List of MPs elected to the English parliament in 1654

Last updated

This is a list of Members of Parliament (MPs) in the First Protectorate Parliament under the Commonwealth of England which began at Westminster on 3 September 1654, and was held to 22 January 1655.

Contents

The preceding Barebone's Parliament was made up almost entirely of County seats. In this the First Protectorate Parliament, many boroughs received back their franchise. However anticipating the Reform Act by nearly 200 years, a number of rotten boroughs were excluded and representation was given to several towns including Manchester, Leeds and Halifax and to the county and city of Durham.

This list contains details of the MPs elected in 1654. Normally when a member is elected for more than one seat a choice is made regarding which seat he represents and an alternative member is chosen for the other. In this parliament however this reseating did not take place, and so some individuals are shown for two or even three seats. It was succeeded by the Second Protectorate Parliament

List of constituencies and MPs

Bedfordshire

ConstituencyMembersNotes
Bedfordshire Sir William Boteler
John Harvey
Edmund Wingate
John Neale
Samuel Bedford
Bedford Bulstrode Whitelocke

Berkshire

ConstituencyMembersNotes
Berkshire George Purefoy
Edmund Dunch
Sir Robert Pye
John Dunch
John Southby
Abingdon Thomas Holt
Reading Robert Hammond

Buckinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Buckinghamshire Bulstrode Whitelocke
Richard Ingoldsby
George Fleetwood
Sir Richard Pigot
Richard Greenville
Buckingham Francis Ingoldsby
Wycombe Thomas Scot
Aylesbury Henry Phillips

Cambridgeshire

ConstituencyMembersNotes
Cambridgeshire John Delbrow
Francis Russell
Henry Pickering
Robert Castle
Cambridge Richard Timbs (Alderman of Cambridge)
Cambridge University Henry Cromwell
Isle of Ely John Thurloe
George Glapthorn

Cheshire

ConstituencyMembersNotes
Cheshire John Bradshaw
George Booth
Henry Brooke (of Norton)
John Crew
City of Chester Charles Walley

Cornwall

ConstituencyMembersNotes
Cornwall Thomas Gewen
Thomas Ceely (of Trevisham)
Richard Carter (
Anthony Rous
James Launce (of Pennare)
Walter Moyle
Charles Boscawen
Anthony Nichols
Launceston Robert Bennet
Truro Francis Rous
Penryn John Fox
East Looe and West Looe John Blackmore

Cumberland

ConstituencyMembersNotes
Cumberland Major General Charles Howard
Colonel William Briscoe
Carlisle Colonel Thomas Fitch

Derbyshire

ConstituencyMembersNotes
Derbyshire Nathaniel Barton
Thomas Sanders
Edward Gell
John Gell
Derby Gervase Bennet

Devon

ConstituencyMembersNotes
Devon Thomas Saunders
Robert Rolle
Arthur Upton
Thomas Reynell
William Morice
John Hale
William Bastard
William Fry
Sir John Northcote, Bt
Henry Hatsell
John Quick
Exeter Thomas Bampfield
Thomas Gibbons
Plymouth Christopher Ceely (Merchant)
William Yeo
Clifton Dartmouth Hardness Thomas Boone
Totnes Major-General Desborough
Barnstaple John Dodderidge
Tiverton Major John Blackmore Blackmore declared void – replaced by Robert Shapcote
Honiton Sir John Yonge

Dorset

ConstituencyMembersNotes
Dorset William Sydenham
John Bingham
Sir Walter Earle
John Fitzjames
John Trenchard
Henry Henley
Dorchester John Whiteway
Melcombe Denis Bond
Lyme Regis Edmund Prideaux
Poole Sir Anthony Ashley Cooper

Durham

ConstituencyMembersNotes
County Durham Robert Lilburne
George Lilburne
City of Durham Anthony Smith (Mercer)

Essex

ConstituencyMembersNotes
Essex Sir William Masham Bt
Sir Richard Everard, 1st Baronet of Much Waltham
Sir Thomas Honeywood
Sir Thomas Bowes
Sir Henry Mildmay
Thomas Coke
Carew Mildmay
Dionysius Wakering
Edward Turnor
Richard Cutts
Oliver Raymond
Herbert Pelham
Maldon Joachim Matthews
Colchester Colonel John Barkstead
John Maidstone

Gloucestershire

ConstituencyMembersNotes
Gloucestershire George Berkeley
Matthew Hale
John Howe
Christopher Guise
Sylvanus Wood
Gloucester Thomas Pury
William Lenthall
Tewkesbury Sir Anthony Ashley Cooper Cooper replaced by Francis St John
Cirencester John Stone

Hampshire

ConstituencyMembersNotes
Hampshire Richard Lord Cromwell
Richard Norton
Richard Major
John St Barbe
Robert Wallop
Francis Rivett
Edward Hooper
John Bulkeley
Winchester John Hildesley
Southampton John Lisle
Portsmouth Nathaniel Whetham
Andover John Duns (of Hurstley)
Isle of Wight William Sydenham
Viscount L'Isle

Herefordshire

ConstituencyMembersNotes
Herefordshire John Scudamore
John Pateshal
John Flacket
Richard Read
Hereford Bennet Hoskyns
Leominster John Birch

Hertfordshire

ConstituencyMembersNotes
Hertfordshire Henry Lawrence
William Earl of Salisbury
Sir John Wittewrong, 1st Baronet
Sir Richard Lucy, 1st Baronet
Thomas Nicholl
St Albans Alban Cox
Hertford Isaac Pulter

Huntingdonshire

ConstituencyMembersNotes
Huntingdonshire Edward Montagu
Henry Cromwell (the younger)
Stephen Pheasant (of Upwood)
Huntingdon John Bernard

Kent (see also Cinque Ports)

ConstituencyMembersNotes
Kent Lieutenant Colonel Henry Oxenden
William James
Colonel John Dixwell
John Boys
Sir Henry Vane (senior)
Lambert Godfrey
Colonel Richard Beal
Augustine Skinner
John Selliard
Colonel Ralph Weldon
Daniel Shatterden
Canterbury Thomas Scot
Francis Butcher
Rochester John Parker (Recorder)
Maidstone Sir John Banks, 1st Baronet
Queensborough Augustine Garland

Lancashire

ConstituencyMembersNotes
Lancashire Richard Holland
Gilbert Ireland
Richard Standish
William Ashurst
Preston Richard Shuttleworth
Lancaster Henry Porter
Liverpool Thomas Birch sen.
Manchester Charles Worsley

Leicestershire

ConstituencyMembersNotes
Leicestershire Thomas Beaumont
Henry Grey, 1st Earl of Stamford
Lord Grey of Groby
Thomas Pochin
Leicester Sir Arthur Hesilrige
William Stanley (Alderman)

Lincolnshire

ConstituencyMembersNotes
Lincolnshire Edward Rossiter
Thomas Hall
Thomas Lister
Charles Hall
Captain Francis Fiennes
(Sir) John Wray
Colonel Thomas Hatcher
William Woolley
William Savile
William Welby
Lincoln William Marshall (Alderman)
Original Peart (Alderman)
Boston William Ellis .
Grantham William Bury sen
Stamford John Weaver
Grimsby William Wray

Middlesex

ConstituencyMembersNotes
Middlesex Sir James Harrington, Bt
Sir William Roberts
Josiah Berners
Edmund Harvey
Westminster Thomas Latham
Thomas Falconbridge
City of London Thomas Foote
William Steele
Thomas Adams
John Langham
Samuel Avery
Andrew Riccard

Monmouthshire

ConstituencyMembersNotes
Monmouthshire Richard Lord Cromwell
Philip Jones
Henry Herbert
Cromwell chose Hampshire, and Jones chose Glamorgan.
Replaced by Thomas Morgan and Thomas Hughes

Norfolk

ConstituencyMembersNotes
Norfolk Sir John Hobart
Sir William D'Oyly
Sir Ralph Hare, Bt
Thomas Weld
Robert Wilton
Thomas Sotherton
Philip Wodehouse
Robert Wood (senior)
Philip Bedingfield (senior)
Tobias Frere
Norwich Bernard Church
John Hobart
King's Lynn Major-General Philip Skippon
Guybon Goddard (Recorder)
Yarmouth Colonel William Goffe
Thomas Dunn

Northamptonshire

ConstituencyMembersNotes
Northamptonshire Sir Gilbert Pickering, Bt
John Dryden Bt.
John Crew
Sir John Norwich, Bt
John Claypole, senior
Thomas Brooke
Peterborough Humphrey Orme
Alexander Blake
Northampton Peter Whalley

Northumberland

ConstituencyMembersNotes
Northumberland William Fenwick
Robert Fenwick (of Bedlington)
Henry Ogle (of Eglingham)
Newcastle Sir Arthur Hesilrige
Berwick upon Tweed George Fenwick

Nottinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Nottinghamshire Hon. William Pierrepont
Major-General Edward Whalley
Colonel Edward Neville
Charles White
Nottingham James Chadwick
John Mason

Oxfordshire

ConstituencyMembersNotes
Oxfordshire Robert Jenkinson
Charles Fleetwood
Colonel James Whitelocke
Nathaniel Fiennes
William Lenthall
Whitelocke replaced by Richard Croke
Oxford Bulstrode Whitelocke
Oxford University John Owen D. D.
Woodstock Lieutenant-General Charles Fleetwood

Rutland

ConstituencyMembersNotes
Rutland William Shield
Edward Horseman

Salop

ConstituencyMembersNotes
Shropshire Humphrey Mackworth sen.
Thomas Mytton
Robert Corbet
Philip Young
Shrewsbury Richard Cheshire
Humphrey Mackworth jun.
Bridgnorth William Crown
Ludlow John Aston

Somerset

ConstituencyMembersNotes
Somerset Sir John Honner
John Buckland
General John Desborough
John Preston
John Harrington
John Ashe
Charles Steynings
Robert Long
Richard Jones
Thomas Hippisley
Samuel Perry
Bristol Richard Aldworth
Miles Jackson
Bath Alexander Popham
Wells Lislebone Long
Taunton Thomas Gorges
John Gorges
Bridgwater Robert Blake

Staffordshire

ConstituencyMembersNotes
Staffordshire Sir Charles Wolseley, 2nd Baronet
Thomas Crompton
Thomas Whitgrave
Lichfield Thomas Minors
Stafford John Bradshaw
Newcastle under Lyme Edward Keeling

Suffolk

ConstituencyMembersNotes
Suffolk Sir William Spring
Sir Thomas Barnardiston
Sir T Bedingfield
William Bloys
John Gurdon
William Gibbes
John Brandling
Alexander Bence
John Sicklemore
Thomas Bacon
Ipswich Nathaniel Bacon
Francis Bacon
Bury St Edmunds Samuel Moody
John Clarke
Dunwich Gen. Robert Brewster
Sudbury John Fothergill

Surrey

ConstituencyMembersNotes
Surrey Sir Richard Onslow
Major-General Lambert
Arthur Onslow
Francis Drake
Robert Holman
Robert Wood
Southwark Samuel Highland
Robert Warcup
Guildford Richard Hiller (of Guilford)
Reigate Edward Bysshe

Sussex

ConstituencyMembersNotes
Sussex Herbert Morley
Sir Thomas Pelham, 2nd Baronet
Anthony Stapley
John Stapley
John Fagg
William Hay
John Pelham
Francis Lord Dacres
Herbert Springet
Chichester Henry Peckham
Lewes Henry Shelley
East Grinstead John Goodwin
Arundel Anthony Shirley

Warwickshire

ConstituencyMembersNotes
Warwickshire Richard Lucy
Thomas Willoughby
Sir Richard Temple
William Purefoy
Coventry William Purefoy
Robert Beake
Warwick Richard Lucy

Westmorland

ConstituencyMembersNotes
Westmoreland Christopher Lister
Jeremy Baynes

Wiltshire

ConstituencyMembersNotes
Wiltshire Sir Anthony Ashley Cooper
Alexander Popham
Thomas Grove
Alexander Thistlethwaite
Francis Holles
John Ernle
William Yorke
John Norden
James Ash
Gabriel Martin
Salisbury Edward Tooker
William Stevens (Recorder)
Marlborough Charles Fleetwood
Devizes Sir Edward Bayntun

Worcestershire

ConstituencyMembersNotes
Worcestershire Sir Thomas Rouse, 1st Baronet
Edward Pytts
Nicholas Lechmere
John Bridges
Talbot Badger
Worcester William Collins
Edward Elvines (Alderman)

Yorkshire

ConstituencyMembersNotes
Yorkshire
West Riding Sir Thomas Fairfax
John Lambert
Henry Tempest
John Bright
Edward Gill
Martin Lister
East Riding Sir William Strickland
Hugh Bethell
Richard Robinson
Walter Strickland
North Riding Lord Eure
Francis Lascelles
Thomas Harrison
George Smithson
York Sir Thomas Widdrington
Thomas Dickenson, (Alderman)
Kingston upon Hull William Lister
Beverley Francis Thorpe (Baron of the Exchequer)
Scarborough John Wildman
Richmond John Wastal (of Scornton)
Leeds Adam Bayns (of Knowstrop)
Halifax Jeremy Bentley

Cinque Ports

Dover William Cullen
Sandwich Thomas Kelsey
Rye Herbert Morley

Wales

ConstituencyMembersNotes
Anglesey George Twisleton
William Foxwist
Brecknockshire Lord Herbert
Edmund Jones
Cardiganshire James Philipps
Jenkin Lloyd
Carmarthenshire John Claypole
Rowland Dawkins
Carnarvonshire John Glynne
Thomas Madryn
Denbighshire Col. Simon Thelwall
Col. John Carter
Flintshire John Trevor
Andrew Ellice
Glamorgan Philip Jones
Edmund Thomas
Cardiff John Price
Merioneth John Vaughan
Montgomeryshire Sir John Price Bt
Charles Lloyd
Pembrokeshire Sir Erasmus Philipps, 3rd Baronet
Arthur Owen
Haverford West John Upton
Radnorshire George Gwynne
Henry Williams

Scotland

ConstituencyMembersNotes
Sheriffdom of Inverness Lieut. Col. William Michel
Sheriffdoms of Forfar and Kinkardine Col. David Barclay of Urie
Sheriffdoms of Fife and Kinross Col. James Hay
Sheriffdom of Perth George Livingston, 3rd Earl of Linlithgow
Sheriffdoms of Linlithgow, Sterling, and Clackmannan Col. Thomas Read (Governor of Stirling)
Sheriffdoms of Dunbarton, Argyll, and Bute Sir James Hamilton (of Orbiston)
Sheriffdom of Lannerick Col. William Lockhart
Sheriffdom of Midlothian George Smith (one of the Judges of Scotland)
Sheriffdom of Merse John Swinton (of Swinton)
Sheriffdoms of Selkirk and Peebles John Thompson (Auditor-General of the Revenues of Scotland)
Sheriffdom of Dumfries James Johnstone, 2nd Earl of Hartfell
Sheriffdom of Wigton Sir James MacDowel (of Garthland)
Sheriffdom of East-Lothian Benjamin Bridie (of Dolphinton)
Boroughs of Forfar, Dundee, Arbroth,
Montross, Buchan
Sir Alexander Wedderburn (of Blackness, Clerk of Dundee)
Boroughs of Lithgow, Queens Ferry, Perth, Culross, and Stirling Col. John Okey
Boroughs of St. Andrews, Dysart, Kirkaldy,
Anstruther-East, Pittenween, Creel, Dumfermline
Kinghorn, Anstruther-West, Innerleithing, Kilkenny,
and Burnt-Iand
James Snord (Burgess of Saint Andrews)
City of Edinburgh Samuel Desborrow (Commissioner for the Revenues)
George Downing (Scout-Master-General)
Boroughs of Lannerick, Glasgow, Rutherglen,
Rothsay, Renfrew, Ayre, Irwynn,
and Dunbarton
John Wilk (of Bromhouse)
Boroughs of Dumfreize, Sanclare, Lochmaben,
Annand, Wigton, Kirkudbright, Whithorn,
and Galloway
Major Jeremiah Tolhurst (Burgess of Dumfries)
Boroughs of Peebles, Selkirk, Jedburgh, Lander,
North Berwick, Dunbar, and Haddington
William Thompson (Burgess of Haddington)

Ireland

ConstituencyMembersNotes
Counties of Meath and LouthCol. John Fowk (Governor of Drogheda)
Major William Cadogan.
Counties of Kildare and WicklowMaj. Anthony Morgan
Maj. William Meredith.
County of DublinCol. John Hewson (of Lutterels Town)
City of Dublin Daniel Hutchinson (Alderman)
Counties of Catberlougb, Wexford, Kilkenny, and Queen's CountyThomas Sadler
Daniel Axtell
Counties of Westmeath, Longford, and King's County Theophilus Jones
Thomas Scot.
Counties of Down, Antrim, and ArmaghCol. Robert Venables
Col. Arthur Hill [1]
Towns of Carrickfergus and BelfastMajor Daniel Redmond.
Counties of Londonderry, Donegal, and Tyrone Col. John Clark
Thomas Newburgh (of Lifford in County Donegal)
Towns of Derry and ColeraineRalph King
Counties of Cavan, Fermanagh, and MonaghanCol. John Cole
Counties of Kerry, Limerick, and ClareMajor Gen. Sir Hardress Waller
Col. Henry Ingoldsby
City and County of the City of Limerick and Kilmallock William Purefoy
County of Cork Roger Boyle, Lord Baron of Broghill
Towns of Cork and Youghal Col. William Jephson
Towns of Bandon and Kinsale Vincent Gookin
Counties of Tipperary and Waterford John Reynolds(Commissary-General)
Jerome Sankey
Cities of Waterford and ClonmelWilliam Halsey
Counties of Sligo, Roscommon, and LeitrimSir Robert King
Sir John Temple
Counties of Galway and Mayo Sir Charles Coote (Commissary-General)
John Reynolds

See also

Notes

  1. Maguire, W.A. (1974). Letters of a great Irish landlord. Belfast: Her Majesty's Stationery Office. p. 10.

Related Research Articles

Over the history of the House of Commons, the number of Members of Parliament (MPs) has varied for assorted reasons, with increases in recent years due to increases in the population of the United Kingdom. There are currently 650 constituencies, each sending one MP to the House of Commons, corresponding to approximately one for every 92,000 people, or one for every 68,000 parliamentary electors.

United Kingdom constituencies Various types of electoral area in the UK

In the United Kingdom (UK), each of the electoral areas or divisions called constituencies elects one member to the House of Commons.

First Protectorate Parliament

The First Protectorate Parliament was summoned by the Lord Protector Oliver Cromwell under the terms of the Instrument of Government. It sat for one term from 3 September 1654 until 22 January 1655 with William Lenthall as the Speaker of the House.

Second Protectorate Parliament

The Second Protectorate Parliament in England sat for two sessions from 17 September 1656 until 4 February 1658, with Thomas Widdrington as the Speaker of the House of Commons. In its first session, the House of Commons was its only chamber; in the second session an Other House with a power of veto over the decisions of the Commons was added.

Yorkshire (UK Parliament constituency) Parliamentary constituency in the United Kingdom, 1801-1832

Yorkshire was a constituency of the House of Commons of the Parliament of England from 1290, then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800 and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was represented by two Members of Parliament, traditionally known as Knights of the Shire, until 1826, when the county benefited from the disfranchisement of Grampound by taking an additional two members.

East Looe was a parliamentary borough represented in the House of Commons of England from 1571 to 1707, in the House of Commons of Great Britain from 1797 to 1800, and finally in the House of Commons of the United Kingdom from 1801 until its abolition in 1832. It elected two Members of Parliament (MP) by the bloc vote system of election. It was disenfranchised in the Reform Act 1832.

Derbyshire is a former United Kingdom Parliamentary constituency. It was a constituency of the House of Commons of the Parliament of England then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800 and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was represented by two Knights of the Shire.

Cornwall is a former county constituency covering the county of Cornwall, in the South West of England. It was a constituency of the House of Commons of England then of the House of Commons of Great Britain from 1707 to 1800 and of the House of Commons of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was represented by two Knights of the Shire, elected by the bloc vote system.

Lancashire was a county constituency of the House of Commons of the Parliament of England from 1290, then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800, and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was represented by two Members of Parliament, traditionally known as Knights of the Shire until 1832.

The City of London was a Parliamentary constituency of the Parliament of England until 1707.

West Looe, often spelt Westlow or alternative Westlowe, was a rotten borough represented in the House of Commons of England from 1535 to 1707, in the House of Commons of Great Britain from 1707 to 1800, and in the House of Commons of the United Kingdom from 1801 to 1832. It elected two Members of Parliament (MP) by the bloc vote system of election. It was disfranchised in the Reform Act 1832.

Warwickshire was a parliamentary constituency in Warwickshire in England. It returned two Members of Parliament (MPs), traditionally known as knights of the shire, to the House of Commons of the Parliament of the United Kingdom, elected by the bloc vote system.

Kent was a parliamentary constituency covering the county of Kent in southeast England. It returned two "knights of the shire" to the House of Commons by the bloc vote system from the year 1290. Members were returned to the Parliament of England until the Union with Scotland created the Parliament of Great Britain in 1708, and to the Parliament of the United Kingdom after the union with Ireland in 1801 until the county was divided by the Reform Act 1832.

Denis Bond, was an English politician who sat in the House of Commons in two periods between 1640 and 1656. He supported the Parliamentarian cause in the English Civil War and served as president of the Council of State during the Commonwealth.

Sir Edward Bysshe FRS (1615?–1679) was an English barrister, politician and officer of arms. He sat in the House of Commons variously between 1640 and 1679 and was Garter King of Arms during the Commonwealth period.

Sir Walter Moyle was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1656 and 1660.

References