FIL World Luge Natural Track Championships

Last updated

The FIL World Luge Natural Track Championships, part of the International Luge Federation (FIL) have taken place on an almost annual basis in non-Winter Olympics years since 1979. These championships are shown for natural tracks. See FIL World Luge Championships for all artificial track events that have taken place since 1955.

Contents

Host cities

Men's singles

Debuted: 1979.

GamesGoldSilverBronze
1979 Inzing   Werner Prantl  (AUT)  Damiano Lugon  (ITA)  Erich Graber  (ITA)
1980 Passeier   Erich Graber  (ITA)  Damiano Lugon  (ITA)  Otto Bachman  (ITA)
1982 Feld am See   Gerhard Pircher  (AUT)  Otto Bachman  (ITA)  Werner Prantl  (AUT)
1984 Kreuth   Alfred Kogler  (AUT)  Giuseppe Cerise  (ITA)  Willi Danklmaier  (AUT)
1986 Fénis-Aosta   Gerhard Pilz  (AUT)  Damiano Lugon  (ITA)  Harald Steinhauser  (ITA)
1990 Gsies   Gerhard Pilz  (AUT)  Corrado Herin  (ITA)  Harald Steinhauser  (ITA)
1992 Bad Goisern   Gerhard Pilz  (AUT)  Willi Danklmaier  (AUT)  Franz Obrist  (ITA)
1994 Gsies   Gerhard Pilz  (AUT)  Franz Obrist  (ITA)  Erhard Mahlknecht  (ITA)
1996 Oberperfuss   Gerhard Pilz  (AUT)  Anton Blasbichler  (ITA)  Franz Obrist  (ITA)
1998 Rautavaara   Reinhard Gruber  (ITA)  Martin Gruber  (ITA)  Anton Blasbichler  (ITA)
2000 Olang-Valdaora   Gerald Kallan  (AUT)  Gerhard Pilz  (AUT)  Anton Blasbichler  (ITA)
2001 Stein an der Enns   Anton Blasbichler  (ITA)  Ferdinand Hirzegger  (AUT)  Gerhard Pilz  (AUT)
2003 Železniki   Robert Batkowski  (AUT)  Gerhard Pilz  (AUT)  Gerald Kallan  (AUT)
2005 Latsch   Anton Blasbichler  (ITA)  Andreas Castiglioni  (ITA)  Patrick Pigneter  (ITA)
2007 Grande Prairie   Gernot Schwab  (AUT)  Gerhard Pilz  (AUT)  Patrick Pigneter  (ITA)
2009 Moos   Patrick Pigneter  (ITA)  Thomas Kammerlander  (AUT)  Thomas Schopf  (AUT)
2011 Umhausen   Gerald Kammerlander  (AUT)  Robert Batkowski  (AUT)  Patrick Pigneter  (ITA)
2013 Deutschnofen   Patrick Pigneter  (ITA)  Thomas Schopf  (AUT)  Alex Gruber  (ITA)
2015 St. Sebastian   Patrick Pigneter  (ITA)  Alex Gruber  (ITA)  Florian Breitenberger  (ITA)
2017 Vatra Dornei   Alex Gruber  (ITA)  Jurij Talikh  (RUS)  Thomas Kammerlander  (AUT)

Women's singles

Debuted: 1979.

GamesGoldSilverBronze
1979 Inzing   Delia Vaudan  (ITA) Ingrid Zameter (ITA)  Roswitha Fischer  (ITA)
1980 Passeier   Delia Vaudan  (ITA)  Christa Fontana  (ITA)  Roswitha Fischer  (ITA)
1982 Feld am See   Herta Hafner  (ITA)  Hilde Fuchs  (AUT)  Paula Peintner  (ITA)
1984 Kreuth   Delia Vaudan  (ITA)  Paula Peintner  (ITA)  Irmgard Lanthaler  (ITA)
1986 Fénis-Aosta   Irmgard Lanthaler  (ITA)  Delia Vaudan  (ITA)  Helga Pichler  (ITA)
1990 Gsies   Jeanette Koppensteiner  (AUT)  Irene Koch  (AUT)  Lyubov Panyutina  (URS)
1992 Bad Goisern   Lyubov Panyutina  (CIS)  Elvira Holzknecht  (AUT)  Irene Koch  (AUT)
1994 Gsies   Beatrix Mahlknecht  (ITA)  Irene Zechner  (AUT)  Doris Haselrieder  (ITA)
1996 Oberperfuss   Irene Zechner  (AUT)  Elvira Holzknecht  (AUT)  Sandra Mariner  (AUT)
1998 Rautavaara   Lyubov Panyutina  (RUS)  Christa Gietl  (ITA)  Sonja Steinacher  (ITA)
2000 Olang-Valdaora   Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Sonja Steinacher  (ITA)  Elvira Holzknecht  (AUT)
2001 Stein an der Enns   Sonja Steinacher  (ITA)  Renate Gietl  (ITA)  Sandra Mariner  (AUT)
2003 Železniki   Sonja Steinacher  (ITA)  Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Irene Mitterstieler  (ITA)
2005 Latsch   Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Barbara Abart  (ITA)  Renate Gietl  (ITA)
2007 Grande Prairie   Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Yuliya Vetlova  (RUS)  Melanie Batkowski  (AUT)
2009 Moos   Renate Gietl  (ITA)  Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Renate Kasslatter  (ITA)
2011 Umhausen   Renate Gietl  (ITA)  Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Melanie Schwarz  (ITA)
2013 Deutschnofen   Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Melanie Schwarz  (ITA)  Evelin Lanthaler  (ITA)
2015 St. Sebastian   Evelin Lanthaler  (ITA)  Yekaterina Lavrentyeva  (RUS)  Greta Pinggera  (ITA)
2017 Vatra Dornei   Greta Pinggera  (ITA)  Evelin Lanthaler  (ITA)  Tina Unterberger  (AUT)

Men's doubles

Debuted: 1979.

GamesGoldSilverBronze
1979 Inzing Damiano Lugon
Andrea Millet
  Italy
Werner Mücke
Helmut Huter
  Austria
Werner Prantl
Florian Prantl
  Austria
1980 Passeier Oswald Pornbacher
Raimund Pigneter
  Italy
Martin Jud
Harald Steinhauser
  Italy
Werner Mücke
Helmut Huter
  Austria
1982 Feld am See Andreas Jud
Ernst Oberhammer
  Italy
Alfred Kogler
Franz Huber
  Austria
Werner Prantl
Florian Prantl
  Austria
1984 Kreuth Andreas Jud
Ernst Oberhammer
  Italy
Martin Jud
Harald Steinhauser
  Italy
Alfred Kogler
Franz Huber
  Austria
1986 Fénis-Aosta Almir Bentemps
Corrado Herin
  Italy
Andreas Jud
Ernst Oberhammer
  Italy
Arnold Lunger
Gunther Steinhauser
  Italy
1990 Gsies Andreas Jud
Hannes Pichler
  Italy
Almir Bentemps
Corrado Herin
  Italy
Walter Mauracher
Georg Eberhardter
  Austria
1992 Bad Goisern Almir Bentemps
Corrado Herin
  Italy
Roland Wolf
Stefan Kögler
  Austria
Michael Bischofer
Herbert Kögl
  Austria
1994 Gsies Manfred Graber
Gunther Steinhauser
  Italy
Jurgen Pezzi
Christian Hafner
  Italy
Roland Niedermair
Hubert Burger
  Italy
1996 Oberperfuss Reinhard Beer
Herbert Kögl
  Austria
Andi Ruetz
Helmut Ruetz
  Austria
Martin Psenner
Arthur Konig
  Italy
1998 Rautavaara Andi Ruetz
Helmut Ruetz
  Austria
Manfred Graber
Hubert Burger
  Italy
Reinhard Beer
Herbert Kögl
  Austria
2000 Olang-Valdaora Armin Mair
David Mair
  Italy
Reinhard Beer
Herbert Kögl
  Austria
Andrzej Laszczak
Damian Waniczek
  Poland
2001 Stein an der Enns Wolfgang Schopf
Andreas Schopf
  Austria
Armin Mair
David Mair
  Italy
Peter Lechner
Peter Braunegger
  Austria
2003 Železniki Wolfgang Schopf
Andreas Schopf
  Austria
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Harald Kleinhofer
Gerhard Mühlbacher
  Austria
2005 Latsch Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Armin Mair
Johannes Hofer
  Italy
Andrzej Laszczak
Damian Waniczek
  Poland
2007 Grande Prairie Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Aleksandr Yegorov
Pyotr Popov
  Russia
Christian Schatz
Gerhard Mühlbacher
  Austria
2009 Moos Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Christian Schopf
Andreas Schopf
  Austria
Andrzej Laszczak
Damian Waniczek
  Poland
2011 Umhausen Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Andrzej Laszczak
Damian Waniczek
  Poland
2013 Deutschnofen Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Christian Schopf
Andreas Schopf
  Austria
Thomas Schopf
Andreas Schöpf
  Austria
2015 St. Sebastian Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Rupert Brueggler
Tobias Angerer
  Austria
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
2017 Vatra Dornei Rupert Brueggler
Tobias Angerer
  Austria
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Aleksandr Martyanov
Ivan Rodin
  Russia

Mixed team

Debuted: 2001.

GamesGoldSilverBronze
2001 Stein an der Enns Sonja Steinacher
Anton Blasbichler
Armin Mair
David Mair
  Italy
Marlies Wagner
Gerhard Pilz
Peter Lechner
Peter Braunegger
  Austria
Renate Gietl
Martin Gruber
Thomas Graf
Michael Graf
  Italy
2005 Latsch Melanie Batkowski
Robert Batkowski
Reinhard Beer
Herbert Kögl
  Austria
Yekaterina Lavrentyeva
Aleksey Lebedev
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Renate Gietl
Anton Blasbichler
Armin Mair
Johannes Hofer
  Italy
2007 Grande Prairie Melanie Batkowski
Gernot Schwab
Christian Schatz
Gerhard Mühlbacher
  Austria
Renate Gietl
Patrick Pigneter
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Marlies Wagner
Gerald Kammerlander
Reinhard Beer
Herbert Kögl
  Austria
2009 Moos Renate Gietl
Anton Blasbichler
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Melanie Batkowski
Thomas Schopf
Christian Schopf
Andreas Schopf
  Austria
Yekaterina Lavrentyeva
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
2011 Umhausen Anton Blasbichler
Renate Gietl
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Gerald Kammerlander
Melanie Batkowski
Christian Schatz
Gerhard Mühlbacher
  Austria
Juri Talykh
Yekaterina Lavrentyeva
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
2013 Deutschnofen Alex Gluber
Melanie Schwarz
Patrick Pigneter
Florian Clara
  Italy
Stanislav Kovshik
Yekaterina Lavrentyeva
Pavel Porzhnev
Ivan Lazarev
  Russia
Florian Breitenberger
Evelin Lanthaler
Hannes Clara
Stefan Gruber
  Italy

Medal table

Updated as of the 2011 FIL World Luge Natural Track Championships.

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Italy  (ITA)29282885
2  Austria  (AUT)19212161
3  Russia  (RUS)77216
4 Commonwealth of Independent States (1992 only)1001
5  Poland  (POL)0044
6  Soviet Union  (URS)0011
Totals (6 nations)565656168

References