List of MPs elected to the English parliament in 1621

Last updated

Sir Thomas Richardson - Speaker SirThomasRichardsonCrop.jpg
Sir Thomas Richardson – Speaker

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 3rd parliament in the reign of King James I in 1621.

Contents

The parliament began on 30 January 1621 and was held to 27 March 1621. It met again on 17 April 1621 and was held to 4 June 1621. It met again on 14 November 1621 and was dissolved on 8 February 1622.

List of constituencies and members

Sir Bevil Grenville, Cornwall BevilGrenville.jpg
Sir Bevil Grenville, Cornwall
Edward Coke, Liskeard Edward coke.jpg
Edward Coke, Liskeard
William Noy, Helston WilliamNoy.jpg
William Noy, Helston
Sir Heneage Finch, West Looe SpeakerHeneageFinch.jpg
Sir Heneage Finch, West Looe
John Hampden, Grampound John Hampden - Project Gutenberg eText 19609.jpg
John Hampden, Grampound
Sir Thomas Malet, Tregoney Sir Thomas Malet from NPG.jpg
Sir Thomas Malet, Tregoney
John, Lord Pawlett, St Ives Wenceslas Hollar - Marquis of Winchester.jpg
John, Lord Pawlett, St Ives
Sir Henry Vane, Carlisle SirHenryVaneTheElder.jpg
Sir Henry Vane, Carlisle
William Cavendish Derbyshire Williamcavendish1590.jpg
William Cavendish Derbyshire
Sir John Glanville, Plymouth SirJohnGlanville.jpg
Sir John Glanville, Plymouth
Sir Baptist Hicks, Tavistock Baptist Hicks, 1st Viscount Campden.jpg
Sir Baptist Hicks, Tavistock
Sir Julius Caesar, Maldon SirJuliusCaesarCrop.jpg
Sir Julius Caesar, Maldon
Sir Thomas Roe, Cirencester SirThomasRoe.jpg
Sir Thomas Roe, Cirencester
Sir Dudley Digges, Tewkesbury SirDudleyDiggesCrop.jpg
Sir Dudley Digges, Tewkesbury
Benjamin Rudyerd, Portsmouth Wenceslas Hollar - Sir Benjamin Rudyerd.jpg
Benjamin Rudyerd, Portsmouth
Sir James Whitelocke, Woodstock SirJamesWhitelocke.jpg
Sir James Whitelocke, Woodstock
Edward Sackvile, Sussex Edward Sackville 4th Earl of Dorset.jpg
Edward Sackvile, Sussex
Edward Cecil, Chichester Edward Cecil, Viscount Wimbledon by Michiel Jansz. van Miereveldt.jpg
Edward Cecil, Chichester
Sir Lionel Cranfield, Arundel 1stEarlOfMiddlesex.jpg
Sir Lionel Cranfield, Arundel
Fulke Greville, Warwickshire Fulke Greville 1st Baron Brooke.jpg
Fulke Greville, Warwickshire
Sir John Coke, Warwick George White, The Right Honourable Sr. John Coke Kt. (1724).jpg
Sir John Coke, Warwick
Sir Arthur Ingram, Appleby Sir Arthur Ingram colour.jpg
Sir Arthur Ingram, Appleby
James Ley, Westbury James Ley, 1st Earl of Marlborough from NPG.jpg
James Ley, Westbury
John Pym, Calne John Pym.jpg
John Pym, Calne
William Seymour, Marlborough William Seymour, Marquess of Hertford, later Duke of Somerset (1588-1660), Attributed to Gilbert Jackson (1622 - 1640).jpg
William Seymour, Marlborough
Sir Thomas Edmondes, Bewdley SirThomasEdmondes.jpg
Sir Thomas Edmondes, Bewdley
George Calvert, Yorkshire Georgecalvert.jpg
George Calvert, Yorkshire
Sir Thomas Wentworth, Yorkshire Thomas Wentworth, 1st Earl of Strafford by Sir Anthony Van Dyck (2).jpg
Sir Thomas Wentworth, Yorkshire
Sir Richard Hutton, Knaresborough Hutton pic.JPG
Sir Richard Hutton, Knaresborough
Ferdinando Fairfax, Boroughbridge Ferdinando Fairfax, 2nd Lord Fairfax of Cameron.jpg
Ferdinando Fairfax, Boroughbridge
Sir Edwin Sandys, Sandwich Edwin Sandys (1561-1629).jpg
Sir Edwin Sandys, Sandwich
Richard Zouch, Hythe Richard Zouche by Cornelius Johnson.jpg
Richard Zouch, Hythe
Sir Edward Nicholas, Winchelsea EdwardNicholas.jpg
Sir Edward Nicholas, Winchelsea
Sir Hugh Myddelton, Denbigh SirHughMyddelton.jpg
Sir Hugh Myddelton, Denbigh

In 1621 the constituencies of Pontefract and Ilchester were re-enfranchised after the Committee of Privileges investigated abuses where the right of boroughs to return buugesses had fallen into disuse. [1]

Bedfordshire

ConstituencyMembersNotes
Bedfordshire Sir Beauchamp St John
Sir Oliver Luke
Bedford Sir Alexander St John
Richard Taylor

Berkshire

ConstituencyMembersNotes
Berkshire Sir Richard Lovelace
Sir Robert Knollys
Windsor Sir Charles Howard
Sir Robert Bennet
Reading Anthony Barker
John Saunders
Wallingford Sir George Simeon
Samuel Dunch
Abingdon Robert Hyde

Buckinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Buckinghamshire Sir Francis Goodwin
Sir William Fleetwood
Buckingham Sir Thomas Denton
Richard Oliver
Wycombe Richard Lovelace
Arthur Goodwin
Aylesbury Sir John Dormer
Henry Borlase

Cambridgeshire

ConstituencyMembersNotes
Cambridgeshire Sir Edward Peyton, 2nd Baronet
Sir John Cutts
Cambridge University Robert Naunton
Barnaby Gough
Cambridge Richard Foxton
Thomas Meautys

Cheshire

ConstituencyMembersNotes
Cheshire Sir William Brereton
Sir Richard Grosvenor
City of Chester Edward Whitby
John Ratcliffe

Cornwall

ConstituencyMembersNotes
Cornwall Bevil Grenville
John Arundell
Launceston John Harris
Thomas Bond
Liskeard Sir Edward Coke
Nicholas Hele
Lostwithiel Edward Salter
George Chudleigh
Truro Barnaby Gough
John Trefusis
Gough/Gooch sat for Cambridge replaced by Sir John Catcher
Browne Willis gives Samuel for John Trefusis
Bodmin Sir John Trevor
James Bagg
Helston William Noy
Thomas Stafford
Saltash Sir Thomas Trevor
Sir Thomas Smith
Westlow Heneage Finch
Christopher Harris
Grampound John Hampden
Sir Robert Carey
Eastlow Sir John Walter
Jerome Horsey
Camelford Sir Henry Carey
Edward Carr
Penryn Robert Jermyn
Sir Francis Crane
Tregoney William Hakewill
Thomas Malet
St Ives John Lord Pawlet
Robert Bacon
Mitchel Richard Carew
John St Aubyn
Bossiney John Wood
Ambrose Manaton
Fowey Jonathan Rashleigh
John Treffry
St Germans Richard Tisdale
Sir Richard Buller
St Mawes Edward Wrightington
William Hockmere
Brown Wilis gives John for William Hockmere
Newport Sir Edward Barrett
Sir Robert Killigrew
Callington Henry Rolle
James Lord Wriothesley

Cumberland

ConstituencyMembersNotes
Cumberland Sir George Dalston
Sir Henry Curwen
Carlisle Sir Henry Vane
George Butler

Derbyshire

ConstituencyMembersNotes
Derbyshire William Lord Cavendish
Sir Peter Fretchville
Derby Edward Leech
Timothy Leeving (Recorder)

Devon

ConstituencyMembersNotes
Devon Sir Edward Seymour, 2nd Baronet
John Drake
Exeter John Prowse
Ignatius Jordan
Totnes Sir Edward Giles
Richard Rood (merchant)
Barnstaple John Delbridge
Pentecost Dodderidge
Plymouth John Glanville
Thomas Sherville (merchant)
Plympton Erle Sir William Strode
Sir Warwick Hele
Tavistock Francis Glanville
Sir Baptist Hicks
Bere Alston Thomas Wise
Thomas Keighley of London
Clifton Dartmouth Hardness William Nyell (merchant)
Roger Matthew (Merchant)
Tiverton John Bampfield
John Davie

Dorset

ConstituencyMembersNotes
Dorset Sir John Strangways
Sir Thomas Trenchard
Dorchester Sir Francis Ashley
John Parkins
Ashley resigned his place for Sir Thomas Edmondes and when Edmondes chose another seat he was re-elected for Dorchester
Poole Sir Walter Erle
Sir George Hussey
Shaftesbury Thomas Sheppard
William Beecher
Both expelled – replaced by Percy Herbert and Ralph Hopton
Weymouth and Melcombe Regis John Freke
Christopher Erle
Matthew Pitt
Giles Green
Lyme Regis John Poulett
Robert Hassard
Wareham Sir William Pitt
John Trenchard
Bridport John Strode
John Browne
Corfe Castle Sir Thomas Hatton, 1st Baronet
Sir Thomas Hammond

Essex

ConstituencyMembersNotes
Essex Sir Francis Barrington Bt
Sir John Deane
Colchester William Towse
Edward Alford
Maldon Julius Caesar
Henry Mildmay
BW has the members for Maldon and Harwich transposed, which looks to be an error
Harwich Sir Thomas Cheek
Edward Grimston

Gloucestershire

ConstituencyMembersNotes
Gloucestershire Sir Robert Tracy
Sir Maurice Berkeley
Gloucester John Browne
Anthony Robinson
Cirencester Sir Thomas Roe
Thomas Nicholas
Tewkesbury Sir Dudley Diggs
Giles Brydges

Hampshire

ConstituencyMembersNotes
Hampshire Sir Henry Wallop
Sir John Jephson
Winchester Richard Tichborne
William Savage
Southampton Sir Thomas Fleming
Henry Sherfield
Portsmouth Sir Daniel Norton
Sir Benjamin Rudyerd
Petersfield Richard Norton
Sir John Hippisley
Newtown John Ferrar
Sir Thomas Barrington, 2nd Baronet
Ferrar sat for Tamworth- replaced by Sir William Harington
Newport Sir Richard Worsley, 1st Baronet
Sir William Uvedale
Yarmouth Arthur Bromfield
Thomas Risley
Christchurch Sir George Hastings
Nathaniel Tomkins
Stockbridge Sir Richard Gifford
Sir William Ayloffe, 1st Baronet
Whitchurch Thomas Jervoise
Sir Robert Oxenbridge
Lymington Sir William Doddington
Henry Compton
Andover John Shuter
Richard Venables

Herefordshire

ConstituencyMembersNotes
Herefordshire Sir John Scudamore
Fitzwilliam Coningsby
Hereford John Rodd
Richard Weaver
Leominster Francis Smallman
William Beecher

Hertfordshire

ConstituencyMembersNotes
Hertfordshire Sir Henry Cary
Sir Charles Morrison, 1st Baronet
St Albans Thomas Richardson
Robert Shute
Richardson was Speaker
Hertford William Ashton
Thomas Fanshawe

Huntingdonshire

ConstituencyMembersNotes
Huntingdonshire Richard Beavill
Sir Robert Payne
Huntingdon Sir Henry St John
Miles Sandys

Kent

ConstituencyMembersNotes
Kent Robert Viscount Lisle
Sir George Fane
Canterbury John Finch
Sir Robert Newington
Rochester Sir Thomas Walsingham (younger)
Henry Clerke
Queenborough James Palmer
William Frowde
Maidstone Sir Francis Fane
Sir Francis Barnham

Lancashire

ConstituencyMembersNotes
Lancashire Sir John Ratcliffe
Sir Gilbert Hoghton, 2nd Baronet
Lancaster Sir Humphrey May
Sir Thomas Fanshawe
Preston Sir Edward Mosley
Sir William Pooley
Clitheroe Sir Thomas Walmsley
William Fanshawe
Liverpool Thomas May
William Johnson
Wigan Sir Thomas Gerard, 1st Baronet
Roger Downes
Newton Sir George Wright
Richard Kippax

Leicestershire

ConstituencyMembersNotes
Leicestershire Sir George Hastings
Sir Henry Hastings
Leicester Sir Richard Moryson
Sir William Herrick

Lincolnshire

ConstituencyMembersNotes
Lincolnshire Sir George Manners
Sir Thomas Grantham
Lincoln Sir Lewis Watson, 1st Baronet
Sir Edward Ayscough
Boston Sir Thomas Cheek
Anthony Irby
Grimsby Sir Christopher Wray
Henry Pelham
Grantham Sir William Airmine
Clement Cotterell
Stamford Richard Cecil
John Wingfield

Middlesex

ConstituencyMembersNotes
Middlesex Sir Francis Darcy
Sir Gilbert Gerard, Bt
Westminster Sir Edward Villiers
Edmund Doubleday
Doubleday died 3 days after election - replaced by William Mann
City of London Sir Thomas Lowe
Robert Heath
Robert Bateman
William Towerson

Monmouthshire

ConstituencyMembersNotes
Monmouthshire Sir Edmund Morgan
Charles Williams
Monmouth Boroughs Thomas Ravenscroft

Norfolk

ConstituencyMembersNotes
Norfolk Sir Hamon le Strange
Drue Drury
Norwich Sir Robert Rous
William Denny
King's Lynn Sir Matthew Clerke
John Wallis
Yarmouth Benjamin Cooper
Edward Owner
Castle Rising John Wilson
Robert Spiller
Thetford Sir Thomas Holland
Framlingham Gawdy

Northamptonshire

ConstituencyMembersNotes
Northamptonshire Sir William Spencer
Sir Edward Montagu
Montagu became a peer - replaced by Richard Knightley
Peterborough Mildmay Fane
Walter Fitzwilliam
Northampton Richard Spencer
Thomas Crew
Brackley Edward Spencer
Sir Thomas Wenman
Higham Ferrers Charles Montagu

Northumberland

ConstituencyMembersNotes
Northumberland Sir William Grey
Sir Henry Widdrington
Newcastle Sir Henry Anderson
Sir Thomas Ridell
BW gives Sir Francis for Sir Henry Anderson
Morpeth Robert Brandling
John Robson
Election of Robson, a Clergyman, invalidated - replaced by Ralph Fetherstonhaugh
Berwick upon Tweed Sir John Selby
Sir Robert Jackson

Nottinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Nottinghamshire Sir Gervase Clifton
Sir George Chaworth
Nottingham Michael Purefoy
George Lassells
East Retford Sir Nathaniel Rich
Edward Wortley

Oxfordshire

ConstituencyMembersNotes
Oxfordshire Sir Richard Wenman
Sir William Cope
Oxford University Sir John Bennet
Sir Clement Edmondes
Oxford Sir John Brooke
Thomas Wentworth
Woodstock Sir James Whitelocke
Philip Cary
Banbury Sir William Cope

Rutland

ConstituencyMembersNotes
Rutland Sir Guy Palmes
William Bulstrode
BW corrigenda changes Palmer to Palmes

Salop

ConstituencyMembersNotes
Shropshire Sir Robert Vernon
Sir Francis Kynaston
Shrewsbury Sir Richard Newport
Francis Berkeley
Bridgnorth Sir John Hayward
William Whitmore
Ludlow Spencer Compton, Lord Compton
Richard Tomlins
Wenlock Sir Edward Lawley
Thomas Wolryche
Bishops Castle Francis Roberts
Gilbert Cornwall

Somerset

ConstituencyMembersNotes
Somerset Charles Berkley
Robert Hopton
Bristol John Whitson
John Guy
Bath Sir Robert Phelips
Sir Robert Pye
Wells Sir Edward Rodney
Thomas Southwood
Taunton Thomas Brereton
Lewis Pope
Bridgwater Edward Popham
Roger Warre
Minehead Francis Pearce
Sir Robert Lloyd
Ilchester Richard Wynn

Staffordshire

ConstituencyMembersNotes
Staffordshire Sir William Bowyer
Thomas Crompton
Lichfield William Wingfield
Richard Weston
Stafford Matthew Cradock
Sir Richard Dyott
Newcastle under Lyme John Davies
Edward Kyrton
Tamworth Sir Thomas Puckering Bt
John Ferrers
BW corrigenda changes Ferrers from Henry to John

Suffolk

ConstituencyMembersNotes
Suffolk Sir Robert Crane, 1st Baronet
Thomas Clinch
Ipswich Robert Snelling
William Cage
Dunwich Clement Coke
Thomas Bedingfield
Aldeburgh Sir Henry Glemham
Charles Glemham
Orford Sir Lionel Tollemache
Sir Roger Townshend
Eye Sir Roger North
Sir John Crompton
Sudbury Edward Osbourne
Brampton Gurdon
Bury St Edmunds Sir Thomas Jermyn
John Woodford

Surrey

ConstituencyMembersNotes
Surrey Sir George More
Sir Nicholas Carew
Southwark Richard Yarward
Robert Bromfield
Reigate Thomas Glemham
Robert Lewis
Bletchingly John Hayward
Henry Lovell
Gatton Sir Thomas Gresham
Thomas Bludder
Guildford Sir Robert More
John Murray
Haslemere Sir Thomas Grimes
Sir William Browne

Sussex

ConstituencyMembersNotes
Sussex Sir Edward Sackville
Christopher Neville
Chichester Sir Edward Cecil
Thomas Whatman
Horsham Thomas Cornwallis
John Middleton
Midhurst John Smith
Richard Lewknor
Steyning Thomas Shirley
Sir Edward Fraunceys
Lewes Sir George Goring
Richard Amhurst
New Shoreham Sir John Morley
Sir John Leedes
Bramber Thomas Bowyer
Robert Morley
Arundel Sir Lionel Cranfield
Sir Henry Spiller
Cranfield created a peer, Sep 1622 and replaced Nov 1622 by Sir Richard Weston
East Grinstead Sir Henry Compton
Thomas Pelham

Warwickshire

ConstituencyMembersNotes
Warwickshire Sir Fulke Greville
Sir Thomas Lucy
Greville ennobled - replaced by Sir Francis Leigh
Coventry Sampson Hopkins
Henry Sewall
Warwick Sir Greville Verney
Sir John Coke

Westmorland

ConstituencyMembersNotes
Westmorland Sir Henry Clifford
Sir Thomas Wharton
Appleby Sir Arthur Ingram
Thomas Hughes

Wiltshire

ConstituencyMembersNotes
Wiltshire Sir Francis Seymour
Sir Edward Bayntun
Salisbury Roger Gauntlett
Thomas Hussey
Wilton Sir Thomas Tracy
Henry Nevill
Nevill ennobled in 1622 - replaced by Thomas Morgan
Downton Sir Carew Raleigh
Thomas Hinton
Devizes Sir Henry Ley
John Kent
Great Bedwyn Sir Francis Popham
Sir Giles Mompesson
Malmesbury Sir Henry Poole
Sir Edward Wardour
Ludgershall Alexander Chocke
William Sotwell
Chippenham Edward Hungerford
John Baily
Westbury Sir James Ley
Sir Miles Fleetwood
Cricklade Thomas Howard
Sir Carew Reynell
Hindon Sir Edmund Ludlow
Sir John Davies
Old Sarum George Myne
Thomas Brett
Calne John Duckett
John Pym
Heytesbury Sir Thomas Thynne
Henry Ludlow
Marlborough William Seymour, Lord Beauchamp
Richard Digges
Seymour ennobled in 1621 and replaced by Sir Walter Devereux
Wootton Bassett Richard Harrison
John Wrenham

Worcestershire

ConstituencyMembersNotes
Worcestershire Sir Thomas Lyttelton, 1st Baronet
Sir Samuel Sandys
Worcester Sir Robert Berkley
John Coucher
Droitwich Sir Thomas Coventry
John Wilde
Coventry replaced by Ralph Clare
Evesham Sir Thomas Biggs, 1st Baronet
Anthony Langston
Bewdley Sir Thomas Edmondes

Yorkshire

ConstituencyMembersNotes
Yorkshire Sir George Calvert
Sir Thomas Wentworth
York Sir Robert Askwith (Alderman)
Christopher Brooke
Brown WIllis gives Christopher Broderick for Brooke
Kingston upon Hull John Lister
Maurice Abbot
Scarborough Sir Richard Cholmeley
William Conyers
Knaresborough Sir Henry Slingsby
Sir Richard Hutton
Richmond Sir Talbot Bowes
William Bowes
Beverley Sir Christopher Hilliard
Edmund Scott
Aldborough Christopher Wandesford
John Carvile
Thirsk Thomas Belasyse
John Belasyse
Hedon Sir Matthew Boynton, 1st Baronet
Sir Thomas Fairfax of Walton
Ripon Sir Thomas Posthumous Hoby
William Mallory
Pontefract George Skillet
Edwin Sandys
Boroughbridge Sir Ferdinando Fairfax
George Withered
Listed in Browne Willis corrigenda

Cinque Ports

ConstituencyMembersNotes
Hastings Samuel Moore
James Lasher
Dover Sir Henry Mainwaring
Sir Richard Young
Sandwich Sir Edwin Sandys
Sir Robert Hatton
Hatton's election declared void - replaced by John Burroughes
Romney Francis Fetherston
Sir Peter Manwood
Hythe Sir Peter Heyman
Richard Zouche
Rye Emanuel Gifford
John Angell
Winchelsea Sir Thomas Finch
Edward Nicholas

Wales

ConstituencyMembersNotes
Anglesey Richard Williams
Beaumaris Sampson Eure
Brecknockshire Sir Henry Williams
Brecknock Walter Pye
Cardiganshire Richard Pryse
Cardigan Walter Overbury
Carmarthenshire Sir John Vaughan
Carmarthen Henry Vaughan
Carnarvonshire John Griffith
Carnarvon Nicholas Griffith
Denbighshire Sir John Trevor
Denbigh Boroughs Hugh Myddelton
Flintshire Sir Roger Mostyn
Flint William Ravenscroft
Glamorgan William Price
Cardiff William Herbert
Merioneth William Salisbury
Montgomeryshire Sir William Herbert
Montgomery Edward Herbert
Pembrokeshire John Wogan
Pembroke Lewis Powell
Haverford West Sir James Perrot
Radnorshire James Price
Radnor Charles Price

See also

Notes

Related Research Articles

Truro (UK Parliament constituency) Parliamentary constituency in the United Kingdom, 1950-1997

Truro was the name of a parliamentary constituency in Cornwall represented in the House of Commons of England and later of Great Britain from 1295 until 1800, then in the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1918 and finally from 1950 to 1997. Until 1885 it was a parliamentary borough, electing two members of parliament (MPs) by the plurality-at-large system of election; the name was then transferred to the surrounding county constituency, which elected a single Member by the first past the post system. In 1997, although there had been no changes to its boundaries, it was renamed as Truro and St Austell, reflecting the fact that St Austell by then had a larger population than Truro.

Newport was a rotten borough situated in Cornwall. It is now the suburb of Newport within the town of Launceston, which was itself also a parliamentary borough at the same period. It is also referred to as Newport Iuxta Launceston, to distinguish it from other constituencies named Newport.

East Looe was a parliamentary borough represented in the House of Commons of England from 1571 to 1707, in the House of Commons of Great Britain from 1797 to 1800, and finally in the House of Commons of the United Kingdom from 1801 until its abolition in 1832. It elected two Members of Parliament (MP) by the bloc vote system of election. It was disenfranchised in the Reform Act 1832.

Tiverton (UK Parliament constituency) Parliamentary constituency in the United Kingdom, 1885-1997

Tiverton was a constituency located in Tiverton in east Devon, formerly represented in the House of Commons of the Parliament of the United Kingdom. Enfranchised as a parliamentary borough in 1615 and first represented in 1621, it elected two Members of Parliament (MPs) by the first past the post system of election until 1885. The name was then transferred to a county constituency electing one MP.

Pontefract was an English parliamentary constituency centred on the town of Pontefract in the West Riding of Yorkshire, which returned two Members of Parliament to the House of Commons briefly in the 13th century and again from 1621 until 1885, and one member from 1885 to 1974.

Cricklade was a parliamentary constituency named after the town of Cricklade in Wiltshire.

Ilchester was a constituency of the House of Commons of the Parliament of England, then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800 and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832. It was represented by two Members of Parliament until 1832. It was one of the most notoriously corrupt rotten boroughs.

Bossiney was a parliamentary constituency in Cornwall, one of a number of Cornish rotten boroughs, and returned two Members of Parliament to the British House of Commons from 1552 until 1832, when it was abolished by the Great Reform Act.

Fowey was a rotten borough in Cornwall which returned two Members of Parliament to the House of Commons in the English and later British Parliament from 1571 to 1832, when it was abolished by the Great Reform Act.

St Mawes was a rotten borough in Cornwall, England. It returned two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons of England from 1562 to 1707, to the House of Commons of Great Britain from 1707 to 1800, and to the House of Commons of the United Kingdom until it was abolished by the Great Reform Act in 1832.

Tregony was a rotten borough in Cornwall which was represented in the Model Parliament of 1295, and returned two Members of Parliament to the English and later British Parliament continuously from 1562 to 1832, when it was abolished by the Great Reform Act.

Plymouth was a parliamentary borough in Devon, which elected two members of parliament (MPs) to the House of Commons in 1298 and again from 1442 until 1918, when the borough was merged with the neighbouring Devonport and the combined area divided into three single-member constituencies.

Bere Alston or Beeralston was a parliamentary borough in Devon, which elected two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons from 1584 until 1832, when the constituency was abolished by the Great Reform Act as a rotten borough.

Gatton was a parliamentary borough in Surrey, one of the most notorious of all the rotten boroughs. It elected two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons from 1450 until 1832, when the constituency was abolished by the Great Reform Act. Around the time of that Act it was often held up by reformers as the epitome of what was wrong with the unreformed system.

Great Bedwyn was a parliamentary borough in Wiltshire, which elected two Members of Parliament (MPs) to the House of Commons from 1295 until 1832, when the borough was abolished by the Great Reform Act.

The county constituency of Northamptonshire, in the East Midlands of England was a constituency of the House of Commons of the Parliament of England, then of the Parliament of Great Britain from 1707 to 1800 and of the Parliament of the United Kingdom from 1801 to 1832 and was represented in Parliament by two MPs, traditionally known as Knights of the Shire.

References