Nigeriaportal |
This is a list of individuals currently serving in the House of Representatives of Nigeria (as of the 9th National Assembly). [1]
Office | Party | Officer | State | Constituency | Since |
---|---|---|---|---|---|
Speaker of the House | APC | Femi Gbajabiamila | Lagos | Surulere I | 12 June 2019 |
Deputy Speaker of the House | APC | Ahmed Idris Wase | Plateau | Wase | 12 June 2019 |
Office | Party | Member | State | Constituency | Since |
---|---|---|---|---|---|
House Majority Leader | APC | Alhassan Doguwa | Kano | Tudun Wada/Doguwa | 4 July 2019 [lower-alpha 1] |
Deputy House Majority Leader | APC | Peter Akpatason Ohiozojeh | Edo | Akoko-Edo | 4 July 2019 |
House Majority Whip | APC | Mohammed Tahir Monguno | Borno | Monguno/Marte/Nganzai | 4 July 2019 |
Deputy House Majority Whip | APC | Nkeiruka Onyejeocha | Abia | Isuikwuato/Umunneochi | 4 July 2019 |
Office | Party | Member | State | Constituency | Since |
---|---|---|---|---|---|
House Minority Leader | PDP | Ndudi Elumelu | Delta | Aniocha/Oshimili | 3 July 2019 |
Deputy House Minority Leader | PDP | Toby Okechukwu | Enugu | Aninri/Awgu/Oji River | 3 July 2019 |
House Minority Whip | PDP | Gideon Lucas Gwani | Kaduna | Kaura | 3 July 2019 |
Deputy House Minority Whip | PDP | Adekoya Adesegun Abdel-Majid | Ogun | Ijebu North/Ijebu East/Ogun Waterside | 3 July 2019 |
As of 23 February 2023 [update] :
Zone | APC | PDP | NNPP | LP | APGA | SDP | A | ADC | PRP | ADP | APM | YPP | Vacant | Total | States included |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
North-Central | 27 | 15 | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | BE, FCT, KO, KW, NA, NI, PL |
North-East | 34 | 12 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | AD, BA, BO, GO, TA, YO |
North-West | 58 | 24 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 92 | JI, KD, KN, KT, KE, SO, ZA |
South-East | 7 | 28 | 0 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | AB, AN, EB, EN, IM |
South-South | 14 | 36 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 55 | AK, BY, CR, DE, ED, RI |
South-West | 53 | 13 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 71 | EK, LA, OG, ON, OS, OY |
Total | 193 | 128 | 10 | 8 | 5 | 5 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 360 |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aba North/Aba South | Ossy Prestige [lower-alpha 2] | APGA | 11 June 2019 – 6 February 2021 [5] [6] |
Chimaobi Ebisike [lower-alpha 3] | PDP | 21 April 2021–May 2023 [7] | |
Arochukwu/Ohafia | Uko Nkole | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Bende | Benjamin Kalu | APC | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Isiala Ngwa North/Isiala Ngwa South | Darlington Nwokocha [lower-alpha 4] | PDP | 11 June 2019 – May 2022 [5] |
LP | 2 June 2022–May 2023 | ||
Isuikwuato/Umunneochi | Nkeiruka Onyejeocha | APC | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Obingwa/Ugwunagbo/Osisioma | Solomon Adaelu [lower-alpha 5] | PDP | 11 June 2019 – May 2022 [5] |
APGA | May 2022–May 2023 | ||
Ukwa East/West | Uzoma Nkem-Abonta | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Umuahia North/Umuahia South/Ikwuano | Samuel Onuigbo [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 17 December 2020 [5] |
APC | 17 December 2020–May 2023 [8] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Demsa/Numan/Lamurde | Kwamoti Laori | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Fufore/Song | Mustafa Muhammad Saidu | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Gombi/Hong | Yusuf Buba Yakub | APC | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Guyuk/Shelleng | Gibeon Goroki | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Madagali/Michika | Zakaria Dauda Nyampa | PDP | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Maiha/Mubi North/Mubi South | Ja'afar Abubakar Magaji | APC | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Mayo Belwa/Toungo/Jada/Ganye | Abdulrazak Namdas | APC | 11 June 2019–May 2023 [5] |
Yola North/Yola South/Girei | Abdulrauf Abdulkadir Modibbo [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 30 June 2019 [5] |
Jafaru Suleiman Ribadu [lower-alpha 8] | PDP | 24 September 2019–May 2023 [9] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abak/Etim Ekpo/Ika | Aniekan Umanah | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno | Patrick Ifon | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium | Onofiok Luke | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ikono/Ini | Emmanuel Ukpong-udo [lower-alpha 9] | PDP | 11 June 2019–July 2022 [5] |
YPP | July 2022–present | ||
Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo | Francis Uduyok | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ikot Ekpene/Essien Udim/Obot Akara | Nsikak Ekong [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | PDP | 11 June 2019 – 9 November 2019 [5] |
30 January 2020–present [10] | |||
Itu/Ibiono Ibom | Henry Archibong | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko | Nse Ekpenyong [lower-alpha 2] | PDP | 11 June 2019–23 April 2022 [5] [3] |
Vacant | |||
Ukanafun/Oruk Anam | Unyime Idem | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Uyo/Uruan/Nsit Atai/Ibesikpo Asutan | Michael Enyong | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aguata | Chukwuma Michael Umeoji [lower-alpha 11] | APGA | 11 June 2019 – 30 October 2021 [5] |
APC | 30 October 2021–present [11] | ||
Anambra East/Anambra West | Chinedu Obidigwe | APGA | 11 June 2019–present [5] |
Awka North/Awka South | Sam Onwuaso [lower-alpha 12] | PDP | 11 June 2019–May 2022 [5] |
LP | May 2022–June 2022 | ||
PDP | June 2022–present | ||
Idemili North/Idemili South | Ifeanyi Ibezi [lower-alpha 7] | APGA | 11 June 2019 – 29 October 2019 [5] [12] |
Obinna Chidoka [lower-alpha 8] | PDP | 19 November 2019–present [13] | |
Ihiala | Ifeanyi Chudy Momah | APGA | 11 June 2019–14 May 2022 [5] |
PDP | May 2022–present | ||
Njikoka/Dunukofia/Anaocha | Valentine Ayika [lower-alpha 7] | PDP | 11 June 2019 – 2 November 2019 [5] [14] |
Dozie Nwankwo [lower-alpha 8] | APGA | 21 November 2019–present [15] | |
Nnewi North/Nnewi South/Ekwusigo | Chris Emeka Azubogu [lower-alpha 13] | PDP | 11 June 2019 – 30 September 2021 [5] |
APC | 30 September 2021 – 10 March 2022 | ||
APGA | 10 March 2022–present [16] | ||
Ogbaru | Chukwuka Onyema | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Onitsha North/Onitsha South | Lynda Chuba Ikpeazu [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 30 September 2021 [5] |
APC | 30 September 2021 – March 2022 | ||
PDP | March 2022–present | ||
Orumba North/Orumba South | Okwudili Ezenwankwo [lower-alpha 11] | APGA | 11 June 2019 – September 2021 [5] |
APC | September 2021–May 2022 | ||
PDP | May 2022–present | ||
Oyi/Ayamelum | Vincent Ofumelu [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 30 September 2021 [5] |
APC | 30 September 2021 – April 2022 | ||
PDP | April 2022–present |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Alkaleri/Kirfi | Musa Muhammad Pali | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bauchi | Yakubu Shehu Abdullahi [lower-alpha 15] | PRP | 11 June 2019 – 16 February 2021 [5] |
APC | 16 February 2021–24 May 2022 [17] [18] | ||
NNPP | 24 May 2022–June 2022 | ||
APC | June 2022–present [17] [19] | ||
Darazo/Ganjuwa | Mansur Manu Soro [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019–20 March 2022 [5] |
PDP | 20 March 2022–present | ||
Dass/Bogoro/Tafawa Balewa | Yakubu Dogara [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 24 June 2020 [5] |
APC | 24 June 2020–5 December 2022 [20] | ||
PDP | 5 December 2022–present [21] | ||
Gamawa | Mohammed Garba Gololo [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 1 November 2019 [5] [22] |
Ahmed Madaki Gololo [lower-alpha 10] | PDP | 4 February 2020–present [23] | |
Jama’are/Itas-Gadau | Bashir Uba Mashema | APC | 11 June 2019–present [5] |
Katagum | Umar Abdulkadir Sarki | PRP | 11 June 2019–present [5] |
Misau/Dambam | Ibrahim Makama Misau [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019–April 2022 [5] |
PDP | April 2022–present [24] | ||
Ningi/Warji | Abdullahi Sa'ad Abdulkadir | APC | 11 June 2019–present [5] |
Shira/Glade | Abubakar Kani Faggo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Toro | Umar Muda Lawal | APC | 11 June 2019–present [5] |
Zaki | Tata Omar [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 14 November 2019 [5] [25] |
Muhammad Auwal Jatau [lower-alpha 10] | PDP | 29 January 2020–present [26] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Brass/Nembe | Israel Sunny-Goli | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ogbia | Obua Azibapu Fred | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Sagbama/Ekeremor | Fred Agbedi | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Southern Ijaw | Preye Influence Goodluck Oseke | APC | 11 June 2019–present [5] |
Yenagoa/Kolokuna/Opokuma | Stephen Azaiki | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Ado/Obadigbo/Opkokwu | Francis Ottah Agbo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Apa/Agatu | Godday Samuel [lower-alpha 17] | LP | 11 June 2019 – 28 September 2021 [5] |
APC | 28 September 2021–present [27] [28] | ||
Buruku | Kpam Sokpo [lower-alpha 4] | PDP | 11 June 2019–2 July 2022 [5] |
LP | 2 July 2022–present | ||
Gboko/Tarka | John Dyegh [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019 – 13 December 2021 [5] |
PDP | 13 December 2021–present [29] | ||
Guma/Makurdi | Benjamin Mzondu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Gwer East/Gwer West | Mark Gbillah [lower-alpha 4] | PDP | 11 June 2019 – July 2022 [5] |
LP | July 2022–present | ||
Katsina-Ala/Ukum/Logo | Richard Gbande | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Konshisha/Vandeikya | Herman Hembe [lower-alpha 18] | APGA | 11 June 2019 – 8 December 2020 [5] |
APC | 8 December 2020–26 May 2022 [30] [31] [32] | ||
LP | June 2022–present | ||
Kwande/Ushongo | Robert Tyough | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Oju/Obi | David Agada Ogewu [lower-alpha 7] | APGA | 24 September 2019 – 18 October 2019 [9] |
Samson Okwu [lower-alpha 8] | PDP | 19 November 2019–present [13] | |
Otukpo/Ohimini | Blessing Onuh [lower-alpha 11] | APGA | 11 June 2019 – 8 December 2020 [5] |
APC | 8 December 2020–present [17] [33] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Askira-Uba/Hawul | Haruna Mshelia | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bama/Ngala/Kala-Balge | Zainab Gimba | APC | 11 June 2019–present [5] |
Biu/Kwaya Kusar/Shani/Bayo | Muktar Aliyu Betara | APC | 11 June 2019–present [5] |
Chibok/Damboa/Gwoza | Ahmadu Usman Jaha | APC | 11 June 2019–present [5] |
Dikwa/Mafa/Konduga | Ibrahim Mohammed Bukar | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gubio/Kaga/Magumeri | Usman Zannah | APC | 11 June 2019–present [5] |
Jere | Satomi Ahmad | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kukawa/Mobbar/Abadam/Guzamala | Bukar Gana Kareto | APC | 11 June 2019–present [5] |
Maiduguri (Metropolitan) | Abdulkadir Rahis | APC | 11 June 2019–present [5] |
Monguno/Marte/Nganzai | Mohammed Tahir Monguno | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abi/Yakurr | Alex Egbona [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | APC | 11 June 2019 – 2 November 2019 [5] [34] |
29 January 2020–present [26] | |||
Akamkpa/Biase | Daniel Effiong Asuquo [lower-alpha 4] | PDP | 11 June 2019–11 July 2022 [5] |
LP | 11 July 2022–present [35] | ||
Akpabuyo/Bakassi/Calabar South | Essien Ayi | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Calabar Municipal/Odukpani | Eta Mbora Edim | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ikom/Boki | Chris Ngoro Agibe | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Obanliku/Obudu/Bekwarra | Ochiglegor Idagbo [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 29 June 2021 [5] |
APC | 29 June 2021–present [36] [37] | ||
Obubra/Etung | Michael Etaba [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 29 June 2021 [5] |
APC | 29 June 2021–present [36] [37] | ||
Ogoja/Yala | Agom Jarigbe [lower-alpha 19] | PDP | 11 June 2019 – 15 September 2021 [5] [38] |
Jude Ngaji [lower-alpha 3] | APC | 10 March 2022–present |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aniocha/Oshimili | Ndudi Elumelu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Bomadi/Patani | Nicholas Mutu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Burutu | Julius Gbabojor Pondi | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ethiope East/Ethiope West | Ben Igbakpa [ clarification needed ] | PDP | 11 June 2019–August 2022 [5] |
NNPP | August 2022–present | ||
Ika North East/Ika South | Victor Nwokolo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Isoko South/Isoko North | Ogor Okuweh | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Okpe/Sapele/Uvwie | Efe Afe | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Nkokwa East/Ndokwa West/Ukwuani | Ossai Nicholas Ossai | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ughelli North/Ughelli South/Udu | Francis Waive | APC | 11 June 2019–present [5] |
Warri North/Warri South/Warri South West | Thomas Ereyitomi | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abakaliki/Izzi | Sylvester Ogbaga | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Afikpo North/Afikpo South | Iduma Igariwey | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ebonyi/Ohaukwu | Chukwuma Nwazunku | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ezza North/Ishielu | Edwin Anayo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ezza South/Ikwo | Lazarus Ogbee [lower-alpha 7] | PDP | 11 June 2019 – 9 September 2019 [5] [39] |
Chinedu Ogah [lower-alpha 8] | APC | 19 November 2019–present [40] | |
Ivo/Ohaozara/Onicha | Livinus Makwe | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Akoko-Edo | Kabiru Adjoto [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 21 June 2019 [5] |
Peter Ohiozojeh Akpatason [lower-alpha 8] | APC | 3 July 2019–present [41] | |
Egor/Ikpoba-Okha | Jude Ise-Idehen [lower-alpha 2] | PDP | 11 June 2019–1 June 2022 [5] [4] |
Vacant | |||
Esan Central/Esan South/Igueben | Joe Edionwele | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Esan North East/Esan South East | Sergius Ogun | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Etsako East/Etsako West Etsako Central | Johnson Oghuma | APC | 11 June 2019–present [5] |
Oredo | Omoregie Ogbeide-Ihama | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Orhionmwon/Uhunmwonde | Patrick Aisowieren | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ovia North East/Ovia South West | Dennis Idahosa | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Owan East/Owan West | Julius Ihonvbere | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Ado Ekiti/Irepodun-Ifelodun | Olusola Steve Fatoba | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ekiti South West/Ikere/Ise/Orun | Raphael Adeyemi Adaramodu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Emure/Gbonyin/Ekiti East | Richard Bamisile | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ido/Osi, Moba/Ilejeme | Ibrahim Kunle Olanrewaju | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ijero/Ekiti West/Efon | Ogunlola Olubunmi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ikole/Oye | Kehinde Agboola [lower-alpha 7] | PDP | 11 June 2019 – 21 June 2019 [5] |
Peter Owolabi [lower-alpha 8] | APC | 10 July 2019–present [42] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aninri/Awgu/Oji River | Toby Okechukwu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Enugu East/Isi-Uzo | Cornelius Nnaji | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Enugu North/Enugu South | Ofor Gregory Chukwuegbo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ezeagu/Udi | Dennis Oguerinwa Amadi [lower-alpha 4] | PDP | 11 June 2019–August 2022 [5] |
LP | August 2022–present | ||
Igbo-Etiti/Uzo-Uwani | Martins Oke | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Igboeze North/Udenu | Simon Atigwe | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Nkanu East/Nkanu West | Nnolim Nnaji | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Nsukka/Igbo-Eze South | Pat Asadu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abaji/Gwagwalada/Kwali/Kuje | Hassan Usman Sokodabo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
AMAC/Bwari | Micah Jiba | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Akko | Usman Bello Kumo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Balanga/Billiri | Victor Mela Danzaria | APC | 11 June 2019–present [5] |
Dukku/Nafada | Aishatu Jibril Dukku | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gombe/Kwami/Funakaye | Yaya Bauchi Tango [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019 – 22 January 2022 [5] [43] |
PDP | 24 January 2022–present [44] | ||
Kaltungo/Shongom | Simon Elisha Karu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Yamaltu/Deba | Yunusa Ahmad Abubakar | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aboh Mbaise/Ngor Okpala | Bede Eke | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ahiazu Mbaise/Ezinihitte | Emeka Chinedu | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ehime Mbano/Ihitte Uboma/Obowo | Chukwuemeka Nwajiuba [lower-alpha 20] [lower-alpha 7] | A | 11 June 2019 – 24 July 2019 [5] |
APC | 24 July 2019 – 7 August 2019 [45] [46] [47] | ||
Chike Okafor [lower-alpha 8] | APC | 17 September 2019–present [48] [49] | |
Ideato North/Ideato South | Paschal Chigozie Obi [lower-alpha 21] | AA | 11 June 2019 – 13 February 2020 [5] |
APC | 13 February 2020–16 April 2022 [50] [51] | ||
PDP | 16 April 2022–July 2022 | ||
LP | July 2022–present | ||
Ikeduru/Mbaitoli | Henry Nwawuba [lower-alpha 5] | PDP | 11 June 2019 – 27 May 2022 [5] |
APGA | 27 May 2022–present [52] | ||
Isiala Mbano/Okigwe/Onuimo | Obinna Onwubuariri [lower-alpha 7] | PDP | 11 June 2019 – 18 September 2019 [5] [53] |
Miriam Onuoha [lower-alpha 10] | APC | 29 January 2020–present [26] | |
Isu/Njaba/Nkwerre/Nwangele | Ugonna Ozurigbo [lower-alpha 16] | APC | 3 June 2019–23 April 2022 [54] |
PDP | 23 April 2022–present [55] | ||
Oguta/Ohaji/Egbema/Oru West | Uju Kingsley Chima [lower-alpha 22] | AA | 11 June 2019 – 13 February 2020 [5] |
APC | 13 February 2020 – May 2022 [50] [51] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Oru East/Orsu/Orlu | Jerry Alagbaoso [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | PDP | 11 June 2019 – 1 November 2019 [5] |
30 January 2020–present [10] | |||
Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West | Ikenna Elezieanya | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Babura/Garki | Muhammadu Adamu Fagen-Gawo [lower-alpha 2] | APC | 11 June 2019 – 31 December 2019 [5] [56] |
Musa Muhammadu Fagen-Gawo [lower-alpha 3] [lower-alpha 16] | APC | 19 March 2020–21 February 2023 [57] | |
PDP | 21 February 2021–present [58] | ||
Birnin Kudu/Buji | Magaji Da'u Aliyu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Birniwa/Guri/Kirikasamma | Abubakar Hassan Fulata | APC | 11 June 2019–present [5] |
Dutse/Kiyawa | Ibrahim Abdullahi Dutse | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gagarawa/Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar | Nazifi Sani Gumel | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gwaram | Yuguda Hassan-Kila [lower-alpha 2] | APC | 11 June 2019 – 4 March 2021 [5] [59] |
Yusuf Galami [lower-alpha 3] | APC | 29 June 2021–present [36] | |
Hadejia/Auyo/Kafin Hausa | Usman Ibrahim Auyo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi | Muhammed Gudaji Kazaure [lower-alpha 23] | APC | 11 June 2019 – 19 July 2022 [5] |
ADC | 19 July 2022–present [60] | ||
Mallam Madori/Kaugama | Makki Abubakar Yalleman | APC | 11 June 2019–present [5] |
Jahun/Miga | Yusuf Sa'idu Miga | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ringim/Taura | Ado Sani Kiri | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Birnin Gwari/Giwa | Shehu Balarabe | APC | 11 June 2019–present [5] |
Chikun/Kajuru | Yakubu Umar Barde | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Igabi | Muhammad Abubakar Mamadi [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 14 June 2019 [5] |
Zayyad Ibrahim [lower-alpha 8] | APC | 3 July 2019–present [41] | |
Ikara/Kubau | Hamisu Ibrahim Kubau | APC | 11 June 2019–present [5] |
Jema’a/Sanga | Shehu Nicholas Garba | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Kachia/Kagarko | Gabriel Saleh Zock | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kaduna North | Samaila Suleiman [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019–8 March 2022 [5] [61] |
PDP | 16 March 2022–present [62] | ||
Kaduna South | Mukhtar Ahmed | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kaura | Gideon Lucas Gwani | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kauru | Mukhtar Zakari Chawai | APC | 11 June 2019–present [5] |
Lere | Suleiman Aliyu Lere [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 7 November 2019 [5] |
Lawal Rabiu [lower-alpha 7] | PDP | 18 December 2019 – 30 October 2020 [63] [64] | |
Suleiman Aliyu Lere [lower-alpha 2] | APC | 16 February 2021 – 6 April 2021 [65] [66] | |
Ahmed Munir [lower-alpha 3] | APC | 15 September 2021–present [67] | |
Makarfi/Kudan | Mukhtar Shehu Ladan | APC | 11 June 2019–present [5] |
Sabon Gari | Garba Datti Muhammad | APC | 11 June 2019–present [5] |
Soba | Ibrahim Hamza | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Zangon Kataf/Jaba | Amos Gwamna Magaji | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Zaria | Tajudeen Abbas | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Albasu/Gaya/Ajingi | Abdullahi Mahmud Gaya | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bebeji/Kiru | Abdulmumin Jibrin [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 1 November 2019 [5] [68] |
Ali Datti-Yako [lower-alpha 10] [lower-alpha 6] | PDP | 29 January 2020 – 15 December 2020 [26] | |
APC | 15 December 2020–present [69] [70] | ||
Bichi | Abubakar Kabir Abubakar | APC | 11 June 2019–present [5] |
Dala | Babangida Alhassan Abdullahi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Danbatta/Makoda | Badamasi Ayuba [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–13 May 2022 [5] |
NNPP | 13 May 2022–present [71] | ||
Doguwa/Tudun Wada | Alhassan Doguwa [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | APC | 11 June 2019 – 4 November 2019 [5] [72] |
29 January 2020–present [26] | |||
Dawakin Kudu/Warawa | Mustapha Dawaki | APC | 11 June 2019–present [5] |
Dawakin Tofa/Tofa/Rimin Gado | Tijjani Abdulkadir Jobe [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–5 May 2022 [5] [73] |
NNPP | May 2022–present | ||
Fagge | Aminu Sulaiman | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gabasawa/Gezawa | Mahmoud Muhammed [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 25 June 2019 [5] [74] |
Nasiru Abduwa Gabasawa [lower-alpha 8] [lower-alpha 16] | APC | 3 July 2019–September 2022 [41] | |
PDP | September 2022–present | ||
Gwarzo/Kabo | Musa Umar Garo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gwale | Lawan Abdullahi Ken-Ken | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kumbotso | Munir Babba Dan'Agundi [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | APC | 11 June 2019 – 10 September 2019 [5] [75] |
29 January 2020–present [26] | |||
Kano Municipal | Sha'aban Ibrahim Sharada [lower-alpha 8] [lower-alpha 25] | APC | 11 June 2019–August 2022 [5] |
ADP | August 2022–present [76] | ||
Kunchi/Tsanyawa | Sani Umar Bala | APC | 11 June 2019–present [5] |
Karaye/Rogo | Haruna Isah Dederi [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–May 2022 [5] |
NNPP | May 2022–present | ||
Kura/Madobi/Garun Malam | Kabiru Idris [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–June 2022 [5] |
NNPP | June 2022–present | ||
Minjibir/Ungogo | Sani Ma'aruf Nass | APC | 11 June 2019–present [5] |
Nasarawa | Nassir Ali Ahmad | APC | 11 June 2019–present [5] |
Rano/Bunkure/Kibiya | Kabiru Alhassan Rurum [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–8 May 2022 [5] [77] |
NNPP | May 2022–present | ||
Sumaila/Takai | Shamsudeen Bello Dambazau [lower-alpha 26] | APC | 11 June 2019–29 May 2022 [5] |
NNPP | 29 May 2022–24 September 2022 [78] | ||
APC | 24 September 2022–present | ||
Shanono/Bagwai | Yusuf Ahmad Badau | APC | 11 June 2019–present [5] |
Tarauni | Hafiz Ibrahim Kawu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Wudil/Garko | Muhammad Ali Wudil | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Bakori/Danja | Yakubu Nuhu Danja [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – July 2019 [5] |
Amiruddin Tukur [lower-alpha 8] | APC | 25 July 2019–present [79] | |
Batagarawa/Charanchi/Rimi | Hamza Dalhatu Batagarawa | APC | 11 June 2019–January 2023 [5] |
PDP | January 2023–present [80] | ||
Batsari/Safana/Danmusa | Ahmed Dayyabu Safana | APC | 11 June 2019–January 2023 [5] |
PDP | January 2023–present [80] | ||
Bindawa/Mani | Aminu Ashiru Mani [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019 – June 2022 [5] |
NNPP | June 2022–present | ||
Daura/Sandamu/Mai’adua | Fatahu Muhammad [lower-alpha 27] | APC | 11 June 2019–13 July 2022 [5] |
PDP | July 2022–August 2022 | ||
APC | August 2022–present [81] | ||
Dutsin-Ma/Kurfi | Armaya'u Abdulkadir [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019 – May 2022 [5] |
NNPP | May 2022–present | ||
Faskari/Kankara/Sabuwa | Murtala Isah Kankara | APC | 11 June 2019–present [5] |
Funtua/Dandume | Mohammed Muntari Dandutse | APC | 11 June 2019–present [5] |
Jibia/Kaita | Sada Soli | APC | 11 June 2019–present [5] |
Katsina | Salisu Iro Isansi | APC | 11 June 2019–January 2023 [5] |
PDP | January 2023–present [80] | ||
Ingawa/Kankia/Kusada | Abubakar Yahaya Kusada | APC | 11 June 2019–present [5] |
Malumfashi/Kafur | Babangida Ibrahim [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019–4 June 2022 [5] |
NNPP | 4 June 2022–present | ||
Mashi/Dutsi | Mansur Aliyu Mashi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Matazu/Musawa | Ahmed Usman Liman | APC | 11 June 2019–present [5] |
Zango/Baure | Nasiru Sani | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Aleiro/Gwandu/Jega | Muhammad Umar Jega | APC | 11 June 2019–present [5] |
Arewa/Dandi | Umar Abdullahi Kamba [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019–27 May 2022 [5] |
PDP | June 2022–present | ||
Argungu/Augie | Basher Isah | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bagudo/Suru | Bello Kaoje | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bunza/Birnin Kebbi/Kalgo | Muhammad Bello Yakubu [lower-alpha 27] | APC | 11 June 2019–31 March 2022 [5] |
PDP | 31 March 2022–8 August 2022 [82] | ||
APC | 8 August 2022–present [83] | ||
Fakai/Sakaba/Wasagu/Danko/Zuru | Kabir Tukura Ibrahim | APC | 11 June 2019–present [5] |
Koko-Besse/Maiyama | Shehu Mohammed Koko | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ngaski/Shanga/Yauri | Yusuf Tanko Sununu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Adavi/Okehi | Joseph Bello | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ajaokuta | Lawal Muhammadu Idirisu [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] [lower-alpha 24] | APC | 11 June 2019 – 28 October 2019 [5] [84] |
Unknown–May 2022 | |||
NNPP | May 2022–present [85] | ||
Ankpa/Omala/Olamaboro | Ali Abdullahi Ibrahim | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bassa/Dekina | Hassan Abdullahi Baiwa | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ibaji/Idah/Igalamela/Odolu | David Idris Zacharias | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kabba/Bunu/Ijumu | Tajudeen Yusuf | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Lokoja | Abdulkareem Usman Isah [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019–24 October 2019 [5] |
Shaba Ibrahim [lower-alpha 8] | PDP | 13 November 2019–present [86] | |
Okene/Ogori-Magogo | Yusuf Ahmed Tijjani | APC | 11 June 2019–present [5] |
Yagba East/Yagba West/Mopamuro | Leke Abejide | ADC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Asa/Ilorin West | Abdulyekeen Alajagusi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Baruten/Kaiama | Mohammed Omar Bio | APC | 11 June 2019–present [5] |
Edu/Moro/Pategi | Ahmed Abubakar Ndakene | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ekiti/Isin/Irepodun/Oke-ero | Raheem Olawuyi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ilorin East/Ilorin South | Abdulganiyu Saka Cook Olododo [lower-alpha 28] | APC | 11 June 2019 – May 2022 [5] |
SDP | May 2022–present [87] | ||
Offa/Oyun/Ifelodun | Ismail Tijani | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Agege | Samuel Babatunde Adejare | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ajeromi/Ifelodun | Taiwo Kolawole [lower-alpha 8] | APC | 11 June 2019–present [5] |
Alimosho | Olufemi Adebanjo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Amuwo Odofin | Oghene Egoh | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Apapa | Mufutau Egberongbe | APC | 11 June 2019–present [5] |
Badagry | Babatunde Hunpe | APC | 11 June 2019–present [5] |
Epe | Tasir Wale Raji | APC | 11 June 2019–present [5] |
Eti-Osa | Ibrahim Babajide Obanikoro | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ibeju-Lekki | Adebayo Olusegun Balogun | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ifako/Ijaiye | James Owolabi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ikeja | Abiodun Faleke | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ikorodu | Babajimi Benson | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kosofe | Rotimi Agunsoye | APC | 11 June 2019–present [5] |
Lagos Island I | Enitan Badru | APC | 11 June 2019–present [5] |
Lagos Island II | Kayode Moshood Akiolu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Lagos Mainland | Olajide Jimoh | APC | 11 June 2019–present [5] |
Mushin I | Adeyemi Taofeek Alli | APC | 11 June 2019–present [5] |
Mushin II | Bolaji Ayinla | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ojo | Tajudeen Obasa | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Oshodi/Isolo I | Bashiru Dawodu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Oshodi/Isolo II | Ganiyu Johnson | APC | 11 June 2019–present [5] |
Somolu | Ademorin Kuye | APC | 11 June 2019–present [5] |
Surulere I | Femi Gbajabiamila | APC | 11 June 2019–present [5] |
Surulere II | Olatunji Shoyinka | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Akwanga/Nasarawa/Eggon/Wamba | Abdulkarim Usman | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Awe/Doma/Keana | Abubakar Nalaraba | APC | 11 June 2019–present [5] |
Keffi/Karu/Kokona | Gaza Jonathan Gbefwi [lower-alpha 29] | PDP | 11 June 2019 – 7 July 2021 [5] |
APC | 7 July 2021 – June 2022 [88] | ||
SDP | June 2022–present | ||
Lafia/Obi | Abubakar Sarki Dahiru [lower-alpha 28] | APC | 11 June 2019–10 June 2022 [5] |
SDP | 25 June 2022–present | ||
Nassarawa/Toto | Abdulmumin Muhammed Ari | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Agaie/Lapai | Abdullahi Mamudu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Agwara/Borgu | Ja'afaru Mohammed | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bida/Gbako/Katcha | Saidu Musa Abdullahi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bosso/Paikoro | Shehu Barwa Beji | APC | 11 June 2019–present [5] |
Chanchaga | Mohammed Umar Bago | APC | 11 June 2019–present [5] |
Gurara/Suleja/Tapa | Abubakar Lado | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kontagora/Wushishi/Mariga/Mashegu | Abdullahi Idris Garba | APC | 11 June 2019–present [5] |
Lavun/Mokwa/Edati | Usman Abdullahi Gbatamangi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Magama/Rijau | Shehu Saleh [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – June 2019 [5] |
Ja’afaru Iliyasu [lower-alpha 2] | APC | 4 July 2019 – 2 December 2019 [89] [90] | |
Kasimu Danjuma [lower-alpha 3] [lower-alpha 7] | APC | 19 March 2020 – 21 September 2020 [57] [91] | |
Shehu Saleh [lower-alpha 3] [lower-alpha 10] [lower-alpha 11] | APGA | 10 February 2021–16 April 2022 [92] | |
APC | 16 April 2022–present [93] | ||
Shiroro/Rafi/Munya | Umar Saidu Doka | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abeokuta North/Obafemi Owode/Odeda | Olumide Osoba | APC | 11 June 2019–present [5] |
Abeokuta South | Lanre Edun | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ado-Odo/Ota | Jimoh Ojugbele | APC | 11 June 2019–present [5] |
Egbado North/Imeko-Afon | Olaifa Jimoh Aremu [lower-alpha 30] | ADC | 11 June 2019 – 17 March 2021 [5] |
APC | 17 March 2021–present [94] | ||
Egbado South and Ipokia | Kolawole Lawal [lower-alpha 31] | APM | 11 June 2019 – 17 March 2021 [5] |
APC | 10 October 2020–2022 [95] | ||
APM | 2022–present [96] | ||
Ifo/Ewekoro | Ibrahim Isiaka | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ijebu North/Ijebu East/Ogun Waterside | Adekoya Adesegun Abdel-Majid | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ijebu Ode/Odogbolu/Ijebu North East | Kolapo Korede Osunsanya [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | APC | 11 June 2019 – 9 September 2019 [5] [97] |
30 January 2020–present [10] | |||
Ikenne/Shagamu/Remo North | Adewunmi Onanuga | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Akoko North East/Akoko North West | Olubunmi Tunji-Ojo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Akoko South East/Akoko South West | Adejoro Adeogun | APC | 11 June 2019–present [5] |
Akure North/Akure South | Adedayo Omolafe [lower-alpha 2] | PDP | 11 June 2019 – 16 August 2021 [5] [98] |
Mayokun Lawson-Alade [lower-alpha 3] | APC | 10 March 2022–present | |
Idanre/Ifedore | Tajudeen Adeyemi Adefisoye [lower-alpha 32] | SDP | 11 June 2019 – 16 December 2020 [5] |
APC | 16 December 2020–present [99] | ||
Ilaje/Eseodo | Kolade Victor Akinjo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ile-oluji/Okeigbo/Odigbo | Mayowa Akinfolarin | APC | 11 June 2019–present [5] |
Irele/Okitipupa | Gboluga Dele Ikengboju | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ondo East/Ondo West | Abiola Makinde [lower-alpha 30] | ADC | 11 June 2019 – 23 February 2021 [5] |
APC | 23 February 2021–present [100] | ||
Owo/Ose | Oluwatimehin Adelegbe | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Atakunmosa East/Atakunmosa West/Ilesa East/Ilesa West | Lawrence Babatunde Ayeni | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ayedaade/Irewole/Isokan | Taiwo Oluga | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa | Amobi Yinusa Akintola | APC | 11 June 2019–present [5] |
Boluwaduro/Ifedayo/Illa | Olufemi Fakeye | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ede North/Ede South/Egbedero/Ejigbo | Bamidele Salam | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ife Central/Ife East/Ife North/Ife South | Taofeek Abimbola Ajilesoro | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Irepodun/Olurunda/Osogbo/Orolu | Olubukola Oyewo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Obokun/Oriade | Oluwole Oke | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Odo-Otin/Boripe/Ifelodun | Olalekan Rasheed Afolabi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West | Akeem Adeniyi Adeyemi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Akinyele/Lagelu | Oluokun Akintola | APC | 11 June 2019–present [5] |
Atisbo/Saki East/Saki West | Olajide Olatubosun | APC | 11 June 2019 – July 2022 [5] |
LP | July 2022–present | ||
Egbeda/Ona-Ara | Akinola Adekunle Alabi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ibadan North East/Ibadan South East | Abass Adigun | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ibadan North | Olaide Adewale Akinremi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Ibadan North West/Ibadan South West | Adedeji Stanley Olajide | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ibarapa Central/Ibarapa North | Ajibola Muraina | PDP | 11 June 2019–30 April 2022 [5] |
APC | 30 April 2022–present [101] | ||
Ibarapa East/Ido | Oluyemi Adewale Taiwo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Irepo/Olurunsogo/Orelope | Olumide Ojerinde [lower-alpha 33] | APC | 11 June 2019–5 July 2022 [5] |
A | 5 July 2022–present [102] | ||
Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju | Shina Peller [lower-alpha 33] | APC | 11 June 2019–17 June 2022 [5] [103] |
A | 21 June 2022–present [104] | ||
Ogbomoso North/Ogbomoso South/Orire | Jacob Ajao Adejumo [lower-alpha 34] | ADP | 11 June 2019 – 9 November 2019 [5] |
APC | 9 November 2019–23 May 2022 [105] [106] | ||
SDP | May 2022–present | ||
Ogo-Oluwa/Surulere | Segun Odebunmi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Oluyole | Tolulope Akande-Sadipe | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Barkin Ladi/Riyom | Simon Mwadkwon | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Bokkos/Mangu | Solomon Maren | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Jos North/Bassa | Haruna Maitala [lower-alpha 2] | APC | 11 June 2019 – 2 April 2021 [5] [107] |
Musa Agah Avia [lower-alpha 3] [lower-alpha 7] | PDP | 10 March 2022 – 28 October 2022 [108] | |
Muhammad Adamu Alkali | PRP | 14 November 2022–present [109] | |
Jos South/Jos East | Dachung Musa Bagos | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Kanke/Pankshin/Kanam | Yusuf Adamu Gagdi | APC | 11 June 2019–present [5] |
Langtang North/Langtang South | Beni Lar | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Mikang/Qua’an/Pan/Shedam | Komsol Longgap | APC | 11 June 2019–present [5] |
Wase | Ahmed Idris Wase | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Abua/Odua/Ahoada East | Solomon Bob | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Ahoada West/Ogba/Egbema/Ndoni | Uchechukwu Nnam-Obi | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Akuku Toru/Asari Toru | Boma Goodhead | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Andoni / Opobo Nkoro | Awaji-inombek Abiante | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Degema/Bonny | Farah Dagogo | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Eleme/Oyigbo/Tai | Chisom Dike [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 16 September 2021 [5] |
APC | 16 September 2021–present [110] [111] | ||
Etche/Omuma | Ephraim Nwuzi [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 7 October 2020 [5] |
APC | 7 October 2020–present [87] | ||
Ikwerre/Emoha | Boniface S. Emerengwa | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Khana/Gokana | Dum Dekor | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Obio/Akpor | Kingsley Chinda | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Okrika/Ogu/Bolo | Gogo Bright Tamuno | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Port Harcourt I | Kenneth Chikere | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Port Harcourt II | Chinyere Igwe | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Binji/Silame | Mani Maishinko Katami | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Dange-Shuni/Bodinga/Tureta | Aliyu Shehu [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 30 October 2019 [5] [112] |
Shehu Balarabe Kakale [lower-alpha 8] | PDP | 26 November 2019–present [113] | |
Goronyo/Gada | Musa Sarkin-Adar | APC | 11 June 2019–present [5] [114] |
Illela/Gwadabawa | Abdullahi Salame [lower-alpha 16] | APC | 11 June 2019 – June 2022 [5] |
PDP | June 2022–present [115] | ||
Isa/Sabon Birni | Mohammed Saidu Bargaja [lower-alpha 7] [lower-alpha 10] | PDP | 11 June 2019–Unknown [5] |
4 February 2020–present [23] | |||
Kebbe/Tambuwal | Bala Kokani | APC | 11 June 2019–present [5] |
Kware/Wamakko | Ahmad Abdullahi Kalambaina | APC | 11 June 2019–present [5] |
Sokoto North/Sokoto South | Hassan Bala Abubakar III [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 29 October 2019 [5] [116] |
Abubakar Abdullahi Ahmed [lower-alpha 10] | PDP | 30 January 2020–present [10] | |
Tangaza/Gudu | Yusuf Isah Kurdula | APC | 11 June 2019–June 2022 [5] |
PDP | June 2022–present | ||
Wurno/Rabah | Ibrahim Almustapha Aliyu | APC | 11 June 2019–present [5] |
Yabo/Shagari | Abubakar Umar Yabo | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Bali/Gassol | Garba Hamman-Julde [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019–Unknown [5] |
Abdulsalam Gambo Mubarak | APC | 16 July 2019–present [117] | |
Jalingo/Yorro/Zing | Aminu Ibrahim Malle [lower-alpha 7] | APC | 11 June 2019 – 13 June 2019 [5] |
Kasimu Bello Maigari [lower-alpha 8] | APC | 3 July 2019–present [41] | |
Karim Lamido/Lau/Ardo-Kola | Danladi Baido [lower-alpha 35] | PDP | 11 June 2019–25 April 2022 [5] |
SDP | 25 April 2022–present [87] | ||
Sardauna/Gashaka/Kurmi | David Abel Fuoh [lower-alpha 6] | PDP | 11 June 2019 – 7 October 2020 [5] |
APC | 7 October 2020–present [87] | ||
Takuma/Donga/Ussa | Rima Kwewum | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Wukari/Ibi | Usman Danjuma Shiddi [lower-alpha 11] | APGA | 11 June 2019 – 15 December 2020 [5] |
APC | 15 December 2020–present [69] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Bade/Jakusko | Zakariyau Galadima | APC | 11 June 2019–present [5] |
Bursari/Geidam/Yunusari | Lawan Shettima Ali | APC | 11 June 2019–present [5] |
Damaturu/Gujba/Gulani/Tarmuwa | Khadija Bukar Abba Ibrahim | APC | 11 June 2019–present [5] |
Fika/Fune | Abubakar Yerima Idris | APC | 11 June 2019–present [5] |
Machina/Nguru/Yusufari/Karasuwa | Tijjani Zannah Zakariya | APC | 11 June 2019–present [5] |
Nangere/Potiskum | Ibrahim Umar Potiskum | APC | 11 June 2019–present [5] |
Constituency | Member | Party | Term |
---|---|---|---|
Anka/Talata/Mafara | Kabiru Yahaya [lower-alpha 8] | PDP | 11 June 2019–present [5] |
Bakura/Maradun | Ahmed Bakura Muhammad [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 6 July 2021 [5] |
APC | 6 July 2021–May 2022 [118] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Bungudu/Maru | Shehu Ahmed [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 6 July 2021 [5] |
APC | 6 July 2021 – May 2022 [118] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Gunmi/Bukkuyum | Sulaiman Abubakar Gumi [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 6 July 2021 [5] |
APC | 6 July 2021 – May 2022 [118] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Gusau/Tsafe | Kabiru Amadu [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 29 June 2021 [5] |
APC | 14 July 2021 – May 2022 [119] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Kaura Namoda/Birnin Magaji | Sani Umar Dan-Galadima [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 30 June 2021 [5] |
APC | 30 June 2021 – May 2022 [120] | ||
PDP | May 2022–present | ||
Shinkafi/Zurmi | Bello Hassan Shinkafi [lower-alpha 8] [lower-alpha 14] | PDP | 11 June 2019 – 6 July 2021 [5] |
APC | 6 July 2021–May 2022 [118] | ||
PDP | May 2022–present |
The All Progressives Congress (APC) is one of the two major contemporary political parties in Nigeria, along with the Peoples Democratic Party (PDP). Founded on 6 February 2013 from a merger of Nigeria's three largest opposition parties, the party came to power following the victory of party candidate Muhammadu Buhari in the 2015 presidential election. This marked the first time in Nigerian history that an opposition party unseated a governing party and power was transferred peacefully.
The 9th National Assembly of the Federal Republic of Nigeria was a bicameral legislature inaugurated on 11 June 2019 and ran its course until 11 June 2023.
The table below shows the list of Nigerian senators of the 9th National Assembly. The Senate includes three senators from each of the 36 states, plus one senator for the Federal Capital Territory. The Senate president is the head of the house, and assisted by the deputy Senate president. The Senate president and his deputy also work with the principal officers in the house including the majority leader, deputy majority leader, minority leader, deputy minority leader, chief whip, deputy chief whip, minority whip and deputy minority whip.
Blessing Onyeche Onuh is a Nigerian politician from Benue State. She represents Otukpo/Ohimini Federal Constituency in the House of Representatives. She is the daughter of former Senate President David Mark.
The 2023 Nigerian gubernatorial elections were held for state governors in 31 out of 36 Nigerian states. All but three elections were held on 18 March—concurrent with elections to every state house of assembly, three weeks after the presidential election and National Assembly elections—while the Imo State, Kogi State, and Bayelsa State elections will be held on 11 November. The last regular gubernatorial elections for all states were in 2019. All states have a two term limit for Governors which makes 18 incumbent governors ineligible for re-election.
The 2023 Abia State gubernatorial election took place on 18 March 2023, to elect the Governor of Abia State, concurrent with elections to the Abia State House of Assembly as well as twenty-seven other gubernatorial elections and elections to all other state houses of assembly. The election—which was postponed from its original 11 March date—will be held three weeks after the presidential election and National Assembly elections. Incumbent PDP governor Okezie Ikpeazu was term-limited and could not seek a third term. Alex Otti, a banker, gained the office for the Labour Party by a margin of victory over first runner-up and PDP nominee—Okey Ahiwe, the former Chief of Staff to Ikpeazu.
The 2023 Ebonyi State gubernatorial election will take place on 18 March 2023, to elect the Governor of Ebonyi State, concurrent with elections to the Ebonyi State House of Assembly as well as twenty-seven other gubernatorial elections and elections to all other state houses of assembly. The election—which was postponed from its original 11 March date—will be held three weeks after the presidential election and National Assembly elections. Incumbent APC Governor Dave Umahi is term-limited and cannot seek re-election to a third term.
The 2023 Enugu State gubernatorial election took place on 18th March 2023, to elect the Governor of Enugu State, with Peter Mbah declared winner alongside his running mate Barrister Ifeanyi Ossai of the Peoples Democratic Party (Nigeria), after they got the plurality of votes and won over 25% of the votes in two-third of the state. Mr Mbah polled 160,895 votes to defeat his closest challenger, the Labour Party (Nigeria) candidate, Chijioke Edeoga, who scored 157,552 votes. The candidate of the All Progressives Grand Alliance (APGA), Frank Nweke Jr, garnered 17,983 votes to come a distant third, while the candidate of the All Progressives Congress (APC), Uche Nnaji, placed fourth, with 14,575 votes. The election was contested in the Tribunal by Chijoike Edeoga but the tribunal eventually upheld the victory of Peter Mbah.
The 2023 Nigerian Senate elections were held on 25 February 2023 in all 109 senatorial districts where voters elected senators using first-past-the-post voting. The last regular senatorial elections for all districts were in 2019.
The 2023 Nigerian House of Representatives elections were held on 25 February 2023 where voters elected members of the House of Representatives using first-past-the-post voting in all 360 federal constituencies. The last regular House elections for all districts were in 2019.
The 2019 Nigerian House of Representatives election was held in all 360 constituencies where voters elected members of the House of Representatives using first-past-the-post voting. Most elections were held on February 23, 2019 with some elections running into February 24 while others had supplementary or rerun elections that took place at a later date. The last regular House elections for all districts were in 2015.
In Nigeria, a House of Assembly is the state-level legislature. All Houses of Assembly are unicameral, with elected members who are designated as members of the House of Assembly, assemblymen, or MHA, and who serve four-year terms.
The 2021 Nigerian House of Representatives elections are called to fill vacant seats in the House of Representatives.
The 2023 Nigerian Senate elections in Abia State will be held on 25 February 2023, to elect the 3 federal Senators from Abia State, one from each of the state's three senatorial districts. The elections will coincide with the 2023 presidential election, as well as other elections to the Senate, and elections to the House of Representatives; with state elections being held two weeks later. Primaries were held between 4 April and 9 June 2022.
The 2023 Nigerian Senate elections in Anambra State will be held on 25 February 2023, to elect the 3 federal Senators from Anambra State, one from each of the state's three senatorial districts. The elections will coincide with the 2023 presidential election, as well as other elections to the Senate and elections to the House of Representatives; with state elections being held two weeks later. Primaries were held between 4 April and 9 June 2022.
The 2023 Abia State House of Assembly election was take place on 18 March 2023, to elect members of the Abia State House of Assembly. The election was held concurrent with the state gubernatorial election as well as twenty-seven other gubernatorial elections and elections to all other state houses of assembly. It was held three weeks after the presidential election and National Assembly elections.
The 2023 Adamawa State House of Assembly election was take place on 18 March 2023, to elect members of the Adamawa State House of Assembly. The election was held concurrent with the state gubernatorial election as well as twenty-seven other gubernatorial elections and elections to all other state houses of assembly. It was held two weeks after the presidential election and National Assembly elections.
The 2023 Akwa Ibom State House of Assembly election was took place on 11 March 2023, to elect members of the Akwa Ibom State House of Assembly. The election was held concurrent with the state gubernatorial election as well as twenty-seven other gubernatorial elections and elections to all other state houses of assembly. It was held three weeks after the presidential election and National Assembly elections.
The 2023 Nigerian House of Representatives elections in Abia State was held on 25 February 2023, to elect the 3 House of Representatives members from Abia State, one from each of the state's three senatorial districts. The elections will coincide with the 2023 presidential election, as well as other elections to the House of Representatives and elections to the Senate; with state elections being held two weeks later. Primaries were held between 4 April and 9 June 2022.
Abia State elections in 2023 will be on 25 February, 11 March, and 28 April 2023. As a part of the nationwide election, the state will vote for President and Vice President on 25 February. Additionally, there will also be elections on the same day for the Senate and the House of Representatives. On 11 March, the election for Governor of Abia State will be held alongside elections to the state House of Assembly. Local government elections are scheduled for 28 April.
{{cite web}}
: External link in |publisher=
(help)