List of MPs elected to the English parliament in 1626

Last updated

Sir Heneage Finch - speaker SpeakerHeneageFinch.jpg
Sir Heneage Finch - speaker

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the second parliament in the reign of King Charles I in 1626.

Contents

The second parliament began on 6 February 1626 and was held to 15 June 1626 when it was dissolved.

List of constituencies and members

Bedfordshire

ConstituencyMembersNotes
Bedfordshire Oliver St John
Sir Oliver Luke
Bedford Sir Beauchamp St John
Richard Taylor

Berkshire

ConstituencyMembersNotes
Berkshire John Fettiplace
Edmund Dunch
Windsor William Russell
Humphrey Newbury
Reading Sir Francis Knollys
John Saunders
Wallingford Sir Anthony Forrest
Unton Croke
Abingdon Sir Robert Knollys

Buckinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Buckinghamshire Sir Francis Goodwin
Sir Thomas Denton
Buckingham Sir Alexander Denton
Sir John Smythe
Wycombe Henry Coke
Edmund Waller
Aylesbury Clement Coke
Arthur Goodwin
Amersham William Clarke
Francis Drake
Wendover John Hampden
Sir Sampson Darrell
Marlow John Backhouse
Sir William Hicks, 1st Baronet

Cambridgeshire

ConstituencyMembersNotes
Cambridgeshire Sir Edward Peyton, 2nd Baronet
Sir John Cutts
Cambridge University Thomas Eden
Sir John Coke
Cambridge Thomas Purchase
Thomas Meautys

Cheshire

ConstituencyMembersNotes
Cheshire Sir Richard Grosvenor, 1st Baronet
Peter Daniell
City of Chester William Gamull
Edward Whitby

Cornwall

ConstituencyMembersNotes
Cornwall William Coryton
Sir Francis Godolphin
Launceston Bevil Grenville
Richard Scott
Liskeard Sir Francis Steward
Joseph Jane
Lostwithiel Sir Robert Mansell
Reginald Mohun
Truro Francis Rous
Henry Rolle
Bodmin Henry Jermyn
Sir Richard Weston
Helston Francis Godolphin
Francis Carew
Saltash Sir John Hayward
Sir Richard Buller
Camelford Edward Lyndley
Sir Thomas Monk
Grampound Edward Thomas
Sir Thomas St Aubyn
Eastlow Sir James Bagge
Sir John Trevor
Westlow Sir John Wolstenholme, 1st Baronet
John Rudhall
Penryn Edward Roberts
Sir Edwin Sandys
Tregoney Thomas Carey
Sir Robert Killigrew
Bossiney Lord Lambart
Paul Specot
St Ives Edward Savage
Benjamin Tichborne
Tichborne sat for Petersfield - replaced by William Noy
Fowey Arthur Bassett
William Murray
St Germans Sir John Eliot
Sir Henry Marten
Mitchell Francis Crossing
Sir John Smith
Newport Sir Henry Hungate
Thomas Williams (junior)
St Mawes William Carr
Lord Carey
Callington Clipsby Crew
John Rolle

Cumberland

ConstituencyMembersNotes
Cumberland Sir George Dalston
Sir Patricius Curwen Bart
Carlisle Sir Henry Vane
Richard Graham

Derbyshire

ConstituencyMembersNotes
Derbyshire William Lord Cavendish
John Manners
Derby Sir Henry Crofts
John Thoroughgood

Devon

ConstituencyMembersNotes
Devon John Drake
John Pole
Exeter Ignatius Jordan
John Hayne
Totnes Arthur Champernoun
Philip Holditch
Plymouth John Granville
Thomas Sherville (merchant)
Barnstaple Sir Alexander St John
John Delbridge
Plympton Erle Sir Thomas Hele, 1st Baronet
William Strode
Tavistock John Pym
John Ratcliffe
Clifton Dartmouth Hardness John Upton
Roger Matthew (Merchant)
Bere Alston Thomas Wise
William Strode
Tiverton John Drake
Peter Ball
Drake chose to sit for Devon - replaced by Richard Oliver

Dorset

ConstituencyMembersNotes
Dorset Sir George Morton
Sir Thomas Freke
Poole Christopher Erle
John Pyne
Dorchester Richard Bushrode
Michael Humphreys
Humphreys died - replaced by William Whiteway
Lyme Regis Walter Erle
Thomas Paramour
Weymouth and Melcombe Regis Sir John Strangways
Arthur Pyne
Giles Green
Bernard Michell
Bridport Lewis Dyve
Sir Richard Strode
Shaftesbury Samuel Turner
William Whitmore
Wareham Nathaniel Napier
Edward Laurence
Corfe Castle Sir Robert Napier
Edward Daccombe

Essex

ConstituencyMembersNotes
Essex Sir Francis Barrington Bt
Harbottle Grimston (senior).
Colchester William Towse
Edward Alford.
Maldon Sir William Masham, 1st Baronet
Sir Thomas Cheek
Harwich Nathaniel Rich
Christopher Harris

Gloucestershire

ConstituencyMembersNotes
Gloucestershire Sir Robert Tracy
Sir Robert Pointz
Browne Willis gives Sir Maurice Berkeley and John Dutton
Gloucester Christopher Caple
John Browne
Cirencester Sir Neville Poole
John George
Tewkesbury Sir Dudley Diggs
Sir Baptist Hicks

Hampshire

ConstituencyMembersNotes
Hampshire Sir Henry Wallop
Robert Wallop
Winchester Richard Tichborne
Henry Whitehead
Southampton Sir John Mill, 1st Baronet
George Gallop
Portsmouth Sir James Fullerton
Thomas Whiteman
Petersfield Benjamin Tichborne
William Uvedale
Yarmouth Sir Edward Conway
John Oglander
Newport Christopher Yelverton
Philip Fleming
Stockbridge Sir Robert Gifford
Sir Thomas Badger
Newtown Sir Thomas Barrington, 2nd Baronet
Thomas Malet
Lymington Herbert Doddington
John More
Christchurch Nathaniel Tomkins
Robert Norton
Whitchurch Sir Thomas Jervoise
Sir Robert Oxenbridge
Andover Henry, Lord Paulet
John Shuter

Herefordshire

ConstituencyMembersNotes
Herefordshire Sir Robert Harley
Sir Walter Pye
Hereford James Clerke
Richard Weaver
Leominster James Tomkins
Edward Littleton

Hertfordshire

ConstituencyMembersNotes
Hertfordshire Sir John Boteler
Sir Thomas Dacres
St Albans Sir Charles Morrison, 1st Baronet
Sir Edward Goring
Hertford Sir William Harrington
Sir Capell Bedell, 1st Baronet

Huntingdonshire

ConstituencyMembersNotes
Huntingdonshire Edward Montagu
Sir Robert Payne
Huntingdon Sir Arthur Mainwaring
John Goldsborough

Kent

ConstituencyMembersNotes
Kent Sir Edward Hales, 1st Baronet
Sir Edward Scott
Canterbury Sir John Finch
James Palmer
Rochester Henry Clerke
(Sir) Thomas Walsingham (elder)
Maidstone Sir George Fane
Francis Barnham
Queenborough Roger Palmer
Robert Pooley

Lancashire

ConstituencyMembersNotes
Lancashire Robert Stanley
Gilbert Hoghton
Preston George Gerard
Thomas Fanshawe
Lancaster Thomas Jermyn
Sir Thomas Fanshawe
Newton Sir Miles Fleetwood
Sir Henry Edmonds
Wigan Sir Anthony St John
Sir William Pooley
Clitheroe Sir Ralph Assheton
George Kirke
Liverpool Edward Bridgeman
Thomas Stanley

Leicestershire

ConstituencyMembersNotes
Leicestershire Sir Henry Hastings
Francis Staresmore
Leicester Sir Humphrey May
Sir George Hastings

Lincolnshire

ConstituencyMembersNotes
Lincolnshire Sir William Airmine
John Monson
Lincoln Sir Thomas Grantham
Robert Monson
Boston Sir Edward Barkham
Richard Oakley
Grimsby Henry Pelham
William Skinner
Stamford Montagu Bertie
Brian Palmes
Grantham John Wingfield
Edward Stirmin

Middlesex

ConstituencyMembersNotes
Middlesex Sir Edward Spencer
Sir Gilbert Gerard, 1st Baronet of Harrow on the Hill
Westminster Sir Robert Pye
Peter Heywood
City of London Sir Thomas Middleton
Heneage Finch
Sir Robert Bateman
Sir Maurice Abbot
Finch was Speaker

Monmouthshire

ConstituencyMembersNotes
Monmouthshire William Herbert
Nicholas Arnold
Monmouth Boroughs William Fortesue

Norfolk

ConstituencyMembersNotes
Norfolk Sir Edward Coke
Sir Robert Bell
Norwich Sir John Suckling
Sir Thomas Hyrne
King's Lynn Thomas Gurling
John Cooke
Yarmouth Sir John Corbet
Thomas Johnson (Alderman)
Thetford Sir John Hobart, 2nd Baronet
Framlingham Gawdy
Castle Rising Sir Hamon le Strange
Sir Thomas Bancroft

Northamptonshire

ConstituencyMembersNotes
Northamptonshire Sir William Spencer
Sir John Pickering
Peterborough Mildmay Lord Burleigh
Laurence Whitaker
Northampton Richard Spencer
Christopher Sherland
Brackley Sir John Hobart
John Crew
Higham Ferrers Sir Thomas Dacres Sat for Hertfordshire and replaced by Sir George Sondes

Northumberland

ConstituencyMembersNotes
Northumberland Sir John Fenwick
Sir John Delaval
Newcastle Sir Peter Riddel
Sir Henry Anderson
Morpeth Sir Thomas Reynell
John Bankes
Berwick upon Tweed Sir Robert Jackson
Richard Lowther

Nottinghamshire

ConstituencyMembersNotes
Nottinghamshire Henry Stanhope
Sir Thomas Hutchinson
Nottingham Sir Gervase Clifton
John Byron
East Retford John Lord Haughton
Sir Francis Wortley, 1st Baronet

Oxfordshire

ConstituencyMembersNotes
Oxfordshire Hon. James Fiennes
Sir Thomas Wenman
Oxford University Sir Thomas Edmondes
John Danvers
Oxford John Whistler
Thomas Wentworth
Woodstock Edward Tavernor
Sir Gerard Fleetwood
Banbury Calcot Chambre

Rutland

ConstituencyMembersNotes
Rutland William Bulstrode
Sir Francis Bodenham

Salop

ConstituencyMembersNotes
Shropshire Sir Rowland Cotton
Sir Richard Leveson
Shrewsbury Sir William Owen
Thomas Owen
Bridgnorth Sir William Whitmore, 2nd Baronet
George Vernon
Ludlow Richard Tomlins
Ralph Goodwin
Wenlock Thomas Lawley
Francis Smallman
Bishops Castle William Oakley
Edward Waring

Somerset

ConstituencyMembersNotes
Somerset Sir Henry Berkeley
Sir John Horner
Bristol John Doughty
John Whitson
Bath Richard Gay
William Chapman
Wells Sir Edward Rodney
Sir Thomas Lake
Taunton Sir Robert Gorges
George Browne
Bridgwater Sir Arthur Lake
Edward Popham
Minehead Sir John Gill
Thomas Horner
Ilchester Sir William Beecher
Robert Caesar

Staffordshire

ConstituencyMembersNotes
Staffordshire Sir Simon Weston
Sir William Bowyer
Lichfield Sir Richard Dyott
William Wingfield
Stafford Sir John Ottley
Bulstrode Whitlock
Newcastle under Lyme Sir John Skeffington, 2nd Baronet
John Keeling
Tamworth Sir Thomas Puckering
Sir Walter Devereux

Suffolk

ConstituencyMembersNotes
Suffolk Sir Robert Naunton
Sir Robert Crane
Ipswich Sir Robert Snelling
Sir William Yonge
Dunwich Sir John Rous
Thomas Bedingfield
Orford Robert Hitcham
Charles Croft
Eye Francis Finch
Sir Roger North
Aldeburgh Sir Thomas Glemham
William Mason
Sudbury Sir Nathaniel Barnardiston
Thomas Smith
Bury St Edmunds Sir Thomas Jermyn
Emanuel Gifford

Surrey

ConstituencyMembersNotes
Surrey Sir Richard Onslow
Sir Ambrose Browne
Southwark Richard Yarward
William Coxe
Bletchingley Edward Bysshe
Henry Lovell
Reigate Thomas Bludder
Sir William Monson
Guildford Richard Shilton
Robert Parkhurst, jnr
Shilton did not take his seat, and was replaced by Sir William Morley
Gatton Sir Samuel Owfield
Sir Charles Howard
Haslemere Sir Francis Carew
Poynings More

Sussex

ConstituencyMembersNotes
Sussex Sir Walter Covert
Sir Alexander Temple
Chichester Algernon Lord Peircy
Humphrey Haggett
Horsham John Borough
John Middleton
Midhurst Richard Lewknor
Sir Henry Spiller
Lewes Sir George Goring
Sir George Rivers
New Shoreham John Alford
William Marlott
Bramber Walter Barttelot
Thomas Bowyer
Steyning Sir Edward Fraunceys
Edward Bishopp
East Grinstead Sir Henry Compton
Robert Goodwin
Arundel Nicholas Jordain
William Mill

Warwickshire

ConstituencyMembersNotes
Warwickshire Sir Thomas Lucy
Sir Clement Throckmorton
Coventry Henry Harwell
Isaac Walden
Warwick Sir Francis Leigh, Bt.
Francis Lucy

Westmorland

ConstituencyMembersNotes
Westmoreland Sir John Lowther
Sir Henry Bellingham
Appleby Sir William Slingsby
William Ashton

Wiltshire

ConstituencyMembersNotes
Wiltshire Sir Henry Poole
Sir Walter Long
Salisbury Henry Sherfield
John Puxton
Wilton Sir Thomas Morgan
Sir John Evelyn
Downton Edward Herbert
Sir William Trumbull
Hindon Sir Thomas Thynne
Thomas Lambert
Heytesbury Sir Charles Berkeley
William Blake
Westbury Sir Walter Long
Thomas Hopton
Calne Sir John Eyres
George Lowe (senior)
Chippenham Sir Edmund Bayntun
Sir Francis Popham
Devizes Robert Long
Sir Henry Ley
Malmesbury Sir Henry Moody
Sir William Crofts
Cricklade Sir William Howard
Sir Robert Hyde
Ludgershall Sir William Walter
Sir Thomas Jaye/Sir Thomas Hinton
Unresolved double return - BW corrigenda includes Jaye
Great Bedwyn John Selden
Sir Maurice Berkeley
Old Sarum Michael Oldisworth
Sir Benjamin Rudyerd
BW corrigenda gives Christopher Keightley in place of Rudyerd
Wootton Bassett Sir John Francklyn
Sir Thomas Lake
Marlborough Richard Digges
Edward Kyrton

Worcestershire

ConstituencyMembersNotes
Worcestershire Sir Thomas Lyttelton, 1st Baronet
Sir John Rouse
Worcester John Spelman
John Haselock
Droitwich John Wilde
Thomas Coventry
Evesham Sir John Hare
Anthony Langston
Bewdley Ralph Clare

Yorkshire

ConstituencyMembersNotes
Yorkshire Sir John Savile
Sir William Constable
York Sir Arthur Ingram
Christopher Brooke
Kingston upon Hull John Lister
Lancelot Roper
Knaresborough Sir Richard Hutton
Henry Benson
Scarborough Sir Hugh Cholmeley, 1st Baronet
Stephen Hutchinson
Ripon Thomas Best
Sir Thomas Posthumous Hoby
Richmond Christopher Wandesford
Matthew Hutton
Hedon Sir Thomas Fairfax
Sir Christopher Hillyard
Boroughbridge Sir Ferdinando Fairfax
Philip Mainwaring
Thirsk Henry Belasyse
William Cholmeley
Aldborough Richard Aldborough
John Carvile
Beverley Sir John Hotham Bt
Sir William Alford
Pontefract Sir John Jackson
Sir Francis Foljambe, 1st Baronet

Cinque Ports

ConstituencyMembersNotes
Hastings Sir Dudley Carleton
Nicholas Eversfield
Carleton ennobled and replaced 1626 by Sir Thomas Parker
Romney Richard Godfrey
Thomas Brett
Hythe Sir Peter Heyman
Sir Basil Dixwell, 1st Baronet
Dover John Hippisley
John Pringle
Sandwich Sir John Suckling
Peter Peake
Suckling chose to sit for Norwich, replaced by Sir Edward Boys
Rye Thomas Fotherley
Sir John Sackville
Winchelsea Roger Twysden
Sir Nicholas Saunders

Wales

ConstituencyMembersNotes
Anglesey Richard Bulkeley
Beaumaris Charles Jones
Brecknockshire John Price
Brecknock Walter Pye chose for Herefordshire - replaced by Humphrey Lynde
Cardiganshire James Lewis
Cardigan Walter Overbury
Carmarthenshire (Sir) Richard Vaughan
Carmarthen Henry Vaughan
Carnarvonshire John Griffith
Carnarvon Edward Littleton
Denbighshire Sir Eubule Thelwall
Denbigh Boroughs Hugh Myddleton
Flintshire John Salusbury
Flint William Ravenscroft
Glamorgan Sir John Stradling, 1st Baronet
Cardiff William Price
Merioneth Edward Vaughan
Montgomeryshire Sir William Herbert
Montgomery Sir Henry Herbert
Pembrokeshire John Wogan
Pembroke Hugh Owen
Haverford West Sir Thomas Canon
Radnorshire James Price
Radnor Charles Price

See also

Related Research Articles

Charles I of England 17th-century monarch of kingdoms of England, Scotland, and Ireland

Charles I was King of England, King of Scotland, and King of Ireland from 27 March 1625 until his execution in 1649.

Edward Montagu, 2nd Earl of Manchester English politician

Edward Montagu, 2nd Earl of Manchester, KG, KB, FRS was an important commander of Parliamentary forces in the First English Civil War, and for a time Oliver Cromwell's superior.

William Strode English politician (ca. 1598–1645)

William Strode was an English politician who sat in the House of Commons variously between 1624 and 1645. He was one of the Five Members whose impeachment and attempted unconstitutional arrest by King Charles I in the House of Commons in 1642 sparked the Civil War, during which he fought on the Parliamentarian side.

Richard Newport, 1st Baron Newport was an English landowner and politician who sat in the House of Commons at various times between 1614 and 1629. He supported the Royalist cause in the English Civil War and was created Baron Newport in 1642.

Sir Hugh Cholmeley, 1st Baronet was an English landowner and Member of Parliament who sat in the House of Commons at various times between 1624 and 1643. He was initially a Parliamentarian but later a Royalist leader during the English Civil War. His name is sometimes spelled Cholmley.

Sir John Trevor (1596–1673) was a Puritan Welsh landowner and politician who sat in the House of Commons at various times between 1621 and 1659. He supported the Parliamentarian cause in the English Civil War and was a member of the Council of State during the Commonwealth.

Francis Seymour, 1st Baron Seymour of Trowbridge English politician

Francis Seymour, 1st Baron Seymour of Trowbridge, of Marlborough Castle and Savernake Park in Wiltshire, was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1621 and 1641 when he was raised to the peerage as Baron Seymour of Trowbridge. He supported the Royalist cause during the English Civil War.

Benjamin Rudyerd English politician and poet

Sir Benjamin Rudyerd or Rudyard was an English poet and politician who sat in the House of Commons at various times between 1621 and 1648. He was also a colonial investor who was one of the incorporators of the Providence Company in 1630. He was a moderate supporter of the Parliamentary cause in the English Civil War.

Edmund Dunch, 1st Baron Burnell of East Wittenham (1602–1678) was an English Member of Parliament who supported the Parliamentary cause before and during the English Civil War. During the Interregnum he sat as a member of parliament. In 1659, after the Protectorate and before the Restoration, regaining his seat in the Rump he also sat in Committee of Safety. After the restoration of the monarchy he was not exempted under the Act of Pardon and Oblivion but the titles granted to him under the Protectorate were not recognised under the restored monarchy of Charles II.

John Glanville English politician (1586-1661)

Sir John Glanville the younger, was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1614 and 1644. He was Speaker of the English House of Commons during the Short Parliament. He supported the Royalist cause in the English Civil War.

Heneage Finch (speaker) English politician

Sir Heneage Finch was an English nobleman, lawyer, Member of Parliament, and politician who sat in the House of Commons at various times between 1607 and 1626. He was Speaker of the English House of Commons in 1626.

4th Parliament of King James I

The Happy Parliament was the fourth and last Parliament of England of the reign of James I of England, summoned in 30 December 1623, sitting from 19 February 1624 to 29 May 1624, and thereafter kept out of session with repeated prorogations, it was dissolved on the death of the King on 27 March 1625. The Speaker of the House of Commons was Sir Thomas Crewe, the member for Aylesbury.

Roger Palmer (MP) English politician

Sir Roger Palmer KB was an English politician who sat in the House of Commons at various times between 1614 and 1644. He supported the Royalist cause in the English Civil War.

2nd Parliament of King Charles I

The Second Parliament of Charles I was summoned by Charles I of England on 26 December 1625 in another attempt to solve his growing monetary problems.

References