List of MPs elected to the English parliament in 1624

Last updated

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the last parliament in the reign of King James I in 1624, which was known as the Happy Parliament.

Contents

The parliament began on 19 February 1624 and was held to 24 May 1624. It then sat from 2 November 1624 to 16 February 1625 and was dissolved on the death of the King on 14 March 1625.

List of constituencies and members

In 1624 the constituencies of Amersham, Great Marlow, Wendover and Hertford were re-enfranchised after the Committee of Privileges investigated abuses where the right of boroughs to return buugesses had fallen into disuse. [1]

Bedfordshire

ConstituencyMembersNotes
Bedfordshire Oliver St John
Sir Oliver Luke
Bedford Sir Alexander St John
Richard Taylor

Berkshire

ConstituencyMembersNotes
Berkshire Edmund Dunch
Sir Richard Harrison
Windsor Sir Edmund Sawyer
Thomas Woodward
Woodward replaced by Sir William Hewett
Reading Francis Knollys junior
John Saunders
Wallingford Sir Edward Howard
Sir George Simeon
Howard sat for Calne - replaced by Sir Anthony Forrest
Abingdon Robert Knollys

Buckinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Buckinghamshire Sir William Fleetwood
Sir Thomas Denton
Buckingham Sir Edmund Verney
Richard Oliver
Wycombe Henry Coke
Arthur Goodwin
Aylesbury Sir John Pakington, 1st Baronet
Thomas Crewe
Pakington died - replaced by Sir Robert Carr
Crewe was Speaker
Amersham John Crew
William Hakewill
Restored constituency - in BW corrigenda
Wendover John Hampden
Sir Alexander Denton
Restored constituency - in BW corrigenda
Marlow Henry Borlase
Thomas Cotton
Restored constituency - in BW corrigenda

Cambridgeshire

ConstituencyMembersNotes
Cambridgeshire Sir Simon Steward
Sir John Cutts
Steward replaced by Sir Edward Peyton, 2nd Baronet
Cambridge University Sir Robert Naunton
Barnaby Gough
Cambridge Francis Brakyn
Robert Luckyn

Cheshire

ConstituencyMembersNotes
Cheshire William Booth
William Brereton
City of Chester Edward Whitby
John Savage

Cornwall

ConstituencyMembersNotes
Cornwall William Coryton
Bevil Grenville
Launceston Sir Francis Crane
Sir Miles Fleetwood
BW corrigenda adds Sir to Fleetwood
Liskeard William Wrey
Nicholas Hele
Lostwithiel Sir John Hobart
Sir John Chichester
Truro Richard Daniel
Thomas Burgess
Bodmin Thomas Stafford
Charles Berkeley
Helston Francis Carew
Thomas Carey
Saltash Francis Buller
Sir Thomas Trevor
Camelford Edward Hare
Sir Francis Cottington Bt
Grampound John Mohun
Richard Edgecumbe
Eastlow Sir John Walter
Bartholemew Specot
Westlow George Mynn
James Bagg
Penryn Edward Roberts
Sir Robert Killigrew
Tregoney Peter Specot
Ambrose Manaton
Bossiney Sir Richard Weston
Thomas Bevans
St Ives William Lake
Sir Francis Godolphin
Fowey William Noy
Sir Robert Coke
St Germans Sir John Stradling, 1st Baronet
John Coke
Mitchel John Holles
John Sawle
John Holles replaced by Denzil Holles
Newport Sir John Eliot
Richard Estcourt
St Mawes John Arundell
William Hockmere
Callington Sir Edward Seymour, 2nd Baronet
Henry Rolle

Cumberland

ConstituencyMembersNotes
Cumberland Sir George Dalston
Ferdinando Huddleston
Carlisle Sir Henry Vane the Elder
Edward Aglionby

Derbyshire

ConstituencyMembersNotes
Derbyshire William Lord Cavendish
John Stanhope
Derby Sir Edward Leech
Timothy Leeving (Recorder)

Devon

ConstituencyMembersNotes
Devon Sir William Strode
John Drake
Exeter John Prowse
Nicholas Duck
Totnes Arthur Champernoun
Sir Edward Giles
Plymouth John Glanville
Thomas Sherville (merchant)
Barnstaple Pentecost Dodderidge
John Delbridge
Plympton Erle Sir Francis Drake, 1st Baronet
John Garret
Tavistock John Pym
Sampson Hele
Clifton Dartmouth Hardness William Plumley
Roger Matthew (Merchant)
Bere Alston Thomas Jermyn jun.
Sir Thomas Cheek
Cheek chose to sit for Essex, replaced by William Strode
Tiverton Sir George Chudleigh, 1st Baronet
Humphrey Were

Dorset

ConstituencyMembersNotes
Dorset Sir John Strangways
Sir George Hussey
Poole Sir Walter Erle
Edward Pitt
Dorchester Richard Bushrode
William Whiteway
Lyme Regis Sir John Drake
William Wynn
Weymouth and Melcombe Regis John Freke
Arthur Pyne
Thomas Myddelton (younger)
Henry Waltham (merchant)
Bridport Robert Browne
William Muschamp
Shaftesbury John Thoroughgood
William Whitaker
Wareham Sir William Pitt
John Trenchard
Corfe Castle Sir Peter Osborne
Sir Francis Nethersale

Essex

ConstituencyMembersNotes
Essex Sir Francis Barrington Bt
Sir Thomas Cheek
Colchester William Towse
Edward Alford
Maldon Sir William Masham, 1st Baronet
Sir Arthur Harris
Harwich Sir Nathaniel Rich
Christopher Harris

Gloucestershire

ConstituencyMembersNotes
Gloucestershire Thomas Estcourt
John Dutton
Estcourt died - replaced by Sir Maurice Berkeley
Gloucester Anthony Robinson
John Browne
Cirencester Sir William Master
Henry Poole
Tewkesbury Sir Dudley Digges
Sir Baptist Hicks

Hampshire

ConstituencyMembersNotes
Hampshire Sir Daniel Norton
Sir Robert Oxenbridge
Winchester Richard Tichborne
James Lord Wriothesley
Southampton Sir John Mill, 1st Baronet
Henry Sherfield
Sherfield chose to sit for Salisbury - replaced by John Bonde
Portsmouth Sir William Uvedale
Sir Benjamin Rudyerd
Yarmouth Thomas Risley
William Beeston
Petersfield Sir John Jephson
Sir John Hippisley
Newport Philip Fleming
Christopher Brooke
Brooke chose to sit for York - replaced by John Danvers
Stockbridge Sir Richard Gifford
Sir Henry Holcroft
Newtown Sir Gilbert Gerard, Bt
George Gerard
Sir Gilbert Gerard chose to sit for Middlesex - replaced by Sir Thomas Barrington, 2nd Baronet
Lymington Nicholas Ferrar
John More
Christchurch Nathaniel Tomkins
Sir George Astmyll
Whitchurch Sir Henry Wallop
Thomas Jervoise
Andover Robert Wallop
John Shuter

Herefordshire

ConstituencyMembersNotes
Herefordshire Sir John Scudamore
Sir Robert Harley
Hereford Sir James Clerke
Richard Weaver
Leominster James Tomkins
Sir William Beecher

Hertfordshire

ConstituencyMembersNotes
Hertfordshire Sir Charles Morrison, 1st Baronet
William Lytton
St Albans Robert Kirkham
Sir John Jennings
Hertford William Ashton
Thomas Fanshawe

Huntingdonshire

ConstituencyMembersNotes
Huntingdonshire Edward Montagu
Sir Oliver Cromwell
Huntingdon Sir Arthur Mainwaring
Sir Henry St John

Kent

ConstituencyMembersNotes
Kent Sir Nicholas Tufton
Sir Edwin Sandys
Canterbury Thomas Scot
Thomas Denn
Rochester Sir Maximilian Dalyson
(Sir) Thomas Walsingham (elder)
Maidstone Sir George Fane
Thomas Stanley
Queenborough Roger Palmer
Sir Robert Pooley

Lancashire

ConstituencyMembersNotes
Lancashire Sir John Ratcliffe
Sir Thomas Walmisley
Lancaster John Selden
Sir Humphrey May
May sat for Leicester, replaced by Sir Thomas Fanshawe
Preston Sir Edward Mosley
Sir William Pooley
Pooley sat for Sudbury, replaced by Sir William Hervey
Newton Thomas Charnock
Edmund Breres
Wigan Sir Anthony St John
Francis Downes
Clitheroe William Fanshawe
Ralph Whitfield
Liverpool Sir Thomas Gerard, 2nd Baronet
George Ireland

Leicestershire

ConstituencyMembersNotes
Leicestershire Sir Thomas Hesilrige, 1st Baronet
Sir Henry Hastings
Leicester Sir Humphrey May
William Ive

Lincolnshire

ConstituencyMembersNotes
Lincolnshire Montagu Bertie
Sir Thomas Grantham
Lincoln Sir Lewis Watson, Bt
Thomas Hatcher
Boston Sir William Airmine
Sir Clement Cotterel
Cotterel chosen for Grantham replaced by William Boswell
Grimsby Henry Pelham
Sir Christopher Wray
Stamford John St Amand
Sir George Goring
Sir George Goring, chosen for Lewes replaced by Edward Ayscough
Grantham Sir George Manners
Sir Clement Cotterell

Middlesex

ConstituencyMembersNotes
Middlesex Sir John Suckling
Sir Gilbert Gerard, Bt
Westminster Sir Edward Villiers
William Mann
City of London Sir Thomas Middleton
Heneage Finch
Robert Bateman
Martin Bond

Monmouthshire

ConstituencyMembersNotes
Monmouthshire Robert Viscount Lisle
Sir William Morgan
Monmouth Boroughs Walter Stewart

Norfolk

ConstituencyMembersNotes
Norfolk Sir Thomas Holland
Sir John Corbet
Norwich William Denny
Sir Thomas Hyrne
King's Lynn John Wallis (Alderman)
William Doughty (Alderman)
Yarmouth George Hardware (Alderman)
Benjamin Cooper
Thetford Framlingham Gawdy
Drue Drury
Castle Rising Sir Robert Spiller
Sir Thomas Bancroft

Northamptonshire

ConstituencyMembersNotes
Northamptonshire Sir William Spencer
Richard Knightley
Peterborough Laurence Whitacre
Christopher Hatton
Northampton Richard Spencer
Christopher Sherland (Recorder)
Brackley Sir Thomas Wenman
Edward Spencer
Higham Ferrers Sir Charles Montagu

Northumberland

ConstituencyMembersNotes
Northumberland Sir John Fenwick
Sir Francis Brandling
Newcastle Sir Peter Riddel
Sir Henry Anderson
Morpeth Sir Thomas Reynell
Sir William Carnaby
Berwick upon Tweed Sir Robert Jackson
Edward Lively

Nottinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Nottinghamshire Sir Gervase Clifton
Robert Sutton
Nottingham John Byron
Sir Charles Cavendish
BW corrigenda changes Byrom to Byron
East Retford John Hollis
Sir Nathaniel Rich
Rich chosen at Harwich - replaced by John Darcy

Oxfordshire

ConstituencyMembersNotes
Oxfordshire Sir William Cope, 2nd Baronet
Sir Henry Poole
Oxford University Sir George Calvert
Sir Isaac Wake
Oxford John Whistler
Thomas Wentworth
Woodstock Philip Cary
William Lenthall
Banbury Sir Erasmus Dryden, 1st Baronet

Rutland

ConstituencyMembersNotes
Rutland William Bulstrode
Sir Guy Palmes

Salop

ConstituencyMembersNotes
Shropshire Sir Richard Newport
Sir Andrew Corbet
Shrewsbury Francis Berkeley
Thomas Owen
Bridgnorth Sir William Whitmore
George Smith
Ludlow Richard Tomlins
Ralph Goodwin
Wenlock Henry Mytton
Sir Thomas Wolryche, 1st Baronet
Bishops Castle Sir Robert Howard
Richard Oakeley

Somerset

ConstituencyMembersNotes
Somerset John Sims
Sir Robert Phelips
Bristol John Barker
John Guy
Bath Sir Robert Pye
John Malet
Wells Thomas Southwood
Sir Edward Rodney
Taunton Thomas Brereton
Roger Prowse
Bridgwater Edward Popham
Roger Warre
Minehead Sir Arthur Lake
Arthur Duck
Ilchester Sir Richard Alleyn
Nathaniel Tomkins
Nathaniel Topkins, chosen for Christchurch replaced by Edmund Waller

Staffordshire

ConstituencyMembersNotes
Staffordshire Sir William Bowyer
Sir Edward Lyttelton
Lichfield Sir Simon Weston
Sir John Suckling
Suckling chosen for Middlesex replaced by William Wingfield
Stafford Matthew Cradock
Sir Richard Dyott
Newcastle under Lyme Sir Edward Vere
Richard Leveson
Sir Edward Vere disabled and replaced 1624 by Charles Glemham
Tamworth Sir Thomas Puckering Bt
John Ferrers

Suffolk

ConstituencyMembersNotes
Suffolk Sir William Spring
Sir Roger North
Ipswich Sir Robert Snelling
William Cage
Dunwich Sir John Rous
Sir Robert Brooke
Eye Henry Crofts
Francis Finch
Orford Sir Robert Hitcham
William Glover
Aldeburgh Nicholas Ryvett
John Bence
Sudbury Sir Robert Crane, 1st Baronet
Sir William Pooley
Bury St Edmunds Sir Thomas Jermyn
Anthony Crofts

Surrey

ConstituencyMembersNotes
Surrey Sir Robert More
Sir Thomas Grimes
Southwark Richard Yarward
Robert Bromfield
Bletchingley Edward Bysshe
Miles Fleetwood
Fleetwood sat for Launceston, replaced by John Hayward
Reigate Sir Thomas Bludder
Robert Lewis
Guildford Sir George More
Nicholas Stoughton
Gatton Sir Edmund Bowyer
Samuel Owfield
Haslemere Francis Carew
Poynings More

Sussex

ConstituencyMembersNotes
Sussex Algernon Lord Peircy
Thomas Pelham
Chichester Sir Thomas Edmondes
Thomas Whatman
Horsham John Borough
John Middleton
Midhurst Sir Anthony Manie
Richard Lewknor
Lewes Sir George Goring
Christopher Newell
New Shoreham Anthony Stapley
William Marlott
Bramber Robert Morley
Thomas Bowyer
Steyning Edward Fraunceys
Sir Thomas Farneford
East Grinstead Robert Heath
Thomas Caldicot
Arundel Sir Henry Spiller
Sir George Chaworth
Chaworth unseated on petition in 1624 and replaced by William Mill

Warwickshire

ConstituencyMembersNotes
Warwickshire Sir Thomas Lucy
Sir Clement Throckmorton
Coventry Henry Harwell
Sir Edward Coke (Recorder)
Warwick Sir Edward Conway
Francis Lucy

Westmorland

ConstituencyMembersNotes
Westmoreland Sir John Lowther
Robert Strickland
Appleby Sir Arthur Ingram
Thomas Hughes

Wiltshire

ConstituencyMembersNotes
Wiltshire Edward Hungerford
Sir John St John, 1st Baronet
Salisbury Henry Sherfield (Recorder)
Roger Gauntlett
Wilton Sir Thomas Morgan
Sir Percy Hobart
Downton Sir William Dodington
Sir Clipsby Crew
Hindon Lawrence Hyde
Matthew Davies
Heytesbury Sir Thomas Thynne
Henry Ludlow
Westbury Sir John Saye
Sir Henry Mildmay
Calne Sir Edward Howard
John Duckett
Chippenham John Maynard
Sir Francis Popham
Devizes Edward Bayntun
John Kent
Malmesbury Sir Edward Wardour
Sir Thomas Hatton, 1st Baronet
Cricklade Sir William Howard
Sir Neville Poole
Ludgershall Edward Kyrton
William Sotwell
Great Bedwyn Hugh Crompton
William Cholmeley
Old Sarum Sir Robert Cotton, 1st Baronet, of Connington
Sir Arthur Ingram
Ingram chose to sit for York and replaced by Michael Oldisworth
Wootton Bassett Sir Roland Egerton, 1st Baronet
John Bankes
Marlborough Sir Francis Seymour
Richard Digges

Worcestershire

ConstituencyMembersNotes
Worcestershire Sir Walter Devereux
Sir Thomas Lyttelton, 1st Baronet
Worcester Robert Berkeley
John Coucher
Droitwich Walter Blount
John Wilde
Evesham Sir Edward Conway
Richard Cresheld
Bewdley Ralph Clare

Yorkshire

ConstituencyMembersNotes
Yorkshire Sir John Savile
Sir Thomas Savile
York Sir Arthur Ingram
Christopher Brooke
Kingston upon Hull John Lister
Sir John Suckling
Sir John Suckling chosen for Middlesex replaced by Maurice Abbot
Knaresborough Sir Richard Hutton
Sir Henry Slingsby
Scarborough Hugh Cholmeley
William Conyers
Ripon William Mallory
Sir Thomas Posthumous Hoby
Richmond John Wandesford
Christopher Pepper
Hedon Sir Thomas Fairfax of Walton
Sir Christopher Hilliard
Boroughbridge Sir Ferdinando Fairfax
Christopher Mainwaring
Thirsk Thomas Belasyse
Sir William Sheffield
Aldborough Christopher Wandesford
John Carvile
Beverley Sir Henry Vane the Elder
Edmund Scott
Vane chose to sit for Carlisle, replaced by Sir Henry Carey
Pontefract Sir John Jackson
Sir Thomas Wentworth

Cinque Ports

ConstituencyMembersNotes
Hastings Nicholas Eversfield
Samuel Moore
Romney Francis Fetherston
Richard Godfrey
Hythe Peter Heyman
Richard Zouche
Dover Sir Edward Cecil
Sir Richard Young
Sandwich Sir Robert Hatton
Francis Drake
Rye Thomas Conway
Sir Edward Conway
Sir Edward Conway — chosen for Warwick replaced by John Angell
Winchelsea John Finch
Edward Nicholas

Wales

ConstituencyMembersNotes
Anglesey John Mostyn
Beaumaris Charles Jones
Brecknockshire Sir Henry Williams
Brecknock Walter Pye
Cardiganshire James Lewis
Cardigan Rowland Pugh
Carmarthenshire (Sir) Richard Vaughan
Carmarthen Henry Vaughan
Carnarvonshire Thomas Glynn
Carnarvon Peter Mutton
Denbighshire Sir Eubule Thelwall
Denbigh Boroughs Sir Hugh Myddelton, 1st Baronet
Flintshire Sir John Hanmer, 1st Baronet Hanmer died — replaced by Sir John Trevor
Flint William Ravenscroft
Glamorgan Sir Robert Mansell
Cardiff William Price
Merioneth Henry Wynn
Montgomeryshire William Herbert
Montgomery George Herbert
Pembrokeshire James Perrot
Pembroke Sir Walter Devereux
Haverford West Lewis Powell
Radnorshire James Price
Radnor Charles Price

See also

Notes

Related Research Articles

Wendover was a borough constituency of the House of Commons of the Parliament of England then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800 and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was based on the borough of Wendover, was represented by two Members of Parliament, and was considered a classic example of a pocket borough.

Weymouth and Melcombe Regis was a parliamentary borough in Dorset represented in the English House of Commons, later in that of Great Britain, and finally in the Parliament of the United Kingdom. It was formed by an Act of Parliament of 1570 which amalgamated the existing boroughs of Weymouth and Melcombe Regis. Until 1832, the combined borough continued to elect the four Members of Parliament (MPs) to which its constituent parts had previously been entitled; the Great Reform Act reduced its representation to two Members, and the constituency was abolished altogether in 1885, becoming part of the new South Dorset constituency.

Sir John Hobart, 2nd Baronet was an English politician and baronet.

Callington was a rotten borough in Cornwall which returned two Members of Parliament to the House of Commons in the English and later British Parliament from 1585 to 1832, when it was abolished by the Reform Act 1832.

Bletchingley was a parliamentary borough in Surrey. It returned two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons of England from 1295 to 1707, to the House of Commons of Great Britain from 1707 to 1800, and to the House of Commons of the United Kingdom until 1832, when the constituency was abolished by the Great Reform Act.

Great Marlow, sometimes simply called Marlow, was a parliamentary borough in Buckinghamshire. It elected two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons between 1301 and 1307, and again from 1624 until 1868, and then one member from 1868 until 1885, when the borough was abolished.

John Crew, 1st Baron Crew of Stene was an English lawyer and politician, who sat in the House of Commons at various times between 1624 and 1660. He was a Puritan and sided with the Parliamentary cause during the Civil War. He was raised to a peerage as Baron Crew by Charles II after the Restoration.

John Glanville English politician (1586-1661)

Sir John Glanville the younger, was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1614 and 1644. He was Speaker of the English House of Commons during the Short Parliament. He supported the Royalist cause in the English Civil War.

Thomas Jermyn was an English politician who sat in the House of Commons variously between 1625 and 1644. He supported the Royalist cause in the English Civil War.

Sir Peter Heyman (1580–1641) was an English politician who sat in the House of Commons variously between 1621 and 1641.

4th Parliament of King James I

The Happy Parliament was the fourth and last Parliament of England of the reign of James I of England, summoned in 30 December 1623, sitting from 19 February 1624 to 29 May 1624, and thereafter kept out of session with repeated prorogations, it was dissolved on the death of the King on 27 March 1625. The Speaker of the House of Commons was Sir Thomas Crewe, the member for Aylesbury.

William Mallory English politician

William Mallory of Studley Royal, Yorkshire was an English politician who sat in the House of Commons variously between 1614 and 1642. He supported the Royalist side in the English Civil War. His father, John Mallory, was also an MP of Ripon.

Charles Jones was a Welsh lawyer and politician who sat in the House of Commons at various times between 1624 and 1640.

Roger Palmer (MP) English politician

Sir Roger Palmer KB was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1614 and 1644. He supported the Royalist cause in the English Civil War.

Sir Oliver Cromwell was an English landowner, lawyer and politician who sat in the House of Commons at various times between 1589 and 1625. He was the uncle of Oliver Cromwell, the Member of Parliament, general, and Lord Protector of England.

John Hippisley (parliamentarian) English privateer and politician

Sir John Hippisley was an English privateer and politician who sat in the House of Commons at various times between 1621 and 1653. He supported the Parliamentary cause in the English Civil War.

References