2020 Tim Hortons Brier

Last updated
2020 Tim Hortons Brier
2020 Brier logo.png
Host city Kingston, Ontario
Arena Leon's Centre
DatesFebruary 29 – March 8
Attendance96,076
WinnerFlag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador
Curling club St. John's Curling Club, St. John's
Skip Brad Gushue
Third Mark Nichols
Second Brett Gallant
Lead Geoff Walker
Alternate Jeff Thomas
Coach Jules Owchar
FinalistFlag of Alberta.svg  Alberta (Brendan Bottcher)
«  2019
2021  »

The 2020 Tim Hortons Brier , Canada's national men's curling championship, was held from February 29 to March 8 at the Leon's Centre in Kingston, Ontario. [1] The winning Brad Gushue rink was scheduled to represent Canada at the 2020 World Men's Curling Championship at the Commonwealth Arena in Glasgow, Scotland.

Contents

Newfoundland and Labrador's Brad Gushue rink won their third Brier Tankard by defeating Alberta's Brendan Bottcher rink 7–3 in the final. Gushue won the Tankard in 2017 and 2018. Bottcher finished runner-up in the past two Briers as well, losing to Gushue in 2018 and Kevin Koe in 2019.

On Tuesday, March 3, Saskatchewan skip Matt Dunstone curled two perfect games in the same day (Draws 10 & 11) against higher ranked teams Ontario (John Epping) and Canada (Kevin Koe). It was the first time a curler curled two perfect games in the same day in Canadian Men's Curling Championship history.

At the end of the Championship pool round on Friday March 6, four teams were tied for the fourth place berth in the playoffs, requiring 3 tiebreaker games to determine the final team eligible for the playoff round. [2]

Teams

Source: [3]

Flag of Canada (Pantone).svg Canada Flag of Alberta.svg Alberta Flag of British Columbia.svg British Columbia Flag of Manitoba.svg Manitoba
The Glencoe Club, Calgary

Skip: Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert [lower-alpha 1]
Alternate: Ted Appelman [lower-alpha 1]

Saville SC, Edmonton

Skip: Brendan Bottcher
Third: Darren Moulding
Second: Brad Thiessen
Lead: Karrick Martin [lower-alpha 2]
Alternate: Pat Janssen [lower-alpha 2]

Vernon CC, Vernon &
Kelowna CC, Kelowna

Fourth: Jim Cotter
Skip: Steve Laycock
Second: Andrew Nerpin
Lead: Rick Sawatsky
Alternate: Brad Wood

Morris CC, Morris

Skip: Jason Gunnlaugson
Third: Alex Forrest
Second: Adam Casey
Lead: Connor Njegovan

Flag of New Brunswick.svg New Brunswick Flag of Newfoundland and Labrador.svg Newfoundland and Labrador Northern Ontario curling flag.png Northern Ontario Flag of Nova Scotia.svg Nova Scotia
Gage Golf & CC, Oromocto

Skip: James Grattan
Third: Paul Dobson
Second: Andy McCann
Lead: Jamie Brannen
Alternate: Chris Jeffrey

St. John's CC, St. John's

Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant [lower-alpha 3]
Lead: Geoff Walker [lower-alpha 4] [lower-alpha 3]
Alternate: Jeff Thomas [lower-alpha 4] [lower-alpha 3]

Community First CC, Sault Ste. Marie

Skip: Brad Jacobs
Third: Marc Kennedy [lower-alpha 5]
Second: E.J. Harnden [lower-alpha 5]
Lead: Ryan Harnden
Alternate: Lee Toner [lower-alpha 5]

Halifax CC, Halifax

Skip: Jamie Murphy
Third: Paul Flemming
Second: Scott Saccary [lower-alpha 6]
Lead: Phil Crowell
Alternate: Kevin Ouellette [lower-alpha 6]

Flag of Ontario.svg Ontario Flag of Prince Edward Island.svg Prince Edward Island Flag of Quebec.svg Quebec Flag of Saskatchewan.svg Saskatchewan
Leaside CC, Toronto

Skip: John Epping
Third: Ryan Fry [lower-alpha 7]
Second: Mat Camm
Lead: Brent Laing
Alternate: John Morris [lower-alpha 7]

Cornwall CC, Cornwall

Skip: Bryan Cochrane
Third: Ian MacAulay
Second: Morgan Currie
Lead: Mark O'Rourke

CC Lacolle, Lacolle,
CC Boucherville, Boucherville, &
Glenmore CC, Dollard-des-Ormeaux

Skip: Alek Bédard
Third: Louis Quevillon
Second: Émile Asselin [lower-alpha 8]
Lead: Bradley Lequin [lower-alpha 8]
Alternate: Daniel Bédard [lower-alpha 8]

Highland CC, Regina

Skip: Matt Dunstone
Third: Braeden Moskowy
Second: Catlin Schneider
Lead: Dustin Kidby

Flag of the Northwest Territories.svg Northwest Territories Flag of Nunavut.svg Nunavut Flag of Yukon.svg Yukon Flag of Manitoba.svg Wild Card
[lower-alpha 9] Yellowknife CC, Yellowknife

Skip: Jamie Koe
Third: David Aho
Second: Shadrach Mcleod
Lead: Cole Parsons
Alternate: Matt Ng

[lower-alpha 10] Iqaluit CC, Iqaluit

Skip: Jake Higgs [4]
Third: Dale Kohlenberg
Second: Christian Smitheram
Lead: Ed MacDonald
Alternate: Sheldon Wettig

Whitehorse CC, Whitehorse

Skip: Thomas Scoffin
Third: Trygg Jensen
Second: Brett Winfield
Lead: Joe Wallingham

West St. Paul CC, West St. Paul

Skip: Mike McEwen
Third: Reid Carruthers
Second: Derek Samagalski
Lead: Colin Hodgson

CTRS ranking

Member Association (Skip)RankPoints
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)1460.082
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)2438.074
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)3320.844
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen)4311.649
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher)5297.971
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)6256.585
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)7230.031
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)8210.559
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy)20114.256
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock)2396.552
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan)4955.748
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)6838.394
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)8926.684
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)NR0.000
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)NR0.000
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)NR0.000

Wild card game

A wild card play-in game was played on February 28. It was contested between the top two teams on the Canadian Team Ranking System standings who did not win their respective provincial championships: the West St. Paul Curling Club's Mike McEwen rink from West St. Paul, Manitoba; and the Penetanguishene Curling Club's Glenn Howard rink from Penetanguishene, Ontario. [5] Team Wild Card entered the Brier as the number 3 seed.

CTRS standings for wild card game
RankTeamMember AssociationEligibility
1 Brad Jacobs Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario Won Provincials
2 John Epping Flag of Ontario.svg  Ontario Won Provincials
3 Brad Gushue Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Won Provincials
4 Mike McEwen Flag of Manitoba.svg  Manitoba Eliminated from Provincials
5 Brendan Bottcher Flag of Alberta.svg  Alberta Won Provincials
6 Kevin Koe Flag of Alberta.svg  Alberta Qualified as Team Canada (ineligible)
7 Jason Gunnlaugson Flag of Manitoba.svg  Manitoba Won Provincials
8 Matt Dunstone Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Won Provincials
9 Glenn Howard Flag of Ontario.svg  Ontario Eliminated from Provincials
Wild card Game

Friday, February 28, 7:00 pm

Sheet B12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Mike McEwen Hammer tapissier.jpg01010002015
Flag of Ontario.svg Glenn Howard 00201000104
Player percentages
Flag of Manitoba.svg Team McEwen Flag of Ontario.svg Team Howard
Colin Hodgson 88% Tim March 94%
Derek Samagalski 84% David Mathers 95%
Reid Carruthers 85% Scott Howard 93%
Mike McEwen 91% Glenn Howard 80%
Total87%Total90%

Round robin standings

Final round robin standings

Key
Teams to Championship Pool
Pool ASkipWLPFPAEWELBESES%
Flag of Manitoba.svg Wild Card Mike McEwen 61533032198991%
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Matt Dunstone 615132272410487%
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada Kevin Koe 52442426206889%
Flag of Ontario.svg  Ontario John Epping 43524427283584%
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick James Grattan 34425029302779%
Flag of British Columbia.svg  British Columbia Steve Laycock 25345224286478%
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories Jamie Koe 25364924296477%
Flag of Yukon.svg  Yukon Thomas Scoffin 07356622335375%
Pool BSkipWLPFPAEWELBESES%
Flag of Alberta.svg  Alberta Brendan Bottcher 704825251911686%
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Brad Gushue 61503026207689%
Flag of Manitoba.svg  Manitoba Jason Gunnlaugson 52554833284783%
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario Brad Jacobs 43442923186690%
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia Jamie Murphy 34413524259583%
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island Bryan Cochrane 25425426264780%
Flag of Quebec.svg  Quebec Alek Bédard 16315723325476%
Flag of Nunavut.svg  Nunavut Jake Higgs 07276020306366%

Round robin results

All draw times are listed in Eastern Time Zone (UTC−05:00). [6]

Draw 1

Saturday, February 29, 2:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)01010200004
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock) Hammer tapissier.jpg20002001016
Sheet B12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)01002001015
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe) Hammer tapissier.jpg00110100003
Sheet C12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg02210030XX8
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)00002101XX4
Sheet D12345678910Final
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)000101010X3
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy) Hammer tapissier.jpg001030204X10

Draw 2

Saturday, February 29, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)00001010XX2
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg00030202XX7
Sheet B12345678910Final
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs) Hammer tapissier.jpg00002020XX4
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)00110502XX9
Sheet C12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)00100010103
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg01001101015
Sheet D12345678910Final
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)00120203008
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan) Hammer tapissier.jpg20001020229

Draw 3

Sunday, March 1, 9:00 am

Sheet A12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg020410201X10
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)002002020X6
Sheet B12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)001011203210
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan) Hammer tapissier.jpg21020001006
Sheet C12345678910Final
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane) Hammer tapissier.jpg100000010X2
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)000210003X6
Sheet D12345678910Final
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)00110200XX4
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg30003003XX9

Draw 4

Sunday, March 1, 2:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)000410102210
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard) Hammer tapissier.jpg11200202008
Sheet B12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg02000101015
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy)00001000102
Sheet C12345678910Final
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe) Hammer tapissier.jpg21020020XX7
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)00100101XX3
Sheet D12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)02010422XX11
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock) Hammer tapissier.jpg10101000XX3

Draw 5

Sunday, March 1, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan)02010001XX4
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe) Hammer tapissier.jpg10300220XX8
Sheet B12345678910Final
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin) Hammer tapissier.jpg101020020X6
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)020400103X10
Sheet C12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher)00010000023
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg01000100002
Sheet D12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)01010300005
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg20101000026

Draw 6

Monday, March 2, 9:00 am

Sheet A12345678910Final
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy) Hammer tapissier.jpg02220113XX11
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)10001000XX2
Sheet B12345678910Final
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard) Hammer tapissier.jpg211001020X7
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)000110101X4
Sheet C12345678910Final
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock)01000320208
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg20002001049
Sheet D12345678910Final
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)001001000X2
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg010100211X6

Draw 7

Monday, March 2, 2:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg20003001XX6
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)01000010XX2
Sheet B12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg20210401XX10
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock)01002020XX5
Sheet C12345678910Final
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)010100011X4
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy) Hammer tapissier.jpg201030100X7
Sheet D12345678910Final
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane) Hammer tapissier.jpg10010010227
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)00100102004

Draw 8

Monday, March 2, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)03002000027
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg40100001006
Sheet B1234567891011Final
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg010100210106
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher)002031000017
Sheet C12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg10000020104
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan)02011101017
Sheet D12345678910Final
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe) Hammer tapissier.jpg22110130XX10
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)00001001XX2

Draw 9

Tuesday, March 3, 9:00 am

Sheet A12345678910Final
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock) Hammer tapissier.jpg01000100103
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan)20100001026
Sheet B12345678910Final
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe) Hammer tapissier.jpg02023000119
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)00300022007
Sheet C12345678910Final
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg20020101039
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)02102020108
Sheet D12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg21210010XX7
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)00001002XX3

Draw 10

Tuesday, March 3, 2:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg02002020XX6
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy)00010001XX2
Sheet B12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg20021130XX9
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)00100001XX2
Sheet C12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg00100000102
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)00000100023
Sheet D12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)00100200036
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg10010020004

Draw 11

Tuesday, March 3, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg00203002XX7
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen)21050210XX11
Sheet B12345678910Final
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)00010200104
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg00102010015
Sheet C12345678910Final
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)000200010X3
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg101003101X7
Sheet D12345678910Final
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy)000100100X2
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg020020002X6

Draw 12

Wednesday, March 4, 9:00 am

Sheet A12345678910Final
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)02001020XX5
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg20230202XX11
Sheet B12345678910Final
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)010220201X8
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg203001050X11
Sheet C12345678910Final
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)01001001003
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock) Hammer tapissier.jpg00100200216
Sheet D12345678910Final
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan) Hammer tapissier.jpg10110200106
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe)03001021018

Draw 13

Wednesday, March 4, 2:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Quebec.svg  Quebec (Bédard)00101020XX4
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg30030301XX10
Sheet B12345678910Final
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia (Murphy)02010200207
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg10201022019
Sheet C12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg41023000XX10
Flag of Nunavut.svg  Nunavut (Higgs)00100002XX3
Sheet D12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg21003020019
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island (Cochrane)00000302106

Draw 14

Wednesday, March 4, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Yukon.svg  Yukon (Scoffin)00101001XX3
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg32030400XX12
Sheet B12345678910Final
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick (Grattan)010002010X4
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg102200103X9
Sheet C12345678910Final
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories (J. Koe) Hammer tapissier.jpg20300010208
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)010301020411
Sheet D12345678910Final
Flag of British Columbia.svg  British Columbia (Laycock)10001010XX3
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe) Hammer tapissier.jpg02010402XX9

Championship pool standings

The top four teams from each pool advance to the Championship pool. All wins and losses earned in the round robin will be carried forward into the Championship Pool. Wins in tiebreaker games are not carried forward.

Final Championship pool standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
TeamSkipWLPFPAEWELBESES%
Flag of Alberta.svg  Alberta Brendan Bottcher 10175404029191086%
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Matt Dunstone 837561423916687%
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Brad Gushue 837151393412790%
Flag of Ontario.svg  Ontario John Epping 74826940437785%
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario Brad Jacobs 747050383012890%
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada Kevin Koe 7463453833121088%
Flag of Manitoba.svg Wild Card Mike McEwen 7467494332161091%
Flag of Manitoba.svg  Manitoba Jason Gunnlaugson 567578464341083%

Championship pool results

Draw 16

Thursday, March 5, 1:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg00040320XX9
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)00102002XX5
Sheet B12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg20000120229
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)02001002005
Sheet C12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen)00101000204
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg20010011016
Sheet D12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg002002021X7
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)100100200X4

Draw 17

Thursday, March 5, 7:00 pm

Sheet A1234567891011Final
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)000200002015
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg020001000104
Sheet B12345678910Final
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)00000100214
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg00002021005
Sheet C12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg100100020X4
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)031000103X8
Sheet D12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg100200100X4
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)020004010X7

Draw 18

Friday, March 6, 1:00 pm

Sheet A12345678910Final
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg010001010X3
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)001000202X5
Sheet B12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg02100400XX7
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)00020001XX3
Sheet C12345678910Final
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson)10200203008
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg02021020029
Sheet D12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg01002000XX3
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher)10210033XX10

Draw 19

Friday, March 6, 7:00 pm

Sheet A12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg01020020106
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping)002030020310
Sheet B12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg10200001026
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)02010000205
Sheet C12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher)00000010034
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen) Hammer tapissier.jpg00010001002
Sheet D12345678910Final
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)002001202X7
Flag of Manitoba.svg  Manitoba (Gunnlaugson) Hammer tapissier.jpg100100010X3

Tiebreakers

 To 3 vs. 4 game
      
Flag of Ontario.svg  Ontario 8
Flag of Manitoba.svg Wild Card 5
Flag of Ontario.svg  Ontario 4
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario 8
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario 8
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada 3

Saturday, March 7, 9:00 am

Sheet B12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg10200200218
Flag of Manitoba.svg Wild Card (McEwen)01020002005
Player percentages
Flag of Ontario.svg  Ontario Flag of Manitoba.svg Wild Card
Brent Laing 88% Colin Hodgson 93%
Mat Camm 84% Derek Samagalski 75%
Ryan Fry 79% Reid Carruthers 85%
John Epping 84% Mike McEwen 84%
Total83%Total84%
Sheet C12345678910Final
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs) Hammer tapissier.jpg02010023XX8
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada (K. Koe)00200100XX3
Player percentages
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Ryan Harnden 94% Ben Hebert 86%
E.J. Harnden 91% Colton Flasch 86%
Marc Kennedy 89% B.J. Neufeld 78%
Brad Jacobs 83% Kevin Koe 77%
Total89%Total82%

Saturday, March 7, 2:00 pm

Sheet C12345678910Final
Flag of Ontario.svg  Ontario (Epping) Hammer tapissier.jpg001010110X4
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)010302002X8
Player percentages
Flag of Ontario.svg  Ontario Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario
Brent Laing 96% Ryan Harnden 93%
Mat Camm 90% E.J. Harnden 94%
Ryan Fry / John Morris [lower-alpha 7] 92% Marc Kennedy 96%
John Epping 90% Brad Jacobs 92%
Total92%Total94%

Playoffs

  Page playoff system SemifinalFinal
              
1Flag of Alberta.svg  Alberta 9 
2Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan 4    1Flag of Alberta.svg  Alberta 3
   2Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan 6 3Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador 7
 3Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador 7 
3Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador 7
4Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario 4 

1 vs. 2

Saturday, March 7, 2:00 pm

Sheet B12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg01101101049
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone)00010010204
Player percentages
Flag of Alberta.svg  Alberta Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan
Karrick Martin 90% Dustin Kidby 95%
Brad Thiessen 94% Catlin Schneider 81%
Darren Moulding 95% Braeden Moskowy 84%
Brendan Bottcher 89% Matt Dunstone 84%
Total92%Total86%

3 vs. 4

Saturday, March 7, 7:00 pm

Sheet B12345678910Final
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer tapissier.jpg10102001117
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario (Jacobs)01010200004
Player percentages
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario
Geoff Walker 91% Ryan Harnden 84%
Brett Gallant 88% E.J. Harnden 79%
Mark Nichols 85% Marc Kennedy 91%
Brad Gushue 89% Brad Jacobs 75%
Total88%Total82%

Semifinal

Sunday, March 8, 12:00 pm

Sheet B12345678910Final
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan (Dunstone) Hammer tapissier.jpg10200100206
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)03020001017
Player percentages
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador
Dustin Kidby 93% Geoff Walker 89%
Catlin Schneider 88% Brett Gallant 85%
Braeden Moskowy 75% Mark Nichols 90%
Matt Dunstone 87% Brad Gushue 88%
Total85%Total88%

Final

Sunday, March 8, 7:00 pm

Sheet B12345678910Final
Flag of Alberta.svg  Alberta (Bottcher) Hammer tapissier.jpg01010000103
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador (Gushue)10300101017
Player percentages
Flag of Alberta.svg  Alberta Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador
Karrick Martin 84% Geoff Walker 78%
Brad Thiessen 85% Brett Gallant 80%
Darren Moulding 80% Mark Nichols 89%
Brendan Bottcher 71% Brad Gushue 97%
Total80%Total86%

Statistics

Top 5 player percentages

After Championship Pool; minimum 5 games

Key
First All-Star Team
Second All-Star Team
Leads%
WC Colin Hodgson 94
Flag of Canada (Pantone).svg Ben Hebert 94
Flag of Manitoba.svg Connor Njegovan 92
Flag of Ontario.svg Brent Laing 92
Flag of Newfoundland and Labrador.svg Geoff Walker 92
Seconds%
Northern Ontario curling flag.png E.J. Harnden 91
WC Derek Samagalski 90
Flag of Newfoundland and Labrador.svg Brett Gallant 88
Flag of Saskatchewan.svg Catlin Schneider 85
Flag of Alberta.svg Brad Thiessen 84
Thirds%
WC Reid Carruthers 91
Flag of Newfoundland and Labrador.svg Mark Nichols 90
Northern Ontario curling flag.png Marc Kennedy 90
Flag of Canada (Pantone).svg B.J. Neufeld 87
Flag of Ontario.svg Ryan Fry 86
Skips%
Flag of Newfoundland and Labrador.svg Brad Gushue 91
WC Mike McEwen 90
Flag of Alberta.svg Brendan Bottcher 88
Northern Ontario curling flag.png Brad Jacobs 88
Flag of Canada (Pantone).svg Kevin Koe 88

Perfect games

Round robin and championship pool only

PlayerTeamPositionShotsOpponent
Brett Gallant Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Second16Flag of Manitoba.svg  Manitoba
Kevin Koe Flag of Canada (Pantone).svg  Canada Skip16Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick
Brendan Bottcher Flag of Alberta.svg  Alberta Skip19Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador
Brendan BottcherFlag of Alberta.svg  Alberta Skip15Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia
Matt Dunstone Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Skip18Flag of Ontario.svg  Ontario
Matt DunstoneFlag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Skip20Flag of Canada (Pantone).svg  Canada
Marc Kennedy Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario Third12Flag of Nunavut.svg  Nunavut
Colin Hodgson Flag of Manitoba.svg Wild CardLead20Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario
Darren Moulding Flag of Alberta.svg  Alberta Third16Flag of Ontario.svg  Ontario
Brad Gushue Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Skip20 Flag of Manitoba.svg Wild Card

Awards

The awards and all-star teams are listed as follows:

All-Star Teams [7]

First Team

Second Team

Ross Harstone Sportsmanship Award [7]
Paul McLean Award [8]
Hec Gervais Most Valuable Player Award [9]

Final standings

TeamRank
Flag of Newfoundland and Labrador.svg  Newfoundland and Labrador Gold medal icon.svg
Flag of Alberta.svg  Alberta Silver medal icon.svg
Flag of Saskatchewan.svg  Saskatchewan Bronze medal icon.svg
Northern Ontario curling flag.png  Northern Ontario 4
Flag of Ontario.svg  Ontario 5
Flag of Canada (Pantone).svg  Canada T–6
Flag of Manitoba.svg Wild CardT–6
Flag of Manitoba.svg  Manitoba 8
Flag of New Brunswick.svg  New Brunswick T–9
Flag of Nova Scotia.svg  Nova Scotia T–9
Flag of British Columbia.svg  British Columbia T–11
Flag of the Northwest Territories.svg  Northwest Territories T–11
Flag of Prince Edward Island.svg  Prince Edward Island T–11
Flag of Quebec.svg  Quebec 14
Flag of Nunavut.svg  Nunavut T–15
Flag of Yukon.svg  Yukon T–15

Provincial and territorial playdowns

Notes

  1. 1 2 Team Canada's alternate Ted Appelman threw lead stones for the last two ends of Draw 8.
  2. 1 2 Team Alberta's alternate Pat Janssen threw lead stones for the second half of Draw 13.
  3. 1 2 3 For the last end of Draw 13, Newfoundland and Labrador alternate Jeff Thomas threw lead stones, Geoff Walker threw second stones and Brett Gallant sat out.
  4. 1 2 Team Newfoundland and Labrador's alternate Jeff Thomas threw lead stones for the last two ends of Draw 9.
  5. 1 2 3 For the last two ends of Draw 13, Team Northern Ontario's alternate Lee Toner threw second stones, E.J. Harnden threw third stones and Marc Kennedy sat out.
  6. 1 2 Team Nova Scotia's alternate Kevin Ouellette threw second stones for the last two ends of Draw 7.
  7. 1 2 3 Team Ontario's alternate John Morris threw third stones for the last two ends of the second tiebreaker.
  8. 1 2 3 For the last three ends of Draw 13, Team Quebec's alternate Daniel Bédard threw lead stones, Bradley Lequin threw second stones and Émile Asselin sat out.
  9. For the last three ends of Draw 7, Team Northwest Territories rotated their lineup.
  10. Team Nunavut used a five-player rotation.

Related Research Articles

Brad Gushue Canadian curler

Bradley Raymond Gushue, ONL is a Canadian curler from Mount Pearl, Newfoundland and Labrador. Gushue, along with teammates Russ Howard, Mark Nichols, Jamie Korab and Mike Adam, represented Canada in curling at the 2006 Winter Olympics, where they won the gold medal by defeating Finland 10–4. He is also the 2017, 2018, and 2020 Tim Hortons Brier champion with teammates Mark Nichols, Brett Gallant, and Geoff Walker. Their win in 2017 was Newfoundland and Labrador's first Brier title in 41 years. Gushue and his rink also won 2017 Ford World Men's Curling Championship. At the 2018 Tim Hortons Brier Gushue set a new record for Brier game wins as a skip, breaking a three-way tie with previous record-holders Russ Howard and Kevin Martin.

Brent Laing Canadian curler

Brent George Laing is a Canadian curler from Horseshoe Valley, Ontario. He currently plays lead for John Epping. He grew up in Meaford, Ontario.

Ryan Bennett Fry is a Canadian curler currently living in Toronto and playing third on the John Epping team. He previously played third for Team Brad Jacobs, and the team represented Canada and won the gold medal at the 2014 Winter Olympics. The team also won the 2013 Tim Hortons Brier. Fry won a silver medal at the 2013 World Men's Curling Championship.

2010 Tim Hortons Brier

The 2010 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held between March 6 until March 14, 2010 in Halifax, Nova Scotia at the Halifax Metro Centre. It marked the sixth time the Brier had been to Halifax, and the second time in eight years, having previously hosted the 2003 Nokia Brier.

Brett Gallant Canadian curler

Brett Philip Gallant is a Canadian curler from St. John's, Newfoundland and Labrador. He currently plays second for the Brad Gushue rink.

2011 Tim Hortons Brier

The 2011 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held March 5 until March 13, 2011 at the John Labatt Centre in London, Ontario. This event marked the 30th time that the province of Ontario has hosted the Brier since it began in 1927 in Toronto, Ontario and the first time a Bronze Medal Game was added to the playoffs.

Mathew Robert "Mat" Camm is a Canadian curler from Cornwall, Ontario. He currently plays second on Team John Epping. Camm is originally from Rockland, Ontario.

2012 Tim Hortons Brier

The 2012 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held from March 3 to March 11 at the Credit Union Centre in Saskatoon, Saskatchewan. This Brier marked the sixth time that Saskatoon hosted the Brier; the last time that the Brier was hosted in Saskatoon was in 2004. The winner of the Brier, Glenn Howard, will represent Canada at the 2012 Capital One World Men's Curling Championship in Basel, Switzerland.

2013 Tim Hortons Brier

The 2013 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held from March 2 to 10 at Rexall Place in Edmonton, Alberta. This edition of the Brier marked the thirteenth time that Alberta has hosted the Brier, and the sixth time that Edmonton has hosted the Brier.

Geoff Walker (curler) Canadian curler

Geoff Walker is a Canadian curler, currently living in Edmonton, Alberta. He currently plays lead for the Brad Gushue rink. He was the Men's World Champion in 2017 and won silver again the following year in 2018. A three-time national champion, he won the Brier in 2017, 2018, and 2020. Walker was a two-time World Junior Champion, when he won gold in 2006 and 2007.

Matthew Dunstone, nicknamed "the Sheriff" is a Canadian curler from Kamloops, British Columbia.

2015 Tim Hortons Brier

The 2015 Tim Hortons Brier was held from February 28 to March 8 at Scotiabank Saddledome in Calgary, Alberta, Canada.

2016 Tim Hortons Brier

The 2016 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 5–13, 2016 at TD Place Arena in Ottawa, Ontario.

2017 Tim Hortons Brier

The 2017 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 4–12, 2017 at the Mile One Centre in St. John's, Newfoundland and Labrador.

2018 Tim Hortons Brier

The 2018 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 3 to 11, 2018 at the Brandt Centre in Regina, Saskatchewan. The winning team represented Canada at the 2018 World Men's Curling Championship from March 31 to April 8 at the Orleans Arena in Las Vegas, United States.

2019 Tim Hortons Brier

The 2019 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 2 to 10 at Westoba Place in Brandon, Manitoba. In the final, Kevin Koe of Alberta defeated Team Wildcard skipped by Brendan Bottcher 4–3 by scoring two in the tenth end to win. It was the lowest scoring Brier final since 1992, which was held before the adoption of any free guard zone rule.

2020 Scotties Tournament of Hearts

The 2020 Scotties Tournament of Hearts, Canada's national women's curling championship, was held from February 15 to 23 at Mosaic Place in Moose Jaw, Saskatchewan. The winning team was scheduled to represent Canada at the 2020 World Women's Curling Championship at the CN Centre in Prince George, British Columbia.

The 2020 Newfoundland and Labrador Tankard, the men's provincial curling championship for Newfoundland and Labrador, was held from January 28 to February 2 at the RE/MAX Centre in St. John's. The winning Brad Gushue rink will represent Newfoundland and Labrador at the 2020 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship in Kingston, Ontario.

The 2021 Scotties Tournament of Hearts, Canada's national women's curling championship, was held from February 19 to 28 at the Markin MacPhail Centre at Canada Olympic Park in Calgary, Alberta. The winning Kerri Einarson team will represent Canada at the 2021 World Women's Curling Championship. The world championship was supposed to be held at the Curlinghalle Schaffhausen in Schaffhausen, Switzerland; however, the event was cancelled and rescheduled to the "Calgary bubble".

2021 Tim Hortons Brier

The 2021 Tim Hortons Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 5 to 14 at the Markin McPhail Centre at Canada Olympic Park in Calgary, Alberta.

References

  1. "2020 Tim Hortons Brier". Curling Canada. Retrieved December 9, 2019.
  2. "Four-way tie for last playoff spot at Brier". TSN.ca. The Canadian Press. 6 March 2020. Retrieved 7 March 2020.
  3. "Teams". Curling Canada. Retrieved February 5, 2020.
  4. "Iqaluit Curling Club". Facebook. Retrieved December 9, 2019.
  5. Perry, Justin. "CTRS Standings – Men". Curling Canada. Retrieved February 1, 2020.
  6. "Draw Schedule". Curling Canada. Retrieved February 10, 2020.
  7. 1 2 "All-stars, award-winners named!". Curling Canada. March 7, 2020. Retrieved March 7, 2020.
  8. @CurlingCanada (March 7, 2020). "Congratulations to Geoff Kamada and Shayne Dilling on winning the TSN Paul McLean Award! The award is presented to media people behind the scenes who have made a significant contribution to the sport of curling" (Tweet). Retrieved March 8, 2020 via Twitter.
  9. @CurlingCanada (March 9, 2020). "Congratulations to @BradGushue - winner of the Hec Gervais MVP Award! #Brier2020" (Tweet). Retrieved October 26, 2020 via Twitter.