United States at the 2004 Summer Olympics

Last updated
United States at the
2004 Summer Olympics
Flag of the United States.svg
IOC code USA
NOC United States Olympic Committee
in Athens
Competitors533 (279 men and 254 women) in 31 sports
Flag bearer Dawn Staley (opening) [1]
Mia Hamm (closing)
Medals
Ranked 1st
Gold
36
Silver
39
Bronze
26
Total
101
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The United States competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece. 533 competitors, 279 men and 254 women, took part in 254 events in 31 sports. [2]

Contents

Medalists

* - Indicates the athlete competed in preliminaries but not the final

Archery

Three U.S. archers qualified each for the men's and women's individual archery, and a spot each for both men's and women's teams.

Men
AthleteEventRanking roundRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Butch Johnson Individual 66016Flag of the Netherlands.svg  van der Hoff  (NED)
L 135–145
Did not advance
John Magera 63747Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Wang C-P  (TPE)
L 144–159
Did not advance
Vic Wunderle 63943Flag of India.svg  Sawaiyan  (IND)
W 145–128
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Liu M-H  (TPE)
W 164–160
Flag of the People's Republic of China.svg  Xue Hf  (CHN)
W 165–164
Flag of Italy (2003-2006).svg  Galiazzo  (ITA)
L 108–109
Did not advance
Butch Johnson
John Magera
Vic Wunderle
Team 193611N/AFlag of Sweden.svg  Sweden  (SWE)
W 246–242
Flag of Italy (2003-2006).svg  Italy  (ITA)
W 243–240
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg  Chinese Taipei  (TPE)
L 243–244
Flag of Ukraine.svg  Ukraine  (UKR)
L 235–237
4
Women
AthleteEventRanking roundRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal / BM
ScoreSeedOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Stephanie Arnold Individual 62336Flag of Australia.svg  Jennison  (AUS)
L 121–132
Did not advance
Janet Dykman 61944Flag of the United Kingdom.svg  Williamson  (GBR)
L 121–147
Did not advance
Jennifer Nichols 63819Flag of Indonesia.svg  Puspitasari  (INA)
W 160–141
Flag of Ukraine.svg  Berezhna  (UKR)
W 163–160
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Yun M-J  (KOR)
L 162–168
Did not advance
Stephanie Arnold
Janet Dykman
Jennifer Nichols
Team 18809N/AFlag of Greece.svg  Greece  (GRE)
L 227–230
Did not advance

Athletics (track and field)

U.S. athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard). [3] [4] The team was selected based on the results of the 2004 United States Olympic Trials.

Adam Nelson originally claimed a silver medal in men's shot put. On December 5, 2012, the International Olympic Committee and the IAAF stripped off Ukrainian shot putter Yuriy Bilonoh's gold medal after drug re-testings of his samples were discovered positive. Following the announcement of Bilonoh's disqualification, Nelson's medal was upgraded to gold. [5]

Key
Men
Track & road events
AthleteEventHeatQuarterfinalSemifinalFinal
ResultRankResultRankResultRankResultRank
Shawn Crawford 100 m 10.021 Q9.891 Q10.071 Q9.894
Justin Gatlin 10.071 Q9.961 Q10.092 Q9.85Gold medal icon.svg
Maurice Greene 10.181 Q9.931 Q9.97=2 Q9.87Bronze medal icon.svg
Shawn Crawford 200 m 20.551 Q19.951 Q20.051 Q19.79Gold medal icon.svg
Justin Gatlin 20.512 Q20.031 Q20.351 Q20.03Bronze medal icon.svg
Bernard Williams 20.291 Q20.401 Q20.182 Q20.01Silver medal icon.svg
Derrick Brew 400 m 45.411 QN/A45.051 Q44.42Bronze medal icon.svg
Otis Harris 45.112 Q44.992 Q44.16Silver medal icon.svg
Jeremy Wariner 45.561 Q44.871 Q44.00Gold medal icon.svg
Jonathan Johnson 800 m 1:45.312 QN/A1:50.108Did not advance
Derrick Peterson 1:47.604Did not advance
Khadevis Robinson 1:46.143Did not advance
Charlie Gruber 1500 m 3:41.739N/ADid not advance
Grant Robison 3:41.739 q*3:41.7312Did not advance
Alan Webb 3:41.259Did not advance
Tim Broe 5000 m 13:20.296 qN/A13:33.0611
Jonathon Riley 13:38.7914Did not advance
Abdi Abdirahman 10,000 m N/A28:26.2615
Dan Browne 28:14.5312
Dathan Ritzenhein DNF
Allen Johnson 110 m hurdles 13.45=2 QDNFDid not advance
Duane Ross 13.392 Q13.504 q13.304Did not advance
Terrence Trammell 13.515 q13.343 Q13.172 Q13.18Silver medal icon.svg
Bennie Brazell 400 m hurdles 48.572 QN/A48.192 Q49.518
James Carter 48.641 Q48.181 Q48.584
Angelo Taylor 48.791 Q48.724Did not advance
Anthony Famiglietti 3000 m steeplechase 8:31.598N/ADid not advance
Robert Gary 8:38.0112Did not advance
Daniel Lincoln 8:19.623 q8:16.8611
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Maurice Greene
Coby Miller
Darvis Patton*
4 × 100 m relay 38.021 QN/A38.08Silver medal icon.svg
Derrick Brew
Otis Harris
Andrew Rock*
Jeremy Wariner
Darold Williamson
Kelly Willie*
4 × 400 m relay 2:59.301 QN/A2:55.91Gold medal icon.svg
Dan Browne Marathon N/A2:27:1765
Alan Culpepper 2:15:2612
Meb Keflezighi 2:11:29Silver medal icon.svg
Kevin Eastler 20 km walk N/A1:25:2021
John Nunn 1:27:3826
Tim Seaman 1:25:1720
Curt Clausen 50 km walk N/A4:11:3132
Philip Dunn 4:12:4935
Field events
AthleteEventQualificationFinal
DistancePositionDistancePosition
Walter Davis Long jump 7.8023Did not advance
John Moffitt 8.175 Q8.47Silver medal icon.svg
Dwight Phillips 8.311 Q8.59Gold medal icon.svg
Kenta Bell Triple jump 16.9810 q16.909
Walter Davis 16.9411 q16.7811
Melvin Lister 16.6418Did not advance
Tora Harris High jump 2.1517Did not advance
Matt Hemingway 2.2811 Q2.34Silver medal icon.svg
Jamie Nieto 2.28=1 Q2.344
Timothy Mack Pole vault 5.7011 Q5.95 OR Gold medal icon.svg
Derek Miles 5.7016 Q5.757
Toby Stevenson 5.70=7 Q5.90Silver medal icon.svg
John Godina Shot put 20.534 Q20.199
Reese Hoffa 19.4021Did not advance
Adam Nelson 21.151 Q21.16Gold medal icon.svg
Casey Malone Discus throw 63.277 q64.336
Jarred Rome 61.5513Did not advance
Ian Waltz 58.9721Did not advance
Breaux Greer Javelin throw 87.251 Q74.3612
A. G. Kruger Hammer throw 69.3832Did not advance
James Parker 75.0420Did not advance
Combined events – Decathlon
AthleteEvent100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 mFinalRank
Bryan Clay Result10.447.9615.232.0649.1914.1350.114.9069.714:41.658820Silver medal icon.svg
Points9891050804859852958873880885670
Tom Pappas Result10.807.3816.172.0347.9714.1847.39NMDNSDNF
Points9069058628319119518160
Paul Terek Result10.926.9415.151.9449.5615.1245.625.3050.624:50.36789321
Points8787997997498358357801004598616
Women
Track & road events
AthleteEventHeatQuarterfinalSemifinalFinal
ResultRankResultRankResultRankResultRank
LaTasha Colander 100 m 11.311 Q11.203 Q11.184 Q11.188
Gail Devers 11.293 Q11.314 q11.227Did not advance
Lauryn Williams 11.161 Q11.031 Q11.011 Q10.96Silver medal icon.svg
Allyson Felix 200 m 22.391 Q22.691 Q22.361 Q22.18Silver medal icon.svg
Muna Lee 22.571 Q22.741 Q22.694 Q22.87=7
LaShauntea Moore 23.103 Q22.963 q22.936Did not advance
Monique Hennagan 400 m 51.021 QN/A49.881 Q49.974
Sanya Richards 50.111 Q50.543 q50.196
Dee Dee Trotter 50.562 Q50.142 Q50.005
Hazel Clark 800 m 2:05.675N/ADid not advance
Jearl Miles Clark 2:01.332 Q1:58.713 q1:57.276
Nicole Teter 2:01.163 Q1:59.504Did not advance
Carrie Tollefson 1500 m 4:06.466 qN/A4:08.559Did not advance
Shayne Culpepper 5000 m 15:40.0213N/ADid not advance
Shalane Flanagan 15:34.6311Did not advance
Marla Runyan 15:24.889Did not advance
Elva Dryer 10,000 m N/A32:18.1619
Kate O'Neill 32:24.0421
Gail Devers 100 m hurdles DNFN/ADid not advance
Joanna Hayes 12.711 Q12.481 Q12.37 OR Gold medal icon.svg
Melissa Morrison 12.761 Q12.532 Q12.56Bronze medal icon.svg
Lashinda Demus 400 m hurdles 54.662 QN/A54.325Did not advance
Sheena Johnson 54.812 Q54.323 Q53.834
Brenda Taylor 54.722 Q55.024 Q54.977
LaTasha Colander
Marion Jones
Angela Williams
Lauryn Williams
4 × 100 m relay 41.671 QN/ADNF
Crystal Cox**
Monique Henderson
Monique Hennagan
Sanya Richards
Moushaumi Robinson*
Dee Dee Trotter
4 × 400 m relay 3:23.791 QN/A3:19.01Gold medal icon.svg
Colleen de Reuck Marathon N/A2:46:3039
Deena Kastor 2:27:20Bronze medal icon.svg
Jennifer Rhines 2:43:5234
Teresa Vaill 20 km walk N/A1:38:4743
Field events
AthleteEventQualificationFinal
DistancePositionDistancePosition
Marion Jones Long jump 6.707 Q6.85DSQ
Rose Richmond 6.4619Did not advance
Grace Upshaw 6.689 Q6.649
Tiombe Hurd Triple jump 13.9822Did not advance
Yuliana Pérez 13.6228Did not advance
Amy Acuff High jump 1.95=8 Q1.994
Chaunté Howard 1.85=28Did not advance
Tisha Waller 1.89=16Did not advance
Jillian Schwartz Pole vault 4.3017Did not advance
Kellie Suttle 4.15=24Did not advance
Laura Gerraughty Shot put 16.4726Did not advance
Kristin Heaston 17.1721Did not advance
Stephanie Brown Discus throw 58.5422Did not advance
Aretha Hill 58.8219Did not advance
Seilala Sua NMDid not advance
Kim Kreiner Javelin throw 52.1839Did not advance
Erin Gilreath Hammer throw 66.7120Did not advance
Jackie Jeschelnig 62.2339Did not advance
Anna Mahon 64.9929Did not advance
Combined events – Heptathlon
AthleteEvent 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 mFinalRank
Shelia Burrell Result13.171.7013.1424.066.2547.692:15.3262964
Points1099855737975927815888
Tiffany Lott-Hogan Result13.131.6714.4324.996.1545.842:25.10606620
Points1105818823888896780756
Michelle Perry Result12.741.7011.2822.916.0238.362:13.69612414
Points11648556141088856636911

Badminton

The United States had been represented in one out of five events.

AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Howard Bach
Kevin Han
Men's doubles Flag of South Africa.svg  Carson /
James  (RSA)
W 15–4, 15–1
Flag of Denmark.svg  Eriksen /
Hansen  (DEN)
L 6–15, 4–15
Did not advance

Basketball

Summary
TeamEventGroup stageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men Men's tournament Flag of Puerto Rico.svg  Puerto Rico
L 73–92
Flag of Greece.svg  Greece
W 77–71
Flag of Australia (converted).svg  Australia
W 89–79
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
L 90–94
Flag of Angola.svg  Angola
W 89–53
4 QFlag of Spain.svg  Spain
W 102–94
Flag of Argentina.svg  Argentina
L 81–89
Bronze medal game
Flag of Lithuania.svg  Lithuania
W 104–96
Bronze medal icon.svg
United States women Women's tournament Flag of New Zealand.svg  New Zealand
W 99–47
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic
W 80–61
Flag of South Korea.svg  South Korea
W 80–57
Flag of Spain.svg  Spain
W 71–58
Flag of the People's Republic of China.svg  China
W 100–62
1 QFlag of Greece.svg  Greece
W 102–72
Flag of Russia.svg  Russia
W 66–62
Flag of Australia (converted).svg  Australia
W 74–63
Gold medal icon.svg

Men's tournament

The warm-up for the pre-Olympic friendly match between Serbia and Montenegro and United States (Belgrade, Serbia and Montenegro, August 6, 2004). SCG - USA - USA training.jpg
The warm-up for the pre-Olympic friendly match between Serbia and Montenegro and United States (Belgrade, Serbia and Montenegro, August 6, 2004).
Roster

The following is the United States roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics. [6]

United States men's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
PlayersCoaches
Pos.No.NameAge – Date of birthHeightClubCtr.
G 4 Allen Iverson  (C)29 – (1975-06-07)7 June 19751.82 m (6 ft 0 in) Philadelphia 76ers Flag of the United States.svg
G 5 Stephon Marbury 27 – (1977-02-20)20 February 19771.87 m (6 ft 2 in) New York Knicks Flag of the United States.svg
G 6 Dwyane Wade 22 – (1982-01-17)17 January 19821.93 m (6 ft 4 in) Miami Heat Flag of the United States.svg
F 7 Carlos Boozer 22 – (1981-11-20)20 November 19812.05 m (6 ft 9 in) Cleveland Cavaliers Flag of the United States.svg
F 8 Carmelo Anthony 20 – (1984-05-29)29 May 19842.03 m (6 ft 8 in) Denver Nuggets Flag of the United States.svg
F 9 LeBron James 19 – (1984-12-30)30 December 19842.03 m (6 ft 8 in) Cleveland Cavaliers Flag of the United States.svg
C 10 Emeka Okafor 21 – (1982-09-28)28 September 19822.07 m (6 ft 9 in) Charlotte Bobcats Flag of the United States.svg
F 11 Shawn Marion 26 – (1978-05-07)7 May 19782.00 m (6 ft 7 in) Phoenix Suns Flag of the United States.svg
C 12 Amar'e Stoudemire 21 – (1982-11-16)16 November 19822.08 m (6 ft 10 in) Phoenix Suns Flag of the United States.svg
F 13 Tim Duncan  (C)28 – (1976-04-25)25 April 19762.10 m (6 ft 11 in) San Antonio Spurs Flag of the United States.svg
F 14 Lamar Odom 24 – (1979-11-06)6 November 19792.08 m (6 ft 10 in) Miami Heat Flag of the United States.svg
G 15 Richard Jefferson 24 – (1980-06-21)21 June 19802.00 m (6 ft 7 in) New Jersey Nets Flag of the United States.svg
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
WLPFPAPDPts1st Tie2nd Tie
Flag of Lithuania.svg  Lithuania 50468414+5410
Flag of Greece.svg  Greece 32389343+4681W–1L1.10
Flag of Puerto Rico.svg  Puerto Rico 32410411–181W–1L0.99
Flag of the United States.svg  United States 32418389+2981W–1L0.92
Flag of Australia (converted).svg  Australia 14383411–286
Flag of Angola.svg  Angola 05321421–1005
14 August 20055
20:00
Puerto Rico  Flag of Puerto Rico.svg9273Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter:21–20, 28–7, 16–21, 27–25
Pts: Arroyo 24
Rebs: Ortiz 6
Asts: Arroyo 7
Pts: Duncan, Iverson 15 each
Rebs: Duncan 16
Asts: Duncan 4
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 11,560
Referees:
Zoran Šutulović (Serbia and Montenegro)
Vicente Bulto (Spain)

17 August 2004
22:15
United States  Flag of the United States.svg7771Flag of Greece.svg  Greece
Scoring by quarter:18–17, 19–14, 20–22, 20–18
Pts: Iverson 17
Rebs: Duncan 9
Asts: Marbury 6
Pts: Fotsis 22
Rebs: Papadopoulos 7
Asts: Papaloukas 6
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees:
Reynaldo Sanchez (Dominican Republic)
Vicente Bulto (Spain)

19 August 2004
14:30
United States  Flag of the United States.svg8979Flag of Australia (converted).svg  Australia
Scoring by quarter: 21–31, 26–20, 18–16, 24–12
Pts: Duncan 18
Rebs: Duncan 11
Asts: James, Marbury 5 each
Pts: Heal 17
Rebs: Andersen, Bogut 8
Asts: Heal 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: José Ronfini (MEX), Giampaolo Cicoria (ITA)

21 August 2004
20:00
Lithuania  Flag of Lithuania.svg9490Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter: 23–26, 21–23, 23–20, 27–21
Pts: Jasikevičius 28
Rebs: Štombergas 10
Asts: Jasikevičius 4
Pts: Jefferson 20
Rebs: Duncan 20
Asts: Marbury 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees:
Reynaldo Sanchez (Dominican Republic)
Zoran Šutulović (Serbia and Montenegro)

23 August 2004
14:30
United States  Flag of the United States.svg8953Flag of Angola.svg  Angola
Scoring by quarter:21–14, 23–12, 29–13, 14–14
Pts: Duncan 15
Rebs: Boozer 9
Asts: James 5
Pts: Monteiro 20
Rebs: Gomes 6
Asts: Monteiro, Moussa 2 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: Pablo Estevez (ARG), Philippe Leemann (SUI)
Quarterfinals
26 August 2004
14:30
Spain  Flag of Spain.svg94102Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter: 25–25, 18–19, 24–30, 27–28
Pts: Gasol 29
Rebs: Calderón 7
Asts: 3 players, 1 each
Pts: Marbury 31
Rebs: Marion, Odom 6 each
Asts: Iverson, Marbury 4 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
José Ronfini (Mexico)
Michael Aylen (Australia)
Semifinals
27 August 2004
20:00
Argentina  Flag of Argentina.svg8981Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter:24–20, 19–18, 27–19, 19–24
Pts: Ginóbili 29
Rebs: Oberto 6
Asts: Sánchez 7
Pts: Marbury 18
Rebs: Boozer 9
Asts: Iverson, Odom 3 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees: Vicente Bulto (ESP), Zoran Šutulović (SCG)
Bronze medal final
28 August 2004
20:45
Lithuania  Flag of Lithuania.svg96104Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter: 24–24, 20–25, 27–25, 25–30
Pts: Macijauskas 24
Rebs: Javtokas 6
Asts: Jasikevičius 4
Pts: Marion 22
Rebs: Boozer, Duncan 8 each
Asts: Wade 6
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
Pablo Estevez (Argentina)
Giampaolo Cicoria (Italy)

Women's tournament

Roster

The following is the United States roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics. [8]

United States women's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
PlayersCoaches
Pos.No.NameAge – Date of birthHeightClubCtr.
G 4 Shannon Johnson 29 – (1974-08-18)18 August 19741.82 m (6 ft 0 in) San Antonio Silver Stars Flag of the United States.svg
G 5 Dawn Staley 34 – (1970-05-04)4 May 19701.65 m (5 ft 5 in) Charlotte Sting Flag of the United States.svg
G 6 Sue Bird 23 – (1980-10-16)16 October 19801.75 m (5 ft 9 in) Seattle Storm Flag of the United States.svg
F 7 Sheryl Swoopes 33 – (1971-03-25)25 March 19711.82 m (6 ft 0 in) Houston Comets Flag of the United States.svg
C 8 Ruth Riley 24 – (1979-08-28)28 August 19791.95 m (6 ft 5 in) Detroit Shock Flag of the United States.svg
C 9 Lisa Leslie 32 – (1972-07-07)7 July 19721.95 m (6 ft 5 in) Los Angeles Sparks Flag of the United States.svg
F 10 Tamika Catchings 25 – (1979-07-21)21 July 19791.85 m (6 ft 1 in) Indiana Fever Flag of the United States.svg
F 11 Tina Thompson 29 – (1975-02-10)10 February 19751.87 m (6 ft 2 in) Houston Comets Flag of the United States.svg
G 12 Diana Taurasi 22 – (1982-06-11)11 June 19821.82 m (6 ft 0 in) Phoenix Mercury Flag of the United States.svg
F/C 13 Yolanda Griffith 34 – (1970-03-01)1 March 19701.93 m (6 ft 4 in) Sacramento Monarchs Flag of the United States.svg
G 14 Katie Smith 30 – (1974-06-04)4 June 19741.80 m (5 ft 11 in) Minnesota Lynx Flag of the United States.svg
F 15 Swin Cash 24 – (1979-09-22)22 September 19791.87 m (6 ft 2 in) Detroit Shock Flag of the United States.svg
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
WLPFPAPDPts
Flag of the United States.svg  United States 50430285+14510
Flag of Spain.svg  Spain 41368334+349
Flag of the Czech Republic.svg  Czech Republic 32408375+338
Flag of New Zealand.svg  New Zealand 23321414−937
Flag of the People's Republic of China.svg  China 14360406−466
Flag of South Korea (1997-2011).svg  South Korea 05320393−735
14 August 2004
14:30
United States  Flag of the United States.svg9947Flag of New Zealand.svg  New Zealand
Scoring by quarter:28–13, 35–11, 16–15, 20–8
Pts: Cash 19
Rebs: Taurasi 9
Asts: Bird, Staley 3
Pts: Marino 13
Rebs: Loffhagen 7
Asts:Three players 1
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,970
Referees:
Vladimir Okhrimenko (Russia)
Abdellilah Chlif (Morocco)

16 August 2004
14:30
Czech Republic  Flag of the Czech Republic.svg6180Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter:21–18, 14–24, 15–23, 11–15
Pts: Klimešová 18
Rebs: Machová 5
Asts: Machová 5
Pts: Leslie 15
Rebs: Leslie 10
Asts: Staley 4
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 954
Referees:
Giampaolo Cicoria (Italy)
Shoko Sugura (Japan)

18 August 2004
14:30
South Korea  Flag of South Korea (1997-2011).svg5780Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter:23–20, 9–19, 7–29, 18–12
Pts: Lee M 16
Rebs: Kim Y. 5
Asts: Kim Y., Lee M 3
Pts: Leslie 25
Rebs: Leslie, Thompson 7
Asts:Three players 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 2,000
Referees:
Michael Aylen (Australia)
Dallas Pickering (New Zealand)

20 August 2004
14:30
United States  Flag of the United States.svg7158Flag of Spain.svg  Spain
Scoring by quarter:19–16, 12–13, 19–12, 21–17
Pts: Leslie 19
Rebs: Leslie 9
Asts: Staley 6
Pts: Valdemoro 22
Rebs: Pascua 11
Asts: Palau 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,352
Referees:
Christos Christodoulou (Greece)
Tatiana Steigerwald (Brazil)

22 August 2004
20:00
China  Flag of the People's Republic of China.svg62100Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter: 13–27, 19–25, 13–23, 17–25
Pts: Ye 19
Rebs: Sui 6
Asts: Miao 3
Pts: Taurasi 19
Rebs: Griffith 11
Asts: Bird , Johnson 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,653
Referees:
Vladimir Okhrimenko (Russia)
Abreu Joao (Mozambique)
Quarterfinals
25 August 2004
14:30
United States  Flag of the United States.svg10272Flag of Greece.svg  Greece
Scoring by quarter:27–19, 28–15, 21–19, 26–19
Pts: Johnson 21
Rebs: Griffith 11
Asts: Thompson 5
Pts: Kostaki 26
Rebs: Samoroukova 6
Asts: Kostaki 8
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,100
Referees:
Zoran Sutulovic (Serbia and Montenegro)
Dallas Pickering (New Zealand)
Semifinals
27 August 2004
14:30
Russia  Flag of Russia.svg6266Flag of the United States.svg  United States
Scoring by quarter: 15–16, 18–21, 11–14, 18–15
Pts: Shchegoleva 13
Rebs: Baranova, Stepanova 8
Asts: Baranova 6
Pts: Thompson 14
Rebs: Griffit, Leslie 7
Asts: Leslie 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 3,740
Referees:
Pablo Estevez (Argentina)
Christos Christodoulou (Greece)
Gold medal final
28 August 2004
16:15
United States  Flag of the United States.svg7463Flag of Australia (converted).svg  Australia
Scoring by quarter:17–14, 12–12, 23–24, 22–13
Pts: Thompson 18
Rebs: Leslie 8
Asts: Thompson 3
Pts: Taylor 16
Rebs: Jackson 14
Asts: Fallon, Jackson 2
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 10,120
Referees:
Chantal Julien (France)
José Reyes Ronfini (Mexico)

Boxing

The United States sent nine boxers to Athens. They claimed two medals, a gold and a bronze. Two boxers lost their first bouts. Four made the quarterfinals, with two falling there, one falling in the semifinal, and the fourth taking the gold by going undefeated. The combined record of the nine Americans was 12-8. The U.S. was fifth in the boxing medal count.

AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsFinal
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rau'shee Warren Light flyweight Flag of the People's Republic of China.svg  Zou Sm  (CHN)
L 9–22
Did not advance
Ronald Siler Flyweight Flag of Australia.svg  Hore  (AUS)
W 32–18
Flag of Uzbekistan.svg  Doniyorov  (UZB)
L 22–45
Did not advance
Vicente Escobedo Lightweight Flag of Colombia.svg  Mosquera  (COL)
WRSC
Flag of Azerbaijan.svg  Huseynov  (AZE)
L 18–36
Did not advance
Rock Allen Light welterweight ByeFlag of Bulgaria.svg  Georgiev  (BUL)
L 10–30
Did not advance
Vanes Martirosyan Welterweight Flag of Algeria.svg  Meskine  (ALG)
W 45–20
Flag of Cuba.svg  Aragón  (CUB)
L 11–20
Did not advance
Andre Dirrell Middleweight Flag of the People's Republic of China.svg  Dabateer  (CHN)
W 25–18
Flag of Algeria.svg  Kassel  (ALG)
WRSC
Flag of Cuba.svg  Despaigne  (CUB)
W 12–11
Flag of Kazakhstan.svg  Golovkin  (KAZ)
L 18–23
Did not advanceBronze medal icon.svg
Andre Ward Light heavyweight ByeFlag of Italy (2003-2006).svg  Russo  (ITA)
W 17–9
Flag of Russia.svg  Makarenko  (RUS)
W 23–16
Flag of Uzbekistan.svg  Haydarov  (UZB)
W 17–15
Flag of Belarus (1995-2012).svg  Aripgadjiev  (BLR)
W 20–13
Gold medal icon.svg
Devin Vargas Heavyweight N/AFlag of Morocco.svg  El Haddak  (MAR)
WRSC
Flag of Belarus (1995-2012).svg  Zuyev  (BLR)
L 27–36
Did not advance
Jason Estrada Super heavyweight N/AFlag of Tonga.svg  Hawke  (TGA)
W 30–11
Flag of Cuba.svg  López  (CUB)
L 7–21
Did not advance

Canoeing

Slalom

AthleteEventPreliminarySemifinalFinal
Run 1RankRun 2RankTotalRankTimeRankTimeRankTotalRank
Chris Ennis Jr. Men's C-1 156.9416133.7916290.7316Did not advance
Brett Heyl Men's K-1 95.68796.61=7192.295 Q100.2815Did not advance
Scott Parsons 98.1512100.0619198.2114 Q96.829 Q97.946194.766
Joe Jacobi
Matt Taylor
Men's C-2 116.019107.424223.436 Q111.147Did not advance
Rebecca Giddens Women's K-1 108.363116.5815224.945 Q107.564 Q107.062214.62Silver medal icon.svg

Sprint

Men
AthleteEventHeatsSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Benjamin Lewis K-1 1000 m 3:43.0527 q3:47.4269Did not advance
Rami Zur K-1 500 m 1:40.3492 q1:40.7274Did not advance
Andrew Bussey
Jeffrey Smoke
K-2 1000 m 3:17.2687 q3:16.3417Did not advance
Nathan Johnson
Jordan Malloch
C-2 500 m 1:48.1727 q1:46.4248Did not advance
C-2 1000 m 3:50.7357 q3:46.0368Did not advance
Bartosz Wolski
Rami Zur
K-2 500 m 1:31.8934 q1:33.4826Did not advance
Women
AthleteEventHeatsSemifinalsFinal
TimeRankTimeRankTimeRank
Carrie Johnson K-1 500 m 1:57.7085 q1:56.7124Did not advance
Kathryn Colin
Lauren Spalding
K-2 500 m 1:45.1586 q1:46.7867Did not advance
Kathryn Colin
Carrie Johnson
Marie Mijalis
Lauren Spalding
K-4 500 m 1:36.9945 q1:35.8694Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Men
AthleteEventTimeRank
Tyler Hamilton Road race 5:41:56DSQ
George Hincapie 5:41:5624
Bobby Julich 5:41:5628
Levi Leipheimer Did not finish
Jason McCartney Did not finish
Tyler Hamilton Time trial 57:31.74DSQ
Bobby Julich 57:58.19Silver medal icon.svg
Women
AthleteEventTimeRank
Kristin Armstrong Road race 3:25:068
Dede Barry 3:25:4216
Christine Thorburn 3:25:4215
Dede Barry Time trial 31:35.62Silver medal icon.svg
Christine Thorburn 32:14.824

Track

Sprint
AthleteEventQualificationRound 1Repechage 1QuarterfinalsSemifinalsFinal
Time
Speed (km/h)
RankOpposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Jennie Reed Women's sprint 11.622
61.951
9Flag of Canada (Pantone).svg  Muenzer  (CAN)
L
Flag of Russia.svg  Grankovskaya  (RUS)
Flag of Bulgaria.svg  Radanova  (BUL)
L
Did not advance
Adam Duvendeck
Giddeon Massie
Christian Stahl
Men's team sprint 45.742
59.026
11Did not advance
Pursuit
AthleteEventQualificationSemifinalsFinal
TimeRankOpponent
Results
RankOpponent
Results
Rank
Erin Mirabella Women's individual pursuit 3:36.99210Did not advance
Keirin
AthleteEvent1st roundRepechage2nd roundFinal
RankRankRankRank
Marty Nothstein Men's keirin 3 R4Did not advance
Omnium
AthleteEventPointsLapsRank
Colby Pearce Men's points race 23114
Erin Mirabella Women's points race 904

Mountain biking

AthleteEventTimeRank
Jeremy Horgan-Kobelski Men's cross-country 2:25:2821
Todd Wells 2:24:3719
Mary McConneloug Women's cross-country 2:06:129

Diving

U.S. divers qualified for eight individual diving spots at the 2004 Olympic Games. Three US synchronized diving teams qualified through the 2004 FINA Diving World Cup and the rest of the divers qualified for the Olympics through the 2004 U.S. Olympic Trials for diving.

Men
AthleteEventPreliminariesSemifinalsFinal
PointsRankPointsRankPointsRank
Troy Dumais 3 m springboard 452.765 Q692.676 Q701.466
Justin Wilcock 225.8732Did not advance
Caesar Garcia 10 m platform 388.7723Did not advance
Kyle Prandi 346.5329Did not advance
Justin Dumais
Troy Dumais
3 m synchronized springboard N/A327.066
Kyle Prandi
Mark Ruiz
10 m synchronized platform N/A325.448
Women
AthleteEventPreliminariesSemifinalsFinal
PointsRankPointsRankPointsRank
Rachelle Kunkel 3 m springboard 294.7512 Q504.5112 Q546.729
Kimiko Soldati 252.3621Did not advance
Sara Hildebrand 10 m platform 308.4914 Q489.1811 Q484.7710
Laura Wilkinson 314.1913 Q508.7110 Q549.725
Cassandra Cardinell
Sara Hildebrand
10 m synchronized platform N/A302.227

Equestrian

Because only three horse and rider pairs from each nation could advance beyond certain rounds in the individual events, five American pairs did not advance despite being placed sufficiently high. They received rankings below all pairs that did advance.

Dressage
AthleteHorseEventGrand PrixGrand Prix SpecialGrand Prix FreestyleOverall
ScoreRankScoreRankScoreRankScoreRank
Robert Dover Kennedy Individual 71.6259 Q74.0406 Q78.475774.7136
Debbie McDonald Brentina 73.3755 Q74.7604 Q78.825675.6534
Guenter Seidel Aragon69.50016 Q71.04013 Q73.8001371.44714
Lisa Wilcox Relevant 568.79218Did not advance
Robert Dover
Debbie McDonald
Guenter Seidel
Lisa Wilcox
See above Team N/A71.500Bronze medal icon.svg
Eventing
AthleteHorseEventDressageCross-countryJumpingTotal
QualifierFinal
PenaltiesRankPenaltiesTotalRankPenaltiesTotalRankPenaltiesTotalRankPenaltiesRank
Darren Chiacchia Windfall II Individual 44.60150.0044.60128.00 #=52.6012 Q8.0060.601260.6012
Julie Richards Jacob Two Two65.40 #571.60 #67.00 #360.0067.00 #=23Did not advance67.00 #=23
Kimberly Severson Winsome Andante 36.2050.0036.2035.0041.202 Q4.0045.20245.20Silver medal icon.svg
Amy Tryon Poggio II50.60 #301.20 #51.80 #220.0051.8011 Q0.0051.80651.806
John Williams Carrick47.60241.2048.80=1912.00 #60.80 #21Did not advance60.80 #21
Darren Chiacchia
Julie Richards
Kimberly Severson
Amy Tryon
John Williams
See above Team 128.4041.20129.60=35.00145.603N/A145.60Bronze medal icon.svg

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Jumping
AthleteHorseEventQualificationFinalTotal
Round 1Round 2Round 3Round ARound B
PenaltiesRankPenaltiesTotalRankPenaltiesTotalRankPenaltiesRankPenaltiesTotalRankPenaltiesRank
Chris Kappler Royal Kaliber Individual 4=1904=5 Q48=5 Q4=4 Q48=28Silver medal icon.svg
Beezie Madden Authentic 0=1001 Q001 Q12=30Did not advance
McLain Ward Sapphire 1=1189=23 Q817=21 Q8=12 QRetired
Peter Wylde Fein Cera0=11212=28 Q1224=37Did not advance
Chris Kappler
Beezie Madden
McLain Ward
Peter Wylde
See above Team N/A8=1 Q2028=228Gold medal icon.svg

Fencing

Men
AthleteEventRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Weston Kelsey Individual épée ByeFlag of Russia.svg  Turchin  (RUS)
L 11–15
Did not advance
Cody Mattern ByeFlag of Hungary.svg  Kovács  (HUN)
L 6–15
Did not advance
Soren Thompson ByeFlag of Chile.svg  Inostroza  (CHI)
W 13–12
Flag of Italy (2003-2006).svg  Rota  (ITA)
W 15–13
Flag of Russia.svg  Kolobkov  (RUS)
L 11–15
Did not advance
Weston Kelsey
Cody Mattern
Soren Thompson
Jan Viviani
Team épée N/AFlag of France.svg  France  (FRA)
L 32–45
Classification semi-final
Flag of the People's Republic of China.svg  China  (CHN)
W 45–36
5th place final
Flag of Ukraine.svg  Ukraine  (UKR)
L 33–45
6
Jedediah Dupree Individual foil Flag of Algeria.svg  El Azizi  (ALG)
L 12–13
Did not advance
Dan Kellner ByeFlag of Belgium (civil).svg  Gohy  (BEL)
W 15–12
Flag of the United Kingdom.svg  Kruse  (GBR)
L 14–15
Did not advance
Jonathan Tiomkin Flag of Tunisia.svg  Ben Aziza  (TUN)
W 15–10
Flag of Italy (2003-2006).svg  Cassarà  (ITA)
L 15–10
Did not advance
Jedediah Dupree
Dan Kellner
Jonathan Tiomkin
Team foil N/AFlag of Germany.svg  Germany  (GER)
W 45–43
Flag of the People's Republic of China.svg  China  (CHN)
L 35–45
Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 38–45
4
Ivan Lee Individual sabre ByeFlag of Italy (2003-2006).svg  Pastore  (ITA)
W 15–9
Flag of Russia.svg  Pozdnyakov  (RUS)
L 9–15
Did not advance
Jason Rogers ByeFlag of Italy (2003-2006).svg  Tarantino  (ITA)
L 3–15
Did not advance
Keeth Smart ByeFlag of France.svg  Touya  (FRA)
W 15–11
Flag of Italy (2003-2006).svg  Montano  (ITA)
L 7–15
Did not advance
Ivan Lee
Jason Rogers
Keeth Smart
Team sabre N/AFlag of Hungary.svg  Hungary  (HUN)
W 45–43
Flag of France.svg  France  (FRA)
L 44–45
Flag of Russia.svg  Russia  (RUS)
L 44–45
4
Women
AthleteEventRound of 64Round of 32Round of 16QuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kamara James Individual épée ByeFlag of Russia.svg  Logonova  (RUS)
L 11–15
Did not advance
Erinn Smart Individual foil N/AFlag of Venezuela (1954-2006).png  González  (VEN)
L 12–14
Did not advance
Emily Jacobson Individual sabre N/AFlag of Hong Kong.svg  Chow T K  (HKG)
W 15–11
Flag of France.svg  Perrus  (FRA)
L 13–15
Did not advance
Sada Jacobson ByeFlag of Cuba.svg  Faez  (CUB)
W 15–4
Flag of France.svg  Perrus  (FRA)
W 15–11
Flag of the People's Republic of China.svg  Tan X  (CHN)
L 12–15
Flag of Romania.svg  Gheorghițoaia  (ROM)
W 15–7
Bronze medal icon.svg
Mariel Zagunis ByeFlag of Japan.svg  Hisage  (JPN)
W 15–13
Flag of Azerbaijan.svg  Jemayeva  (AZE)
W 15–11
Flag of Romania.svg  Gheorghițoaia  (ROM)
W 15–7
Flag of the People's Republic of China.svg  Tan X  (CHN)
W 15–9
Gold medal icon.svg

Football (soccer)

Summary
TeamEventGroup stageQuarterfinalSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States women Women's tournament Flag of Greece.svg  Greece
W 3–0
Flag of Brazil.svg  Brazil
W 2–0
Flag of Australia (converted).svg  Australia
T 1–1
1 QFlag of Japan.svg  Japan
W 2–1
Flag of Germany.svg  Germany
W 2–1
Flag of Brazil.svg  Brazil
W 2–1
Gold medal icon.svg

Women's tournament

Roster

The following is the American squad in the women's football tournament of the 2004 Summer Olympics. [9]

Head coach: April Heinrichs

No.Pos.PlayerDate of birth (age)CapsGoals2004 club
11 GK Briana Scurry (1971-09-07)September 7, 1971 (aged 32)1200 Flag of the United States.svg Atlanta Beat
22 DF Heather Mitts (1978-06-09)June 9, 1978 (aged 26)40 Flag of the United States.svg Philadelphia Charge
32 DF Christie Rampone (1975-07-24)July 24, 1975 (aged 29)1024 Flag of the United States.svg New York Power
42 DF Cat Reddick (1982-02-10)February 10, 1982 (aged 22)361 Flag of the United States.svg University of North Carolina
53 MF Lindsay Tarpley (1983-09-22)September 22, 1983 (aged 20)70 Flag of the United States.svg University of North Carolina
62 DF Brandi Chastain (1968-07-21)July 21, 1968 (aged 36)17130 Flag of the United States.svg San Jose CyberRays
73 MF Shannon Boxx (1977-06-29)June 29, 1977 (aged 27)22 Flag of the United States.svg New York Power
83 MF Angela Hucles (1978-07-05)July 5, 1978 (aged 26)241 Flag of the United States.svg San Diego Spirit
94 FW Mia Hamm (1972-03-17)March 17, 1972 (aged 32)239142 Flag of the United States.svg Washington Freedom
103 MF Aly Wagner (1980-08-10)August 10, 1980 (aged 24)4712 Flag of the United States.svg Boston Breakers
113 MF Julie Foudy (c) (1971-01-23)January 23, 1971 (aged 33)23141 Flag of the United States.svg San Jose CyberRays
124 FW Cindy Parlow (1978-05-08)May 8, 1978 (aged 26)12862 Flag of the United States.svg Atlanta Beat
133 MF Kristine Lilly (1971-07-22)July 22, 1971 (aged 33)25591 Flag of the United States.svg Boston Breakers
142 DF Joy Fawcett (1968-02-18)February 18, 1968 (aged 36)21626 Flag of the United States.svg San Diego Spirit
152 DF Kate Markgraf (1976-08-23)August 23, 1976 (aged 27)970 Flag of the United States.svg Boston Breakers
164 FW Abby Wambach (1980-06-02)June 2, 1980 (aged 24)149 Flag of the United States.svg Washington Freedom
174 FW Heather O'Reilly (1985-01-02)January 2, 1985 (aged 19)183 Flag of the United States.svg University of North Carolina
181 GK Kristin Luckenbill (1979-05-28)May 28, 1979 (aged 25)00 Flag of the United States.svg Carolina Courage
Group play
PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Flag of the United States.svg  United States 321061+57Qualified for the quarterfinals
2Flag of Brazil.svg  Brazil 320182+66
3Flag of Australia (converted).svg  Australia 31112204
4Flag of Greece.svg  Greece 3003011110
Source: [ citation needed ]
Greece  Flag of Greece.svg0–3Flag of the United States.svg  United States
Report Boxx Soccerball shade.svg 14'
Wambach Soccerball shade.svg 30'
Hamm Soccerball shade.svg 82'
Pankritio Stadium, Heraklio
Attendance: 15.757
Referee: Palmqvist (Sweden)

United States  Flag of the United States.svg2–0Flag of Brazil.svg  Brazil
Hamm Soccerball shade.svg 58' (pen.)
Wambach Soccerball shade.svg 77'
Report

United States  Flag of the United States.svg1–1Flag of Australia (converted).svg  Australia
Lilly Soccerball shade.svg 19' Report Peters Soccerball shade.svg 82'
Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Attendance: 3.320
Referee: Ionescu (Romania)
Quarterfinals
United States  Flag of the United States.svg2–1Flag of Japan.svg  Japan
Lilly Soccerball shade.svg 43'
Wambach Soccerball shade.svg 59'
Report Yamamoto Soccerball shade.svg 48'
Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Attendance: 1.418
Referee: de Oliveira (Brazil)
Semifinals
United States  Flag of the United States.svg2–1 (a.e.t.)Flag of Germany.svg  Germany
Lilly Soccerball shade.svg 33'
O'Reilly Soccerball shade.svg 99'
Report Bachor Soccerball shade.svg 90+2'
Pankritio Stadium, Heraklio
Attendance: 5.165
Referee: Szokolai (Australia)
Gold medal final
United States  Flag of the United States.svg2–1 (a.e.t.)Flag of Brazil.svg  Brazil
Tarpley Soccerball shade.svg 39'
Wambach Soccerball shade.svg 112'
Report Pretinha Soccerball shade.svg 73'
Karaiskaki Stadium, Athens
Attendance: 10,416
Referee: Jenny Palmqvist (Sweden) [note 1]

Gymnastics

Artistic

Men
Team
AthleteEventQualificationFinal
ApparatusTotalRankApparatusTotalRank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Jason Gatson Team N/A9.2259.525N/A9.7129.337N/AN/A9.125N/A9.825N/AN/A
Morgan Hamm 9.725 Q9.700N/A9.500N/A9.737 QN/A9.7129.650N/A9.637N/A9.762
Paul Hamm 9.725 Q9.737 Q9.5129.5759.762 Q9.750 Q58.0611 Q9.7259.750N/A9.6129.7379.462
Brett McClure 9.4379.0009.0379.5129.6759.66256.32319 QN/A9.650N/A9.412
Blaine Wilson 9.700N/A9.6259.5129.6878.862N/AN/A9.637N/A9.712N/A
Guard Young 9.7009.2129.6129.4509.637N/A9.700N/A9.4759.350N/A
Total38.85037.87438.27438.09938.83638.486230.4192 Q29.13729.05028.23728.59929.27428.636172.933Silver medal icon.svg
Individual finals
AthleteEventApparatusTotalRank
F PH R V PB HB
Paul Hamm All-around 9.7259.7009.5879.1379.8379.83757.823Gold medal icon.svg
Brett McClure 9.4129.7129.1629.6259.7259.61257.2489
Morgan Hamm Floor 9.650N/A9.6508
Paul Hamm 9.7129.7125
Paul Hamm Pommel horse N/A9.737N/A9.7376
Parallel bars N/A9.737N/A9.7377
Morgan Hamm Horizontal bar N/A9.7879.7874
Paul Hamm 9.8129.812Silver medal icon.svg
Women
Team
AthleteEventQualificationFinal
ApparatusTotalRankApparatusTotalRank
V UB BB F V UB BB F
Mohini Bhardwaj Team 9.3379.4879.3509.525 Q37.6998*9.500N/A9.4009.325N/A
Annia Hatch 9.387 QN/AN/A9.562N/AN/A
Terin Humphrey N/A9.625 Q9.5129.225N/AN/A9.5759.487N/A
Courtney Kupets 9.3509.637 Q9.550 Q9.40037.9374 QN/A9.662N/A9.187
Courtney McCool 9.3509.5759.1129.25037.28713N/A
Carly Patterson 9.5129.6009.725 Q9.50038.3371 Q9.3259.2879.6129.662
Total37.59938.43738.13737.675151.8482 Q28.38728.52428.49928.174113.584Silver medal icon.svg
Individual finals
AthleteEventApparatusTotalRank
V UB BB F
Courtney Kupets All-around 9.2759.6258.9759.23737.1129
Carly Patterson 9.3759.5759.7259.71238.387Gold medal icon.svg
Annia Hatch Vault 9.481N/A9.481Silver medal icon.svg
Terin Humphrey Uneven bars N/A9.662N/A9.662Silver medal icon.svg
Courtney Kupets 9.6379.637Bronze medal icon.svg
Courtney Kupets Balance beam N/A9.375N/A9.3755
Carly Patterson 9.7759.775Silver medal icon.svg
Mohini Bhardwaj Floor N/A9.3129.3126

Rhythmic

AthleteEventQualificationFinal
HoopBallClubsRibbonTotalRankHoopBallClubsRibbonTotalRank
Mary Sanders Individual 21.25023.25023.40023.10090.00015Did not advance

Trampoline

AthleteEventQualificationFinal
ScoreRankScoreRank
Jennifer Parilla Women's 52.7014Did not advance

Judo

Twelve U.S. judoka (seven males and five females) qualified for the 2004 Summer Olympics.

Men
AthleteEventPreliminaryRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Repechage 3Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Taraje Williams-Murray −60 kg ByeFlag of Israel.svg  Yekutiel  (ISR)
W 1010–0000
Flag of Mongolia.svg  Tsagaanbaatar  (MGL)
L 0000–1000
Did not advanceFlag of India.svg  Shah  (IND)
L 0000–1100
Did not advance
Alex Ottiano −66 kg N/AFlag of Russia.svg  Dzhafarov  (RUS)
L 0001–0013
Did not advance
Jimmy Pedro −73 kg Flag of Kazakhstan.svg  Sadykov  (KAZ)
W 1001–0000
Flag of Argentina.svg  Lucenti  (ARG)
W 1012–0000
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Lee W  (KOR)
L 0010–1100
Did not advanceFlag of Belarus (1995-2012).svg  Laryukov  (BLR)
W 0001–0000
Flag of Ukraine.svg  Bilodid  (UKR)
W 0100–0001
Flag of Portugal.svg  Neto  (POR)
W 1010–0000
Flag of France.svg  Fernandes  (FRA)
W 1110–0001
Bronze medal icon.svg
Rick Hawn −81 kg N/AFlag of Kyrgyzstan.svg  Ibragimov  (KGZ)
W 0010–0001
Flag of Poland.svg  Krawczyk  (POL)
L 0000–1000
Did not advanceFlag of Libya (1977-2011).svg 
Ben Saleh  (LBA)
W 1001–0000
Flag of Azerbaijan.svg  Azizov  (AZE)
L 0000–1000
Did not advance
Brian Olson −90 kg N/AFlag of Chile.svg  Lama  (CHI)
W 0120–0001
Flag of France.svg  Demontfaucon  (FRA)
L 0000–1000
Did not advance
Rhadi Ferguson −100 kg ByeFlag of Syria.svg  Hasaba  (SYR)
W 1110–0001
Flag of South Korea (1997-2011).svg  Jang S  (KOR)
L 0010–0011
Did not advanceFlag of Cameroon.svg  Moussima  (CMR)
L 0001–0011
Did not advance
Martin Boonzaayer +100 kg ByeFlag of Kuwait.svg  Al-Ali  (KUW)
W 1010–0000
Flag of Australia.svg  Pepic  (AUS)
L 0000–1010
Did not advance
Women
AthleteEventRound of 32Round of 16QuarterfinalsSemifinalsRepechage 1Repechage 2Repechage 3Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Charlee Minkin −52 kg Flag of Germany.svg  Imbriani  (GER)
L 0000–0001
Did not advance
Ellen Wilson −57 kg ByeFlag of the Netherlands.svg  Gravenstijn  (NED)
L 0001–1011
Did not advanceFlag of Italy (2003-2006).svg  Cavazzuti  (ITA)
L 0001–0011
Did not advance
Ronda Rousey −63 kg Flag of Austria.svg  Heill  (AUT)
L 0000–0010
Did not advance