proportional voting) the appointment of list MPs under the mixed-member proportional (MMP) representation electoral system. The Electoral Commission issued a deadline of noon on 1 November for submitting party lists. [1]

Contents

Successful parties

Parties are ordered according to their share of the vote.

National Party

The National Party released a party list of 75 candidates in early September. [2] The list was revised when Allan Peachey, ranked 48th, withdrew due to ill health. [3] Simon O'Connor, who replaced Peachey as candidate for the Tāmaki electorate, was then added to the list, albeit in a lower position than Peachey had held. [4]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 John Key Electorate Helensville 10Green check.svgY Won Helensville
2 Bill English Electorate Clutha-Southland 20Green check.svgY Won Clutha-Southland
3 Lockwood Smith Electorate12+9Green check.svgY Elected from listRed x.svgN Left parliament in 2013
4 Gerry Brownlee Electorate Ilam 3-1Green check.svgY Won Ilam
5 Tony Ryall Electorate Bay of Plenty 6+1Green check.svgY Won Bay of Plenty
6 Nick Smith Electorate Nelson 5-1Green check.svgY Won Nelson
7 Judith Collins Electorate Papakura 70Green check.svgY Won Papakura
8 Anne Tolley Electorate East Coast 10+2Green check.svgY Won East Coast
9 Chris Finlayson List Rongotai 14+5Green check.svgY Elected from list
10 David Carter List Port Hills 9-1Green check.svgY Elected from list
11 Murray McCully Electorate East Coast Bays 110Green check.svgY Won East Coast Bays
12 Tim Groser List New Lynn 15+3Green check.svgY Elected from list
13 Steven Joyce List16+3Green check.svgY Elected from list
14 Paula Bennett Electorate Waitakere 41+27Green check.svgY Won Waitakere
15 Phil Heatley Electorate Whangarei 22+7Green check.svgY Won Whangarei
16 Jonathan Coleman Electorate Northcote 29+13Green check.svgY Won Northcote
17 Kate Wilkinson List Waimakariri 30+13Green check.svgY Won Waimakariri
18 Hekia Parata List Mana 36+18Green check.svgY Elected from list
19 Maurice Williamson Electorate Pakuranga 8-11Green check.svgY Won Pakuranga
20 Nathan Guy Electorate Ōtaki 18-2Green check.svgY Won Ōtaki
21 Craig Foss Electorate Tukituki 33+12Green check.svgY Won Tukituki
22 Chris Tremain Electorate Napier 31+9Green check.svgY Won Napier
23 Jo Goodhew Electorate Rangitata 39+16Green check.svgY Won Rangitata
24 Lindsay Tisch Electorate Waikato 19-5Green check.svgY Won Waikato
25 Eric Roy Electorate Invercargill 28+3Green check.svgY Won Invercargill
26 Paul Hutchison Electorate Hunua 23-3Green check.svgY Won Hunua
27 Shane Ardern Electorate Taranaki-King Country 24-3Green check.svgY Won Taranaki-King Country
28 Amy Adams Electorate Selwyn 52+24Green check.svgY Won Selwyn
29 Sam Lotu-Iiga Electorate Maungakiekie 35+6Green check.svgY Won Maungakiekie
30 Simon Bridges Electorate Tauranga 51+21Green check.svgY Won Tauranga
31 Michael Woodhouse List Dunedin North 49+18Green check.svgY Elected from list
32 Chester Borrows Electorate Whanganui 320Green check.svgY Won Whanganui
33 Nikki Kaye Electorate Auckland Central 57+24Green check.svgY Won Auckland Central
34 Melissa Lee List Mount Albert 37+3Green check.svgY Elected from list
35 Kanwal Singh Bakshi List Manukau East 38+3Green check.svgY Elected from list
36 Jian Yang Green check.svgY Elected from list
37 Alfred Ngaro Green check.svgY Elected from list
38 Katrina Shanks List Ōhariu 46+8Green check.svgY Elected from listRed x.svgN Left parliament in 2014
39 Paul Goldsmith Epsom Green check.svgY Elected from list
40 Tau Henare List Te Atatū 26-14Green check.svgY Elected from list
41 Jacqui Dean Electorate Waitaki 40-1Green check.svgY Won Waitaki
42 Nicky Wagner List Christchurch Central 43+1Green check.svgY Won Christchurch Central
43 Chris Auchinvole Electorate West Coast-Tasman 42-1Green check.svgY Elected from list
44 Louise Upston Electorate Taupō 53+9Green check.svgY Won Taupō
45 Jonathan Young Electorate New Plymouth 66+21Green check.svgY Won New Plymouth
46 Jackie Blue List Mount Roskill 45-1Green check.svgY Elected from listRed x.svgN Left parliament in 2013
47 Todd McClay Electorate Rotorua 54+7Green check.svgY Won Rotorua
48 David Bennett Electorate Hamilton East 44-4Green check.svgY Won Hamilton East
49 Tim Macindoe Electorate Hamilton West 55+6Green check.svgY Won Hamilton West
50 Cam Calder List Manurewa 58+8Green check.svgY Elected from list
51 John Hayes Electorate Wairarapa 50-1Green check.svgY Won Wairarapa
52 Colin King Electorate Kaikōura 47-5Green check.svgY Won Kaikōura
53 Aaron Gilmore List Christchurch East 56+3Red x.svgN Lost seatGreen check.svgY Replaced Lockwood Smith in 2013. Red x.svgN Left parliament in 2013
54 Jami-Lee Ross Electorate Botany Green check.svgY Won Botany
55 Paul Quinn List Hutt South 48-7Red x.svgN Lost seat
56 Paul Foster-Bell Wellington Central Green check.svgY Replaced Jackie Blue in 2013
57 Maggie Barry North Shore Green check.svgY Won North Shore
58 Ian McKelvie Rangitikei Green check.svgY Won Rangitikei
59 Mark Mitchell Rodney Green check.svgY Won Rodney
60 Mike Sabin Northland Green check.svgY Won Northland
61 Scott Simpson Coromandel Green check.svgY Won Coromandel
62 Simon O'Connor Tāmaki 72+10Green check.svgY Won Tāmaki
63 Claudette Hauiti Māngere Green check.svgY Replaced Aaron Gilmore in 2013
64 Jo Hayes Dunedin South Green check.svgY Replaced Katrina Shanks in 2014
65 Leonie Hapeta Palmerston North
66 Sam Collins Wigram
67 Jonathan Fletcher Rimutaka
68 Heather Tanner
69 Denise Krum
70 Carolyn O'Fallon
71 Viv Gurrey710
72 Karen Rolleston
73 Brett Hudson
74 Linda Cooper
75 Karl Varley

Labour Party

The Labour Party announced a party list of 70 candidates. [5] [6]

Damien O'Connor, List MP, and Lianne Dalziel, MP for Christchurch East, both declined a place on the list stating they only wanted to represent the electorate they held candidacy for. [7] [8] Ross Robertson has never held a list position since the introduction of MMP in 1996 and Louisa Wall was also not given a list position.

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Phil Goff Electorate Mount Roskill 3+2Green check.svgY Won Mount Roskill
2 Annette King Electorate Rongotai 4+2Green check.svgY Won Rongotai
3 David Cunliffe Electorate New Lynn 8+5Green check.svgY Won New Lynn
4 David Parker List Epsom 17+13Green check.svgY Elected from list
5 Ruth Dyson Electorate Port Hills 13+8Green check.svgY Won Port Hills
6 Parekura Horomia Electorate Ikaroa-Rāwhiti 5-1Green check.svgY Won Ikaroa-Rāwhiti
7 Maryan Street List Nelson 9+2Green check.svgY Elected from list
8 Clayton Cosgrove Electorate Waimakariri 18+10Green check.svgY Elected from list
9 Trevor Mallard Electorate Hutt South 14+5Green check.svgY Won Hutt South
10 Sue Moroney List Hamilton West 22+12Green check.svgY Elected from list
11 Charles Chauvel List Ōhariu 27+16Green check.svgY Elected from listRed x.svgN Left parliament in 2013
12 Nanaia Mahuta Electorate Hauraki-Waikato 10-2Green check.svgY Won Hauraki-Waikato
13 Jacinda Ardern List Auckland Central 20+7Green check.svgY Elected from list
14 Grant Robertson Electorate Wellington Central 64+50Green check.svgY Won Wellington Central
15 Andrew Little New Plymouth Green check.svgY Elected from list
16 Shane Jones List Tāmaki Makaurau 160Green check.svgY Elected from listRed x.svgN Left parliament in 2014
17 William Sio Electorate Māngere 24+7Green check.svgY Won Māngere
18 Darien Fenton List33+15Green check.svgY Elected from list
19 Moana Mackey List East Coast 25+6Green check.svgY Elected from list
20 Rajen Prasad List12-8Green check.svgY Elected from list
21 Raymond Huo List210Green check.svgY Elected from list
22 Carol Beaumont List Maungakiekie 28+6Red x.svgN Lost seatGreen check.svgY Replaced Charles Chauvel in 2013
23 Kelvin Davis List Te Tai Tokerau 29+6Red x.svgN Lost seatGreen check.svgY Replaced Shane Jones in 2014
24 Carmel Sepuloni List Waitakere 35+11Red x.svgN Lost seat
25 Rick Barker List Taranaki-King Country 34+9Red x.svgN Lost seat
26 Deborah Mahuta-Coyle Tauranga
27 Stuart Nash List Napier 36+9Red x.svgN Lost seat
28 Clare Curran Electorate Dunedin South 45+17Green check.svgY Won Dunedin South
29 Brendon Burns Electorate Christchurch Central 49+20Red x.svgN Lost seat
30 Chris Hipkins Electorate Rimutaka 47+17Green check.svgY Won Rimutaka
31 David Shearer Electorate Mount Albert Green check.svgY Won Mount Albert
32 Michael Wood 56+24
33 Phil Twyford List Te Atatū 26-7Green check.svgY Won Te Atatū
34 Steve Chadwick List Rotorua 30-4Red x.svgN Lost seat
35 Kate Sutton Waikato 63+28
36 Jerome Mika Papakura
37 Iain Lees-Galloway Electorate Palmerston North 48+11Green check.svgY Won Palmerston North
38 Josie Pagani Rangitikei
39 Lynette Stewart Northland
40 Jordan Carter70+30
41 Kris Faafoi Electorate Mana Green check.svgY Won Mana
42 Christine Rose Rodney
43 Glenda Alexander
44 Susan Zhu62+18
45 Rino Tirikatene Te Tai Tonga Green check.svgY Won Te Tai Tonga
46 Sehai Orgad Hamilton East
47 Megan Woods Wigram Green check.svgY Won Wigram
48 Mea'ole Keil
49 David Clark Dunedin North Green check.svgY Won Dunedin North
50 Richard Hills Hunua
51 Anahila Suisuiki
52 Hamish McDouall Whanganui 60+8
53 Louis Te Kani Waiariki
54 Tat Loo Clutha-Southland
55 Soraya Peke-Mason Te Tai Hauāuru
56 Julian Blanchard Rangitata 59+3
57 Peter Foster Ōtaki
58 Pat Newman Whangarei
59 Julia Haydon-Carr Tukituki
60 Michael Bott Wairarapa
61 Vivienne Goldsmith East Coast Bays 67+6
62 Nick Bakulich Tāmaki
63 Chris Yoo53-10
64 Barry Monks Waitaki
65 Hugh Kininmonth Coromandel 75+10
66 Jo Kim
67 Paula Gillon Northcote
68 Carol Devoy-Heena Bay of Plenty 76+8
69 Ben Clark North Shore
70 Chao-Fu Wu Botany

Green Party

The Green Party, after announcing a preliminary list in April, [9] announced a list of thirty people in late May. [10] In accordance with party rules, the remainder of the candidate pool was then ranked in alphabetical order, with the final list submitted to the Electoral Commission having sixty-one people. [11]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Metiria Turei List Dunedin North 4+3Green check.svgY Elected from list
2 Russel Norman List Rongotai 20Green check.svgY Elected from list
3 Kevin Hague List West Coast-Tasman 7+4Green check.svgY Elected from list
4 Catherine Delahunty List Coromandel 8+4Green check.svgY Elected from list
5 Kennedy Graham List Ilam 9+4Green check.svgY Elected from list
6 Eugenie Sage Selwyn Green check.svgY Elected from list
7 Gareth Hughes List Ōhariu 11+4Green check.svgY Elected from list
8 David Clendon List Mount Albert 10+2Green check.svgY Elected from list
9 Jan Logie Mana Green check.svgY Elected from list
10 Steffan Browning Kaikōura 12+2Green check.svgY Elected from list
11 Denise Roche Auckland Central 42+31Green check.svgY Elected from list
12 Holly Walker Hutt South Green check.svgY Elected from list
13 Julie Anne Genter Mount Roskill Green check.svgY Elected from list
14 Mojo Mathers Christchurch East 13-1Green check.svgY Elected from list
15 James Shaw Wellington Central 41+26
16 David Hay Epsom 21+5
17 Richard Leckinger Tāmaki 170
18 Aaryn Barlow Nelson
19 Jeanette Elley Helensville 18-1
20 Sea Rotmann Wairarapa
21 Michael Gilchrist Ōtaki 60+39
22 Dora Langsbury Te Tai Tonga 51+29
23 David Kennedy Invercargill
24 Tane Woodley Rimutaka
25 Joseph Burston Port Hills 66+41
26 Mikaere Curtis Tāmaki Makaurau 16-10
27 Shane Gallagher Dunedin South 62+35
28 Saffron Toms New Lynn
29 Stephen Tollestrup Waitakere
30 Zachary Dorner63+33
31 Paul Bailey Napier
32 Rick Bazeley Whangarei
33 Maree Brannigan Rangitikei
34 Caroline Conroy Papakura
35 Sue Coutts Waitaki
36 Pauline Evans Northland
37 Rachael Goldsmith Clutha-Southland
38 Cameron Harper Waikato
39 John Kelcher Waimakariri
40 Alex Kruize
41 Tom Land Maungakiekie
42 Gerrie Ligtenberg Rangitata
43 Jim MacDonald Tukituki
44 Nick Marryatt Hamilton East
45 Zane McCarthy Taupō
46 Jack McDonald Te Tai Hauāuru
47 Ian McLean Tauranga
48 John Milnes Whanganui 480
49 Darryl Monteith East Coast
50 Robert Moore Taranaki-King Country
51 Teresa Moore Rodney
52 David Moorhouse Christchurch Central
53 Todd Ross Māngere
54 Brett Stansfield East Coast Bays 40-14
55 Geoff Steedman New Plymouth
56 Gary Stewart Te Atatū 38-18
57 Vernon Tava Northcote
58 Corrina Tucker Palmerson North
59 Pieter Watson North Shore 32-27
60 Charmaine Watts Hunua
61 Richard Wesley Wigram

New Zealand First

New Zealand First released a party list of thirty-three people on 1 November. [12]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Winston Peters (Former MP)10Green check.svgY Elected from list
2 Tracey Martin Rodney 13+11Green check.svgY Elected from list
3 Andrew Williams North Shore Green check.svgY Elected from list
4 Richard Prosser Waimakariri Green check.svgY Elected from list
5 Barbara Stewart (Former MP) Waikato 50Green check.svgY Elected from list
6 Brendan Horan Tauranga 10+4Green check.svgY Elected from list
7 Denis O'Rourke Port Hills Green check.svgY Elected from list
8 Asenati Taylor Manukau East 7-1Green check.svgY Elected from list
9 Helen Mulford Pakuranga 16+7
10 Hugh Barr Ōhariu
11 Fletcher Tabuteau Rotorua
12 Pita Paraone (Former MP) Whangarei 6-6
13 Brent Catchpole (Former MP) Papakura 15+2
14 Ben Craven Wellington Central
15 Jerry Ho Maungakiekie
16 Bill Gudgeon (Former MP) Hamilton West
17 Kevin Gardener Nelson
18 Ray Dolman Bay of Plenty
19 David Scott Ōtaki 12-7
20 Randall Ratana Dunedin South
21 Mahesh Bindra Mount Roskill
22 Edwin Perry (Former MP) Taupō 8-14
23 Dion Jelley Northcote
24 John Hall Manurewa 20-4
25 Kevin Stone Coromandel
26 Doug Nabbs Hunua 19-7
27 Brett Pierson Rongotai
28 Olivia Ilalio Māngere
29 Gordon Stewart Hamilton East
30 Tamati Reid East Coast
31 Ian Brougham Whanganui
32 Bill Woods Selwyn
33 Allen Davies Auckland Central

Māori Party

The Māori Party released a party list of 17 candidates on 29 October. [13]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Waihoroi Shortland Te Tai Tokerau
2 Kaapua Smith
3 Wheturangi Walsh-Tapiata
4 Tina Porou
5 Awanui Black Tauranga 18+13
6 Davina Murray
7 Tariana Turia Electorate Te Tai Hauauru 1-6Green check.svgY Won Te Tai Hauauru
8 Pita Sharples Electorate Tamaki Makaurau 2-6Green check.svgY Won Tamaki Makaurau
9Electorate Waiariki 4-5Green check.svgY Won Waiariki
10 Josie Peita Northland 15+5
11 Paora Te Hurihanganui
12 Fallyn Flavell
13 Daryl Christie
14 Tom Phillips Hunua
15 Tim Morrison
16 Tamai Nicholson
17 Aroha Rickus Rongotai

Mana Party

The Mana Party announced a party list of twenty people on 1 November. [14]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Hone Harawira Electorate Te Tai Tokerau Green check.svgY Won Te Tai Tokerau
2 Annette Sykes Waiariki
3 John Minto Manukau East
4 Sue Bradford (Former MP) Waitakere
5 Misty Harrison
6 James Papali’i Māngere
7 Tawhai McClutchie Ikaroa-Rāwhiti
8 Angeline Greensill Hauraki-Waikato
9 Jayson Gardiner Tauranga
10 Richard Shortland Cooper Manurewa
11 Peter Cleave Rangitīkei
12 Val Irwin East Coast
13 Sharon Stevens
14 Keriana Reedy Taupō
15 Pat O'Dea Epsom
16 Rod Paul Napier
17 Grant Rogers Rotorua
18 Te Nguha Huirama-Patuwai
19 Barry Tumai Maungakiekie
20 Ngawai Herewini Northland

ACT New Zealand

ACT New Zealand released its party list on 28 August. [15] A modified list was announced in October, reflecting the withdrawal of parliamentary leader John Boscawen (who was initially ranked second) and the confirmation of Catherine Isaac (whose name had not been officially released due to uncertainty about her availability). [16] The full list eventually submitted to the Electoral Commission had fifty-five people on it, with those not previously ranked (with the exception of the very last) being ranked alphabetically. [17]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Don Brash (Former MP) North Shore
2 Catherine Isaac
3 Don Nicolson Clutha-Southland
4 John Banks (Former MP) Epsom Green check.svgY Won Epsom
5 David Seymour Auckland Central 55+50
6 Chris Simmons Pakuranga 53+47
7 Stephen Whittington Wellington Central
8 Kath McCabe Maungakiekie 42+34
9 Robyn Stent
10 John Thompson Papakura 22+12
11 John Ormond Napier 8-3
12 Lyn Murphy Botany 14+2
13 Kevin Moratti
14 Robin Grieve Whangarei
15 Pratima Nand Mount Roskill
16 Dominic Costello Māngere
17 Toni Severin Christchurch Central 54+37
18 Richard Evans Kaikōura
19 Ian Cummings Hunua
20 Gareth Veale Ilam
21 Toby Hutton East Coast Bays
22 Daniel Stratton Palmerston North
23 Robert Burnside Tukituki
24 Hayden Fitzgerald Rangitīkei
25 Alex Speirs Hutt South
26 Peter McCaffrey Ōtaki 43+17
27 Shane Atkinson Wairarapa 29+2
28 Allan Birchfield West Coast-Tasman
29 Robin Boom Waikato
30 Stephen Boyle Mount Albert
31 Barry Brill (Former MP) Northland
32 Ian Carline Invercargill
33 Tom Corbett Rangitata
34 Casey Costello Te Atatū
35 Alwyn Courtenay Rimutaka
36 Alan Daniel Davidson Whanganui 32-4
37 Kimberly Hannah Dunedin South
38 Beth Houlbrooke Rodney
39 Paul Hufflett Nelson
40 Rosanne Jollands Taupō
41 Nick Kearney Helensville 13-28
42 Tim Kronfeld Northcote
43 Joel Latimer Rongotai
44 Jonathan Macfarlane Manukau East
45 Garry Mallett Hamilton East 39-6
46 Guy McCallum Dunedin North
47 Colin Nicholls Waitaki 470
48 John Norvill East Coast
49 David Peterson Manurewa
50 James Read500
51 Geoff Russell Port Hills 52+1
52 Andrew Sharrock
53 Barbara Steinijans New Lynn
54 Michael Warren Mana
55 Vince Ashworth28-27

United Future

United Future released a party list of fifteen people on 20 October. [18]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Peter Dunne Electorate Ōhariu 10Green check.svgY Won Ōhariu
2 Doug Stevens Nelson
3 Rob Eaddy Hutt South
4 Sultan Eusoff Palmerston North
5 Alan Simmons Taupō
6 Bryan Mockridge Mount Roskill 21+15
7 Vanessa Roberts Ilam 14+7
8 Pete George Dunedin North
9 Ram Prakash Botany
10 Martin Gibson East Coast
11 Clyde Graf West Coast-Tasman
12 Damian Light North Shore 13+1
13 Andrew McMillan Rangitata
14 Diane Brown Ōtaki 25+11
15 Brian Carter Bay of Plenty
16 Johnny Miller Christchurch East
17 Ian Gaskin Wigram

Unsuccessful parties

Conservative Party

The Conservative Party released a party list of thirty people on 1 November. [19]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Colin Craig Rodney
2 Kathy Sheldrake East Coast
3 Larry Baldock (Former MP) Tauranga
4 Fa'avae Gagamoe Māngere
5 Brian Dobbs Waikato
6 Roy Brown Napier
7 Simonne Dyer East Coast Bays
8 Simon Kan Epsom
9 Litia Simpson Tāmaki
10 Kevin Campbell Hunua
11 Paul Young Botany
12 Leighton Baker Christchurch East
13 Feleti Key Mount Roskill
14 Claire Holley West Coast-Tasman
15 Frank John Naea Manukau East
16 Frank Poching Mount Albert
17 Jesse Misa Waitaki
18 Bob Daw Papakura
19 Lance Gedge Pakuranga
20 Robyn Jackson Hamilton East
21 Pat Gregory Hamilton West
22 Timothy de Vries Waimakariri
23 Melanie Taylor Northland
24 Cynthia Liu Te Atatū
25 Craig Jensen North Shore
26 Oliver Vitali Nelson
27 Danny Mountain Waitakere
28 Ivan Bailey New Lynn
29 Brent Reid Wairarapa
30 Michael Cooke Christchurch Central

Aotearoa Legalise Cannabis Party

The Aotearoa Legalise Cannabis Party released a party list of 28 candidates on 29 October. [20]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Michael Appleby Wellington Central 10
2 Michael Britnell Christchurch East 20
3 Maki Herbert Te Tai Tokerau
4 Julian Crawford Dunedin North 5+1
5 Jeff Lye Waitakere 12+7
6 Jasmin Hewlett Mount Roskill
7 Emma-Jane Mihaere-Kingi Te Tai Tonga
8 Steven Wilkinson West Coast-Tasman 7-1
9 Richard Goode Mana
10 Fred MacDonald Ōtaki 20+10
11 Leo Biggs North Shore
12 Jay Fitton Coromandel
13 Romana Manning Tukituki
14 Geoff McTague Wigram
15 Jamie Dombroski Taranaki-King Country
16 Christine Mitchell
17 Dwayne Sherwood
18 Abe Gray
19 Sean Norris New Lynn
20 Adrian McDermott Helensville
21 Philip Pophristoff210
22 Neville Yates16-6
23 Mark Bradford19-4
24 Blair Anderson
25 Kevin O'Connell4-21
26 Paula Lambert3-23
27 Irinka Britnell6-21
28 Paul McMullan11-17

Democrats for Social Credit

The Democratic Party for Social Credit released a party list of twenty-four people on 21 October. [21]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Stephnie de Ruyter Invercargill 10
2 John Pemberton Waikato 20
3 Warren Voight Dunedin South
4 Katherine Ransom Tauranga 40
5 Carolyn McKenzie Hamilton East 50
6 Hessel van Wieren Waitaki 8+2
7 Heather Smith Whanganui 70
8 Jeremy Noble Dunedin North
9 Barry Pulford Tukituki 90
10 John McCaskey Kaikōura 14+4
11 Huia Mitchell Hunua
12 Ken Goodhue Whangarei 13+1
13 Les Port Hamilton West 16+3
14 Robert Mills Clutha-Southland
15 Harry Alchin-Smith27+12
16 Errol Baird
17 Peter Adcock-White
18 John Ring15-3
19 Kelly Balsom
20 David Espin200
21 Ross Hayward210
22 Gary Gribben30+8
23 Ron England
24 David Tranter6-18

Libertarianz

Libertarianz has announced a party list of twenty-seven people. [22]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Richard McGrath Wairarapa 2+1
2 Sean Fitzpatrick Ōhariu 16+14
3 Peter Cresswell6+3
4 Reagan Cutting Wellington Central
5 Peter Osborne Waitakere 15+10
6 Michael Murphy North Shore 14+8
7 Shane Pleasance Invercargill 20+13
8 Robert Palmer21+13
9 Bernard Darnton 1-8
10 Helen Hughes Whangarei 13+3
11 Colin Cross5-6
12 Nik Haden9-3
13 Luke Howison18+5
14 Phil Howison8-6
15 Andrew Couper30+15
16 Mike Webber11-5
17 Bruce Whitehead23+6
18 Donald Rowberry31+13
19 Ken Riddle25+6
20 Peter Linton Northcote 7-13
21 Allan Munro
22 Ian Hayes Kaikōura
23 Shirley Riddle22-1
24 Callum McPetrie
25 Elahrairah Zamora12-13
26 Euan McPetrie27+1
27 Mitch Lees4-23

Alliance

The Alliance party list consists of fourteen people. [23]

RankNameIncumbencyContesting electoratePrevious
rank
ChangeInitial resultsLater changes
99999AAAAAAAAA9999999999AAA
000ZZZZZZZZZ000000ZZZ
1 Kay Murray Dunedin South 10
2 Andrew McKenzie20
3 Kevin Campbell (Former MP) Wigram
4 Jim Flynn 8+4
5 Paul Piesse 4-1
6 Victor Billot Dunedin North 3-3
7 Mary O'Neill Napier
8 Kelly Buchanan Wellington Central 15+7
9 Robert van Ruyssevelt7-2
10 Jen Olsen16+6
11 Tom Dowie13+2
12 Thomas O'Neill14+2
13
14 Norman MacRitchie20+6

Related Research Articles

United Future New Zealand political party

United Future New Zealand, usually known as United Future, was a centrist political party in New Zealand. The party was in government between 2005 and 2017, first alongside Labour (2005–2008) and then supporting National (2008–2017).

Libertarianz

Libertarianz was a political party in New Zealand that advocated libertarianism, favouring self-government and limiting the power of the government over the individual. Ayn Rand's philosophy of Objectivism is a major influence on the party. Its slogan, "More Freedom, Less Government", is indicative of the party's basic policy platform. It went into recess and was deregistered by its own request in early February 2014.

The Kiwi Party was a political party operating in New Zealand between 2007 and 2011. Briefly known as Future New Zealand, it was a breakaway from the United Future New Zealand party and sought to carry on the tradition of Future New Zealand. The party was formed when MP Gordon Copeland left United Future after a dispute over support for the Crimes Amendment Act 2007. At the 2008 general election, the Kiwi Party was unsuccessful, and was not re-elected to Parliament. It did not contest the 2011 general election under its own banner, but the leaders and other members stood for the Conservative Party.

Allan Peachey was a New Zealand politician and Member of Parliament for Tamaki.

48th New Zealand Parliament

The 48th New Zealand Parliament was a term of the Parliament of New Zealand. Its composition was determined at a general election held on 17 September 2005. The new parliament met for the first time on 7 November 2005. It was dissolved on 3 October 2008.

Kaikōura (New Zealand electorate) Current New Zealand electorate

Kaikōura is a New Zealand parliamentary electorate, returning a single MP to the New Zealand House of Representatives. The current MP for Kaikōura is Stuart Smith of the National Party, who won the 2014 election.

Mana (New Zealand electorate) New Zealand electorate

Mana is a New Zealand parliamentary electorate north of Wellington. It is held by Kris Faafoi of the Labour Party since 2010.

Candidates in the 2008 New Zealand general election by electorate Wikipedia list article

Seventy of the one hundred and twenty members of the New Zealand House of Representatives elected in New Zealand's 2008 general election will be from single member constituencies, an increase of one electorate seat from 2005. The initial composition of the 2005 Parliament gave the Labour and National parties each 31 constituencies, the Māori Party four and ACT, United Future and the Progressive Party one each.

Ikaroa-Rāwhiti

Ikaroa-Rāwhiti is a New Zealand parliamentary Māori electorate. It was formed for the 1999 election and held by Parekura Horomia of the Labour Party until his death in 2013. A by-election to replace him was held on 29 June 2013 and was won by Labour's Meka Whaitiri, who remains the incumbent after the 2014 election.

2011 New Zealand general election election in New Zealand

The 2011 New Zealand general election on Saturday 26 November 2011 determined the membership of the 50th New Zealand Parliament.

2014 New Zealand general election

The 2014 New Zealand general election took place on Saturday 20 September 2014 to determine the membership of the 51st New Zealand Parliament.

2010 Mana by-election New Zealand by-election

A by-election was held in the New Zealand electorate of Mana on 20 November 2010. The seat was vacated by former Labour Pacific Island Affairs Minister Luamanuvao Winnie Laban, who announced her resignation from the New Zealand Parliament on 10 August 2010 following her appointment as Assistant Vice Chancellor Pasifika at Victoria University. According to provisional results, the by-election was won by Kris Faafoi, also of the Labour Party.

Candidates in the 2011 New Zealand general election by electorate Wikipedia list article

Seventy members of the New Zealand House of Representatives elected in the 2011 general election were from single member constituencies, the same number as in 2008. The initial composition of the 2008 Parliament gave the National Party 41 seats, the Labour Party 21, the Māori Party five and ACT, United Future and the Progressive Party one each.

2011 Te Tai Tokerau by-election New Zealand by-election

The 2011 Te Tai Tokerau by-election was a by-election in the New Zealand electorate of Te Tai Tokerau that was caused by Hone Harawira's resignation from the seat. He chose to re-contest it with the Mana Party in order to seek a new mandate for his views. After generating several days of media interest and criticism Harawira announced on 4 May 2011 that he was delaying his resignation in order to consult his supporters in his electorate. On 11 May 2011 Harawira wrote to the Speaker of the House to resign from Parliament, with effect from 20 May 2011. On 12 May 2011 the Prime Minister John Key announced that the by-election would be held on 25 June.

Jan Logie New Zealand politician

Heather Janet Logie is a New Zealand politician and a member of the New Zealand House of Representatives. She is a member of the Green Party of Aotearoa New Zealand.

Candidates in the 2014 New Zealand general election by electorate Wikipedia list article

71 members of the New Zealand House of Representatives were elected in the general election on 20 September 2014.

2017 New Zealand general election Election on 23 September 2017

The 2017 New Zealand general election took place on Saturday 23 September 2017 to determine the membership of the 52nd New Zealand Parliament. The previous parliament was elected on 20 September 2014 and was officially dissolved on 22 August 2017. Voters elected 120 members to the House of Representatives under New Zealand's mixed-member proportional (MMP) voting system, a proportional representation system in which 71 members were elected from single-member electorates and 49 members were elected from closed party lists. Around 3.57 million people were registered to vote in the election, with 2.63 million (79.8%) turning out. Advance voting proved popular, with 1.24 million votes cast before election day, more than the previous two elections combined.

Party lists in the 2014 New Zealand general election Wikipedia list article

The 2014 New Zealand general election, which was held on 20 September 2014, saw the election of 121 candidates — 71 from electorates, 1 overhang, and the remaining 49 from ranked party lists. This page lists candidates by party, including their ranking by party list where applicable.

Candidates in the 2017 New Zealand general election by electorate Wikipedia list article

Seventy-one members of the New Zealand House of Representatives were elected from electorates in the general election on 23 September 2017.

Party lists in the 2017 New Zealand general election Wikipedia list article

The 2017 New Zealand general election was held on Saturday, 23 September 2017, to determine the membership of the 52nd New Zealand Parliament. Parliament has 120 seats, and 71 were filled by electorate MPs, with the remaining 49 from ranked party lists. Writ day, i.e. the day when the Governor-General issues a formal direction to the Electoral Commission to hold the election, was set for Wednesday, 23 August 2017. As stipulated in section 127 of the Electoral Act 1993, the writ will set a date by which registered parties must submit a "list of candidates for election to the seats reserved for those members of Parliament elected from lists". Party lists must have been submitted by Monday, 28 August, at noon. On Wednesday, 30 August, the Electoral Commission released details of candidates for election, party lists, and the polling places. This page lists candidates by party, including their ranking on a list.

References

  1. General election key dates Archived 14 October 2011 at the Wayback Machine
  2. Chapman, Kate (4 September 2011). "National announce party list". Stuff.co.nz . Retrieved 1 November 2011.
  3. "Allan Peachey Announces Retirement". Press Release: National Party (via Scoop.co.nz). 5 October 2011.
  4. "National Party List 2011". Electoral Commission. 15 November 2012. Retrieved 15 February 2015.
  5. "Labour Party List 2011" (Press release). New Zealand Labour Party. Scoop. 10 April 2011. Retrieved 10 April 2011.
  6. "Labour Party List 2011". Electoral Commission. 15 November 2012. Retrieved 15 February 2015.
  7. http://www.scoop.co.nz/stories/PA1104/S00194/labour-party-list-2011.htm
  8. Claire Trevett and Derek Cheng (8 April 2011). "I'll be an electorate MP or nothing, says Dalziel". The New Zealand Herald . Retrieved 1 November 2011.
  9. "Greens release party list rankings". New Zealand Herald. 4 April 2011.
  10. "2011 election candidates". Green Party. Retrieved 29 May 2011.
  11. "Green Party List 2011". Electoral Commission. 15 November 2012. Retrieved 15 February 2015.
  12. "New Zealand First Issues List For 2011 General Election". Scoop.co.nz. 1 November 2011. Retrieved 30 September 2013.
  13. "Maori Party Announces Dynamic Lineup". Press Release: Māori Party (via Scoop.co.nz). 29 October 2011. Retrieved 29 October 2011.
  14. "Mana Presents A Strong Party List". Press Release: Mana Party (via Scoop.co.nz). 1 November 2011. Retrieved 1 November 2011.
  15. "ACT Releases Its Party List for 2011 General Election". ACT New Zealand. 28 August 2011. Archived from the original on 8 March 2012.
  16. "ACT Confirms List Positions". ACT New Zealand. 10 October 2011.
  17. "ACT New Zealand Party List 2011". Electoral Commission. 15 November 2012. Retrieved 15 February 2015.
  18. "Credibility and experience top UnitedFuture list". Press Release: United Future New Zealand (via Scoop.co.nz). 20 October 2011.
  19. "Conservative List Released". Press Release: Conservative Party (via Scoop.co.nz). 1 November 2011.
  20. "Cannabis party releases candidate list". 3 News. 29 October 2011. Retrieved 29 October 2011.
  21. "DSC releases party list". Press Release: Democrats for Social Credit (via Scoop.co.nz). 21 October 2011.
  22. "Candidates 2011". Libertarianz website. Archived from the original on 8 August 2011. Retrieved 1 November 2011.
  23. "Alliance Party List 2011". Electoral Commission. 15 November 2012. Archived from the original on 10 November 2011. Retrieved 15 February 2015.