2019 Little League World Series qualification | |
---|---|
United States | |
Great Lakes winner | Bowling Green, Kentucky |
Mid-Atlantic winner | Elizabeth, New Jersey |
Midwest winner | Coon Rapids, Minnesota |
New England winner | Barrington, Rhode Island |
Northwest winner | Salem, Oregon |
Southeast winner | South Riding, Virginia |
Southwest winner | River Ridge, Louisiana |
West winner | Wailuku, Hawaii |
International | |
Asia-Pacific and Middle East winner | Chungcheong, South Korea |
Australia winner | Sydney, New South Wales |
Canada winner | Coquitlam, British Columbia |
Caribbean winner | Willemstad, Curaçao |
Europe and Africa winner | Bologna, Italy |
Japan winner | Tokyo |
Latin America winner | Maracaibo, Venezuela |
Mexico winner | Guadalupe, Nuevo León |
Tournaments | |
Qualification for the 2019 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2019.
All eight regional tournaments will follow a modified double elimination format. The regional finals will be a single game.
The tournament took place in Westfield, Indiana from August 4–10. [1]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Illinois | River Forest | River Forest Youth | 4–2 |
Indiana | Sellersburg | Silver Creek | 1–2 |
Kentucky | Bowling Green | Bowling Green Eastern | 3–0 |
Michigan | Bay City | Bay City Northwest | 1–2 |
Ohio | Hamilton | West Side | 0–2 |
Wisconsin | Glendale | Glendale | 1–2 |
August 5 – Game 3 (F/4) | ||||||||||||||
Indiana | 4 | |||||||||||||
August 4 – Game 1 (F/7) | ||||||||||||||
Kentucky | 15 | |||||||||||||
Ohio | 3 | |||||||||||||
August 8 – Game 8 | ||||||||||||||
Indiana | 4 | |||||||||||||
Kentucky | 5 | |||||||||||||
August 4 – Game 2 | ||||||||||||||
Michigan | 3 | |||||||||||||
Wisconsin | 3 | |||||||||||||
August 5 – Game 4 | ||||||||||||||
Illinois | 7 | |||||||||||||
Illinois | 5 | |||||||||||||
Michigan | 13 | |||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||
Kentucky | 15 | |||||||||||||
August 6 – Game 5 | ||||||||||||||
Illinois | 6 | |||||||||||||
Ohio | 3 | |||||||||||||
August 7 – Game 7 | ||||||||||||||
Illinois | 6 | |||||||||||||
Illinois | 10 | |||||||||||||
August 6 – Game 6 (F/3) | ||||||||||||||
Wisconsin | 4 | |||||||||||||
Wisconsin | 15 | |||||||||||||
August 9 – Game 9 | ||||||||||||||
Indiana | 0 | |||||||||||||
Michigan | 2 | |||||||||||||
Illinois | 4 | |||||||||||||
The tournament took place in Bristol, Connecticut from August 4–10. [2]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Delaware | Newark | Newark National | 0–2 |
Maryland | Fruitland | Fruitland | 0–2 |
New Jersey | Elizabeth | Elmora Youth | 5–1 |
New York | Haverstraw | Haverstraw | 3–1 |
Pennsylvania | Enola | East Pennsboro Youth Athletic | 1–2 |
Washington, D.C. | Northwest Washington | 1–2 |
August 5 – Game 3 | ||||||||||||||
New Jersey | 7 | |||||||||||||
August 4 – Game 1 | ||||||||||||||
Washington, D.C. | 8 | |||||||||||||
Pennsylvania | 0 | |||||||||||||
August 8 – Game 8 (F/4) | ||||||||||||||
New Jersey | 1 | |||||||||||||
Washington, D.C. | 4 | |||||||||||||
August 4 – Game 2 | ||||||||||||||
New York | 15 | |||||||||||||
New York | 9 | |||||||||||||
August 5 – Game 4 (F/8) | ||||||||||||||
Maryland | 2 | |||||||||||||
New York | 9 | |||||||||||||
Delaware | 6 | |||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||
New York | 4 | |||||||||||||
August 6 – Game 5 | ||||||||||||||
New Jersey | 19 | |||||||||||||
Pennsylvania | 7 | |||||||||||||
August 7 – Game 7 | ||||||||||||||
Delaware | 0 | |||||||||||||
Pennsylvania | 0 | |||||||||||||
August 6 – Game 6 | ||||||||||||||
New Jersey | 4 | |||||||||||||
Maryland | 1 | |||||||||||||
August 9 – Game 9 | ||||||||||||||
New Jersey | 4 | |||||||||||||
Washington, D.C. | 0 | |||||||||||||
New Jersey | 5 | |||||||||||||
The tournament took place in Westfield, Indiana from August 3–10. [3] For the first time, North Dakota and South Dakota are sending separate teams to the tournament; in previous years one team represented both states.
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Iowa | Johnston | Johnston | 3–1 |
Kansas | Pittsburg | J. L. Hutchinson Baseball | 0–2 |
Minnesota | Coon Rapids | Coon Rapids Andover American | 4–1 |
Missouri | Webb City | Webb City | 3–2 |
Nebraska | Kearney | Kearney | 0–2 |
North Dakota | Fargo | Fargo | 2–2 |
South Dakota | Rapid City | Canyon Lake | 0–2 |
August 4 – Game 4 | ||||||||||||||||||
South Dakota | 4 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 1 | ||||||||||||||||||
Minnesota | 8 | |||||||||||||||||
Nebraska | 7 | |||||||||||||||||
August 8 – Game 10 | ||||||||||||||||||
Minnesota | 15 | |||||||||||||||||
Minnesota | 1 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 2 | ||||||||||||||||||
Iowa | 3 | |||||||||||||||||
Missouri | 1 | |||||||||||||||||
August 4 – Game 5 | ||||||||||||||||||
Iowa | 2 | |||||||||||||||||
Iowa | 3 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 3 | ||||||||||||||||||
North Dakota | 0 | |||||||||||||||||
North Dakota | 8 | |||||||||||||||||
Kansas | 0 | |||||||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||||||
Iowa | 6 | |||||||||||||||||
August 5 – Game 6 | ||||||||||||||||||
Minnesota | 8 | |||||||||||||||||
Missouri | 3 | |||||||||||||||||
August 6 – Game 8 | ||||||||||||||||||
Kansas | 1 | |||||||||||||||||
Missouri | 5 | |||||||||||||||||
South Dakota | 2 | |||||||||||||||||
August 7 – Game 9 (F/7) | ||||||||||||||||||
Missouri | 6 | |||||||||||||||||
North Dakota | 3 | |||||||||||||||||
August 6 – Game 7 (F/8) | ||||||||||||||||||
Nebraska | 3 | |||||||||||||||||
North Dakota | 6 | |||||||||||||||||
August 9 – Game 11 | ||||||||||||||||||
Minnesota | 9 | |||||||||||||||||
Missouri | 0 | |||||||||||||||||
The tournament took place in Bristol, Connecticut from August 4–10. [4]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Connecticut | Madison | Madison | 2–2 |
Maine | Lewiston | Lewiston | 1–2 |
Massachusetts | Walpole | Walpole | 1–2 |
New Hampshire | Goffstown | Goffstown Junior Baseball | 2–1 |
Rhode Island | Barrington | Barrington | 3–1 |
Vermont | Bradford | Connecticut Valley North | 1–2 |
August 5 – Game 3 | ||||||||||||||
Massachusetts | 0 | |||||||||||||
August 4 – Game 1 | ||||||||||||||
New Hampshire | 3 | |||||||||||||
Massachusetts | 6 | |||||||||||||
August 8 – Game 8 | ||||||||||||||
Maine | 0 | |||||||||||||
New Hampshire | 2 | |||||||||||||
August 4 – Game 2 | ||||||||||||||
Rhode Island | 1 | |||||||||||||
Connecticut | 3 | |||||||||||||
August 5 – Game 4 (F/7) | ||||||||||||||
Vermont | 6 | |||||||||||||
Vermont | 4 | |||||||||||||
Rhode Island | 6 | |||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||
New Hampshire | 4 | |||||||||||||
August 6 – Game 5 | ||||||||||||||
Rhode Island | 6 | |||||||||||||
Maine | 5 | |||||||||||||
August 7 – Game 7 | ||||||||||||||
Vermont | 4 | |||||||||||||
Maine | 1 | |||||||||||||
August 6 – Game 6 | ||||||||||||||
Connecticut | 6 | |||||||||||||
Connecticut | 4 | |||||||||||||
August 9 – Game 9 | ||||||||||||||
Massachusetts | 1 | |||||||||||||
Rhode Island | 4 | |||||||||||||
Connecticut | 0 | |||||||||||||
The tournament took place in San Bernardino, California August 4–10. [5]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Alaska | Sitka | Sitka | 0–2 |
Idaho | Coeur d'Alene | Coeur d'Alene | 2–2 |
Montana | Billings | Billings Heights National | 2–2 |
Oregon | Salem | Sprague | 3–0 |
Washington | Bothell | North Bothell | 3–2 |
Wyoming | Gillette | Gillette | 0–2 |
August 5 – Game 3 | ||||||||||||||
Washington | 2 | |||||||||||||
August 4 – Game 1 | ||||||||||||||
Idaho | 5 | |||||||||||||
Wyoming | 2 | |||||||||||||
August 8 – Game 8 | ||||||||||||||
Washington | 14 | |||||||||||||
Idaho | 5 | |||||||||||||
August 4 – Game 2 | ||||||||||||||
Oregon | 8 | |||||||||||||
Montana | 1 | |||||||||||||
August 5 – Game 4 | ||||||||||||||
Alaska | 0 | |||||||||||||
Montana | 7 | |||||||||||||
Oregon | 8 | |||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||
Oregon | 5 | |||||||||||||
August 6 – Game 5 (F/3) | ||||||||||||||
Idaho | 4 | |||||||||||||
Wyoming | 0 | |||||||||||||
August 7 – Game 7 | ||||||||||||||
Montana | 20 | |||||||||||||
Montana | 2 | |||||||||||||
August 6 – Game 6 | ||||||||||||||
Washington | 9 | |||||||||||||
Alaska | 3 | |||||||||||||
August 9 – Game 9 | ||||||||||||||
Washington | 13 | |||||||||||||
Idaho | 14 | |||||||||||||
Washington | 9 | |||||||||||||
The tournament took place in Warner Robins, Georgia from August 2–7. [6]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Alabama | Huntsville | Huntsville American | 0–2 |
Florida | Melbourne | Viera/Suntree | 2–2 |
Georgia | Peachtree City | Peachtree City National | 3–2 |
North Carolina | Wilson | Wilson City | 0–2 |
South Carolina | Taylors | Northwood | 3–2 |
Tennessee | Goodlettsville | Goodlettsville Baseball | 1–2 |
Virginia | South Riding | Loudoun South American | 4–0 |
West Virginia | Hurricane | Hurricane | 1–2 |
August 2 – Game 1 | ||||||||||||||||||
Tennessee | 7 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 7 | ||||||||||||||||||
South Carolina | 9 | |||||||||||||||||
South Carolina | 3 | |||||||||||||||||
August 2 – Game 2 | ||||||||||||||||||
Virginia | 12 | |||||||||||||||||
North Carolina | 1 | |||||||||||||||||
August 5 – Game 12 | ||||||||||||||||||
Virginia | 7 | |||||||||||||||||
Virginia | 6 | |||||||||||||||||
August 2 – Game 3 (F/5) | ||||||||||||||||||
Georgia | 5 | |||||||||||||||||
Alabama | 1 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 8 | ||||||||||||||||||
Florida | 11 | |||||||||||||||||
Florida | 1 | |||||||||||||||||
August 2 – Game 4 (F/4) | ||||||||||||||||||
Georgia | 2 | |||||||||||||||||
Georgia | 23 | |||||||||||||||||
West Virginia | 0 | |||||||||||||||||
August 7 – Championship | ||||||||||||||||||
Virginia | 12 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 5 | ||||||||||||||||||
Georgia | 2 | |||||||||||||||||
Tennessee | 5 | |||||||||||||||||
August 4 – Game 9 (F/4) | ||||||||||||||||||
North Carolina | 3 | |||||||||||||||||
Tennessee | 0 | |||||||||||||||||
Florida | 10 | |||||||||||||||||
August 5 – Game 11 | ||||||||||||||||||
Florida | 1 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 6 | ||||||||||||||||||
South Carolina | 5 | |||||||||||||||||
Alabama | 0 | |||||||||||||||||
August 4 – Game 10 | ||||||||||||||||||
West Virginia | 7 | |||||||||||||||||
West Virginia | 1 | |||||||||||||||||
South Carolina | 2 | |||||||||||||||||
August 7 – Game 13 | ||||||||||||||||||
Georgia | 10 | |||||||||||||||||
South Carolina | 1 | |||||||||||||||||
The tournament took place in Waco, Texas August 1–7. [7]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Arkansas | White Hall | White Hall | 0–2 |
Colorado | Rifle | Colorado River Valley | 0–2 |
Louisiana | River Ridge | Eastbank | 4–0 |
Mississippi | Starkville | Starkville | 1–2 |
New Mexico | Carlsbad | Shorthorn | 2–2 |
Oklahoma | Tulsa | Tulsa National | 3–2 |
Texas East | Houston | Post Oak | 1–2 |
Texas West | Midland | Midland Northern | 3–2 |
August 1 – Game 1 | ||||||||||||||||||
Texas West | 11 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 7 | ||||||||||||||||||
Oklahoma | 3 | |||||||||||||||||
Texas West | 6 | |||||||||||||||||
August 1 – Game 2 | ||||||||||||||||||
New Mexico | 3 | |||||||||||||||||
New Mexico | 6 | |||||||||||||||||
August 5 – Game 12 | ||||||||||||||||||
Colorado | 3 | |||||||||||||||||
Texas West | 5 | |||||||||||||||||
August 1 – Game 3 (F/4) | ||||||||||||||||||
Louisiana | 6 | |||||||||||||||||
Mississippi | 3 | |||||||||||||||||
August 3 – Game 8 | ||||||||||||||||||
Texas East | 13 | |||||||||||||||||
Texas East | 1 | |||||||||||||||||
August 1 – Game 4 (F/4) | ||||||||||||||||||
Louisiana | 4 | |||||||||||||||||
Arkansas | 0 | |||||||||||||||||
Louisiana | 11 | |||||||||||||||||
August 7 – Championship | ||||||||||||||||||
Louisiana | 6 | |||||||||||||||||
August 2 – Game 5 | ||||||||||||||||||
Texas West | 2 | |||||||||||||||||
Oklahoma | 9 | |||||||||||||||||
August 4 – Game 9 | ||||||||||||||||||
Colorado | 0 | |||||||||||||||||
Texas East | 0 | |||||||||||||||||
Oklahoma | 5 | |||||||||||||||||
August 5 – Game 11 (F/5) | ||||||||||||||||||
Oklahoma | 10 | |||||||||||||||||
August 2 – Game 6 | ||||||||||||||||||
New Mexico | 0 | |||||||||||||||||
Mississippi | 9 | |||||||||||||||||
August 4 – Game 10 | ||||||||||||||||||
Arkansas | 8 | |||||||||||||||||
New Mexico | 6 | |||||||||||||||||
Mississippi | 3 | |||||||||||||||||
August 6 – Game 13 | ||||||||||||||||||
Texas West | 5 | |||||||||||||||||
Oklahoma | 2 | |||||||||||||||||
The tournament took place in San Bernardino, California August 4–10. [8]
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Arizona | Tucson | Sunnyside | 3–2 |
Hawaii | Wailuku | Central East Maui | 4–0 |
Nevada | Henderson | Paseo Verde | 0–2 |
Northern California | Roseville | Maidu | 2–2 |
Southern California | Bonita | Sweetwater Valley | 1–2 |
Utah | Washington | Washington | 0–2 |
August 5 – Game 3 | ||||||||||||||
Northern California | 17 | |||||||||||||
August 4 – Game 1 | ||||||||||||||
Utah | 5 | |||||||||||||
Nevada | 0 | |||||||||||||
August 8 – Game 8 (F/5) | ||||||||||||||
Northern California | 3 | |||||||||||||
Northern California | 3 | |||||||||||||
August 4 – Game 2 | ||||||||||||||
Hawaii | 13 | |||||||||||||
Hawaii | 4 | |||||||||||||
August 5 – Game 4 (F/8) | ||||||||||||||
Southern California | 2 | |||||||||||||
Hawaii | 6 | |||||||||||||
Arizona | 5 | |||||||||||||
August 10 – Championship | ||||||||||||||
Hawaii | 4 | |||||||||||||
August 6 – Game 5 (F/4) | ||||||||||||||
Arizona | 1 | |||||||||||||
Nevada | 1 | |||||||||||||
August 7 – Game 7 | ||||||||||||||
Arizona | 13 | |||||||||||||
Arizona | 8 | |||||||||||||
August 6 – Game 6 (F/5) | ||||||||||||||
Southern California | 6 | |||||||||||||
Southern California | 15 | |||||||||||||
August 9 – Game 9 | ||||||||||||||
Utah | 2 | |||||||||||||
Northern California | 2 | |||||||||||||
Arizona | 3 | |||||||||||||
The tournament took place in Hwaseong, South Korea from June 22–28. [9] [10] The top two teams from each pool advanced to the semifinals.
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 5 | 5 | 0 | 62 | 6 | +56 | Advance to knockout round |
2 | Philippines | 5 | 4 | 1 | 26 | 25 | +1 | |
3 | China | 5 | 3 | 2 | 31 | 17 | +14 | |
4 | Indonesia | 5 | 1 | 4 | 8 | 27 | −19 | |
5 | Guam | 5 | 1 | 4 | 13 | 42 | −29 | |
6 | Thailand | 5 | 1 | 4 | 27 | 50 | −23 |
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chinese Taipei [lower-alpha 1] | 4 | 4 | 0 | 57 | 0 | +57 | Advance to knockout round |
2 | Hong Kong | 4 | 2 | 2 | 27 | 20 | +7 | |
3 | Northern Mariana Islands | 4 | 2 | 2 | 25 | 21 | +4 | |
4 | New Zealand | 4 | 2 | 2 | 23 | 25 | −2 | |
5 | Vietnam | 4 | 0 | 4 | 2 | 68 | −66 |
Semi-finals | Asia-Pacific Championship | |||||
June 27 – Hwaseong | ||||||
1A South Korea | 9 | |||||
June 28 – Hwaseong | ||||||
2B Hong Kong | 0 | |||||
1A South Korea | 7 | |||||
June 27 – Hwaseong (F/4) | ||||||
1B Chinese Taipei | 2 | |||||
1B Chinese Taipei | 15 | |||||
2A Philippines | 0 | |||||
The tournament took place in Lismore, New South Wales from June 6–10. The top two teams in each pool advanced to the elimination round. [11] [12]
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hills Red | 3 | 2 | 1 | 31 | 28 | +3 | Advance to knockout round |
2 | Gold Coast | 3 | 2 | 1 | 26 | 22 | +4 | |
3 | Adelaide Marlins | 3 | 1 | 2 | 30 | 34 | −4 | |
4 | Southern Mariners | 3 | 1 | 2 | 11 | 14 | −3 |
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Perth Metro East | 3 | 3 | 0 | 29 | 11 | +18 | Advance to knockout round |
2 | Manly | 3 | 2 | 1 | 26 | 14 | +12 | |
3 | Eastern Athletics | 3 | 1 | 2 | 21 | 32 | −11 | |
4 | Adelaide Rays | 3 | 0 | 3 | 10 | 29 | −19 |
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cronulla | 3 | 3 | 0 | 35 | 13 | +22 | Advance to knockout round |
2 | Perth Metro North | 3 | 2 | 1 | 22 | 20 | +2 | |
3 | Northwestern Twins | 3 | 1 | 2 | 30 | 24 | +6 | |
4 | Canberra | 3 | 0 | 3 | 10 | 40 | −30 |
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ryde Red | 3 | 3 | 0 | 35 | 8 | +27 | Advance to knockout round |
2 | Far North Coast | 3 | 2 | 1 | 20 | 19 | +1 | |
3 | Brisbane North | 3 | 1 | 2 | 11 | 31 | −20 | |
4 | Perth Metro Central | 3 | 0 | 3 | 17 | 25 | −8 |
Quarter-finals | Semi-finals | Australia Championship | ||||||||
June 8 – Lismore (F/4) | ||||||||||
1A Hills Red | 10 | |||||||||
June 9 – Lismore | ||||||||||
2D Far North Coast | 0 | |||||||||
1A Hills Red | 4 | |||||||||
June 8 – Lismore | ||||||||||
1C Cronulla | 8 | |||||||||
1C Cronulla | 9 | |||||||||
June 10 – Lismore | ||||||||||
2B Manly | 5 | |||||||||
1C Cronulla | 5 | |||||||||
June 8 – Lismore | ||||||||||
1D Ryde Red | 2 | |||||||||
1B Perth Metro East | 5 | |||||||||
June 9 – Lismore (F/7) | ||||||||||
2C Perth Metro North | 4 | |||||||||
1B Perth Metro East | 2 | |||||||||
June 8 – Lismore | ||||||||||
1D Ryde Red | 6 | |||||||||
1D Ryde Red | 3 | |||||||||
2A Gold Coast | 2 | |||||||||
The tournament took place in Ancaster, Ontario from August 1–10. The top four teams will advance to the semifinals. [13]
Province | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Quebec | Mirabel | Mirabel Diamond | 5–1 |
British Columbia | Coquitlam | Coquitlam | 5–1 |
Ontario | Ottawa | Ottawa West | 4–2 |
Alberta | Calgary | Calgary West | 3–3 |
Nova Scotia | Glace Bay | Glace Bay | 2–4 |
Ontario (Host) | Ancaster | Ancaster | 1–5 |
Saskatchewan | Moose Jaw | Moose Jaw | 1–5 |
Semi-finals | Canada Championship | |||||
August 9 – Ancaster | ||||||
1 Quebec | 8 | |||||
August 10 – Ancaster | ||||||
4 Alberta | 7 | |||||
1 Quebec | 3 | |||||
August 9 – Ancaster | ||||||
2 British Columbia | 6 | |||||
2 British Columbia | 8 | |||||
3 Ontario | 5 | |||||
The tournament took place in Willemstad, Curacao from July 13–20. [14] The top two teams from each pool advance to the semifinals.
|
|
Semi-finals | Caribbean Championship | |||||
July 19 – Willemstad | ||||||
1A Curacao A | 2 | |||||
July 20 – Willemstad | ||||||
2B Cuba | 0 | |||||
1A Curacao A | 8 | |||||
July 19 – Willemstad | ||||||
1B Curacao B | 3 | |||||
1B Curacao B | 4 | |||||
2A Aruba | 2 | |||||
The Europe-Africa qualifier tournament took place from July 12–16. The format of the qualifier tournament is a round robin with an elimination round where the two semifinal winners advanced to the double-elimination regional tournament from July 19–26. Both tournaments took place in Kutno, Poland. [15]
|
|
|
This single elimination tournament took place in Ueda, Nagano from July 19–22. [16]
Participating teams | Prefecture | City | LL Organization |
---|---|---|---|
Chūgoku Champions | Hiroshima | Hiroshima City | Hiroshima Aki |
Higashikanto Champions | Ibaraki | Ushiku | Ushiku |
Hokkaido Champions | Hokkaido | Sapporo | Sapporo Shinkotoni |
Kanagawa Champions | Kanagawa | Hiratsuka | Hiratsuka |
Kansai Champions | Osaka | Osaka City | Osaka City |
Kansai Runner-up | Hyogo | Hyogo-ku | Hyogo Harima |
Kitakanto Champions | Saitama | Fukaya | Fukaya City |
Kyushu Champions | Nagasaki | Nagasaki | Nagasaki |
Shikoku Champions | Ehime | Niihama | Niihama |
Shin'etsu Champions | Nagano | Matsumoto | Hata |
Shin'etsu Runner-up | Nagano | Ueda | Ueda |
Tōhoku Champions | Miyagi | Sendai | Sendai Higashi |
Tōhoku Runner-up | Miyagi | Sendai | Sendai Aoba |
Tōkai Champions | Shizuoka | Hamamatsu | Hamamatsu Minami |
Tōkai Runner-up | Aichi | Nagoya | Meito Chikusa |
Tokyo Champions | Tokyo | Tokyo | Chofu |
The tournament took place in Aguadulce, Panama from July 6–13. The top four teams advanced to the semifinals. [17]
Country | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Panama A | Aguadulce | Aguadulce Coclé | 3–1 |
Venezuela | Maracaibo | Cacique Mara | 3–1 |
Colombia | Cartagena | Falcon | 2–2 |
Panama B | David | David Doleguita | 2–2 |
Costa Rica | Santo Domingo | Santo Domingo Heredia | 0–4 |
Semi-finals | Latin America Championship | |||||
July 12 – Aguadulce | ||||||
1 Panama A | 1 | |||||
July 13 – Aguadulce | ||||||
4 Panama B | 3 | |||||
4 Panama | 0 | |||||
July 12 – Aguadulce | ||||||
2 Venezuela | 2 | |||||
2 Venezuela | 9 | |||||
3 Colombia | 2 | |||||
The tournament took place in Sabinas from July 6–12. [18] The top two teams from each pool advanced to the semifinals.
|
|
Semi-finals | Mexico Championship | |||||
July 11 – Sabinas | ||||||
1A Oriente | 3 | |||||
July 12 – Sabinas | ||||||
2B Matamoros | 8 | |||||
2B Matamoros | 1 | |||||
July 11 – Sabinas | ||||||
1B Mala Torres | 3 | |||||
1B Mala Torres | 5 | |||||
2A Veracruzana | 1 | |||||
The Little League World Series is an annual baseball tournament for children—typically boys—aged 10 to 12 years old, held in the Eastern United States. Originally called the National Little League Tournament, it was later renamed for the World Series in Major League Baseball. The Series was first held in 1947 and is held every August in South Williamsport, Pennsylvania; while the postal address of the organization is in Williamsport, the Series itself is played at Howard J. Lamade Stadium and Volunteer Stadium at the Little League headquarters complex in South Williamsport.
The 2005 Little League World Series took place between August 19 and August 28 in South Williamsport, Pennsylvania. The West Oahu Little League of ʻEwa Beach, Hawaii, defeated the defending champion Pabao Little League of Willemstad, Curaçao, in the championship game of the 59th Little League World Series. This was the second time that the Little League World Series championship game was won with a walk-off home run, which Michael Memea hit in the bottom of the 7th inning.
There are a number of formats used in various levels of competition in sports and games to determine an overall champion. Some of the most common are the single elimination, the best-of- series, the total points series more commonly known as on aggregate, and the round-robin tournament.
The South Korean national baseball team is the national baseball team of South Korea. It won the Baseball World Cup in 1982, and participated in the Summer Olympic Games of 1984, 1988, 1996, and 2000. At the 2008 Summer Olympics, it won the gold medal in a final victory against Cuba. Currently, the South Korean men's baseball team is ranked third in the WBSC World Rankings. Team South Korea came in second in the 12-team 2019 WBSC Premier12 Tournament, and thereby qualified to compete in baseball at the 2020 Olympics. At the Olympics in 2021 it will face Israel, Japan, Mexico, the United States, and the Dominican Republic.
The United States national baseball team represents the United States in international-level baseball competitions. The team is currently ranked 5th in the world by the World Baseball Softball Confederation. Team USA won the Olympic baseball tournament in 2000, and the World Baseball Classic (WBC) in 2017.
The 2007 Little League World Series was a baseball tournament held August 17 through August 26 in South Williamsport, Pennsylvania. Eight teams from the United States and eight from throughout the world competed to decide the winner of the 61st installment of the Little League World Series. On August 26, the U.S. champion from Warner Robins, Georgia, defeated the international champion from Tokyo, Japan, 3–2 in 8 innings on a walk-off home run by Dalton Carriker. This was the second straight year that a team from Georgia won the championship.
The 2003 Little League World Series took place between August 15 and August 24 in South Williamsport, Pennsylvania. The Musashi-Fuchu Little League of Tokyo, Japan, defeated the East Boynton Beach Little League of Boynton Beach, Florida, in the championship game of the 57th Little League World Series.
The 2009 Little League World Series was the 63rd edition of the championship tournament for Little League baseball, held in South Williamsport, Pennsylvania, from August 21 through August 30, 2009. Eight teams from the United States and eight from the rest of the world competed in the tournament. In the championship game, the United States champions, from Chula Vista, California, defeated the international champions from Taoyuan County, Taiwan. This was the first tournament in which a team representing Chinese Taipei reached the championship game since 1996, and the first championship for a team from the state of California since 1993.
The 2010 FIVB Volleyball Men's World Championship was held in Italy from 25 September to 10 October 2010. The tournament featured 24 teams to determine the world champions in men's volleyball. In addition to 2006 champion Brazil and host nation Italy, 22 teams qualified for the tournament by means of continental and regional competitions. The matches took place in ten venues across ten Italian cities, with the final being held at the PalaLottomatica, Rome.
Qualification for the 2010 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2010.
Qualification for the 2012 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2012.
Qualification for the 2013 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2013.
Qualification for the 2014 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 10, 2014.
Qualification for the 2015 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2015. Starting this year, all eight United States regional tournaments used a modified double elimination format and moved away from the round robin format used since the 1990s.
The Intermediate League World Series is a baseball tournament for children aged 11 to 13 years old that began in 2013. It is patterned after the Little League World Series, which was named for the World Series in Major League Baseball. The tournament is held in Livermore, California.
Qualification for the 2016 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2016.
Qualification for the 2017 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2017.
Qualification for the 2018 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2018.
Qualification for the 2021 Little League World Series took place across eight United States regions. The first regional tournament began on August 5 and the final tournament concluded on August 14. As a result of the COVID-19 pandemic, Little League Baseball made the decision to hold the tournament without teams from outside of the United States for the first time since 1975. Instead, the top two teams from each U.S. region qualified for the final tournament. In all, 53 teams were invited to the regional tournaments; two from California, two from Texas, one each from the other 48 states, and one from the District of Columbia.
Qualification for the 2022 Little League World Series took place in ten United States regions and ten international regions from February through August 2022. International regions will gain entry to the tournament after the 2021 tournament consisted of only teams from the United States as a result of the COVID-19 pandemic.